Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Wyświetla najczęściej polubioną zawartość od 10.08.2018 uwzględniając wszystkie działy

 1. 1 punkt
  DonDamiano

  Drożdże Płynne - Pytanie

  Jeśli wszystko było z drożdżami dobrze to wytrzyma, byle cały czas w lodówce w niskich temperaturach.
 2. 1 punkt
  zasada

  FOREIGN SMOKED STOUT 16°BLG

  Nie wiem skąd czerpiesz informacje o stylach i składnikach, ale na moje to coś tu nie gra... Rzuć okiem: https://learn.kegerator.com/tropical-stouts/ https://beerandbrewing.com/make-your-best-tropical-stout/ I dopiero potem rób zakupy.
 3. 1 punkt
  Enzymy są katalizatorami reakcji. Przyspieszają znacznie reakcję chemiczną, ale nie oddają nic od siebie. To znaczy jak zapiszesz równanie reakcji chemicznej ani po stronie substratów ani produktów nie będzie nic ze strony enzymow. Jednak jest małe ale. Enzymy często potrzebują czegoś do działania, koenzymu lub innych cząsteczek. W piwowarstwie przykładem jest alfa-amylaza. Ten enzym potrzebuje wapnia do dzialania. Dodatkowy skaldnik już może być zużywany. Z tego co pamiętam alfa-amylaza potrzebuje dwóch lub trzech jonów wapnia. Tak się składa, że najczęściej słody z wysoką siłą diastatyczną mają go sporo. Zatem użyj właśnie takiego słodu, jak nie masz to pilzneński też nie jest złym wyborem. Mi spokojnie zacierał w proporcjach jedna porcja pilzneńskiego na dwie części surowca nieslodowanego. Akurat bogate były w wapń. Jak interesuje Ciebie więcej informacji to kilka tygodni temu wrzuciłem w sekcji Artykuły i opracowania trochę na temat jak enzymy działają i współdziałają w brzeczce. W teorii mała ilość enzymów w odpowiednio długim czasie jest w stanie zatrzeć dużą ilość surowca. W praktyce dochodzą zmiany w środowisku pracy. Dodatkowo zacierając w wyższych temperaturach enzymy mogą powoli ulegać denaturacji. Zatem w funkcji czasu może ich ubywać. No i bez automatu ciężko utrzymać kilka godzin temperaturę. Może Ci uciec i ubijesz enzymy. Dodatkowo w trakcie zacierania dochodzi do szeregu reakcji chemicznych i zbyt długi czas może wpływać niekorzystnie na późniejszy profil końcowy (tutaj bardziej gdybanie, ale coś mi z tyłu głowy chodzi na temat utleniania w trakcie gorącego procesu) @andrzejrg przypomniało mi się. Kasza jaglana (w przepisie do którego linkujesz) to nic innego jak proso. Proso ma mało wapnia to raz, a dwa zawarte w niej flawonoidy są inhibitorami amylazy (to gdzieś wyczytałem w artykule na temat odżywiania i badań nad jaglanką). Inhibitory to takie blokery/hamulce. Te zboże trochę dłużej się zaciera. Użyłbym diastatycznego dla świętego spokoju. Mam nadzieję że trochę pomoglem. Wybacz literówki, pisze z telefonu.
 4. 1 punkt
  MistrzSuspensu

