Jump to content

Leaderboard

 1. elroy

  elroy

  Administrator


  • Points

   2

  • Posts

   6577


 2. fotohobby

  fotohobby

  Members


  • Points

   2

  • Posts

   724


 3. Willow

  Willow

  Members


  • Points

   1

  • Posts

   156


 4. smola

  smola

  Members


  • Points

   1

  • Posts

   483


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 10/13/21 in all areas

 1. Ty chyba nie rozumiesz idei podawania temperatury przy obliczaniu surowca do fermentacji. Załóżmy żei chcesz osiągnąć nagazowanie 2.5vol Zupełnie inną (mniejszą) ilość surowca do refermentacji dajesz w przypadku lagera, który ni przekroczył 12C w trakcie fermentacji, a inną (większą) w przypadku ale, który fermentował w 16C, a skończył w temperaturze pokojowej. Dlaczego ? Bo wbrew temu, co piszesz w zimnej, fementującej brzeczce rozpuszcza się dużo więcej CO2, niż w ciepłej. Dlatego ciepła (ale) potrzebuje więcej surowca, aby osiągnąć taki sam poziom wysycenia, co lager. Temperatura późniejszego przechowywania nie ma tu nic do rzeczy - skąd w ogóle pomysł na to ? Przeczytałeś to gdzieś ? Może lepiej zapoznaj się z tym opracowaniem:
  2 points
 2. elroy

  Aplikacja Chat

  Generalnie rozbiło się o ten nieszczęsny wygasły certyfikat Letsencrypt, co pociągnęło za sobą szereg kolejnych aktualizacji. Inna bajka, że node.js to nie jest coś, w czym się czuję mocny, więc chwilę to zajęło. Problem kolejny to ta integracja forum-rocketchat. Poprzedni soft nie będzie współpracował z aktualnym RC, a wbudowane oAuth też z tego co czytam powoduje problemy, zatem jestem coraz bliższy pożegnaniu się z rocket.chatem na korzyść Discorda. Różnic praktycznych nie ma (a raczej są na plus), a jakby stabilność większa. Do Discorda są też gotowe ciekawe integracje https://invisioncommunity.com/files/file/9287-brilliant-discord-integration/ Da się per serwer zmieniać nick, a dokładniej mówiąc, to jak jesteś widoczny. Oczywiście musi być to samo konto, bo wiele osób z discorda korzysta i nikomy by się nie chciało kombinować Niestety przed weekendem się tym nie zajmę, bo trochę spraw na głowie, ale przysiądę i oczywiście chat odpalimy
  1 point
 3. Jako że były pytania odnośnie kosztu a i sam chciałem sobie to policzyć Wyliczenie dla docelowej ilości 450g domowego PBW. W sklepie, takie opakowanie PBW kosztuje w okolicy 70-80PLN. Mi wychodzi 19PLN, przy czym prawie 40% kosztu to jest Triton X100 Kolumna koszt hurt pokazuje hipotetyczny koszt za zadaną ilość składników, przy założeniu że zamawiam opakowania poszczególnych składników w ilosciach 1-5kg (największych jakie znalazłem w sklepach online). Koszt zwykły zakłada mniej więcej takie opakowania jak w pierwszym poście. Wyliczone koszty nie obejmują kosztu przesyłki składników. I jeszcze jedna uwaga, jako że w patencie było mocno zaznaczone o tym że to jest środek czyszczący niezawierający NaOH a i w opisie PBW w sklepie też nie ma o NaOH mowy to i w mojej kompozycji go nie uwzględniałem. (tytuł patentu to: NON-CAUSTC CLEANING COMPOSITON COMPRISING PEROXYGEN COMPOUND AND SPECIFIC SILICATE, AND METHOD OF MAKING SAME IN FREE-FLOWING, PARTICULATE FORM)
  1 point
 4. Ja przyjmuję najwyższą po ustaniu fermentacji.
  1 point
 5. Generalnie (przy prawidłowej fermentacji, z podnoszoną lub stałą temperaturą, bez dojadania po czasie) liczy się to dla najwyższej temperatury fermentacji lub później. Cold crash nie powoduje, że istotna ilość CO2 wróci do piwa, chyba że robisz cold crash w kegu pod ciśnieniem. Jeśli Twoja najwyższa temperatura piwa to 20 stopni, to wyliczasz dla 20 stopni i dajesz cukier do piwa nawet jeśli ma teraz mniejszą temperaturę, bo i tak ma mniej więcej tyle CO2, ile zostało, gdy temperatura była najwyższa.
  1 point
 6. elroy

  Aplikacja Chat

  Remont właśnie skończyłem, w zasadzie z jedną drobną sprzeczką z małżonką, więc można powiedzieć, że spory sukces 😂 Mam już pewien pomysł, to mam nadzieję jutro już się uda przywrócić logowanie. Z drugiej strony zastanawiam się nad sensownością utrzymywania takiej kobyły jak rocket.chat i dedykowanego vpsa i czy nie lepiej i przyszłościowo byłoby przeskoczyć np. na discord, gdzie też sprawnie można konfigurować integrację.. Muszę to przemyśleć, no i skonsultować z użytkownikami chatu, do którego się nie mogę dostać
  1 point
 7. Pożyjemy-zobaczymy. Na razie operuje w granicach histerezy wyłącznie włączając grzałkę. EDIT: w ramach eksperymentu ustaiłem histerezę 0,1. Włącza tylko grzanie. EDIT2: dziś korzystając z chłodu piwnicy, siadłem sobie z książką i poczyniłem kilkugodzinną obserwację, która pozwoliła mi rozgryźć ten sterownik w praktyce. Histereza jest odchyłem w JEDNĄ STRONĘ - po osiągnięciu wartości, sterownik włącza grzanie/chłodzenie do otrzymania ZADANEJ wartości, a nie zadanej + histereza, po czym wyłącza przekaźnik. W praktyce: chcę fermentować w 22 °C, to ustalam wartość zadaną na 22,1 °C i histerezę na 0,3 °C. W rezultacie mam widełki 21,9 °C - 22,1 °C, bo grzanie włącza się od razu, gdy "cyknie" 21,8 °C, a osiągnięcie temperatury zadanej trwa parę minut. Spadek o wartość histerezy trwa parę godzin.
  1 point
 8. grandfso

  Aplikacja Chat

  0 points
 9. zasada

  Degustacje piw sklepowych

  Ja obok tematu. Korzystając ze służbowego spaceru do Starostwa odwiedziłem jeden z najbardziej zasłużonych dla sceny sklepów piwnych. Szukałem saisona albo innego farmhouse ale'a. Sprzedawca starał się znaleźć coś ale poza jednym 0,75 z BE, Szczytu Sezonu i Saisonatora od Trzech Kumpli nie było w czym wybierać. W związku z powyższym powiedziałem, że trudno to może jakieś jasne belgijskie - BPA. Zdziwił się i powiedział, że z jasnych to ma dubla od Trzech Kumpli. Werble, kurtyna, aplauz. edit: to wszystko przez to, że czat nie działa
  0 points
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.