Jump to content

kaszel

Members
 • Posts

  5
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Jakub

Piwowarstwo

 • Miasto
  Proszowice

kaszel's Achievements

 1. Cześć, na twoim miejscu zmienił bym trochę zasyp, dał bym po kilogramie pilzneńskiego i pszenicznego. Co do chmielu, trudno powiedzieć czy będzie odpowiedni nie wiedząc dokładnie jaki to chmiel i ile ma alfa kwasów, ale skoro to chmiel uniwersalny dałbym go raczej mniej 5-6g na 60 min. Byłoby najlepiej gdybyś wrzucił go w jakiś program piwowarski i sprawdził jaką da ci goryczkę. Zacieranie jest ok, zmienił bym dwie rzeczy skrócił bym przerwę w 72C do 20 min dłuższa raczej nie ma sensu , a następnie podgrzał zacier do 76C i dopiero przenosił do filtracji. Co do sposobu podgrzewania, można to zrobić w sposób jaki napisałeś, ewentualnie można podnosić temperaturę przez dolewanie wrzątku.
 2. Jeśli termometr Ci zaniży odczyt właściwej temp. zacieru może być tak faktyczna temp. jest przy takim zacieraniu jak robiłeś, na poziomie dekstrynującej, a może nawet wyższej. Takie zacieranie bezpośrednio wpływa na poziom odfermentowania piwa. Dziękuję za odpowiedź.
 3. czyli masz świadomość że już bardziej doświadczeni koledzy odpowiadali na te pytania pewnie i tysiąc razy, ale to dopiero twoja druga warka i ci się nie chce szukać. witamy na forum i już nie możemy się doczekać na jakie kolejne pytania będziemy w stanie znaleźć ci odpowiedzi w wyszukiwarce. cytat (mniej lub bardziej dokładny): "zacierając przez większość czasu w 62 stopniach uzyskasz brzeczkę bardziej fermentowalną (na wytrawnie), a w 66 MNIEJ fermentowalną". nie wiem gdzie ty tam usłyszałeś, że zacieranie głównie w 72 nie da jeszcze mniej fermentowalnej niż w 66. Skoro nie chcesz albo nie potrafisz pomóc to po co się wtrącasz?,owszem mam świadomość że podobne pytanie na pewno pojawiało się wiele razy, z góry z resztą przprosiłem za moje,ale nie znalazłem odpowiedzi która by mnie w pełni zadowoliła,po to chyba jest ten dział żeby pomagać osobą takim jak ja,które dopiero zaczynają swoją przygodę z piwowarstwem.
 4. Dziekuję za szybką reakcję,zacieranie odbywało się w temperaturze 66-67 st.,trwało jakieś 90 min,następnie 10 min w temp 76st. Co do termometru,oczywiście sprawdzę,możesz powiedzieć skąd ten wniosek?
 5. Witam wszystkich,mam problem i chciałbym prosić o pomoc,z góry przepraszam za temat który na forum gościł pewnie tysiąc razy,niemniej to dopiero moja druga warka więc wolał bym zasięgnąć opini bardziej doświadczonych kolegów. Sparwa wygląda tak,po trzech tygodniach fermentacji(dwa tygodnie burzliwej,tydzień cichej) piwo z 12 blg zeszło ledwie do 5.Wydaje mi się że to troche za mało w związku z czym proszę o radę. Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania,pierwsze machnąć na to ręką i butelkować skoro niżej nie schodzi(blg mierzone było dwukrotnie,w odstępie 3 dni)i pomysł drugi napowietrzyć piwo i dodać drożdże(dysponuje około dwutygodniową gęstwą).Co robić,może jakiś inny pomysł ? Garść informacji,piwo to american amber ale (zestaw z alepiwo.pl),drożdże us-05,temperatura na burzliwej około 20 st.,na cichej 17-18 st.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.