  Piwny depozyt - Wrocław

  Browar Stobrawa - Urodzinowe 14,5°BLG, 6% abv, 30 IBU, dodatek: imbir, rozlew: kwiecień 2017 Aromat: Owocowy, czerwone jabłko i gruszka. Przyjemny, raczej średniej intensywności. Wygląd: Zamglone, ciemnozłote. Piana drobna, biała i trwała, choć niska. Smak: Słodkie, karmelowe. Imbir mocno wyczuwalny, nie wiem czy nie przesadzony, bo ja generalnie za nim nie przepadam w piwie i dałbym go już na starcie mniej. Jednak nie jest go też nie wiadomo ile i spokojnie jestem w stanie to piwo pić. Lekka goryczka. Mam wrażenie jakby była jakaś lekka infekcja, ale to pewnie ten imbir. Tekstura: Średnie nagazowanie, dość pełne, gładko wchodzi. Podsumowanie: Dobre piwo, trochę się bałem tego imbiru, ale bez problemu wypiłem. Browar Stobrawa - Polskie dla Marcina - Polskie Ale 13°BLG, 5% ABV, chmiel: Lubelski (na zimno), rozlew: 17 marca 2017 Aromat: Średnio intensywny, kwiatowy, lekko cytrusowy. Wygląd: Zamglone, złote. Piana biała, drobna, trwała. Smak: Bardzo mocny smak chmielowy, kwiatowo-cytrusowy. Lekki miodek, pewnie już utlenienie, ale jakoś tak przyjemnie komponuje się z resztą. Goryczka średnia, lekko zalegająca. Trochę też estrów. Tesktura: Nagazowanie wysokie, pełnia ok. Podsumowanie: Świeższe pewnie było lepsze, ale teraz też dobrze się pije. Generalnie piwa w porządku, wypiłem z przyjemnością.
 5. 1 punkt
  Szalas85

  Alderaan Brewery

  #192 R2D2 (Russian Imperial Stout) ~ 27 Blg, 57IBU Do uzupełnienia. Data: 2018-08-15 Surowce na 23L: Pale Ale - 5kg Pils - 3kg Płatki Owsiane - 2kg Special W (i resztki czegoś podobnego) - 1kg Abbey - 0,5kg Palony Jęczmień - 0,8kg Mix (Carafa Sp. I i III, Pale Chocolate, Pszeniczny Czekoladowy i coś jeszcze) - 0,7kg Drożdże: FM52 gęstwa Zacieranie 33L+3L (wysładzanie 10L) 66°C - 60m 72°C - 60m Gotowanie 120min: 60' - 50g Chinook, 30g Citra 0' - 30g Enigma, 30g Citra - przy 77 stopniach Dodatki na cichą: Masło Orzechowe, Płatki Dębowe OG: 27°Blg FG: ??°Blg Objętość: 25L Fermentacja: Burzliwa: 21 dni - 15°-18° Cicha: 21 dni - 18° Uwagi: Czas pracy 8h Zacierałem w 33 litrach w garze, dogrzałem zacier do 72 stopni i przeniosłem do dwóch fermentorów, dolewając po 1,5L wrzątku na każdy. Uzyskałem 30 litrów brzeczki o ekstrakcie około 22blg, choć pomiar z refraktometru mógł być błędny. Podczas chłodzenia zapchał mi się wymiennik, musiałem odpiąć, przepłukać pod ciśnieniem i ponownie zdezynfekować starsanem. Brewness podaje, że wyszło 57IBU, czyli zapowiada się słodko, natomiast jeżeli zdecyduję się dodać masło orzechowe i/lub wiśnie, sól albo kwaśność powinna trochę skontrować słodycz. Drożdże zadane przy 19 stopniach, potem dalsze chłodzenie. Rano brzeczka nie pracuje przy 13 stopniach, podwyższyłem temperaturę w lodówce o 2 stopnie.
 6. 1 punkt
  Marxam Brewing

