Skocz do zawartości

Bakum

Members
 • Liczba zawartości

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  68
 • Miasto
  Otwock

Kontakt

 • Imię
  Marcin
 1. bo te 2blg to wskazanie areometru, a nie faktyczna zawartość cukrów Alkohol obniża wskazania, a w tym piwie pewnie trochę go jest. Zacierałem mocno wytrawnie, ale sam się zdziwiłem tym wynikiem, bo nigdy nie miałem odfermentowania do takiego poziomu i już myślałem że te WLP099 to takie żarłoki. Faktycznie alkohol ma mniejszą gęstość niż woda, może istnieje jakiś wzór korygujący Idąc tą drogą piwo z wysłodzin ma faktycznie jeszcze mniejsze odfermentowanie niż wskazuje na to balingometr. Myślałem, żeby dołożyć do niego gęstwy z WLP099 i pozostawić na tydzień w fermentorze, ale nie będę już kombinował i zabutelkuję. Jak będą granaty to nie omieszkam pochwalić się w tym wątku.
 2. też bym tak obstawiał, ale z drugiej strony gęstwa była świeża, a drożdże z niej odfermentowały wcześniejszą brzeczkę z 20 do 3.5 Blg. Po tygodniu cichej blg wynosi wciąż 6, a ja się zastanawiam czy jak się nic nie zmieni przez kolejne 2 tygodnie to czy butelkować?
 3. Witam, chciałbym się podłączyć pod temat. Otóż zatarłem brzeczkę z myślą o Barley Wine, pierwsze 13 litrów filtratu poszło na BW (ekstrakt po chmieleniu 26%), kolejne 13 litrów filtratu poszło na Double IPA (ekstrakt po chmieleniu 21%). Barley Wine potraktowałem drożdżami WLP099, Double IPA jednodniową gęstwą z suchych drożdży Mangrove Jack's M44 (drożdże odfermentowały wcześniej AIPA z 20 Blg do 3,5 Blg). Po 4 tygodniach fermentacji BW odfermentowało z 26 do 2 Blg, zaś Double IPA z 21 Blg do 6 Blg (ciut za wysokie to blg). I tu pytanie: czy na stopień odfermentowania Double IPA mogło wpłynąć wysładzanie? Do BW poszła brzeczka przednia, resztę zacieru porządnie wysłodziłem (młóto pozostało suche jak wióry) i może do Double IPA trafiło dużo cukrów niefermentowalnych? Dodam, że zacierałem na wytrawnie.
 4. Po zlaniu Wita okazało się, że gęstwy jest na 2 cm, przechyliłem więc fermentor pod kątem i żywe drożdże (jasna gęstwa) ładnie oddzieliły się od trupów - zebrałem delikatnie tyle ile było mi potrzeba i nawet nie wymagała przepłukiwania. Od jakiegoś czasu napowietrzam brzeczkę kostką ceramiczną i stwierdziłem, że chyba lepiej to będzie zrobić bez obecności drożdży w fermentorze.
 5. Do tej pory zbierałem do słoika, przepłukiwałem i ewentualnie szła do startera, gdzieś w wątkach forum przewijał się wątek lania brzeczki do opróżnionego z piwa (po burzliwej) fermentora z gęstwą, jednak nigdzie znalazłem informacji z jakim ryzykiem może się to wiązać. @ WiHuRA dzięki za wskazówki
 6. też myślałem nad ilością drożdży i ewentualnym odebraniem połowy (lub 3/4) gęstwy z fermentora i zadaniem brzeczki do tego co zostanie na dnie
 7. witam, również mam pytanie dotyczące gęstwy: mam zamiar wykorzystać gęstwę z Wit Biera (13 Blg - fermentuje na drożdżach WLP575) do Belgian Blonde Ale (17 Blg), przelewanie Wita na cichą zbiega się w czasie z warzeniem Blonde Ale. Czy dużym błędem będzie pozostawienie gęstwy w fermentorze po Witcie i bez jej zbierania zlanie brzeczki Blonde Ale do tego samego fermentora? Gęstwa pozostawałaby w fermentorze maksymalnie 5 minut od przelania Wita na cichą do zadania brzeczki Blonde Ale. Wydaje mi się, że w ten sposób ograniczam ryzyko zainfekowania gęstwy. Co o tym sądzicie? Z góry dzięki za wszelkie wskazówki i sugestie
