Skocz do zawartości

Ranking

  1. korzen16

    korzen16

    Members


    • Punkty

      5

    • Postów

      3 551


  2. ciezkicoswybrac

    ciezkicoswybrac

    Members


    • Punkty

      5

    • Postów

      438


  3. anteks

    anteks

    Members


    • Punkty

      3

    • Postów

      9 788


  4. wizi

    wizi

    Members


    • Punkty

      3

    • Postów

      1 654


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 2024.03.23 uwzględniając wszystkie działy

  1. Ok, wieści z pola boju są takie, że faktycznie WLP838 są super i muszę przyznać, że walą one na łeb wszystkie W34/70 i ich płynne odpowiedniki (a raczej to w34/70 jest odpowiednikiem). Nie jest to do końca to czego szukam w tym wątku, ale niewspółmiernie bliżej tego co chcę uzyskać. Następna warka na nich będzie z udziałem kaszy jęczmiennej i zobaczymy co z niej owe drożdże wycisną. Nawet mój 100%pils lager z końcowym 2blg (z 12 początkowych) ma nieporównywalnie więcej słodowości niż cokolwiek lagerowego na w34/70 z wymyślnymi zasypami słodów specjalnych.
    2 punkty
  2. ciezkicoswybrac

    Pierwsza warka

    Weyermann to półka wyżej. Sam z reguły używam Vikinga, ale wiele osób uważa, że Weyermann jest bardziej aromatyczny i łatwiej osiągnąć na nim lepszą wydajność. Wydajność to "na chłopski rozum" ilość cukrów, które jesteś w stanie wyciągnąć z kg słodu przy warzeniu, podaje się ją w procentach. Marginalna różnica. Wódka/spirytus są ciut bezpieczniejsze, bo są sterylne, a istnieje małe ryzyko że np. przy przenoszeniu fermentora zaciągniesz część zawartości rurki do środka. Mi szkoda wódki, więc używam roztworów środków, których używałem przy dezynfekcji. Ja mierzę kilka razy - po 25-30 min zacierania, po zakończeniu zacierania, po wysładzaniu i po przelaniu schłodzonej brzeczki do fermentora (PRZED fermentacją). Początkowe BLG (przed fermentacją) potrzebne Ci będzie do obliczenia ilości alkoholu po fermentacji. Jak BLG jest zbyt duże, to możesz rozcieńczyć brzeczkę wodą (zagotowana i schłodzona, albo butelkowa). Jak będzie za niskie, to zostaje dodanie ekstraktu/cukru/odparowanie nadmiaru wody/olanie sprawy Nie masz urzędu celnego nad głową, więc jak wyjdzie 11,5BLG zamiast 12, to różnica będzie praktycznie niewyczuwalna. Najważniejsze pomiary są po fermentacji, bo one mówią czy fermentacja dalej trwa. Możesz przyjąć, że pierwszy pomiar po 2 tygodniach, następny 3-4 dni później. Jeśli pomiar jest stały, a objawów fermentacji brak, to najprawdopodobniej można butelkować. Warto pod koniec fermentacji podnieść temperaturę, więc jeśli np. w piwnicy masz 14-16'C, to po 1,5-2 tygodniach przenieś fermentor w cieplejsze miejsce. Nie znam dokładnego przelicznika, ale z reguły zakłada się 1:1. Można wspomóc się kalkulatorem: https://piwko.com.pl/przeliczniki/blg-brix-plato-sg Rehydracja też w 20-30'C, zaczynasz ją gdy masz już schłodzoną brzeczkę do temperatury fermentacji (8-12'C). Najbezpieczniejszą opcją jest stopniowe dolewanie zimnej brzeczki do roztworu z drożdżami powoli obniżając temperaturę roztworu, przez co unikniesz szoku termicznego. Ja przestałem stosować rehydrację, ale każdy piwowar ma własne zdanie na ten temat. W teorii są specjalne wersje "pure pitch", które można wlać bezpośrednio do brzeczki, ale nigdy nie masz pewności ile komórek drożdżowych faktycznie żyje. IMO przy każdych płynnych drożdżach trzeba zrobić starter. Zależy. Płatki dorzuca się do zacierania, skórki owoców/przyprawy najczęściej na ostatnie 5-10 min gotowania. Pomijalna różnica. Jeśli dopiero zaczynasz, a chcesz zrobić IPA (to nie jest łatwe piwo na początek), to odpuść sobie temat cichej fermentacji. Przelewaniem zrobisz więcej szkód niż pożytku. Po to masz wodę/wódkę/roztwór w rurce, żeby piwo nie miało dostępu do warunków na zewnątrz. Jeżeli nie wyhodujesz żadnego syfu przed zamknięciem pokrywy, to najprawdopodobniej nie będziesz miał problemów.
    2 punkty
  3. ciezkicoswybrac