  Sklep Marxam Brewing- Kraków

  Cześć, Uruchomiliśmy ostatnio nową opcję dostawy - teraz zamówienia złożone na naszej stronie, możecie odbierać osobiście w sklepie Chmielobrody w Katowicach przy ul. Słowackiego 31. Szczegóły wyglądają tak, że podczas składania zamówienia zaznaczacie opcję dostawy "Odbiór osobisty w sklepie Chmielobrody" do poniedziałku (zamówienie powinno zostać opłacone - przez PayU lub zwykłym przelewem) i w czwartek jest gotowe do odbioru w Katowicach. Powyżej 80 zł, zamówienie dostarczane jest za darmo, poniżej tej kwoty płacicie za dostawę 5 zł. Wierzymy, że ten sposób dostawy się przyjmie, pierwsze zamówienia wyjeżdżają do Katowic już dzisiaj Z nowości w ofercie, uzupełniliśmy ofertę chmieli o dwie unikalne na naszym rynku odmiany ze zbiorów 2017: Comet - amerykańska odmiana charakteryzująca się ostrym i intensywnym aromatem i smakiem cytrusów połączonym z trawiastą "dzikością". Zawartość AA dla partii: 8,4% Idaho #7 - amerykańska odmiana będąca mieszanką tropików, żywic, a nawet nut herbacianych. Zawartość AA dla partii: 13% Oprócz tego, dojechał również Sorachi Ace 2017 oraz kilka uzupełnień nowofalowej klasyki: Amarillo, Cascade, Citra, Chinook, Mosaic i kilka innych. Wszystkie znajdziecie oczywiście u nas w odpowiedniej kategorii: Chmiele amerykańskie - marxam.pl Zapraszamy do zakupów i pozdrawiamy! zespół Marxam
 7. 1 punkt
  WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Przy okazji grzebania w swoich plikach znalazłem to pokaże o co chodzi. To akurat foto z instrukcji dotyczące Whirlfloc G (sypka wersja do dozowania w gramach, jeszcze mocniejsza niż tabletki Whirlfloc). Ale niezależnie już która wersja whirlfloc, jeśli przesadzi się z dozowaniem powstaje zbyt dużo osadu. Niestety jest on zbyt luźny co powoduje ogromne straty w brzeczce.
 8. 1 punkt
  WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Szkic to dobre określenie, jak będzie receptura gotowa to wrzucę ją do zapisków.
 9. 1 punkt
  Tutaj macie bardzo fajny pomysł na przyśpieszenie/ułatwienie rozlewu, może trochę za większe pieniądze niż 20zł ale myślę że warto. Sam noszę się od jakiegoś czasu aby coś takiego poskładać.
 10. 1 punkt
  WiHuRa

  Browar Czarny Ryś

  Zostały ostatnie resztki Witbiera więc trzeba już myśleć o nowym, 8 sezonie. W przerwie wakacyjnej dzięki lekturze Michaela Dawsona - Mashmaker złapałem kilka ciekawych inspiracji na kolejne warki. W zasadzie książką jest dla początkujących, na wstępie podstawy warzenia i surowców. Ale większą część książki to różnego rodzaju receptury na różne style, a w zasadzie wariacje stylów. Nie są to jakieś mocne eksperymenty, też takowych nie lubię, raczej trochę inne spojrzenie i podejście. Oczywiście wybrałem sobie z książki kierunki, które sam lubię czyli głównie brytyjskie piwowarstwo. Książka pisana luźnym językiem, jeśli ktoś kiedyś widział filmy z udziałem Dawsona to wie o czym mówię. Jadą już do mnie dwa szczepy. Wyeast 1968 London ESB Ale - ostatnio używałem go pierwszym sezonie warzenia, to były mój pierwszy płynny szczep drożdży (od #4 warki), do dziś z rozrzewnieniem wspominam Bitter na Marynce, DIPA weszła nawet do finału Birofila 2012 (#6 warka). Wyeast 1469 West Workshire Ale - dwukortnie już u mnie gościł, drugi raz z niepowdzeniem ale to raczej moje błędy, szczep z bardzo dużym potencjałem i mam nadzieję ponownie go odkryć. Od września trzeba będzie zatem ruszyć do garów, w planie: - Mild z dzikim ryżem - Klasyczny Bitter - Pszeniczny Brown Ale - Modern Bitter - Extra Stout, częściowo z kawą - 100% Peated Ale Co więcej? Wiele na to wskazuje, że po rocznej przerwie wrócę również do lagerów. Przypuszczalnie 2-3 warki w tym Imperialny Porter Bałtycki. Trzeba będzie także nastawić kolejnego Lambica do słoja. Bardzo dobrze przyjęło się piwo niskoalkoholowe (#128 Rowerowe), będzie koniecznie powtórka tego typu piwa! Oczywiście w drugiej części sezonu obowiązkowa seria belgijska na czele z Witbierem.
 11. 1 punkt
  Lasek

