Jump to content

mirek1g

Members
 • Posts

  157
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Reputation Activity

 1. Thanks
  mirek1g got a reaction from MistrzSuspensu in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Ja używam sody, co kilka warek myję nią CB, rozbieram i czyszczę pompkę co kilkanaście. Pompka w części mokrej to głównie plastik, trochę ceramiki i ośka wirnika z metalu. Soda plastiku i ceramiki nie ruszy, może teoretycznie spowodować zaczernienie ośki. Pompki nigdy nie czyściłem sodą bo właściwie po co, ona pompuje przy warzeniu brzeczkę o temperaturze >70* przez czas wystarczający do zabicia wszystkiego co zaszkodzić może piwu. Pompkę przemywam kranówką. Roztwór sody jakiego używam to tak 3-5% - zależy jak mi się sypnie NaOH, po odkażaniu przemywam - neutralizuję NaOH - roztworem kwasku cytrynowego.
 2. Thanks
  mirek1g got a reaction from Pelasek in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Jeżeli chmiel był w szyszkach mogłeś dać go luzem, granulat absolutnie nie, Po to wymyślono hop spidery i woreczki z drobnej siateczki żeby z ich użyciem chmielić. Ważna też jest prędkość wypływu brzeczki, odkręcenie kranu na 2/3 nic nie mówi, powinno to zlatywać stałym nie za dużym strumieniem 1-2l na minutę. Przed zlewaniem dajesz brzeczce kilka minut spokoju żeby osad ułożył się tak jak młóto przed wysładzaniem.
 3. Like
  mirek1g got a reaction from przemo_07_10 in CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
  Jeżeli to będzie zasilanie jednofazowe, zbywa Ci kasy i masz w skrzynce dużo miejsca idź na całość, innego uzasadnienia sterowania 3 grzałek trzema SSRami nie widzę.
 4. Like
  mirek1g got a reaction from markus383 in CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
  Super, ale po co tak? Planuje użyć grzałek o łącznej mocy 3kW. Sterowanie mocą grzałek z maliny będzie na poziomie 2% czyli przy jednej grzałce 1kW jest to moc 20W, przy 3 grzałkach 60W Zrozumiałem że rozpatrujemy sterowanie kotła na warki minimum 20l (tego się spodziewam po mocy grzałek 3x1kW) a nie termostatu do akwarium.
 5. Like
  mirek1g got a reaction from alert in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  240m n p m to może tłumaczyć 1 stopień. Jeżeli przy 98 masz wrzenie to taką temperaturę ustawiaj na sterowniku. Ważne jest jakie masz temperatury w kotle gdy na sterowniku ustawisz 62,  72 i 75 stopni. Czy ten błąd jest stały czy może zmienia się proporcjonalnie ze zmianą temperatury. Ja swój kociołek sprawdziłem dla wszystkich przerw  zaczynając od 30 stopni dla przerwy zakwaszającej. CB25 ma siodło w niższych temperaturach, powyżej 50 stopni jest w miarę OK.
 6. Thanks
  mirek1g got a reaction from leonzn in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Ja swoją co kilka warek myję 2% roztworem właśnie sody kaustycznej, nie mam żadnych nalotów.
 7. Thanks
  mirek1g got a reaction from olik in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Są 2 możliwe wytłumaczenia tego, pierwsze to że masz nieskalibrowany pomiar temperatury a drugi że mieszkasz gdzieś na wyżynach lub w górach gdzie woda wrze w niższej temperaturze niż 100 stopni. Temperatura wrzenia wody zależy od ciśnienia. Kiedy te jest na poziomie 1013 hPa (warunki normalne) to wtedy woda wrze w 100 stopniach, ale kiedy to ciśnienie jest wyższe lub niższe to temperatura wrzenia wzrasta lub maleje (na Mount Everest wrze w 68°C). Przy normalnym ciśnieniu woda będzie wrzała w temperaturze 98°C. na wysokości około 600m nad poziomem morza. Tu możesz sprawdzić przybliżoną wysokość swojego miejsca warzenia piwa https://www.wysokosciomierz.pl/. Jeżeli mieszkasz na nizinach to musisz skalibrować swój zestaw albo brać w pamięci poprawkę niwelującą różnice tego co widać w kotle z tym co widać na sterowniku.
 8. Thanks
