Jump to content

dori

Members
 • Posts

  2854
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

dori last won the day on February 16 2021

dori had the most liked content!

About dori

 • Birthday April 13

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  uCieszny Browarek
 • Rok założenia
  2005
 • Liczba warek
  ponad 200
 • Miasto
  Pogwizdów

Kontakt

 • Imię
  Dorota
 • Komunikator
  10242029
 • Strona www
  http://www.homebrewing.pl

Recent Profile Visitors

13868 profile views

dori's Achievements

 1. W homebrewing.pl chmiele z PolishHops z nowych zbiorów są dostępne w dotychczasowych cenach Nie wiemy jednak jak długo taki stan uda nam się utrzymać... więc zapraszamy na zakupy https://homebrewing.pl/polska-c-4_73.html
 2. dori

  dori

 3. Męski świat Kobieta, biała, inżynier ale bez brody
 4. To w takim razie czy te daleko idące zmiany tworzą coś co enzymy potną na krótsze cukry czy nie? Raczej enzymy się do tego nie dobiorą
 5. Tak się mówi... Generalnie chodzi o to że po słodowaniu, jeszcze zielony słód o zawartości wody około 45-50% przetrzymuje się w temperaturze około 50°C, aby rozłożyć białka na aminokwasy, następnie temperaturę podnosi się do około 70°C i w tej temperaturze utrzymuje przez 1-2 godziny. Dzięki temu skrobia zawarta w ziarnie ulegnie takim samym przemianom jak w trakcie zacierania.
 6. One już raczej normalnej skrobi, ani dekstryn nie zawierają, wysoka temperatura prażenia powoduje daleko idącą zmianę struktury węglowodanów.
 7. Bo to wszystko nie jest takie proste. Browary belgijskie zaczynają fermentację od dość niskich temperatur i pozwalają wzrastać jej nawet do 26-27C. Fermentacja w browarach przebiega zazwyczaj bardzo szybko, już po 5-6 dniach dubble zostają przepompowane do leżaków i mocno schładzone. Nigdy do końca nie byłam zadowolona ze swoich domowych, belgijskich piw, mimo że trochę ich uwarzyłam. Zazwyczaj mimo wysokiej temperatury fermentacja nie skończyła się po 6 dniach... Jak na razie u Ciebie wygląda na to, że wszystko jest OK. Jak wizualnie zobaczysz, że fermentacja zwalnia, sprawdź zawartość ekstraktu i jeśli będzie dość wysoka, podnieś lekko temperaturę, aby piwo dofermentowało. Jeśli masz taką możliwość cichą fermentacje prowadź w niskiej temperaturze, nawet rzędu kilku stopni.
 8. Pracuję w branży mięsnej ponad 7 lat. Nie ma zakazu wędzenia drewnem, nie ma żadnego unijnego rozporządzenia które nakazywało by użycie preparatów dymu wędzarniczego. Zapewniam Cię, że nawet duże firmy, a przynajmniej część z nich stosuje normalne wędzenie. Oczywiście część stosuje natryski preparatami dymu, ale nie można uogólniać, ze wszyscy tak robią, bo Unia nakazała. Co do unijnych dyrektyw, to te mity wzięły się zapewne z prowadzonych limitów dotyczących zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, ale to już inna bajka. Sorry za offtop!
 9. Witaj na forum W razie czego pytaj!
 10. Skąd wytrzasnąłeś te rewelacje? Podaj może numer tego "zarządzenia".
 11. dori

  Polski Pils

  Pod koniec fermentacji burzliwej.
 12. dori

  Polski Pils

  Zdecydowanie skróciłabym lub pominęła przerwę białkową. Osobiście uprościłabym schemat chmielenia (co ma dać chmielenie na 30minut?), sypnęła więcej chmielu na sam koniec gotowania lub podczas chłodzenia. Jeśli już chcesz chmielić na zimno, to skróć czas leżakowania chmielu z piwem. Drożdży możesz mieć trochę za mało i burzliwa pewnie potrwa trochę dłużej niż 2 tygodnie...
 13. Ja robiłam i po dłuższym leżakowaniu wyszło całkiem dobre piwo. Trzeba mu dać czas, bo na początku jest zdecydowanie zbyt "mulące". Co do różnic między monachijskim i wiedeńskim to tak jak już wyżej napisano, nie jest to tylko kwestia barwy, ale też mocniejszych aromatów i posmaków. Słód monachijski zazwyczaj robi się z jęczmienia z wyższą zawartością białka, a sam słód ma sporo związków melanoidynowych. Słód monachijski jasny, a tym bardziej wiedeński spokojnie się zatrze nawet jeśli będzie stanowił 100% zasypu. Inaczej sprawa się ma z monachijskim ciemnym ten może mieć zbyt niską aktywność enzymatyczną, ale za to jako dodatek sprawdza się rewelacyjnie wszędzie tam gdzie chcemy uzyskać mocne słodowe akcenty np. w różnej maści koźlakach.
 14. Czas leci - pamiętam jak na forum było pięciu użytkowników Trochę się od tego czasu zmieniło. Życzę Elroy dalszego tak dynamicznego rozwoju
 15. No i tu się nie zgodzę Nazwa "cukry" odnosi się do cukrów prostych, a szerszym pojęciem są węglowodany. Nigdy odwrotnie. Nawet ostatnio na studiach wywiązała nam się dyskusja na ten temat... Powyższe uwagi też traktuję jako akademicką dyskusję, bo myślę że każdy kto chciał zrozumieć co miałam na myśli, doskonale zrozumiał.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.