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Na pierwsze pytanie, tak sa OYL-057 Hot Head Ale, OYL-091 Hornindal Kveik, OYL-061 Voss Kveik juz znasz to te FM53. Standardowy smiertelnik kupic ich w Polsce nie moze. Ale podpowiem Ci, ze jak zaczniesz zagladac na forumowy czat to dowiesz sie jak je zdobyc za darmo. Przynajmniej trzy osoby je juz maja w Wawie, nie bede pokazywal kursorem kto. Co do hopspidera nie pomoge bo aktualnie sam o nim mysle. Z tego piwa 19 blg raczej nie powinienes zbierac gestwy, ale nie wiem czy to tylko przesad czy jest jakos zbadane, ze gestwa po mocniejszych piwach jest gorsza.
 12. 1 punkt
  Wrzuc razem z reszta chmieli na zimno do piwa lub nie rob nic. Co do tego co zmieni brak tego chmielu to zalezy od calego schematu chmielenia. Jak wrzuciles lacznie np. 300 gram chmielu do piwa to braku tych 30 nie odczujesz, a jak miales dac np. 120 gram to brak tych 30 gram na koniec bedzie pewnie wyczuwalny w smaku.
 13. 1 punkt
  tauruss

  [GIEŁDA] Garnek Arian Gastro Hascevher G2033

  Zobacz ogłosznie Garnek Arian Gastro Hascevher G2033 Garnek Arian Gastro 33L 40x26cm Hascevher G2033 taki jak tutaj: https://www.ceneo.pl/47430672 oryginalne pudło używany jakieś 2 lata Uwaga - te 33L podawane przez producenta to ściema, realnie garnek ma objętości gdzieś ok. 29l, max co tam lałem bezpiecznie to 27l czyli w zasadzie na warki 20l jest dość. Działa na indukcji (i tak też był używany i dawał radę) W grę wchodzi zamiana za jakiś wysoki, wieszany hop spider albo za pompkę. Ogłaszający tauruss Data 11.08.2018 Cena 125,00 zł Kategoria Sprzęt  
 14. 1 punkt
  Jarox90

  Sklep Marxam Brewing- Kraków

  Pierwsze zakupy i doskonałe wrażenie. Fiolka drożdży jeszcze chłodna. Widać że chwile wyjęte prosto z lodówki. Sprzedający się starają kontrolują. Nawet breloczek w gratisie dostałem. Póki co polecam. Wysłane z mojego SM-G350 przy użyciu Tapatalka
 15. 1 punkt
  pajaczeq

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Ja właśnie tak chce zrobić używana lodówka zamontuję sterownik i tak jak piszesz poznanie sprzętu i jazda
 16. 1 punkt
  Pindin

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Cześć. Fermentacja ładnie hula, podziw dla drożdży i piwowara za brzeczkę Jestem w trakcie spijania IPA 15 blg na kveikach i szerze Ci powiem, że to już jest ulepek... Nie powiem, bo aromat świetny, cytrusowy, pomarańcze od drożdży, ale za to odczucie bardzo ciężkie, słodkie od drożdży i chmielu (Edit: Zasyp 100 % pils, to słodowość mało co wnosi). Jak miałem robić RISa na nich to wolę i zrobię coś lekkiego. Dla mnie za słodko przy wyższych ekstraktach. Tak więc IIPA 19 to będzie ciężkie do spicia Chyba że ponurą jesienią po pracy do obiadku, albo deseru.
 17. 1 punkt
  Dagome

  Lambik - pytania nowicjusza

  Użyłem skrótu myślowego. Pod hasłem "dziki charakter" mam na myśli ogół charakteru wnoszonego przez bakterie i bretty. Nie tylko "konia i spółkę", ale również kwaśność.
 18. 1 punkt
  Potwierdzam słowa poprzedników, świetna encyklopedia w temacie swojego banku drożdży. Dzięki nim również ja rozpocząłem przygodę z własnym bankiem drożdży. Tak wiec, nie bać sie tylko bankować [emoji41] Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 19. 1 punkt
  Kieńć

