Jump to content

Robler

Members
 • Content Count

  78
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Nicpoń
 • Rok założenia
  2014
 • Miasto
  Gniezno

Recent Profile Visitors

381 profile views
 1. Robler

  Robler

 2. Ostatecznie wyszło mi 28 litrów brzeczki o gęstości 12.5°Blg w związku z czym postanowiłem chmielić w następujący sposób: - 8g Iunga 11%aa - 60' - 10g Simcoe 11,4%aa - 45' - 5g Rakau 10,7%aa - 45' - 20g Simcoe - 20' - 20g Simcoe - 1' - 20g Rakau - 1' Zobaczy co z tego wyjdzie, zastanawiam się czy chmielić na zimno, robiłem to 2-3 razy i szczerze mówiąc nie zauważyłem powalającej na kolana poprawy aromatu w stosunku do wrzucenia chmielu na ostatnią minutę warzenia.
 3. Witam, po letniej przerwie czas znowu zabrać się do warzenia. Podczas przeglądania zapasów zauważyłem, że mam 50 g chmielu Simcoe (11.4%aa) po chwili zastanowienia postanowiłem uwarzyć lekkie Pale Ale, które będzie na maksa żywiczne i w związku z tym moje pytanie czy macie jakieś rady dzięki, którym uda mi się uzyskać jak najlepszy efekt. Planowane piwo to na maksa 12°blg, słód Pale Ale od Soufflet warka ok 20l, do dyspozycji oprócz Simcoe mam jeszcze 50 g Rakau (10.7%aa) i z 15 g Iungi.
 4. Refraktometr to fajna sprawa ale tylko w przypadku wysładzania i warzenia, po zadaniu drożdży jedyny w miarę dokładny sprzęt to spławik.
 5. Po odlaniu do kubeczka gorąca próbka paruje zawyżając wynik.
 6. Nie z reguły zacieram na lenia lub z dwoma przerwami, co do wody w poprzedniej warce użyłem Oazy z Biedronki, a w tej postanowiłem wypróbować kranówke, termometry mam dwa, jeden który jest stale w trakcie zacierania w garze (z ikei) i drugi elektroniczny, którym od czasu do czasu kontroluje poprawność wskazań pierwszego. Naprawdę nie chodzi mi o to żeby wieszać psy na słodowni, ponieważ jak dotąd piwa robiłem praktycznie wyłączonie na ich słodach i z reguły były to bardzo dobre piwa z tym że już drugi raz pojawiło mi się to zmętnienie i się zastanawiam nad przyczyną. Razem z Pale Ale ze Strzeg
 7. Np. jakich? Pytam z ciekawości.
 8. W butelce po jakimś czasie się wyklarowało, jak będzie z obecną warką nie wiem, pewnie tez się wyklaruje. Nie twierdze że słód jest złej jakości, wydajność jest taka sama jak zawsze z trwałością też nie ma problemu bo ostatnią warke na tym słodzie zacierałem w marcu jeśli dobrze pamiętam i z piwem nic się nie dzieje, wtedy myślałem, że trafiłem po prostu na taką partię bo wcześniej brzeczka po warzeniu była zawsze klarowna i teraz po ostatnim warzeniu znowu to samo więc zacząłem się zastanawiać czy to wina mojej technologii czy problem dotyka szerszego grona. Aha słód zawsze kupuje przed warze
 9. Czy zaobserwował ktoś problemy ze słodem Pale Ale? Co prawda pod względem wydajności nie ma większych zastrzeżeń ale juz drugie piwo na tym słodzie (oba 100% Pale Ale) po warzeniu wygląda jak błoto.
 10. I uważaj, żeby nie przypalić!
 11. Ja w swoim 30l garnku na maksa zacierałem póki co 8 kg w 20 litrach wody ale wydaje mi się, że dało by rade jeszcze zmieścić 1-1,5 kg.
 12. Dlaczego? Jeśli nie wymaga płukania!Ale tylko do pewnego stężenia, poza tym silnie się pieni.
 13. Zważywszy na takie właściwości Star San'a jak silne pienienie się, bym nie zaryzykował. Poza tym jest tam pewnie rownież dużo innych niezbyt korzystnych dla zdrowia związków chemicznych.
 14. Na początek to naprawdę kup nowy spławik i zmierz ile blg ma faktycznie to piwo, a na przyszłość najlepiej kieruj się prostą zasadą że dla piw do 17-18 blg 2 tyg. burzliwej i przynajmniej tyle samo cichej, a dla mocniejszych nawet po miesiącu. Piwo nie lubi pośpiechu, tak jak mówi Dr2 to hobby dla cierpliwych.
 15. Ogólnie o ile blg będzie spadać to w tym momenie raczej nie będzie się to odbywać w jakimś oszałamiającym tempie bo zostało niewiele drożdży. A tak z cieakawości, jak wyglądało piwo jak je zlewałeś tzn. była piana? Jeśli nie otwiera się bez szensu wiadra i w nim nie miesza to nie ma żadnego ryzyka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.