Jump to content

dan737

Members
 • Content Count

  183
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dan737

 1. dan737

  grainfather

  Nie, regulowana jest moc grzałki, temp utrzymuje 100C, nawet przy ostatnim warzeniu sprawdzałem i można o 10% sterować mocą grzałki ale ja i tak zawszę jadę na 100% Uruchamiasz nową warkę poprzez aplikację czy bezpośrednio ze sterownika?
 2. dan737

  grainfather

  Tak przynajmniej przy nowym sterowniku strzałkami góra/dół regulujesz w procentach moc grzałki.
 3. Czas w piwowarstwie jest kwestią kluczową, uczy pokory i wytrwałości... daj temu piwu czas, daj czas fermentacji po czym zabutelkuj..znów daj mu czas, daj czas na nagazowanie po czym leżakuj krótko bo krótko jak to w neipie... p.s.(2 tygodnie) po czym oceń goryczkę, oceń recepturę oczywiście jeśli wszystko zrobiłeś według receptury. Tak się składa że właśnie piję swoją neipe, uwierz piwko jest super ułożone ale ma 23 dni od wlania w keg, oczywiści próbowałem je zaraz po nagazowaniu ale to nie było to...piwo było ostrzejsze i bardziej goryczkowe niż teraz.
 4. Tak fenole, przyprawy intensywne, mimo głębokiego odfermentowania piwo jest pełne w odbiorze, a alko po pół roku dobrze ukryte chociaż oczywiście wyczuwalne. Porównywałem ze znajomymi na ślepo do quada od Trzech kumpli i wszyscy stwierdzili że mój lepszy może przez to że lepiej ułożony.
 5. Nie z tymi akurat drożdżami ale kombinowałem podobnie z Wyeast 3711 French saison, na pierwszy ogień poszedł saison, a na gęstwie Belgian dark strong ale 21blg. Piwo wyszło bardzo dobre jednak moc jest powalająca bo te drożdże zjechały do 1blg więc i tutaj bym uważał z ekstraktem początkowym. Fermentowałem w 19C.
 6. Niestety na tą chwilę sytuacja pozostaje bez zmian bo nic nie działałem w tym temacie
 7. dan737

  grainfather

  Bierz GFa i będziesz zadowolony, miałem Brewcraftera25 i tak jak kolega wcześniej pisał GF jest to sprzęt innej klasy i również nie zamieniłbym go na nic innego. Jedyną rzeczą która mnie irytuje jest zsuwająca się uszczelka przy zakładaniu dolnego sita ale są na to sposoby, przydałby się też moduł wifi wbudowany ale to już jest szukanie dziury w całym. Co do chłodnicy przeciwbieżnej w okresie zimowym spokojnie mogę zejść z temperaturą brzeczki do 10C. Sprzęt solidny i profesjonalny, polecam!
 8. dan737