  Mandarina Bavaria Hefeweizen

  Cześć! Dawno nie zaglądałem na forum, wybaczcie. Po pierwsze to my chmieliliśmy w sposób dość specyficzny, bo w niskiej temperaturze (lodówka) a po drugie to, krótko, tylko 3 dni. W tych warunkach Fuggles i Galena wypadły przy tej samej ilości dość blado, podobnie jak polski Cascade, w sensie, nie było ich czuć za bardzo. Sorachi Ace był wyczuwalny, ale niezbyt przyjemny, choć pewnie miałby swoich fanów. Mi się kojarzył trochę z takim sztucznym aromatem sosnowym. Więc plus dla Mandariny. A co do Mauribrew Weiss, to można na nich uzyskać dobrą pianę. Nigdy nie robię przerwy białkowej przy pszenicy, z 44 staram się szybko podgrzać do powyżej 60.
 20. 1 punkt
  Podziękowania dla kolegi @Daniel() za obszerne instrukcje i zachętę do działania. Mój własny bank drożdży został właśnie uruchomiony.
 21. 1 punkt
  Lasek

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Doswiadczenie moje i kilku kolegow z forum mowi, ze powyzej 14 blg piwa na kveikach sa mulace. Ja zrobilem na HH aipa 15 blg, ale dodawem cukru zeby bylo bardziej wytrawne. Spokojnie pojda bez startera, im wiekszy underpitching tym podobno bardziej estrowe piwa wychodza i jest to metoda zeby wyciagnac jek najwiecej kveikowosci z piwa. I jak wyszedl BW na kveikach? Jaki miales zasyp, OG i FG?
 22. 1 punkt
  Ja dawałem zawsze bez. Przejadły wszystko. Nie wiem o ile lepsze by piwko wyszło gdyby zrobić starter. Mój barley wine robiłem na słodko plus dużo ibu 110 na goryczke.
 23. 1 punkt
  Jurand

  RIS 30 BLG

  Ja bym na 10 litrów te palone zostawił wszystkie od początku pod warunkiem że masz dość twardą wodę. Jeśli nie to trochę możesz podbić gipsem. Wyrzuć lubelski a w to miejsce daj marynkę na 20 minut (60/20 min). Chociaż ja dałbym Iunge fajne Risy na Iundze wychodziły. Co do drożdży to wolę do stoutów z suchych s-04. US jakoś mi do stoutów nie pasują. 150-200 ml S-04 z takim ballingiem sobie poradzą (sprawdzałem). Temperaturę na koniec fermentacji podnieś do 19-20st. ( 2-3tydzien). Dobrze dać czekoladowy 400 ok 0.2.zamiast caramunich 3 Po namyśle może że 100-200 gr bym dorzucił palonego
 24. 1 punkt
  JanuszMyszyński

  RIS 30 BLG

  Mogę tylko potwierdzić to, co koledzy już powiedzieli. 1. Palonych 10-13% 2. IBU - nawet 100 będzie ok 3.Tylko gęstwa 4. Fermentacja - nawet miesiąc to nie będzie tragedia 5. Co do stouta to powiem, że mam doświadczenie, że więcej niż 10 litrów to nie warto wysładzać, bo wyjdzie cieńkusz.
 25. 1 punkt
  wizi

  RIS 30 BLG

  Zwiększ ilość jęczmienia palonego. W sumie palonych daj min 10% zasypu. Zmniejsz ilość karmeli. Przy dużym udziale słodu monachijskiego możesz nawet wyrzucić je w ogóle.
 26. 1 punkt
  Glowa

  Piwny depozyt - Wrocław

  Dzięki, dużo dostaję podobnych opinii o tych piwkach, powtórzę je i sypnę jakiegoś dobrego chmielu na zimno. Alison - American Hefeweizen (ciekawy styl, nie piłem nigdy wcześniej) 12 Blg, 15 IBU, 5 ABV słody: pszeniczny, pilzneński, drożdże: gwoździe i banany FM41 chmiele: moutecha, sorachi ace, amarillo Dobry hefe weizen z aromatem chmielowym. Barwa żółta, piwo zamglone, dość wysoko nagazowane, piana obfita, długo utrzymująca się. Goździki i banany obecne. Aromat chmielowy trudny do nazwania, może trochę cytrusów, w posmaku na pewno ananas. Całkiem orzeźwiające, dobre. Dzięki za możliwość degustacji. Alison - Black IPA 16Blg, 6.8 ABV, 70 IBU słody: pale ale, karmel 150, carafa 2, czekoladowy 1200 chmiele: mosaic, cascade, simcoe Barwa czarna, nieprzejrzysta, piana obfita, beżowa, średniopęcherzykowa, nagazowanie dość wysokie, piwo wychodzi z butelki kilka sekund po otwarciu. Piwo w smaku fajnie palone ale nie popiołowe, bardzo mocno kawowe, może delikatnie gorzka czekolada też tam się pojawia. Ta paloność i kawowość ładnie współgra z żywicznym aromatem chmielowym i średnio intensywną(nie powiedziałbym, że 70 ibu) ale przyjemną goryczką. Mamy też skojarzenia z cukierkami truflami, herbatą earl grey, może delikatnie sos sojowy. Piwo bardzo dobre, jeśli miałbym porównywać do sklepowych kraftów, to na pewno lepsze niż BIPA od solipiwko.
 27. 1 punkt
  MrShades

