Jump to content

JNT

Members
 • Content Count

  40
 • Joined

 • Last visited

 1. Tak z ciekawości, po jakim piwie masz krachelkowe 0,33l ?
 2. U mnie praktycznie zawsze brzeczka mętnieje w czasie chmielenia, to chyba kwestia łączenia się białek z garbnikami.
 3. Spotkanie będzie w przyszłym tygodniu, Wojtek ustali datę i czas i da znać.
 4. Przypomniałem sobie właśnie, że miałem kiedyś pękniętą flaszkę z normalnie nagazowanej warki, i to kiedy jeszcze sterylizowałem butelki w piekarniku. Myślę, że najlepiej byłoby otworzyć butelkę z tej warki gdzie miałeś granat - jeśli nagazowanie będzie normalne, to znaczy że wina butelki, jeśli natomiast pękniecie nastąpiło z powodu nadmiaru gazu, to na pewno zauważysz przegazowanie przy otwieraniu. No chyba, że coś spowodowało że piwo w pękniętej butelce odfermentowało szybciej i/lub głębiej niż w innych, ale to chyba mało prawdopodobne.
 5. 5,5* blg jak na piwo na wb-06 to rzeczywiście może się okazać trochę za dużo. Jeśli w ogóle zdecydujesz upuszczać gaz z butelek, to spróbuj na otwierany kapsel kłaść monetę, np. 1 zł, w ten sposób otwieracz opiera się na monecie i nie zgina góry kapsla, a tylko podważa koronkę. W każdym razie, powodzenia!
 6. Kwestia gustu. Osobiście robię burzliwą zawsze w pojemnikach z kranikiem, chyba że akurat wszystkie są w użyciu, oszczędza mi to sporo roboty przy przelewaniu z burzliwej.
 7. Z jakiego materiału te garnki? Emaliowane mają tę wadę w stosunku do fermentora z tworzywa, że nie da się zamontować w nich kranika ( o ile ma to dla Ciebie znaczenie). I czy dużo tańsze od kega 30l?
 8. Mój ClO2 ma wyraźny, dość duszący zapach. Jak to możliwe? Rozcieńczam zgodnie z instrukcją, aktywuje kwaskiem cytrynowym.
 9. Piekarnik spokojnie zdaje egzamin bez garnka z wodą, dzięki temu zmieści się więcej butelek. Wyparzyłem setki butelek 1,5h w 150-180 stopni i nie miałem żadnych problemów. Co do piro - jeśli już dopuszczasz chemię, to daruj sobie ten środek, lepiej oxi lub ClO2.
 10. W materiałach producenta znalazłem, że pełne oczyszczenie powierzchni osiąga się przy "stężeniu 1 ppm i 20 sekundach czasu kontaktowego". Czy przy wzroście stężenia wymagany czas kontaktu proporcjonalnie spada? Jak się mają podane wartości do warunków przy bełtaniu fermentorem?
 11. Robię w dwulitrówce po coca-coli, na samym dole ma takie charakterystyczne żebrowanie, co powoduje że wysokość słupa cieczy jest trochę wyższa niż w zwykłej butelce. Jednak co do błędu to przyznam, że nie zastanawiałem się nad tym. A jeśli już mówimy o objętościach - czy masz jakieś informacje na temat tego w jakim stopniu powinniśmy napełniać pojemnik (np. fermentor) roztworem ClO2 aby zapewnić skuteczną dezynfekcję przez opary? W dokumentacji którą mam nie udało mi się wyczytać nic konkretnego, i nie wiem czy nie nalewam zbyt dużo lub zbyt mało.
 12. A jeszcze odnośnie kwasku w proszku- najłatwiej dostępne są opakowania 20g, dlatego aby ułatwić sobie życie aktywuje ClO2 w butelce dwulitrowej - dzięki temu wsypuje cały woreczek kwasku naraz, bez ważenia. Dodatkowo zaznaczyłem na ściance butelki poziom 80ml i nie muszę już używać cylindra miarowego do koncentratu. Mała rzecz, a cieszy.
 13. Nie miałem na myśli powtórki linków w postach Twoim i Alkosa, a tylko i wyłącznie Twój post: Jak na mój gust to są dwa linki do tej samej strony, natomiast z tresci posta wynika że powinny być do różnych produktów. Przepaszam jesli moja spostrzegawczośc uraziła Twoje ego. Ok, to ja przepraszam, zupełnie opacznie zrozumiałem Twojego posta.
 14. Gratuluje niebywałej wręcz spostrzegawczości. Po pierwsze - powtórzył się tylko jeden link. Po drugie - post mój i Alkosa dzieli jakieś 30 sekund, nietrudno więc domyślić się skąd ta powtórka.
 15. Albo postarać się skopiować jakieś ciekawe rozwiązanie fabryczne, np takie: http://www.northernbrewer.com/brewing/brewing-equipment/wort-chillers/counterflow-chillers/chillzilla.html, albo bardzo ciekawe z płytowego wymiennika ciepła: http://www.northernbrewer.com/brewing/brewing-equipment/wort-chillers/counterflow-chillers/chillzilla.html, według opisu schładza od wrzenia (w przybliżeniu) 38 litrów piwa w ciągu 5 minut, zużywając 100l wody.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.