Skocz do zawartości

markus383

Members
 • Zawartość

  184
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O markus383

 • Urodziny 15.04.1990

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Torfowy Browar Domowy
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  3
 • Miasto
  Otwock

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Ostatnie wizyty

589 wyświetleń profilu
 1. Witajcie. Robiliście piwo jasne z dodatkami takimi jak bób tonka oraz laktoza? Jeśli tak, to jakie były efekty? Jakie ilości, aby było wyczuwalne? Celuję w maks. 10L, 12 blg, ok. 30 IBU (nie więcej) i właśnie te dodatki. Co do słodów to użyję "co tam mam". Miało być marcowe, ale poczekam jednak do jesieni/zimy Pozdrawiam, Mateusz.
 2. Byłem dziś w depozycie. Pobrałem: Gubernia Suwalska - British Brown Ale z kawą (numer 64) Gubernia Suwalska - Gose z czarną porzeczką (numer 61) Zostawiłem: 2 x Black IPA 15,5 blg oraz 61 IBU ( w butelkach po Książęce IPA i Żywcu Saisson - oba z czarnym kaplem)
 3. Ja tak właśnie zrobiłem. Na razie jest ok, ale mam młodziutki lambic. Coś więcej powiem na jesieni. Po dodaniu kilku (z pięciu zrodel) drozdzy dzikich fermentacja ciągle się toczy. Wzmacnia się po dodaniu kolejnych drozdzy. Jako że młode piwo to błony bakteryjnej jeszcze nie uświadczymy. Aktualnie ładne anansowe i ogólnie tropikalne zapachy.
 4. Co mogę zrobić z tych składników?

  Cholerka nie dopisałem, że to będzie 10 L warka z zestawu ze sklepu Homebrewing. Ekstrakt, według BS2 na tym zestawie, wyszedł 16,5 blg, a nie 14,7 blg jak podaje autor(ka) przepisu.
 5. Co mogę zrobić z tych składników?

  W poniedziałek mam zamiar uwarzyć Black IPA 15 blg. Mam następujące chmiele: Chmiel Ekuanot 15g Chmiel Centennial 15g Chmiel Simcoe 35g Chmiel Mosaic 25g W jakich ilościach i kiedy sypalibyście?
 6. Jestem zainteresowany mieszadł em. Możesz wstawić zdjęcie? Wracam do Warszawy i mógłbym odebrać w piątek osobiście gdzieś w Śródmieściu lub wysyłka do paczkomatu.
 7. Witaj. Możesz napisać gdzie zakupiłeś wycinarkę ? Za cholerę nie mogę takiej znaleźć
 8. Ja też jestem MEGA zadowolony ! Polecam. Zdarzyło się, że zamawiałem tego samego dnia, kiedy odbierałem i nie było problemu. Widocznie było mniej klientów danego dnia i sprzedawca zdążył ześrutować słody.
 9. Ewentualnie równowartość? Mogę zdjęcie?
 10. Witaj. Mógłbys wstawić zdjęcie i cenę za chłodnicę?
 11. Witam. Jeśli ktoś ma do sprzedania (lub oddania) chłodnicę zanurzeniową to proszę o kontakt. Nie ma dla mnie różnicy materiał z którego jest wykonana, aby tylko była w dobrym stanie. Korzystna cena jest bardzo mile widziana Pozdrawiam, Mateusz.
 12. Torfowy Browar Domowy