  Źródła w internecie o piwowarstwie

  The Jamil Show - kopalnia wiedzy od Jamila Zainasheffa i gości. Przejście po ok. 80 stylach BJCP wraz z recepturami i wieloma poradami. http://www.thebrewingnetwork.com/shows/the-jamil-show/
 28. 1 punkt
  Oskaliber

  RIS 30 BLG

  Palonych to ja bym nawet dodał ze 3-4% więcej (ale nie karmelowych). Wsypałbym wszystkie od początku. IBU moim zdaniem za mało. Do takiego piwa tylko i wyłącznie gęstwa i na pewno więcej niż 2 łyżki. Ile to już sprawdzić w kalkulatorze. Na czuja na 10 litrów to pewnie ze 150ml przynajmniej. Nie zdziwię się ani trochę, jeśli fermentacja potrwa tutaj dłużej niż 3 tygodnie.
 29. 1 punkt
  MistrzSuspensu

  Piwny depozyt - Wrocław

  Przewietrzyłem depozyt, zabrałem: - Alison - American Hefeweizen - Alison - Black IPA - Browar Prokrastynacja - Kveik Wheat - Browar Prokrastynacja - Kveik Wheat z kwasem - Browar Stobrawa - Urodzinowe - Browar Stobrawa - Polskie dla Marcina plus dwa swoje i dwie odkapslowane butelki. Zostawiłem: Browary Przepona & Pixie i Dixie - Milkshake IPA x2 - butelkowane lipiec 2018 Browary Przepona & Pixie i Dixie - Sweet IPA - lipiec 2018 Browary Przepona & Pixie i Dixie - Lichtenhainer - maj 2018 Browary Przepona & Pixie i Dixie - Polish IPA - lipiec 2018 Browary Przepona & Pixie i Dixie - APA SH Citra - lipiec 2018 Browary Przepona & Pixie i Dixie - Prawie Polska IPA - lipiec 2018 Browary Przepona & Pixie i Dixie - Belgijska 6 - lipiec 2018 Myślę, że przy tej cyrkulacji piw 8 to optimum, inaczej znowu będzie coś zostawać.
 30. 1 punkt
  Dagome