  mirek1g got a reaction from leonzn in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Gdybym tam wsypał sam słód o jakim pisał  Anteks to pewnie tak, ale ja do takich miałko zmielonych słodów zawsze dodaje coś co stanowi warstwę filtracyjna na siatce, są to łuska ryżowa albo gryczana (ta musi być sparzona żeby nie dała posmaku) jak ich nie mam to otręby (jakie są akurat w sklepie najtańsze), na to trochę grubiej ześrutowanego słodu dopiero miałkie. W ten sposób na siatce jest warstwa około 5cm dodatkowego filtra przez który i tak drobne frakcje przejdą ale ich też siatka nie zatrzymuje.
 9. Thanks
  mirek1g got a reaction from leonzn in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Siatka 650 300 na dno kosza pozwala drobniej śrutować ale też robiąc piwa pszeniczne zamiast słodu pszenicznego dodaję sporo kaszy mannej a siatka wszystko zatrzymuje. Lewatywa robi ją bardzo starannie, środkowy otwór wzmacnia pierścieniem.  Strumień ustawiam taki mniej więcej jak przy sikaniu 1-1,5l /min nie więcej. Stosunek woda / słód 2,5l / kg.
 10. Like
  mirek1g got a reaction from marny_popis in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Grubość śrutowania ma zasadnicze znaczenie dla wydajności i efektywności zacierania ale to nie wszystko. Jeżeli słód jest przesuszony to nawet jeżeli będzie w śrutowniku tylko rozłupywany na pół zawsze posypie się mąka. Jeżeli słód jest ześrutowany dużo wcześniej i będziemy go trzymali długo, mimo że będzie w szczelnym worku foliowym to przy potrząsaniu też będzie się z niego wysypywała mąka. Żeby rozluźnić młóto można się posłużyć ryżową lub gryczaną łuską, w przypadku tej drugiej trzeba ją wcześniej sparzyć żeby nie wprowadzać obcych smaków (chociaż w ciemnych piwach smak gryki jest fajny). Słód przed śrutowaniem trzeba nawilżyć  kolejna ważna rzecz, na prędkość wysładzania wpływa ułożenie złoża. Jeżeli po wsypaniu słodu włączymy pompkę zanim słód się odpowiednio ułoży to zapchamy hopstoper. Wsypujemy słód, czekamy 10-15min i dopiero włączamy pompkę. Od kilku lat używam najtańszego śrutownika Biowin, napędzam go wkrętarką, nie mam problemu. 5kg słodu śrutuję 5-8 min.
 11. Thanks
  mirek1g got a reaction from burczas in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Musisz mu sprawić jakieś ciepłe wdzianko, przy grzałkach 2,5kW i 40l bez dobrej izolacji termicznej cholera cię weźmie przy drugiej warce (przy pierwszej nie jeszcze nie będziesz zwracał uwagi na czas).
 12. Haha
  mirek1g got a reaction from bladdy in Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
  Dlaczego aż tak grubo śrutowałeś? Będziesz miał małą wydajność. Jeżeli chodzi ci o filtrację w CB25 i koniecznie chcesz mieć szybkie wysładzanie to śrutuj grubo ale nie aż tak. wystarczy jeżeli słód będzie miał wielkość kaszy mazurskiej a nie kaszy pęczak. Na godzinę - dwie przed śrutowaniem słód spryskaj delikatnie wodą, wtedy po śrutowaniu łuska zostanie cała a tylko ziarno ulegnie skruszeniu. I co bardzo ważne po wsypaniu słodu do CB daj mu z 15min spokoju żeby się to dobrze ułożyło. Przed ważeniem pójdź się wysikać i przyjrzyj się jakim strumieniem ci leci, taki sam strumień ustaw w CB nie za szybki nie za szeroki . Do ciężkich piw zawsze możesz dodać łuskę gryczaną, jest tania nie wprowadza do warki obcych smaków i kolorów a bardzo ładnie poprawia filtrację.
  Zamówiłem u kolegi Lewatywy fałszywe dno z siatki 630 (jest idealna) i hop stopper z siatki 400 mikronów, trzeba przyznać że się chłop zna na rzeczy i przykłada do roboty, nie powinienem mu tu robić reklamy ale 'męczyłem' się z CB25 przez rok zanim zdecydowałem się na dokupienie tych 2 rzeczy i nie żałuję, naprawdę warto. Kolega który też waży na CB25 poszedł trochę inną drogą, kupił u chińczyków za 6$ worek z drobnej tkaniny (siateczki), do kosza wkłada ten wór do niego wsypuje słód, ma trochę gorszą wydajność niż ja i więcej czasu mu schodzi na filtrowaniu, z finansowej strony to mi się wydatek zwróci gdzieś tak po 35 warkach a on będzie zawsze z tyłu (chociaż mam wrażenie że jego warka jest bardziej klarowna niż moja).     
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.