Skocz do zawartości

Solaro

Members
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Solaro

  1. Solaro

    Solaro

  2. Witam, mam w planach zrobienie American Wheat na sylwestra, czy podana receptura będzie ok? 3 kg słodu pilzneńskiego Strzegom 3 kg słodu pszenicznego Strzegom Chmielenie: 10 g citra - 60 minut gotowania 20 g amarillo - 15 minut gotowania 30 g citra - na wyłączenie palnika Drożdze Saffale US-05
  3. Przez tydzień stało w temp pokojowej, obecnie stoją w garażu gdzie jest około 6 stopni
  4. Witam. Mam problem z absolutnym brakiem piany w moim Grodziskim. Piwo było klarowane przed butelkowaniem (przez noc w temperaturze -4 stopnie), zabutelkowałem z dodatkiem 160 g cukru. Możliwe że jest za mało drożdzy w butelkach i nie dają rady nagazować?
  5. Uwadniam własnie S-33 do mojego kolescha, jednak drożdze dziwnie się zachowują. Nie tworzą takie błony na powierzchni jak zawsze tylko opadają płatkami na dno szklanki. Wrzucać je do brzeczki czy użyć S-05 które mam w lodówce?
  6. Solaro

    INFEKCJE

    Nie jestem jeszcze zbyt ogarnięty sensorycznie, ale w zapachu głownie czułem wędzonkę i pszenicę. Dam znać jak otworzę flaszki.
  7. A co z wykopaniem głębokiego dołu i wrzuceniu tam butelek bez przysypywania? Osiągnę w taki sposób niskie temperatury zapewniające odpowiednie przechowywanie gotowego piwa? Pytam, bo niedlugo będzie lato, obecnie butelki stoją w garażu gdzie mam ~6 stopni, ale w lecie będzie z 20 pewnie. Warto spróbować czy lepiej odpuścić i niech stoją w garażu? Wiem, że stosowaliśmy takie wykopane doły na obozach harcerskich, ale nie pamiętam jakie temperatury tam panowały.
  8. Solaro

    INFEKCJE

    Wielkie dzięki, mi też wyglądalo na raczej ok, chciałem się upewnić. Jak wyjdzie zobaczymy za kilkanaście dni. dzięki.
  9. Solaro

