Jump to content

330ml

Members
 • Content Count

  71
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

330ml last won the day on January 6

330ml had the most liked content!

About 330ml

 • Birthday 02/23/1956

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browarek pod Bocianem
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  95
 • Miasto
  Połaniec

Kontakt

 • Imię
  Tadeusz

Recent Profile Visitors

800 profile views
 1. Jestem pod wrażeniem, bardzo zwarta konstrukcja i pomysłowo rozwiązana przekładnia, kopiowałem od kolegi, ale nie śrutownik tylko Brewmaniacek 😀. Mój młyn ma już ponad 5 lat, jak ten czas leci, a szafkę pod niego dorabiałem tej zimy, bo jest dość ciężki 16,5 kg i miałem już dość przenoszenia go i ustawianiu na wiadrze, teraz podnoszę go jedną ręką, podstawiam wiadro i śruta leci do wiadra
 2. Mój młyn zaprojektowany wg opisów i porad na forum: średnica walcy 65 mm, długość 100 mm, moletowane, napęd na jeden walec z silnika od pralki przez przekładnię ślimakową (ze złomu). Obroty nieduże, może 100 obr/min. wydajność 3,5 kg słodu w ok. 3 min, regulacja szczeliny mimośrodem w drugim walcu, teoretycznie bezstopniowa od 0,4 do 2,2 mm (praktycznie skokowo ze względu na łatwość regulacji kółkiem z zapadką sprężynową). Słód zwilżony jest mielony na szczelinie 0,8 mm (suchy na 1,0 mm bo silnik nie daje rady, jego moc to chyba 160 W przy 1450 obr/min). Gdybym nie zrobił śrutownika wcześniej, to na pewno kupiłbym od Patryka, myślę że jest bardzo dobry, na pewno dużo lepszy od mojego, choć jestem z mojego bardzo zadowolony i zmieliłem już nim dużo słodu. Młyn zamontowany jest na szafce z opuszczanym na zawiasach blatem, po zmieleniu jest opuszczony i na drugim blacie stoi kuchenka indukcyjna do warzenia. Zacieranie na innej kuchence oporowej (łatwość regulacji) zasilanej przez sterownik Brewmaniac.
 3. A nie można użyć 75% alkoholu, jest bezpieczny w użyciu i dość dostępny...
 4. Z wczorajszą 6 warek po 12, a to daje 72 litry =923
 5. Sprawdzałem doświadczalnie na miodzie spadziowym: 2,62kg miodu rozpuściłem w wodzie do uzyskania 10,5l roztworu i zmierzyłem gęstość. Wg refraktometru wyszło 21 Brix. Oczywiście miodu i wody dałem proporcjonalnie dużo mniej, ale chciałem wiedzieć o ile podniosę gęstość po dodaniu miodu do brzeczki. Planuję uwarzyć Braggota jako kolejne piwo.
 6. a jak zostanie taki osad, którego nie można wyszorować? Moczę takie butelki w gorącym roztworze oxi godzinę, lub dwie i po sprawie, a potem starsan.
 7. Mycie i szorowanie to sprawa oczywista, ja piekarnik też porzuciłem, za dużo zachodu a przepłukane Starsanem i odpowiednio zabezpieczone folią aluminiową czekają na napełnienie nawet 2 miesiące.
 8. Wygrzewałem kiedyś w piekarniku w temp. ok 120 - 140°C ze zdjętymi gumkami, i popłynęły mi te białe korki na które się zakłada uszczelki gumowe, lepiej więc zdemontować pałąki i wyprażać same butelki.
 9. Tak właśnie robię. Płukanie starsanem wykonuję dopiero jak mam pewność że butelka jest czysta i sucha. Po przepłukaniu starsanem stawiam do góry dnem na ręcznikach, resztki starsanu wyciekają z butelek nasączając ręczniki, po jakimś czasie odwracam butelki przykrywając je tymi wilgotnymi (od starsanu) ręcznikami i jak butelki już są suche, zakładam kapturki z folii aluminiowej. W takim stanie czekają do rozlewu piwka nawet 2 miesiące w kartonach po "Zlatym Bażancie"
 10. Tak właśnie robię i niektóre butelki z piwem stoją do roku, lub dłużej i w smaku są ok.
 11. U mnie butelki wyszorowane i umyte, następnie przepłukane starsanem, przykryte ręcznikami papierowymi aż wyschną, a potem nałożone kapturki z folii aluminiowej. Tak przygotowane butelki czekają nieraz i 2 miesiące do rozlewu, praktykuję tak od około 3 lat i nie miałem jeszcze problemów.
 12. Albo takie małe gratis od pani z sklepiku rybnego, są szczelne, zmieści się ok. 3,5kg i można stawiać jeden na drugim😀
 13. Dobrą metodą jest użycie butelki pet po napojach, używam takiej 0,3 l, wtedy można łatwo sprawdzić poziom nagazowania, (jak piwo będzie mocno nagazowane to butelka będzie twarda) a po 3 tygodniach wypić piwko, żeby nie trzymać za długo w plastiku
 14. Mam taką, bardzo cicho pracuje ale używa jej żona do przechowywania wypieków w okresach świątecznych. Do fermentacji używam starego Polara z osobnym małym zamrażalnikiem u góry, przerobiłem ją trochę tzn odkręciłem płytę z półkami na drzwiach i w to miejsce wstawiłem płaską płytę z laminatu (żeby estetyczniej wyglądało) i spod zamrażalnika wyjąłem wszystkie plastiki - jest przez to skuteczniejsze chłodzenie. W tak zmodernizowanej lodówce mieści mi się ferm. 33 i 27 litrowy, a w zamrażalniku mieści się wiaderko 12 litrowe. Do sterowania używam Brewpiless. W tej nowej mierzyłem kiedyś temperaturę, przy pokrętle ustawionym na połowę było 8°C
 15. Wystarczy spryskać, około 8 psiknięć na 2 kg, u mnie takim spryskiwaczem jak do czyszczenia szyb okiennych, wystarczy aby łuska ziarna przyjęła ciut wilgoci, wtedy nie kruszy się podczas mielenia. Jak będzie za dużo wody to słód będzie się przyklejał do walców śrutownika i trudno to oczyścić po mieleniu. U mnie nawilżanie słodu spowodowało że filtracja i wysładzanie przebiega szybciej o około 30 do 40% i jest bardziej klarowna brzeczka przed gotowaniem.
×
×
 • Create New...