  Lambik - pytania nowicjusza

  1. Płatki pszenne mają udawać niesłodowaną, surową pszenicę. Pszenicę dawali po to, bo każde niesłodowane zboże jest tańsze niż słód. Poza tym brett mają tendencję do obniżania treściwości w piwie, stąd też dodatek surowej pszenicy nieco to kompensował. Poza tym dodatek pszenicy odwzorowuję tradycję. A tradycja to zacieranie metodą turbid mash. Poczytaj sobie. Generalnie efektem takiego zacierania było uzyskanie brzeczki z częściową nierozłożoną skrobią, niefermentowalną dla zwykłych drożdży, a mającą być pożywką do długodystansowej fermentacji dla brett i innych "robaczków". 2. Żeby nie upośledzić wzrostu i działania lactobactillusa, który jest bardzo wrażliwy na alfa i nieco mniej na beta kwasy z chmielu. W tym blendzie z receptury Piotrka masz Lactobactillus Delbruckii, których wzrost i działanie jest upośledzone powyżej wartości 3 IBU. Odradzam kombinowanie ze starym chmielem, bo dobrej jakości stary chmiel ciężko znaleźć. Partyzanckie metody, a'la postarzanie na kaloryferze prędzej Ci dadzą skarpetę w aromacie niż dobrego Lambika. W praktyce nie kombinuj, ale daj jakiegoś chmielu max do wartości 1 IBU, albo jak nie chce Ci się liczyć, wrzuć symbolicznie 2-3 granulki, żeby nie było, że piwo bez chmielu. 3. Wstępna fermentacja suchymi drożdżami ma zmniejszyć "dziki" charakter Lambika. Ta receptura pochodzi z czasów, kiedy mało kto w Polsce warzył takie piwa i niektórzy w trosce o podniebienia bali się intensywnego charakteru "robaczków". Osobiście uważam wstępną fermentację Lambika drożdżami S-33 za profanację, no ale dziś jesteśmy o kilka lat bogatsi w doświadczenia. W praktyce, jak chcesz "wykastrować" dzikość to możesz zastosować wstępną fermentację. Jeżeli nie chcesz (wierz mi, nie chcesz), użyj tylko blendu Wyeast'a. Możliwie świeżego. Wszystko zależy od świeżości użytych przez Ciebie drożdży. Jeżeli masz świeżą saszetkę, która napuchnie Ci w ciągu kilku godzin, możesz olać starter. Jeżeli masz starszą, która puchnie dłużej, lepiej jest zrobić mały starter (1litr) nawet bez mieszadła i po ruszeniu fermentacji w starterze wlanie całości do brzeczki. Starych saszetek blendów do lambiców nie radzę kupować i stosować. 4. Wysładzanie w wysokiej temperaturze to symulowanie turbid mash, mające na celu (jak wyżej) wniesienie skrobi do brzeczki, mającej być pożywką dla długodystansowej fermentacji "robaczków". Powodzenia!
 31. 1 punkt
  zasada

  Co mogę zrobić z tych składników?

  To powodzenia w spijaniu efektu, mam nadzieję, że po tym wyczynie nie stracisz serca do piwowarstwa domowego. Dwie osoby napisały Ci, że nie można uwarzyć piwa na samym słodzie amber, że potrzebujesz słodu podstawowego pale ale lub pilzneńskiego.. Słód amber jest słodem prażonym, nieczynnym enzymatycznie. Dodatkowo 2 kg melanoidynowego. Serio - poczytaj forum, poczytaj tutejsze wiki, pytaj w razie wątpliwości.
 32. 1 punkt
  lewatywa8

  Co sądzicie o tej lodówce (fermentacja)?

  Tak to u mnie wygląda.
 33. 1 punkt
  punix

  Co mogę zrobić z tych składników?

  Chmiel też przydałby się świeższy, 2015 to już pod lambiki co najwyżej
 34. 1 punkt
  pmzs

  Co mogę zrobić z tych składników?

  Jasne piwo Ci z tego nie wyjdzie, jak chcesz jasne musisz użyć słodu pilzneńskiego 2-4 EBC, pale ale 5-7 EBC lub wiedenskiego 7-12 EBC, posiadany Amber ewentualnie do korekty barwy/smaku w ilości max 20% zasypu żeby za mdłe i ciemne nie było. Zrobić z tego możesz English Pale Ale Edit: Zasada mnie uprzedził
 35. 1 punkt
  Drogi Kolego chyba się za bardzo rozpędziłeś. W konkursie, który ja organizuję też nikt nie dostaje ani złotówki, ale jako Śląski Oddział PSPD dokładamy swoje nagrody. I jeszcze jedno - jeżeli nie wiesz co robi PSPD to nie pisz takich głupstw.
 36. 1 punkt
  Mateusz Puślecki

  Puchar PSPD

  Gratulacje dla wszystkich piwowarów punktujących, no i przede wszystkim dla pierwszej trójki: @Szalas85, Piotr i @janusz76!
 37. 1 punkt
  troche odpływacie kwalifikacje powinny być dla wszystkich, przeciez nawet najlepszym wychodzą słabe piwa, to piwo ma się obronić a nie nazwisko piwowara
 38. 1 punkt
  bimbelt

