Jump to content

nike21

Members
 • Content Count

  770
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

nike21 last won the day on February 6

nike21 had the most liked content!

3 Followers

About nike21

 • Birthday 09/06/1982

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  browar domowy "Ambrosia"
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  57
 • Miasto
  Poznań

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

2207 profile views
 1. Poczytaj w odpowiednim temacie.
 2. Ja jak sobie przygotuję, tzn ześrutuję, słód dzień wcześniej to od rozpoczęcia procedury czyli uruchomienia warki na programatorze, wlania wody, włączenia grzania itd, aż do schowania umytego kociołka trwa min 4h. Oczywiście biorąc pod uwagę zacieranie i gotowanie po 60 minut. Jak wydłużasz przerwy albo gotujesz 90 minut to już ten czas wzrasta. Z tego co mi się o oczy obiło to lepsza jest Cobra CB5. Ja mam GF i jestem bardzo zadowolony. W porównaniu do kadzi z kega i filtracji na oplocie w fermentorze oszczędzam ok 2 godzin czasu.
 3. nike21

  grainfather

  Najwięcej 28 litrów, ale zazwyczaj celuję w 25. Idealna ilość na fermentor 33 litry.
 4. nike21

  grainfather

  Ja sobie radzę w ten sposób...
 5. nike21

  grainfather

  Ja stosuję i hopstoper i siatkę na dolne sito od lewatywy. Śrutuję na gniotowniku od Patryka na szczelinie 1,1 mm i nic mi się nie zatyka. Nawet pszeniczne z 50% słodu pszenicznego w zsypie ładnie się wysładzało. Dodatkowa siatka na dolne sito nie może być używana solo bo nie utrzyma słodu. A dzięki tej siatce filtracja nie trwa 5 minut jak na samym sicie tylko zawsze te kilkanaście minut przez co moim zdaniem lepiej można wysłodzić zacier. Kolego @giekon cofnij się na stronę 36. i zobacz czy u Ciebie tak ładnie się brzeczka wyssie na oryginalnym filtrze jak u mnie przez hopstoper. Dodam, że nie muszę przechylać kociołka żeby brzeczka zleciała w stronę filtra, sama wysysa się do samego dna i w dodatku leci klarowna. @Wuuujaszku wrzuć jakieś foto dla potomności. Może innych prędzej czy później spotka podobny los.
 6. nike21

  grainfather

  Mi przez 37 warek na GF bezpiecznik wyskoczył może 2-3 razy i to za każdym razem przy innej warce. Coś musisz mieć nie tak, ale co? Nie mam pojęcia. Możesz poczytaj na forum GF.
 7. Warka #57 uwarzona 01.05.2020 - Koniec Sezonu 13 Brix 25L Słody: - Pilzneński 3,5 kg - Monachijski 0,9 kg - Pszeniczny 0,4 kg - Karmelowy 20-30 EBC 0, kg Chmiel: - Magnum 22 g - Lemon Drop 20 g Dodatki: - Cukier Kandyzowany 0,5 kg - Skórka Pomarańczowa 35 g Zacieranie: -64o C - 60 min -72o C - 20 min -Mash Out 78o C - 10 min Gotowanie - 60 min Chmielenie: - Magnum 23 g 60 min - Lemon Drop 20 g 5 min - Cukier Kandyzowany 0,5 kg 10 min - Skórka Pomarańczowa 35 g 5 min Schłodzone do 18o C , zadane drożdże i odstawione do lodówki w temp 18o C Fermentacja: -drożdże Mangrove Jack's M29 French Saison -fermentacja 14 dni
 8. Zrób warkę wg instrukcji GF i powinno być ok. Wydajność uzyskasz raczej maks 75%. Potem czytając temat wspomniany wyżej doposażysz kocioł w dodatkowe elementy i może zastosujesz metodę zwiększenia wydajności, o której wspomniałem, to powinieneś regularnie przekraczać 80%. Aczkolwiek z tą wydajnością i u mnie jest różnie i po kilku warkach mogę stwierdzić, że im większy baling początkowy tym lepsza wydajność.
 9. - Kiedyś po kliknięciu "oznacz całą zawartość jako przeczytaną" automatycznie strona się odświeżała. Od dłuższego czasu tak się nie dzieje. - Dobrze by było aby moderatorzy zwracali większą uwagę na interpunkcję i poprawną pisownię. Czasami czyta się jeden wielki ślinotok i trzeba się domyślać o co komuś chodzi. - Wiki z recepturami się nie zmienia odkąd się tu pojawiłem, a fajne by było dodawać jakieś nowe receptury. Może wzbogacić również wiki o inne trunki fermentowalne jak wina i miody? - Może stworzyć jakiś wątek, w którym ktoś chciałby się podzielić swoją sprawdzoną recepturą, która potem by trafiała do wiki? I nie mam tutaj na myśli tylko piw stricte w konkretnym stylu, ale również różne wariacje na temat piwa i dodawanych do niego dodatków.
 10. nike21

