Jump to content

markus383

Members
 • Content Count

  232
 • Joined

 • Last visited

About markus383

 • Birthday 04/15/1990

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Torfowy Browar Domowy
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  3
 • Miasto
  Otwock

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Recent Profile Visitors

992 profile views
 1. Mo robił użytkownik lewatywa. Jestem mega zadowolony i polecał
 2. Jak wiele butelek 0,5 litra przewidujecie na jedną kategorię? Niedługo keguję Dubbla i chciałbym zabutelkować kilka sztuk na konkurs.
 3. Jak wiele butelek 0,5 litra przewidujecie na jedną kategorię? Niedługo keguję Dubbla i chciałbym zabutelkować kilka sztuk na konkurs.
 4. Też polecam kolegę lewatywa8. Bardzo pomocny, przed ostatecznym zamówieniem dużo pyta, aby nie było nieporozumień. Polecam!
 5. Witam. Możecie napisać mi, czy macie sprawdzone proporcje wody do zacierania w stosunku do wagi słodu użytego podczas zacierania? Kalkulator pokazuje mi ok. 4 litry wody na 1 kg słodu użytego do zacierania. Sądzicie, że będzie w porządku? Celuję w piwo o ekstrakcie ok. 16,5 blg i w ilość 18 litrów piwa, przy 6 kg słodu.
 6. Witajcie Czy jest na forum ktoś kto wykonywał kosz zacierny i mógłby ewentualnie wykonać kolejny? Zainteresowany byłbym takim zakupem, ale na razie chciałbym zapytać o koszt takiego urządzenia, żebym mógł wygospodarować środki na ten cel. Interesowałby mnie koszt o średnicy ~30 cm z metolowym stelażem podtrzymującym siatkę. Pozdrawiam, Mateusz.
 7. Witam. W jaki sposób czyścicie głowice używane do wyszynku piwa z kegów Cornelius? Muszę wyczyścić (od wewnątrz) te, które mam, ponieważ trochę lepią się od piwa. Dokładnie chodzi mi o głowicę szarą od gazu. Czy zanurzenie w letniej wodzie nie zaszkodzi zaworowi? Pozdrawiam, Mateusz.
 8. Mam pytanie co do sody kaustycznej. Jak czyścicie sprzęt tym środkiem? Na Alchemii słyszałem, że zalewają cały fermentor, ale to dla mnie nieekonomiczne. Czy może rozpuszczacie np. 30 g sody w litrze wody i używacie gąbki do wyszorowania sprzętu? Planuję właśnie rozpuścić te 30 g w litrze letniej wody i dokładnie wyczyścić najpierw balon 5 litrowy do którego przeleję miód pitny, a następnie fermentor 30 litrowy po zakażeniu. Czy takie stężenie nie będzie szkodliwe dla skóry? Może zastosować jeszcze rękawiczki?
 9. Nie jest 100%. Najpierw były drożdże do belgów, później dałem dzikusy. Na dzikich, właśnie od października(nie mam teraz przed sobą notatek), zeszło 2brixy (mierzone refraktometrem), więc nie spieszą się. Fermentuję w domu, więc temperatura waha się od 18 do 23 °C.
 10. Ja tam bym czekał jeszcze. Mój Dziki Ale fermentuje, o ile dobrze pamiętam, od października i dalej czasem coś tam bulknie. Piwo ma ok. 3 blg. Z tego co do tej pory wyczytałem i wysłuchałem to z dzikimi drożdżami trzeba na spokojnie i bardzo powoli.
 11. Czy mierzyłeś blg końcowe? Refraktometrem? Ja mierzyłem refraktometrem i okazało się, że są przekłamania ze względu na zawartość alkoholu w piwie i taki wynik trzeba sprawdzić z kalkulatorem lub tabelką na stronie portalu piwo.org. Wtedy pokaże Ci wynik prawidłowy, tak jakbyś mierzył ballingometrem.
 12. Witajcie. Po ostatniej przygodzie z nieudaną warką doszukuje się powodów zakażenia i być może jednym w powodów było przenoszenie fermentora z miejsca na miejsce (wykończenie garderoby, gdzie pierwotnie stał). Być może, podnosząc fermentor do góry, zassana została woda z rurki oraz powietrze przez rurkę i być może to było powodem skażenia. Pomyślałem, że może uchyliłbym wieko przenosząc fermentor, ale wtedy zassałoby się powietrze z zewnątrz i mogłaby zajść podobna sytuacja. Macie jakieś sposoby, by podczas przenoszenia fermentora (kubełka plastikowego), aby nie zassać powietrze z zewnątrz? Jedynym wyjściem może byłoby całkowicie nie ruszać fermentora? Jednak, co z dofermentowaniem piwa w cieplejszej temperaturze? U mnie może to nastąpić jedynie przenosząc fermentor na piętro, gdzie jest cieplej. Może wyjściem jest jedynie balon szklany lub stalowy zbiornik fermentacyjny? Może wyjściem jest włożenie wacika nasączonego spirytusem w rurkę fermentacyjną i tak delikatne podnoszenie aby nie zassać wody? Spirytus powiniem lekko zdezynfekować zasysane powietrze? Pozdrawiam, Mateusz.
 13. Świetnie. Dzięki To dam jeszcze raz, przed zalaniem fermentora, sodę kaustyczną, kwasek cytrynowy, a na końcu jeszcze pirosiarczyn sodu.
 14. Mógłbyś doprecyzować o jaki kwas chodzi? Mamy dużo rodzajów kwasów. Najlepiej jakby był ogólnodostępny w sklepach
 15. Dziś wylałem piw, bo błona powiększyła się. Doszedł nieprzyjemny aromat rozpuszczalnika. Fermentor, pokrywkę i rurkę fermentacyjną wypłukałem wodą i umyłem płynem do naczyń, przelałem wrzątkiem, zdezynfekowałem pirosiarczynem sodu rozpuszczonym we wrzątku i spłukałem wodą. Oczywiście przed kolejnym użyciem ponownie zdezynfekuję, ale tym razem sodą kaustyczną. Myślicie, że to wystarczy?
×
×
 • Create New...