    Drugie piwo Real Ale

    100g cukru = 116g glukozy krystalicznej = 150g suchego ekstraktu = 188g ekstraktu w syropie = 118g miodu (przelicznik z forum, nie mam na to dokładnych wyliczeń) Więc tak, w zależności od ilości tej glukozy mogło wyjść mniej BLG, równie dobrze ten brewkit mógł mieć mniej BLG od poprzedniego. Ogółem nie warto robić brewkitu z glukozą/cukrem, bo one nic od siebie nie wnoszą, podnoszą tylko ekstrakt i końcowy alkohol, a przy okazji piwo będzie zauważalnie gorsze niż na ekstrakcie słodowym. Mogą wystąpić aromaty bimbrowe, posmaki szampana czy taniego wina, będzie też bardziej wodniste. Nie warto oszczędzać.
    2 punkty
  4. korzen16

    Browar domowy "Na Szlaku"

    Taka maniera zawodowa konstruktora maszyn Kiedyś projektowałem maszyny do ostrzenia narzędzi typu piły, noże do strugarek, frezy itp. Wymagane są tam bardzo duże dokładności, wiec maszyny są dość toporne, żeby zachować odpowiednią sztywność i tak mi zostało.
    2 punkty
  5. Ale kombinujesz... Załóżmy, że masz 40 butelek do zabutelkowania i chcesz uzyskać 2.5vol (131gr cukru) Rozpuszczasz te 131gr cukru w 200l wody Ustawiasz butelki w rzędach po 5 Teraz bierzesz strzykawkę 20ml, napełniasz całą i do każdej butelki dawkujesz po 4ml I masz aptekarską precyzję. Wit C też możesz tam rozmieszać (tylko nie w gorącym roztworze) Bawienie się w mieszanie piwa, żeby cukier/glukoza się rozpuściły i osiągnęły jednakowe stężenie w całej objętości piwa to najlepszy sposób na jego natlenienie, a chyba dziś włąśnei o tym problemie pisałeś
    1 punkt
  6. Trochę informacji masz np. tutaj:
    1 punkt
  7. https://piwo.org/forums/topic/8553-mini-zacieranie/?do=findComment&comment=182907 https://piwo.org/forums/topic/369-warzenie-z-ekstraktem-i-ziarnami-specjalistycznymi/
    1 punkt
  8. Koora

    Drożdże suche piekarnicze

    https://alkohole-domowe.com/forum/czy-drozdze-piekarnicze-sa-tylko-do-piekarni-t436-40.html Tu temat z innego forum. Jest o ilościach komórek
    1 punkt
  9. piotrm100

    Siema!

    Dzieki, ale na polskie litery nie ma co liczyc, bo nie mam mozliwosci pisania tych naszych ogonkow. Poza znakami diaktrytycznymi mam nadzieje, ze bylo po posku 🙂
    1 punkt
  10. Reters

    Pierwsza warka

    Sory ale AD2 to proszenie się o przegazowane piwa i oby nie granaty. Bardzo nie precyzyjnie to określiłeś a dla początkującego może to się skończyć kiepsko. Naucz się cierpliwości od początku. Piwo Ci się odpłaci:)
    1 punkt
  11. shveteq

    Pierwsza warka

    Ad1. Rurkę dajemy żeby żaden syf nie wleciał i żeby miało jak CO2 uciekać. Parę lat temu pożegnałem się z rurkami, zostawiam nieszczelnie zamknięte wiadro żeby właśnie dwutlenek miał się jak ewakuować. Ad2.Pierwsze pomiary wykonuje jak ustaną oznaki fermentacji (brak piany, dużo osad drożdżowy na dnie). Po 3-4 dniach powtarzam pomiar i jak się nie zmienia to przy najbliższej wolnej chwili butelkuje. Ad5. Fermentum mobile wypuściło filmik na YT jak postępować z ich drożdżami (a dokładniej o starterach jeśli dobrze pamiętam). Przy piwkach do 12 blg robiłem bez startera i wychodziło ok. Ale to były głównie warki na rozruszanie drożdży (taki większy starter). Ad8. Ryzyko jest większe niż w "pokoju" z tego względu że więcej mikrobów lata w powietrzu. Wtedy faktycznie lepiej dać fermentora z rurka a w niej najlepiej środek dezynfekujący (nawet jak się zassa to jest to ilość wręcz homeopatyczna a więc bez wpływu na efekt końcowy).
    1 punkt
  12. Reters