    INFEKCJE

    Grodziskie. Dzisiaj zabutelkowane, ale niepokoi mnie ta błona. Jak myslicie, wszystko ok?
  10. Witam ponownie. Panowie, mam pytanie cd klarowania Grodziskiego 7.7 BLG. Uwarzyłem te piwko, stoi już 15 dni w jednym wiadrze, ostatnio mierzyłem i zeszło do 2-2,5 BLG, wiec juz raczej więcej nie zejdzie. Piwo jednak jest bardzo mętne, po powierzchni pływa pełno drożdzy (S-33). Niestety nie mam gdzie tego wstawić do wyklarowania, piwo stoi obecnie na tarasie gdzie temperatura wynosi około ~15 stopni. Na dwór na noc nie wystawię, bo temperatury spadają poniżej zera i to wybije drożdze. Co robić? Butelkować tak jak jest i to się jakoś ułoży w butelce (będzie po prostu więcej osadu?) czy wystawić na noc i dodać inne suche drożdze do refermentacji? Pierwszy raz robię piwo na S-33 więc jestem trochę zdziwiony taką niską flokulacją.
  11. Witam ponownie. Robiłem ostatnio Foreign Extra Stouta na drożdzach Saffale S-04, w skład zasypu wchodziło 6 kg słodów (warka 20l). Piwo fermentowało w fermentorze przez 14 dni. Po 7 dniach BLG zeszło do 5,5, natomiast po 14 do 5 BLG. Zabutelkowałem dodając 120 g glukozy na 20 litrów piwa. Dzisiaj, po tygodniu od butelkowania otworzyłem kontrolnie jedną butelkę żeby sprawdzić nagazowanie. I mam trochę problem, bo piwo pachnie drożdzami. W smaku również można wyczuć tak jakby drożdze. Piwo jest trzymane w temperaturze pokojowej, przeniosę je za kilka dni do garażu gdzie mam około 6 stopni celsjusza. Czy to jakaś infekcja czy po prostu drożdze nie osiadły na dno po nagazowaniu?
  12. Amerykanie mówią na to "hot break". Ja czekam aż samo się wchłonie i dopiero wtedy dorzucam chmiele żeby mi nie wykipiało.
  13. Witam ponownie. Powoli zaczynam planować moją trzecią i czwartą warkę, tym razem chciałbym zrobić piwa z częściowym zasypem pszenicznym. Padło na witbiera i nasze grodziskie, oba zestawy z centrum piwowarstwa. No i mam pytanie czy nie za wcześnie wchodzić już w pszenicę, wiem, że niektóre style piwne są odradzane początkującym (risy, żytnie), a co z pszenicą? Jedyne czego się obawiam to utkniętej filtracji, do tej pory przy moim IPA i Foreign Stoucie filtracja sraczwężykiem szła super i nic się nie zapychało (bałem się trochę, że 7 kg słodów zgniecie wężyk w przypadku Stouta, ale nie), ale wiele słyszałem o tym, że pszenica może zapychać. Jeżeli tak to czy te zestawy są spoko, ktoś może polecić? No i czy ktoś może wytłumaczyć o co chodzi z tym, że w witbierze mam pszenicę niesłodowaną, a w grodziskim słód pszeniczny. Dziękuję bardzo za porady.
  14. Ja tam dopiero zaczynam, ale wydaje mi się, że można zamówić słodowane na 3 warki i też zapłacisz raz za przesyłkę.
  15. Wielkie dzięki za wszystkie porady, powalczę z płynem i szczotką, a później zaleje wszystko OXI. Jeżeli to nie pomoże to prawdopodobnie je po prostu wyrzucę, bo nie przewiduje na razie zamawiania nowych środków do czyszczenia. Z tego co sprawdzałem to chyba też zależy jakie piwo było w środku, po takiej warce strong, która jest dosyć słodka ciężko było mi doczyścić butelki.
  16. Witam. Przepraszam, że prawdopodobnie ponownie zadam pytanie, na które odpowiedź już padała na forum wielokrotnie, ale po przeszukaniu forum mętlik w głowie mam niewiarygodny. Sprawa dotyczy mycia zapleśniałych butelek. Na dniach dostanę od znajomego około 50 butelek, stały ponad rok czasu w piwnicy i pewnie na denku wytworzyła się pleśń/osad. Swoje butelki płukam po każdym myciu, a później dezynfekuję chemipro oxi, więc nie mierzyłem się z problemem mycia takiej ilości butelek. Sprawdzałem mycie zapleśniałych butelek płynem do mycia naczyń i szczotką i generalnie