  grainfather

  Na kegerator musisz mieć miejsce, ja nie mam. Na raz mam podpiętego jednego kega, jakbym chciał mieć dwa czy ileś tam to tylko przepinam głowicę pomiędzy nimi i piję to co chcę. Możesz też kupić schładzarkę z dwoma kranami i mieć na raz 2 piwa z dwóch kegów. Mycie robię co kilka kegów dla pewności, że kran jest czysty i zajmuje to również chwilę. Leję w kega wodę z kranu i ją podpinam pod schładzarkę żeby przepłukać układ. Potem przedmuchuję i tyle. Na prawdę lepsze to niż chłodzenie kegów w lodówce i wyszynk zimnego piwa, przynajmniej dla mnie. EDIT: w załączeniu foto i film jak to jest u mnie podłączone. IMG_1221.MOV
 11. nike21

  grainfather

  Dlatego ja przeszedłem na petainery. Warzę w założeniu 25 litrów (czasem wyjdzie więcej) i całość po fermentacji leję w petainera 30l zdezynfekowanego Starsanem i przedmuchanego CO2. Nagazowanie robię 5 strzałów po 2 bary i stoi to w piwnicy w temp ok 20+. Jak chcę się takiego piwka napić to podpinam kega pod moje PYGMY20 i po 5 minutach delektuję się zimnym piwkiem (keg stoi w temp pokojowej). Szczerze polecam takie rozwiązanie. Nie trzeba kegeratora, a schładzarka jest zajeb***.
 12. Po fermentacji burzliwej dobrze jest zlać znad osadu drożdżowego do czystego pojemnika na kilka dni na lepsze wyklarowanie. Potem znowu przelać znad osadu do pojemnika, z którego będziesz butelkował. Przelewanie znad osadu najlepiej robić za pomocą wężyka. Nie przelewałem nigdy znad osadu za pomocą kranika, ale sądzę, że przelewając wężykiem znad osadu mniej go chwycisz do nowego pojemnika niż przelewając przez kranik. Są też specjalne reduktory osadu do kraników, sam taki mam, ale nigdy nie używałem. Powyższa metoda była wystarczająca.
 13. Warka #56 uwarzona 18.04.2020 - Cicha noc - klon 17 Brix 25L Słody: - Pale Ale 4,7 kg - Brown 130 EBC 0,5 kg - Karmelowy 300 EBC 0,5 kg - Płatki owsiane 0,5 kg - Czekoladowy 800 EBC 0,2 kg Chmiel: - Magnum 23 g - Styrian Goldings 20 g Dodatki: - Laktoza 0,5 kg - Łuska kakaowa 0,5 kg Zacieranie: -65o C - 75 min -Mash Out 78o C - 10 min Gotowanie - 60 min Chmielenie: - Magnum 23 g 60 min - Styrian Goldings 20 g 10 min - Laktoza 0,5 kg 5 min - Łuska kakaowa 0,5 kg 10 min Schłodzone do 18o C , zadane drożdże i odstawione do lodówki w temp 18o C Fermentacja: -drożdże S-04 -fermentacja 14 dni
 14. nike21

  grainfather

  @Cuerpo zapomniałem o dodatkowej siatce na dolne sito. Też załatwisz u lewatywy. Owa siatka powoduje że wysładzanie jest wolniejsze a brzeczka klarowniejsza.
×
×
 • Create New...