    Pierwsza warka

    7. Lub jej nie używamy. Nie jest niezbędna. Od ponad roku wszystko działam w jednym fermentorze z kranikiem. Piwka wychodzą super:) 2. Po około 3 tygodniach pierwszy pomiar. Ja mierzę przy rozlewaniu piwa po około miesiącu. Wyleczyłem się z grzebania w fermentorze wcześniej itp;) Czytaj forum, bo na Twoje pytania sporo było wątków i wyjaśnień.
    1 punkt
  13. zasada

    Pierwsza warka

    Płatki owsiane do zacierania (patrz blog Dori), skórki pomarańczy pod koniec warzenia. Czytaj tutejszą wiki i forum a będziesz rozgrzeszony. Lepiej zacznij od 5 kg wtedy będziesz najwyżej miał zapas. Na początku wydajność częściej bywa niższa niż wyższa. Zobacz tabelę i wpis oparty o How to brew:
    1 punkt
  14. ciezkicoswybrac

    Drugie piwo Real Ale

    Miód nie jest sterylny, a gotowanie pozbawia go smaku i składników odżywczych. Dodając go na zimno do piwa ryzykujesz zakażeniem. Jak już uparłeś się na mocniejsze piwo (ostrzegam, przy takiej ilości glukozy i zapewne wysokiej temperaturze fermentacji, poranki na kacu mogą być mało przyjemne), to od biedy mógłbyś zagotować trochę wody, rozpuścić w niej ekstrakt suchy/płynny i dolać to do fermentora. Oczywiście po takim zabiegu trzeba poczekać aż drożdże odfermentują dodany cukier przed butelkowaniem. Zbyt wysoka temperatura fermentacji.
    1 punkt
  15. @WojtekGaaDObstaję przy swoim. OXI nieźle doczyszcza i pozwala odrywać resztki w trudno dostępnych miejscach, oczywiście nie jako jedyna metoda mycia, ale uzupełnienie. Z drugiej strony, do dezynfekcji są lepsze środki. OXI to jest metoda na 10 lat temu.
    1 punkt
  16. korzen16

    INFEKCJE

    To drożdże, możesz być spokojny.
    1 punkt
  17. Zalej wrzątkiem żytni, poczekaj aż się zatrze, i potem upiecz go w piekarniku, na pewno blizej będzie pumpernikla niż cokolwiek innego, żebyś nie miał jazdy z filtrowaniem, rozczyń go potem duża ilością gorącej wody, jak opadnie sieczka,zlej wężykiem jak wino znad osadu i potem w tej zatrzyj resztę, ewentualnie taką żytnią brzeczką możesz wysładzać.
    1 punkt
  18. Z tego co pamiętam czułem wyraźnie bergamotkę, tak jakbym dodał herbaty earl grey. Może w połączeniu z innym chmiele lepiej będzie się komponował.
    1 punkt
  19. Koora

    INFEKCJE

    Plam było mniej bo się przyklejały do ścianek fermentora wraz z obniżaniem lustra piwa. Kiedyś mi się rzuciło w oczy że, któryś szczep zostawia takie tłuste kry na powierzchni. W wyszukiwarce wpisz KRA i pierwszy wynik. Coś się kiepsko wkleilo Edit: Znalazłem:
    1 punkt
  20. korzen16

    INFEKCJE

    Ale jakiś woreczek tam chyba pływa Nie koniecznie jest to coś złego. W jednej z ostatnich warek miałem coś podobnego - wyglądało jak płatki węglanu wapnia po gotowaniu twardej wody, ale po tygodniu samo znikło. Lustro piwa wydaje się czyste, wiec na moje oko jest chyba OK
    1 punkt
  21. korzen16

    Browar domowy "Na Szlaku"