ścianki wyczyści ładnie, ale na denku zostaje osad, którego za cholerę nie mogę usunąć. I tutaj pytanie co robić? Nie chciałbym się bawić w jakąś intensywna chemię, stosować okulary i rękawiczki ochronne, bo bałbym się później trochę pić z takiej butelki. Z drugiej strony muszę jakoś wyczyścić te butelki, bo szkoda wyrzucić. Tak jak mówię, mam dostęp tylko do chemipro oxi, który raczej nie pomoże w myciu takich starych butelek, czytałem, że mycie karcherem daje czyste butelki, ale w kawałkach, więc też odpada. A więc co robić? Kupić ten domestos czy ace i tym zalać?
  17. Wielkie dzięki, zrobię ten stout eksportowy, zwłaszcza, że słody ześrutowane i w styczniu mi na nich "data wyjdzie". Zacieranie raczej na słodko, w 67 stopniach zaplanowałem. Niestety nie mam chmielu goryczkowego, więc nachmielenie planuję w taki sposób: 40 g Fuggle - 60 min 20 g Summer - 10 min
  18. Witam i proszę o poradę. Zamówiłem sobie następujące składniki: Chmiel Fuggle 2013 (UK) 5,2 % A-A --- granulat --- 100 g Chmiel Summer 2013 (AUS) 6,4% A-A --- granulat --- 100 g Słód pale ale 5,5-7,5 EBC Weyermann ® - 6 kg Słód Carafa ® Special typ II 1100-1200 EBC Weyermann ® - 200 g Palone ziarna jęczmienia 1100-1200 EBC Weyermann ® - 600 g Drożdże piwowarskie Fermentis Safale S-04 --- saszetka 11.5g Płatki owsiane 500 g Planowałem uwarzyć Dry Stout, składniki miały mi wystarczyć na dwie warki (chmiel na więcej), zamówienie składałem w oparciu o recepturę na dry stout browamatora, ale nie mieli dostępnego takiego zestawu w sprzedaży, więc zamówiłem słody osobno. I nie wiem czy coś sknociłem, ale wydaje mi się, że za mało tych słódów na 20 l piwa na dwie warki. Warząc IPA miałem około 5,5 kg słodów, tutaj wychodzi mi ponad 3 kg słodów na warkę. I co teraz robić? Myślę, że mogę użyć ich wszystkich i zrobić mocniejszą wersję tego stouta, tylko pytanie w jakim stopniu uciąć jęczmień palony? Liczę sobie to wszystko w brewtargecie, ale jeszcze doświadczenia mi brak, więc wolę zapytać. A więc pytanie, co mógłbym zrobić z tych surowców?
  19. Wielki dzięki kolego. Czyli generalnie mogę stosować taką metodę, tj dekantacja do gorącej wody z cukrem, czy też lepiej poczekać aż woda ostygnie? Co jest poprawne, zgodne ze sztuką piwowarstwa?
  20. Witam ponownie. Dzisiaj rozlewałem i butelkowałem swoje pierwsze piwo, typ IPA 14 BLG. Niestety spieprzyłem i z fermentora w którym była cicha zdekantowałem piwo do fermentora z kranikiem, problem był taki iż, w 2 fermentorze było 2 litry wody o temperaturze około 90 stopni. Pytanie więc czy to zabiło wszystkie drożdze i piwo się nie nagazuje? Czy może jednak zabiło te drożdze początkowe, ale piwo się nagazuje bo wraz z przelewaniem następowało chłodzenie młodego piwa i drożdze dadzą sobie radę? Piwo tak czy siak zabutelkowane, więc za dwa tygodnie się przekonam.
  21. Witam. Postanowiłem założyć dziennik w którym będę dokumentował wszystkie warki. 27.12.2014r. #1 India Pale Ale (zestaw kupiony w centrum piwowarstwa browar.bizu). Surowce: Słód pilzneński 2 kg Słód monachijski 2,3 kg Słód karmelowy jasny 0,3 kg Chmiel Marynka, granulat, 45 g Chmiel Lubelski, granulat, 40 g Zacieranie: Planowałem zacieranie w 67 stopniach (15 litrów wody), jednak z uwagi na temperaturę w garażu z gara dość szybko uciekało ciekło i musiałem dwa razy dogrzewać. Nie wiem niestety czy zatarłem na słodko czy wytrawnie, wahania temperatury były dosyć spore. Poprawimy przy nastepnym piwie. Po 60 minutach zacierania zrobiłem wygrzew do 79 stopni i przelałem do filtracji. Filtracja i wysładzanie: Do filtracji użyłem wężyka z oplotu, wysładzałem 12 litrami wody o temperaturze