Jump to content

mirek1g

Members
 • Content Count

  131
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

mirek1g last won the day on October 7 2018

mirek1g had the most liked content!

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Samotnia piwna
 • Rok założenia
  ~1987
 • Liczba warek
  nie liczę
 • Miasto
  Olsztyn

Kontakt

 • Imię
  Mirek
 • Komunikator
  7318570

Recent Profile Visitors

892 profile views
 1. Ja swoją co kilka warek myję 2% roztworem właśnie sody kaustycznej, nie mam żadnych nalotów.
 2. Zanim skorygujesz sprawdź jak on się zachowuje w temperaturach przerw, tu jest istotna temperatura a to czy Ci pokazuje że wrze w temperaturze 98 czy 110 to jest mało istotne. O rodzaju i jakości piwa decydują temperatury i czasy zacierania a nie temperatura wrzenia warki. Te ostatnie też są ważne ale różnica 2 stopni przy chmieleniu jest niczym przy różnicy 2 stopni przy zacieraniu.
 3. 240m n p m to może tłumaczyć 1 stopień. Jeżeli przy 98 masz wrzenie to taką temperaturę ustawiaj na sterowniku. Ważne jest jakie masz temperatury w kotle gdy na sterowniku ustawisz 62, 72 i 75 stopni. Czy ten błąd jest stały czy może zmienia się proporcjonalnie ze zmianą temperatury. Ja swój kociołek sprawdziłem dla wszystkich przerw zaczynając od 30 stopni dla przerwy zakwaszającej. CB25 ma siodło w niższych temperaturach, powyżej 50 stopni jest w miarę OK.
 4. Są 2 możliwe wytłumaczenia tego, pierwsze to że masz nieskalibrowany pomiar temperatury a drugi że mieszkasz gdzieś na wyżynach lub w górach gdzie woda wrze w niższej temperaturze niż 100 stopni. Temperatura wrzenia wody zależy od ciśnienia. Kiedy te jest na poziomie 1013 hPa (warunki normalne) to wtedy woda wrze w 100 stopniach, ale kiedy to ciśnienie jest wyższe lub niższe to temperatura wrzenia wzrasta lub maleje (na Mount Everest wrze w 68°C). Przy normalnym ciśnieniu woda będzie wrzała w temperaturze 98°C. na wysokości około 600m nad poziomem morza. Tu możesz sprawdzić przybliżoną wysokość swojego miejsca warzenia piwa https://www.wysokosciomierz.pl/. Jeżeli mieszkasz na nizinach to musisz skalibrować swój zestaw albo brać w pamięci poprawkę niwelującą różnice tego co widać w kotle z tym co widać na sterowniku.
 5. Z garnkami jak z samochodami, producent podaje że pali 5l/100 a ty nie możesz zejść poniżej 6l. Może wodę masz kiepską, PH ma wpływ na aktywność enzymów a co za tym idzie wydajność.
 6. Tak jak kupienie hopspidera i kilku innych rzeczy.
 7. Zawsze możesz robić jak mój brat, on nie używa w swoim garze nawet bazooki, kupił i wstawił do CB pompkę która przepchnie wszystko - śmieję się że od szambowozu - na dnie kosza ma wkład z dość grubej siatki, ustawia leniwy strumień na pompce i jedzie z tym koksem. Po schłodzeniu zlewa do 'przedfermentatora' przez spory worek zrobiony z drobnej tkaniny (kupił na aliexpresie), zostawia to żeby się ustało i dopiero następnego dnia rano delikatnie zlewa do fermentatora właściwego. Piwo jest klarowne, zlewanie z CB trwa z 5min. Oczywiście dba o to żeby słód był odpowiednio zmielony ale chodzi mu głównie o wydajność. Też się zastanawiam czy nie zastosować tej technologii. Chmiel zadaje w hop spiderze.
 8. Hopspider nie jest doskonałym narzędziem. Chmieliłem granulatem i miałem podobne problemy jak Ty, do chmielenia używałem siateczek do wyciskania soku z kokosów, są gęste dobrze trzymają farfocle ale niestety też nie są doskonałe. Jesteś pewien że przy stosowaniu hopsplitera drobiny chmielu a nie przełom zapycha hopstoppera? Granulatu używam coraz rzadziej, najczęściej do chmielenia na zimno, na goryczkę staram się chmielić szyszką, ona ugotowana opada na dno i tworzy warstwę filtracyjną. Granulat zawsze w siateczkach, siatki do kokosów są dość małe dlatego chmiel rozkładam do 2-3 woreczków. Może być jeszcze jeden powód zapychania hop stoppera, za duży strumień powrotny przy zacieraniu i źle ułożone warstwy (o tym było dużo pisane). Pompka powinna przetaczać brzeczkę z prędkością 1-1,5l na minutę przy większym strumieniu zapychasz siatkę już na początku.
 9. Wsypałeś go do kotła bezpośrednio czy w jakiejś siateczce?
 10. Chmiel rozumiem że był granulowany, jak zadałeś?
 11. Cześć

   

  Jestem zainteresowany po 1 szt tych chmieli. Niestety w tym roku niczym ciekawym wymienić się nie mogę, odtwarzam swój chmielnik po szkodach jakie wyrządził mi złośliwy sąsiad. Jedyny chmiel jakim mogę się podzielić to Kent Golding.

   

  pozdrawiam

  Mirek 

  1. lukasz.b

   lukasz.b

   Spoko, ale to chwilę potrwa, bo dziś przez przypadek poniszczyłem korzonki centenniala i raczej będzie lepiej jak się odbudują.

 12. To może robisz błąd taki jak robiłem na początku. W CB górne sito chodzi dosyć ciasno, wsypywałem słód do kosza i dociskałem go na tyle mocno że puchnące od wody i ciepła młóto nie było w stanie go podnieść, miałem w koszu na koniec zacierania jeden prasowany 'balot' młóta. Wysładzanie szlo dość sprawnie bo woda zdążyła sobie zrobić kanaliki już przy zacieraniu.
 13. Kanalikowaniu może sprzyjać złe śrutowanie, duża zawartością dodatków które zwiększają kleistość brzeczki (np. płatki) ale to zjawisko występuje najczęściej gdy masz ustawiony zbyt duży przepływ i / lub gdy przy wysładzaniu lejesz wodę w jedno miejsce. Wtedy w młócie najczęściej woda szuka sobie łatwej drogi i tworzy kanaliki. O kanaliki prosisz się też gdy pozwolisz żeby z młóta zleciała brzeczka (wysuszysz ją i dopuścisz powietrza) a później przy odkręconym kraniku lejesz wodę by kontynuować wysładzanie. Najpierw zalewasz młóto gorącą wodą, lekko mieszasz, czekasz aż się warstwa ułoży i dopiero odkręcasz kranik. Kiedyś rozmawialiśmy na temat sprzętu jaki mamy, z tego co pamiętam mówiłeś że w swoim garze zaciernym nie masz typowego kosza - wiadro z sitkiem zamiast dna tylko cały kosz zrobiony jest z siatki, taka konstrukcja może sprzyjać kanalikowaniu.
×
×
 • Create New...