    WARKA#54 APA 13.04.2024 Planowane ok. 13°Blg 29L (do fermentora) IBU 41; planowana wydajność 70% Wyszło 11,90°Blg (12,4 Brix) - wydajność całkowita około 64%, do fermentora trafiło prawie 29l 5,0 kg słód Pilzneński Viking 69,40% 1,00 kg jęczmień niesłodowany 13,80% 0,50 płatki pszeniczne 6,90% 0,50 płatki owsiane 6,90% 30g chmiel Mosaic 2023r (10,40%) 35g chmiel Citra 2023r (13,60%) 20g chmiel Amarillo 2023r (9,20%) 40g chmiel Chinook 2023 (13,0%) Drożdże: gęstwa z WARKI#53 US-05 Zacieranie: Dodanie składników niesłodowanych do 10litrów i gotowanie przez 20' Dodanie wody do objętości 29 litrów, podgrzanie do 65°C i zasyp słodów słodów; zacieranie w 65-62°C przez 1 godzinę Do gara trafiło ok. 32 litry o gęstości 11,1Blg (11,5 Brix) - początek filtracji 14,6 Blg (15,5 Brix), koniec wysładzania 7,7 Blg (8 Brix) koniec gotowania ok 29,5 litra 11,9°Blg (12,4Brix) Chmielenie i dodatki Gotowanie 60' 15g Mosaic 60' 15g Citra 30' 15g Mosaic 15' 20g Amarillo + 20g Chinook - whirpool 5' 20g Citra + 20g Chinook - chmielenie na zimno 5 dni w temperaturze .............°C Chłodzenie (temperatura wody ok. 11°C) do temperatury 20°C około 20' - do fermentora trafiło 29l brzeczki o gęstości ok. 11,9°Blg  Drożdże: US-05 - gęstwa z poprzedniej warki - około 0,6l luźniej gęstwy; tym razem drożdże bardzo szybko podjęły pracę - piana pojawiła się już po ok 5 godzinach od zadania drożdży i ciśnienie w fermentorze zaczęło wzrastać; Fermentacja: gęstwa (ok. 0,7litra rzadkiej gęstwy) zadana do brzeczki o temperaturze ok. 17°C (fermentacja ciśnieniowa - początek ok.0,5bara) 14.04.2024: 16,9°C--> 17,5°C Blg po burzliwej .......°Blg (......... Brix) Blg po cichej ........ co daje ........ alkoholu Dzisiejsza zacieranie wspomogło mieszadło, które w końcu udało się złożyć i uruchomić. Zasilane jest prostym sterownikiem obrotów zbudowanym z zasilacza 150W i silniczka od wycieraczek, jeżeli dobrze pamiętam to od Mercedesa. Silniczek został przerobiony wg tego tematu. Wszystko działa bez zarzutu, dwa biegi dają wystarczające możliwości do zacierania i zasypu słodów. Silnik grzeje się w granicach rozsądku - szacuję że po 1,5 godzinnej pracy osiągnął nie więcej niż 40°C. Małym potknięciem było wlanie zbyt dużej ilości wody do zacierania, po wsypaniu słodów wspornik mieszadła leżący na garnku był lekko zatopiony w zacierze, co powodowało jego zaburzanie się podczas mieszania. Reszta poszła gładko. Do zasilacza dołożę jeszcze regulator REX C-100 do sterowania dwiema grzałkami po 1750W każda. Dla mnie będzie do wystarczająca automatyzacja - ostatnio warzę jednotemperaturowo na lenia, to taki zestaw da mi kolejną godzinę luzu w trakcie zacierania. Docelowo jest plan na warzenie gazowo- elektryczne: podgrzewanie wody do zasypu gazem, zacieranie elektryczne --> podgrzanie do zagotowania teboretem i grzałkami, --> dalsze gotowanie na gazie. Będę przesiadał się na gaz ziemny i wydaje mi się, że taka kombinacja będzie dla mnie szybka i wygodna.
    1 punkt
  22. Łap referencyjne dwa materialy z Beer and Brewing: https://beerandbrewing.com/make-your-best-pumpernickel-stout/ https://beerandbrewing.com/recipe-atlas-silent-neighbor-stout/ Receptura jes za paywallem niestety. Edit: @nihir ale ktoś ją już wrzucił do Brewersfriend: https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/1464000/pumpernickel-stout Wrzuć do brewness, przeskaluj, pokombinuj.
    1 punkt
  23. elroy

    Wyłączenie logowania przez FB

    Cześć Ze względu, że co rusz FB wyłącza nam dostęp do aplikacji ze względu na "łamanie zasad społeczności", a nie mam już siły i czasu wyklikiwać tam co jakiś czas tego samego, to zdecydowałem, że wyłączam możliwość logowania tą metodą. Zostaje Google/Discord. Jak macie jakieś społecznościowe metody z których korzystacie, to proszę pisać. Doda się Informacyjnie dla osób które tak się logowały, a teraz nie mogą. Należy wygenerować nowe przypomnienie hasła i logowanie tradycyjne będzie dostepnę.
    1 punkt
  24. Panama_536