  16.06.2018 V KPD Lubuski w Witnicy

  Pełne wyniki: American Wheat Kamil Kret, 40pkt (Grand Prix) Dorota Przybyłko, Jarosław Przybyłko, 38pkt. Konrad Sworowski 37,33 pkt. Mariusz Jachimowski 36,67pkt. Michał Wiśniewski 36,33 pkt. Paweł Tomalik 34 pkt. Piotr Brzeziński 33,33pkt Munich Dunkel Łukasz Sklarek 39pkt. Tobiasz Jagiełło 27pkt. Browar Elizówka, Rafał Krzywicki 25,5pkt.
 39. 1 punkt
  Witam, mam do odsprzedania nadwyżkę płytek PCB do sterownika ArdBir (lub pochodnych) do samodzielnego montażu pod arduino nano (~1,7$) oraz płytki rozszerzeniowe do projektu CraftBeerPI do RaspberryPI (każdy model) Mogę dołożyć jakąś drobnicę rezystorów czy diód albo tranzystorów. Cena 22 zł Plus mam buck moduły do płytki craftbeerpi za 4 zł po kosztach zakupu Na codzien mieszkam w norwegii i moge wyslac plytke zwyklym listem ekonomicznym (mam taniej z pracy więc cena mniej więcej jak list polecony po polsce), 9 czerwca wpadam do polski (na tydzien) i moge zabrac ze soba pare plytek i albo wyslac poczta albo przekazac osobiscie w warszawie, pulawach, lublinie tutaj schematy plytek https://github.com/terragady/ oczywiscie moge pomoc w budowie, programowaniu itd jako ze sam juz to przechodzilem. Jest zalozony temat o ArdBir gdzie mozna sie czegos dowiedziec oraz zapytac (o craftbeerpi również)
 40. 1 punkt
  czeburaszka710

  Pożywka dla drożdży

  Najprościej kupić gotową i nie zawracać sobie głowy duperelami , czasami zamiast pożywki dodaję drożdże piekarnicze i moim zdaniem na pweno nie pogarsza a czy pomaga , mam nadzieje że tak . Dla czego tak piszę , no bo żeby to stwierdzić trzeba by było przeprowadzić badania porównawcze , a tego nie robiłem , jedynie zaufałem jakimś tam publikacjom .
 41. 1 punkt
  moon

  [Giełda] Sprzedam hop stopper

  można, kup najtańsze jakie znajdziesz (pewnie jakieś 7-9 zł - strzelam) wygotuj wcześniej aby pozbyć sie barwnika (zmieniając wodę często). problem jest taki że to rozwiązanie raczej jednorazowe Para podkolanówek kosztuje 3zł. Wiem bo żona często kupuje (nie żebym ja używał ) Dlaczego miałoby to być rozwiązanie jednorazowe? Zdjąć, porządnie wypłukać z chmielin i założyć niech schnie... Problem jest w czym innym. Siatka metalowa jest sztywna i nie tak łatwo ją spłaszczyć. Rajstopa jak tylko zapchają się trochę dziurki to przylgnie do rurki i nic Ci nie da. Albo odpuść i działaj po staremu z whirlpoolem albo rzuć trochę PLN.
 42. 1 punkt
  Jejski

  Browar Bartosz

  To normalne, też się spodziewałem sklepowego lagera
 43. 0 punktów
  LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO

  Co to za wada w piwie ??

  w takiej sytuacji dopisujesz browar do czarnej listy i przechodzisz do konkurencji. jest tyle teraz tego na rynku, a mimo to widzę ludzi kupujących z uporem maniaka piwa z browarów które słyną z produkcji gniotów. a potem zaskoczenie - no niby wszystkie piwa tej marki są przegazowne, ewentualnie wybuchają... i zdarzyło się to również u mnie! Kupując gnioty wspieracie kolesi którzy olewają jakość swoich produktów - kilka lat temu mogli tak robić, teraz już jest zbyt duża konkurencja żeby się zmuszać do kupna. Plus ludzie, szanujcie się, płacić dychę i wylewać butelkę do zlewu? Juz lepiej kupcie paczkę fajek, też zmarnowane pieniądze a chociaż napędzacie korporacje tytoniowe zamiast cwaniaków.
 44. 0 punktów
  JanuszMyszyński

  Lambik - pytania nowicjusza

  Czuję się teraz jak gość, który zapytał, na czym polega dwutakt w koszykówce, a z odpowiedzią zadzwonił Michael Jordan. Wielkie dzięki!
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×