Jump to content

ajc333

Members
 • Posts

  43
 • Joined

 • Last visited

About ajc333

 • Birthday 01/12/1978

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  BrowArek
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  6
 • Miasto
  Mrągowo

Kontakt

 • Imię
  Arek

ajc333's Achievements

 1. Ja w piwach, które zacząłem warzyć od stycznia, nie stwierdziłem nic złego. Przede wszystkim dobrze myj butelki i odkażaj np. aktywnym tlenem (używam spryskiwacza) przez zlewaniem. Nawet weizeny po tylu miesiącach dobrze się trzymają. India, która ma 7 miesięcy - miodzik.
 2. Ja sprawdziłem u siebie i wiem, że 3g/0,5l to wystarczająca ilość. Jak szybko pijesz, to to co dodałeś może nie spowoduje szkód, ale jeśli poleży, to będzie górą wychodziło, szczególnie jak nie masz zimnej piwnicy.
 3. Póki co pójdą jeszcze 3 górniaki, skrzynki styropianowe sobie przywiozę i później rozważę opcję z wychładzaniem.
 4. No właśnie też zdecydowałem się na Koelsch'a, jeszcze dorzucę jakiegoś bittera.
 5. Faktycznie, przecież fermentacja podbije mi temperaturę. Ok, w takim razie robię jeszcze górniaki. Dzięki za odpowiedź.
 6. Witam. Mam taką temperaturę w piwnicy i myślę, że jeszcze przez miesiąc spokojnie się ona utrzyma. Czy mogę w niej jeszcze fermentować dolniaki, czy lepiej wrzucić coś z górnej fermentacji (3 fermentory chciałbym jeszcze zapełnić)?
 7. A ja tradycyjnie leję ciepłą wodę z płynem do komory, szczotką z zaciskiem włosia na końcu szoruję, potem do zmywarki na półgodzinny cykl 45 st.C i tego samego dnia lub następnego, przed rozlewem daję oxi przy pomocy spryskiwacza. Odpukać do tej pory żaden glut się nie uhodował. Nadmienić muszę, że butelki odkupuję od zaprzyjaźnionego sklepu, więc cuda w nich są.
 8. 3, ale nie zlewam na cichą, tylko po średnio 2 tygodniach idą w butelki, jak stwiedzę, że blg nie spada. Czasami mam wenę, to stuknę 2 warki jednego dnia.
 9. Miałem ten sam dylemat, co Ty, jednak po przeczytaniu wielu postów, od samego początku nie zaglądam do piwa przez minimum 2 tygodnie i nie przelewam do innego pojemnika na cichą. Uważam osobiście, że bardziej zależy mi na smakach i aromatach w domowym piwie, niż na zawartości alkoholu. Sam po czasie stwierdzam, że najlepsza z ekstraktów wyszła moja 3 warka, którą sam dochmieliłem i był to English Bitter. Po tej warce kupiłem gar i rozpocząłem warzenie ze słodów i uwierz mi, początkującemu, że smaki jakie z nich otrzymasz są nie do opisania - rewelacja. Ja się wciągnąłem do tego stopnia, że przez 1,5 miesiąca uwarzyłem już 9 piwek ze słodów, a teraz robię szybko pułki w piwnicy, żeby miało gdzie spokojnie dojrzewać.
 10. Prostokątne szły gilotyną, niestety wszelkie zaokrąglone kształty już robię nożyczkami.
 11. Dodam coś od siebie, bo też już trochę pokleiłem etykiet. Używam kleju w sztyfcie, który ma 3 lata gwarancji (tak na nim jest napisane). Zauważyłem, że ektykiety zaokrąglone lepiej się trzymają, niż takie jak zrobiłeś prostokątne. U mnie te prostokątne też jakoś odłażą - jeden raz tylko takie zrobiłem - teraz wszystkie robię owalne. Ja swoje butelki trzymam w piwnicy, więc te zaokrąglone dają radę.
 12. Mierzyłem przy pomocy spławika, zanurzonego w probówce.
 13. Zacier trzymany w temperaturze ok 67 st przez ok. 1,5h, po negatywnej próbie dodany jęczmień palony i po ok. 10 minutach podgrzewana całość do 75,6 st. C. Potem wysładzanie 14-15 litrami wody o temperaturze 75-78 st. C. Na 10 minut przed końcem gotowania brzeczki dodałem laktozę. Po zakończeniu gotowania BLG miałem wyższe, więc dolałem wody źródlanej, aby na koniec otrzymać wspomniane 15,2 BLG. Drożdże, których użyłem to Safale S04.
 14. Witam. Mijają 2 tygodnie od nastawienia warki - ok. 21 litrów. Temperatura fermentacji 18 - 19 st. C. Na starcie zmierzyłem gęstość (SG 1.062 - 15,2 BLG już z 0,5 kg laktozy). Dzisiaj pobrałem pierwszą próbkę i otrzymałem SG 1.030 - 7,7 BLG. Zakładając, że laktoza podbija mi BLG o 2, to czy już jest pora na rozlew? Oczywiście za 2 dni powtórzę pomiar i jeśli się nie zmieni, to pompować butelki? Dodam jeszcze, że na cichą nie zlewałem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.