    Pierwsze piwo lager

    A no tak będę pamiętał dzięki za info
    1 punkt
  25. anteks

    Obsługa systemu Cornelius keg

    Tak, pierwsze kegi brałem właśnie od lodów
    1 punkt
  26. WojtekGaaD

    Uprawa chmielu

    Na sprzedaż nie - ale jak pokryjesz koszty paczkomatu to wyślę nawet cała karpę np. marynki i jak chcesz lubelskiego. Jak się przyjmą a raczej nie powinno być problemów wystarczy podlewać to jeszcze w tym roku będziesz zbierał szyszki. Ze sztobra to raczej w pierwszym roku do piwa nie wiele wrzucisz. Sam szukam chinooka i centenniala w dowolnej formie.
    1 punkt
  27. Łachim

    Płatki vs słody

    Z tego co kojarzę, niesłodowany owies zawiera więcej manganu, sprzyjającego utlenieniu. Osobiście do NEIPA nie używam płatków owsianych, ale przy zastosowaniu domowym i niedługim czasie przechowywania nie wiem, czy jest sens się przejmować.
    1 punkt
  28. anteks

    Obsługa systemu Cornelius keg

    Generalnie to samo ale spotkałem sie z jednym który miał jakiś dodatkowy zaworek na deklu
    1 punkt
  29. Cześć, Po 8 latach przerwy w warzeniu domowego piwa, wracam do gry 😀 Wystartowałem w 2012 roku i warzyłem końca 2013, później przerwa i w 2016 znowu kilka warek uwarzyłem. Od 2016 roku była przerwa z przyczyn niezależnych, ale ten rok to plan do powrotu do braci piwowarów domowych. Także ponownie chciałem się z Wami przywitać i życzyć braku infekcji 🤭
    1 punkt
  30. Paweł76

    Pierwsze piwo lager

    Cześć, Wspomnę tylko o czymś, czego koledzy powyżej nie napisali. Istnieje jeszcze takie pojęcie jak zakażenie piwa, np. dzikimi drożdżami. Powodować to może wyższe odfermentowanie zabutelkowane go już piwa i powstanie tzw. "granatów". Więc to nie jest tak, że dobrze odfermentowanie piwo to w 100 % brak granatów. A co do odfermentowania poczytaj o teście FFT. Pozdrawiam, Paweł.
    1 punkt
  31. fotohobby

    Pierwsze piwo lager

    No przecież ledwie dwa tygodnie temu butelkowałeś, więc co się dziwisz, że tydzień temu było mniej gazu ?
    1 punkt
  32. Szumidło

    Pierwsze piwo lager

    W opisie każdego rodzaju drożdży można znaleźć informację jakie jest przewidywalne odfermentowanie typu: US-05: 78-82%, W34/70: 80-84%. To oczywiście ogólne założenia - dużo zależy od temperatury w jakiej fermentacja została przeprowadzona (jaka temp. na start, pod koniec etc). Jeżeli miałeś 12 BLG, a zeszło Ci do 3 BLG to masz odfermentowanie na poziomie 75%. To prawda, że dodanie cukru buraczanego spowoduje wyższe odfermentowanie. Piwo to generalnie produkt powstający z wyniku fermentacji słodu, dodatek cukrowy generalnie podniesie Ci tylko procenty.
    1 punkt
  33. anteks

    Pierwsze piwo lager

    Kto powiedział że ma zejśc do 1blg?
    1 punkt
  34. wizi

    Płatki vs słody

    Płatki dodadzą pełni i masz większe szanse na zamglone piwo.
    1 punkt
  35. Tak, jest napisane grubym drukiem, że do kontaktu z żywnością.
    1 punkt
  36. Tsmolinski

    Brak piany podczas fermentacji

    Jeżeli to twoja pierwsza fermentacja, to czy umyłeś fermentor przed zalaniem brzeczką. Podczas produkcji takich wiader używa się oleju żeby plastik łatwiej odszedł od formy. Olej i piana nie lubią się.
    1 punkt
  37. Średnica zewnętrzna 14,4mm, wewnętrzna 9,4mm. 9,4 przechodzi w kształcie kulistym w średnicę w 12,4mm na wysokości 2,5mm. Wysokość całkowita 4mm. W razie pytań PW
    1 punkt
  38. wizi