  #7 Piwo w stylu "Lambic" FREJA Ilość = 13-14 L Ekstrakt 13,5 blg 4,5 IBU Barwa 11 EBC Planowana zawartość alkoholu = 5-6% Woda: kranówka - gH=17, kH=13, pH=7,5 Zasyp: - 2,5 kg słodu pilzneńskiego - 0,5 kg słodu karmelowego 30 - 0,5 kg słodu Sahti - 1,2 kg płatków orkiszowych (pszenica) Chmiele: - 30' chmiel Saaz - 7g Drożdże: S-33 - pierwsza faza - ok tygodnia WLP 644 Saccharomyces brux-like Trois - druga faza - od drugiego tygodnia do roku lub dwóch lat Dodatki: - bakterie Lactobacillus Piwo uwarzone z okazji 130 like-ów na moim profilu hobbystycznym na FB. Piwo chciałbym spróbować po raz pierwszy podczas moich trzydziestych urodzin, czyli za dwa lata. Mam nadzieję, że uda mi się wykonać piwo poprawne, smakujące podobnie do lambica. Czystego lambica nie piłem do tej pory, ale czytając opisy ślinka może pocieknąć Ponadto, piwo uwarzone raczej spontanicznie, po otrzymaniu od jednego z piwowarów domowych z Warszawy odrobiny gęstwy drożdży WLP 644, za co bardzo dziękuję Piwo uwarzone spontanicznie także z innego powodu. Miało powstać po świętach, ale wygospodarowałem sobie pół soboty i zatarłem. Zacierane oczywiście w zakresie temperatur 70-64°C, czyli nie lambicowo. Jak będę miał więcej czasu, to powtórzę piwo z prawilnym zasypem, innymi drożdżami oraz z poprawnym zacieraniem. Piwo na fermentacji cichej znajdzie się w szklanym słoju fermentacyjnym. EDIT 31.03.2018 Dodałem zawartość 30 kapsułek z bakteriami lactobacillus casei. EDIT 02.04.2018 Dodałem namnożone w starterze dwustopniowym WLP 644. EDIT 04.04.2018 Dolałem zawartość dna butelki Oude Gueuze Boon. EDIT 22.04.2018 Dodałem 20 g płatków dębowych średnio opiekanych. Mierzyłem nowo zakupionym refraktometrem zawartość cukru. Dziwna sprawa, ale pokazuje 9 Brix. Będę od teraz mierzył refraktometrem i notował wyniki. Pojawiła się lekka pianka, więc może Bretty już ruszyły. EDIT 27.04.2018 Do balona z piwem poszły dzis następujące gęstwy: - Wyeast XL 3763 Roeselare Ale Blend - Wyeast XL 3278 Belgian Lambic Blend Dziś trochę posmakowałem i da się wyczuć białe owoce, gruszki, mango. Zapach rozniósł się po całym pokoju. Czuć lekki kwas, ocet Fermentor ciągle przebywa w ~20 °C.
 13. Zapomniałem dopisać, że mam także Gueze z browaru Boon. Piwo jest niefiltrowane, niepasteryzowane, z osadem drożdżowym. Chciałbym także i drożdże z tego piwa wykorzystać. Mam także tu pytanie. Sądzę, że nie będzie problemu, ale czy mogę te drożdże WLP644 zmieszać z osadem z Boon i zrobić z tego starter? Czy może zrobić starter z WLP i osad wlać po prostu do fermentora?
 14. Witajcie. Dziś zakupiłem komplet surowców do zrobienia lambica (wreszcie). Dysponuję zasypem ze słodu pilzneńskiego, płatków pszennych błyskawicznych, drożdży S-33, odrobina chmielu Saaz. Mam także odrobinkę (3 ml) gęstwy drożdży WLP644 Saccharomyces brux-like Trois dzięki jednemu z piwowarów domowych. Możecie napisać, czy następujące kroki w tworzeniu tego piwa są prawidłowe? 1. warzę piwo z ww. surowców i zadaję drożdże S-33 - szacuję, że powstanie maks. 14-15 L (data: 24 marca - później do 30 marca jestem w delegacji); temperatura otoczenia ~ 20 °C 2. po powrocie - brzeczka powinna już odfermentować, zadam starter zrobiony z bakterii, 3. po następnych dwóch tygodniach zadaję namnożone WLP644 Teraz mam szereg pytań: 1. rozumiem, że mogę kupić bakterie z apteki, np. takie(Trilac): https://www.aptekagemini.pl/trilac20-20-kapsulek.html 2. rozumiem także, że robicie starter dla bakterii? nawet do tak niedużej warki? 3. czy mogę dodać starter bakterii i drożdży w tym samym czasie? 4. czy po przefermetowaniu rzeczki drożdżami S-33 pozostawić osad, czy zdekantować młode piwo do czystego słoja i dopiero wtedy zadać bretty? Czytałem, że dobrą pożywką dla nich jest osad drożdżowy pozostawiony w balonie. Najwięcej pytań mam chyba co do bakterii, ponieważ nie używałem ich wcześniej i nie wiem jak z nimi postępować?
 15. Z "jednej takiej" okazji chciałbym uwarzyć "lambicziego". Z tego co wyczytałem na początku fermentacji użyć drożdży w miarę neutralnych, np. S-04, a po przelaniu do balona dodać lambikowe dzikusy. Tak się stało, że aktualnie mam w lodówce piwo Boon Gueze. Na butelce napisane jest, że jest niefiltrowane i niepasteryzowane. Na dnie jest rzeczywiście taki osad, jakby drożdżowy. Da się z tego, z tego co na dnie + 50-100 ml piwa, zrobić lambik? To co na górze wysączyłbym i całość z dołu zlał do balona szklanego z wstępnie odfermentowanym lambikiem.
×