  grainfather

  Jako że walczę z wydajnością u siebie mam kilka pytań. 1. W ilu litrach zacierałeś? 2. Ile wody do wysładzania? 3. Ile litrów i o jakiej gęstości poszło do fermentacji?
 9. Witamy, witamy:) Zacznij od ekstraktów i bierz się za słody Samych udanych warek!
 10. Wcześniej gazowałem piwo przyjmując temp. fermentacji jednak miałem kilka przegazowań, dziś w większości piw obniżam temp. na cichej ewentualnie robię cold crash i przyjmuję wtedy taką wartość do obliczeń. Faktycznie czasem piwo mogłoby być wyżej wysycone jednak dla mnie ta opcja jest bezpieczniejsza i zawsze wole piwo mniej wysycone niż za mocno. Istotnym jest też jak długo piwo przebywa w obniżonej temp. bo wiadomo że przez 1 dzień co2 nie zdąży się rozpuścić w piwie przy niższej temp.
 11. Jak dla mnie nagazuj zgodnie z punktem 1 czyli jeżeli przy rozlewie masz 10C to tą wartość wpisz w kalkulator. Piwo w 10C jest już delikatnie wysycone co2 więc nie potrzeba sypać tyle środka refermentującego.
 12. Pomysl dobry, moze cos pomysle przy kolejnych rozlewach. Ok czyli na ta chwile pozostane przy tym sposobie, jako ze wiekszosc z fermentorow bede rozlewal do kegow a z nich raczej piwo szybko znika wiec nie powinno byc klopotow.
 13. W niedługim czasie planuję rozlew z GF fermentorów i stąd pytanie. Logicznym jest że należy do tego użyć dolnego zaworku jednak nie chce złapać infekcji, a z racji tego że dokonywałem pomiaru blg przez ten zawór jest taka opcja. Oczywiście każdym razem dezynfekowałem desprejem i starsanem ale rozmyślam czy nie bezpieczniej będzie ściągnąć od góry wężykiem jednak to chyba się mija z celem bo w końcu od czegoś ten zawór jest. Jak u Was wygląda dezynfekcja tego elementu czy pobieracie próbki do pomiaru górą?
 14. Również robię warki 20 litrowe i u mnie standardem jest użycie ok 13ml kwasu mlekowego 80% i nie jest to wyczuwalne, przeważnie 8ml używam do zacierania i 5ml do wysładzania. Pamiętam że kiedyś w jednym z pierwszych zakwaszanych piw szwankował mi ph metr i dodałem łącznie 25ml...coś z tego wypiłem ale reszta poszła w kanał także przy takich ilościach bym już uważał chociaż to zależy od stylu. Nie tak dawno warzyłem też Gose z dodadkiem moreli do którego poszło 30ml i piwo wyszło bardzo przyjemne lekko kwaśne.
 15. Tez docelowo u mnie trafia do kega i tam jest gazowane ale ciekawi mnie jaki bylby efekt nagazowania mocniejszego piwa na wartosc 1.8-2 i rozlew do butelek. Dokladnie z rozlewem nagazowanego piwa lubi byc problem, j3sli cos uda mi sie zmajstrowac dam znac co z tego wyszlo.
 16. Braci piwna myślał ktoś o jakimś patencie żeby nagazować co2 piwo w GF fermentorze? A może GF już oferuje takie rozwiązanie a o nim nie słyszałem?
 17. dan737

  grainfather

  Tak zdaję sobie z tego sprawę, jaką szczelinę masz u siebie ustawioną?
 18. dan737

  grainfather

  Dawniej nie używałem kwasu ale miałem problemy z łodygą od chmielu i ściągającą goryczką więc stosuję do dzisiaj chociaż może zrobię 1 warkę na próbę bez. Tak wiem już go obczaiłem i wybór padnie na niego bo widzę że ma sporo zadowolonych klientów ale na tą chwilę muszę przerobić słody które mam w zapasie.
 19. dan737

  grainfather

  Też głownie TB i jest to przeważnie Viking malt, zamawiam śrutowany. U mnie woda również twarda 7,8ph jednak zawsze modyfikuję kwasem mlekowym 80%. Myślę że możesz mieć rację z tym śrutowaniem bo innych zmiennych nie widzę, a słód przychodzi różny raz drobniej..raz grubiej ześrutowany. Chyba czas przymierzyć się do śrutownika.
 20. dan737

  grainfather

  Tak, praktycznie wszystkie warki. Z zestawów warzę może co 15 warkę.
 21. dan737

  grainfather

  W tym przypadku słody były razem bo zamówiłem zestaw surowców na Lemon IPA czyli prosty zasyp pale ale, pilzneński, pszeniczny. Od bodajże 48 warki warzę na GF i profil sprzętowy, objętość wody mi się nie zmienia, początkowo wydajność zwykle 78-82%, ostatnie kilka warek 55-76%. Muszę przyjrzeć się swoim zapiskom i pomyśleć co tutaj nie gra bo lekko mnie to irytuje....fakt, faktem piwa wychodzą w większości wyśmienite i to jest najważniejsze
 22. dan737

  grainfather

  Ph zacieru 5.4, zacieranie 70min 66'C i 10min 78'C. Proby nie robie juz od kilkudziesieciu warek.
 23. dan737

  grainfather

  13l, a trwalo to ok 30min.
 24. dan737

  grainfather

  Sklep śrutował jednak słód nie był zbyt grubo ześrutowany przynajmniej według mnie chociaż oczywiście można tutaj szukać rozwiązania tego problemu.
×
×
 • Create New...