 8. Witam, po ostatnich warkach zostało mi trochę ześrutowanych słodów, które chciałbym spożytkować zanim zwietrzeją. Celuję w Black IPA, ale nie musi to być wierne odwzorowanie stylu. Na podstawie receptur z Wiki opracowałem taki oto przepis: Zacieranie: Słód pszeniczny (0.7kg) – w małym garnku 2 litry wody, 10 min przerwa ferulikowa, 15 minut - przerwa białkowa. Po 25 min podgrzewam do 65OC i przelewam do dużego garnka, gdzie jest 18l wody o tej samej temperaturze. Dodaję Pale Ale (2kg), Monachijski typ II (1kg) i Pilzneński (2.5kg), płatki owsiane błyskawiczne (1kg)* i utrzymuję przez 60 min (do negatywnej próby jodowej) temperaturę 65OC. Po 60 minutach (negatywnej próbie jodowej) mashout i dodaję pszeniczny czekoladowy (0.3kg) i palony jęczmień (0.15kg). * podobała mi się 'jedwabistość' w Stoutcie Owsianym, dlatego te płatki Wysładzanie do 24 litrów. Chmielenie – 80 minut: - 30g Tomahawk i 30g Lubelskiego w 15 minucie gotowania - 30g Sybilla i 30g Marynka w 40 minucie gotowania - 30g Citra, 15g Cascade w 80 minucie gotowania Drożdże suche Safbrew US05 2x11g. Fermentacja: Burzliwa 10 dni w 18OC Cicha 18OC 2 tygodnie (chmielenie na zimno Fuggels Tab) To by była 5 warka z zacieraniem. Gorąca prośba do bardziej doświadczonych o skonsultowanie, zwłaszcza w sprawie chmielenia. Chmiel jaki mam w zapasie: Tomahawk 30g, Citra 30g, Sybilla 100g, Cascade 15g, Lubelski 65g, Marynka 60g, Fuggle tab-1szt.
 9. To i ja zapytam: co mogę zrobić z tych składników? Słód: pilzneński 2,5kg, pale ale 2 kg, monachijski 1kg, pszeniczny 0,7kg, pszeniczny czekoladowy 0.3kg, palony jęczmień 150g Chmiel: Tomahawk 30g, Citra 30g, Sybilla 100g, Cascade 15g, Lubelski 60g, Marynka 60g, fuggles tab - 1szt. Drożdże - Fermentis Safale US05 23g Myślałem o jakimś ciemnym IPA, tylko czy ten chmiel będzie OK?
 10. Już się pogubiłem, Ty się pytasz czy twierdzisz? Poczytaj ,pomyśl i wnioski wyciągnij sam bo odpowiedzi już Ci udzielono. Pytam - jak to co producent pisze na paczce ma się do rzeczywistości:) W ogóle, to pierwsze pytanie w wątku dotyczyło jakości Coobry, a potem zeszło na ilości stosowania drożdży (i tu jak widać nie byłem świadomy, że taka ilość drożdży(standardowe 11,5g suchych) może mieć znaczenie już przy tak niewielkich ilościach(20l) brzeczki). Dzięki wszystkim za wskazówki i rady:)
 11. Wcześniej nie korzystałem z kalkulatorów, ale jeżeli Fermentis podaje na paczce drożdży US05 na 20-25l brzeczki, a dodatkowo style wymienione na paczce drożdży charakteryzują się 15-16 BLG, to czy taka paczka nie wystarczy na 20-25l brzeczki?
 12. Większe bo wyższy ekstrakt początkowy. Im wyższy i im większy litraż tym więcej drożdży trzeba zadać. Arytmetyka drożdżowa Panie. No tak, co do wyższości ekstraktu to jasne:) chodziło mi bardziej o to czy duże zachmielenie ma jakiś wpływ na pracę i kondycję drożdży.
 13. Drożdże znalazłem w wino hobby.pl > akcesoria piwowarskie > drożdże piwowarskie > drożdże piwowarskie combra – american ale. Na opakowaniu podane 10g na 20-25l brzeczki. Może głupie pytanie: na AIPA jest jakieś większe dawkowanie?
 14. Witam wszystkich – mój pierwszy post:) Chciałbym zapytać, czy ktoś korzystał może z drożdży Coobra – American Ale? W opisie podają, że szczep podobny do US05 / M44. W weekend otwiera mi się okienko czasowe na zrobienie warki – ma być coś jak AIPA, ale z dodatkiem palonego jęczmienia. Normalnie użył bym Safale US05, ale sklepy stacjonarne mają w ofercie tylko Biowin – górne (totalnie uniwersalne widać no i ta Coobra. Mam jeszcze 5 tygodniową gęstwę z US05 po AIPA, ale kompletny brak doświadczenia z jej stosowaniem. Ryzykować z Coobrą czy gęstwą? Pozdrawiam,
×
×
 • Dodaj nową pozycję...