około 65 stopni. Niestety nie dogrzałem do tych 78 stopni, bałem się, że brzeczka przednia zbyt bardzo się wychłodzi i filtracja utknie, dlatego dolewałem wodę 65 stopni. Wysładzanie zakończyłem gdy odbierana brzeczka miała 3 BLG. Niestety tutaj kolejny problem i nie wiedziałem ile brzeczki odebrałem, następnym razem zaznaczę sobie na łyżce poziomy wody. Schemat chmielenia: 45 g chmiel Marynka na 60' 40 g chmiel Lubelski na 5' Po godzinie gotowania przelałem wszystko do fermentatora z kranikiem, uzyskałem 14,5 litra brzeczki zamiast planowanych 20l o BLG 14. Nie zmierzyłem BLG, na przyszłość postaram się poprosić kogoś żeby mi podłożył menzurkę przy przelewaniu. Fermentor chłodził się przez 4 godziny na dworze (temperatura otoczenia -8 stopni). Drożdże (US-05) zostały zadane 28.12.2014 po 1 w nocy. Fermentacja ruszyła po 14 godzinach od zadania drożdży i przebiega w około 19 stopniach Celsjusza. Nie wytrzymałem i dnia 2.01.2015 zmierzyłem BLG. Wiem, że to za wcześnie, ale chciałem zobaczyć ile już zeszło i jak smakuje młode piwo. Areometr wskazał mi 8 BLG, więc potrzymam to piwo jeszcze z 5 dni przed przelaniem na cichą, gdzie planuję chmielenie na zimno przy wykorzystaniu 25 g Fuggles.
  22. Dziękuję wszystkim za porady. Tak właśnie zamierzam zrobić, przeleję na cichą i przy okazji dodam ze 3 litry wody z butelki, bo wyszło mi 14,5 l zamiast planowanych 20, dlatego obawiam się zbyt dużego nachmielenia (40g marynki i 45 lubelskiego na aromat). Później jeszcze rozcieńczę delikatnie przy butelkowaniu i powinienem uzyskać te 20 litrów.
  23. Witam. Popełniłem niedawno India Pale Ale z zacieraniem i zaczęło fermentować mimo uzyskania mniejszej ilości piwa od zamierzonej (więc mam większy ekstrakt). Fermentacja burzliwa zachodzi w fermentatorze z kranikiem, ale problem jaki mam jest taki, że nie założyłem do niego reduktora osadów. Pierwotnie nie chciałem robić cichej i zostawić w tym samym wiadrze na dłużej, ale nie wiem jak to teraz zrobić. Boję się, że do butelek pójdzie osad jak zabutelkuję teraz tak jak jest. A więc pytanie brzmi. Przelewać na cichą czy nie?
  24. Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Co do ilości piwa. Spuszczałem brzeczkę z kadzi filtracyjnej bezpośrednio do kotła warzelnego, dlatego ciężko było mi określić jej objętośc. Na przyszłość będę pamiętał, aby jakoś zmierzyć objętość w garze (może zaznaczę sobie na łyżce plastikowej wysokości cieczy). Niestety Panowie tutaj spieprzyłem i nie zmierzyłem blg przed zadaniem drożdzy. Przy zlewaniu wrzątku do fermentora trochę było mi ciężko podstawić menzurkę bo obie dłonie zajęte, natomiast później po ochłodzeniu nie chciałem już grzebać żeby nie doszło do zakażenia. Brzeczka nie została super napowietrzona z tego samego względu - bałem się ryzyka zakażenia. Wymieszałem ją jedynie wyparzoną i spryskaną desprejem łyżką stołową na tyle, że na powierzchni było trochę bąbelków/piany. Rozumiem, że przelewanie wrzacej brzeczki z wysokości nie liczy się jako napowietrzanie ze względu na małą zdolność do wiązania tlenu w takiej temperaturze. Temperatura brzeczki w której zadałem drożdze wynosiła 23 stopnie. Mam dodatkowo paczkę drożdzy Saffale s04, ale myślę, że jednak powinno wystartować. Tak jak mówicie, jest więcej cukrów, więc mają utrudniony start. Powiedzcie mi jeszcze awaryjnie, kiedy dodać drugą paczkę jak to nie ruszy? W jaki sposób? Też rehydratacja czy wysypać na powierzchni? Fermentora nie otwieram, więc nie wiem co się dzieje w środku, ale będę cierpliwie czekał minimum te 24 godziny od zadania. Piekne dzięki za porady.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.