    Brak piany podczas fermentacji

    Można, wielokrotnie przewając z wiadra do wiadra. Ale są lepsze sposoby. Samym wężykiem nie da rady.
    1 punkt
  39. x1d

    Brak piany podczas fermentacji

    E tam, lejąc z wysokości też można spokojnie napowietrzyć, sam tak robię zazwyczaj.
    1 punkt
  40. wizi

    Brak piany podczas fermentacji

    Energiczne bujanie na piłce lub kocu. Blender z trzepaczką. Pompka z kamieniem napowietrzającym. Ewentualnie kilkukrotne przelewanie z wysoka z wiadra do wiadra. Ostatecznie napowietrzenie mieszadłem. Dobre napowietrzenie to kilka litrów piany. Podnieś temperaturę o 3-4 stopnie. To powinno pobudzić drożdże do dojedzenia cukrów.
    1 punkt
  41. verbin

    Brak piany podczas fermentacji

    Blender ze zdezynfekowaną trzepaczką, kamień do napowietrzania i nebulizator lub pompka, bujanie zamkniętym fermentorem na piłce, przelewanie z fermentora do fermentora, energiczne mieszanie łygą piwowarską. Powinno być kilka centymetrów piany po tych czynnościach.
    1 punkt
  42. Fidel

    Czerwone OKO

    #171 Wędzone ciemne OG 10°Blg FG 3°Blg IBU 30 Wielkość warki 25 l Zasyp: Słód grodziski - 5 kg Czekoladowy ciemny - 150 g Czekoladowy jasny - 150 g Karmelowy 300 - 150 g Zacieranie 65°C - 60 min 75°C - 10 min -> 78°C Chmielenie: Marynka 10 g - 60 minut Cascade 10 gr - 40 minut Marynka 10 g - 30 minut Cascade 10 g - 20 minut Cascade 10 g - 10 minut Drożdże: US-05 gęstwa Warka zainspirowana przepisem Staśka na grodziskie ciemne tylko trochę bardziej tęgie. Może wyjdzie mi mocniejsze bo założyłem niższa wydajność. Tak mam jak zacieram dużo słodu pszenicznego. Wysłane z mojego CPH2399 przy użyciu Tapatalka
    1 punkt
  43. Zrobiłem 3 piwa i wnioski mam następujące : - chmielic tylko na Whirlpool i zimno bo inaczej piwo ma paskudna piekąca gorycz - konieczny porządny cold crash bo drożdże słabo flokulują i są bardzo zawieszone w piwie - używać raczej chmielu z mała ilością kohumulonu z racji tępej goryczki - drożdże pięknie nagazowuja piwo, brak przegazowania z czasem, super sie CO2 rozpuszcza . - drożdże dość szybko pracują i lepiej fermentować w wyższych temperaturach jeśli chce się uzyskać charakter estrowo-fenolowy
    1 punkt
  44. korzen16

    Browar domowy "Na Szlaku"

    Po prostu barwnik spożywczy. Dzisiaj wiem, że zależało użyć zielonego.
    0 punktów
  45. Ja trochę z innej beczki. Kupiłem brewkita a na puszce etykieta że termin przydatności jest przedłużony o dwa lata. Czy takie działanie jest wogle legalne ? Już trzeci raz dostaje z tej firmy rzeczy albo na granicy przydatności albo jak teraz przeterminowane.
    0 punktów
  46. Zanim zaczniesz udzielać "dobrych rad" to się dokształć co do czego stosować. Polecam lekturę:
    0 punktów
  47. Kolbi1998

    Pomoc przy pierwszym NEIPA

    Tak us05 x2 🤣🤣. Chęć zrobienia neipy właśnie mnie naszła podczas konsumpcji neipy i zrobiłem błąd bo zamówiłem pierwszy lepszy zestaw surowców bo byłem tak podekscytowany i teraz się zastanawiam co z tego można wykrzesać 😁😁
    0 punktów
  48. zasada

    lol :)

    Z dzisiejszego discorda samopodpierdółka: Edit: ja serio bardzo lubię T58!
    0 punktów
  49. Jak Ty to znalazłeś, to znaczy to Le Forum i Le Wiki
    0 punktów
  50. tzi

    czy to wystarczy?

    Brakuje tam butelek ;-) T.
    0 punktów
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.