Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Dziękuję, wszystko działa, miodzio. :-))
 3. Hej Wszystkim Uwarzyłem ostatnio warkę 25 l Magnat IPA, 14,5 blg na drożdżach Fermentis US-05, zacieraną w 68 stopniach C. Wszystko było zgodne z planem, ale jedno mnie zastanawia. Z reguły na tych drożdżach, fermentacja piwka w piwnicy (18-20 stopni C noc/dzień) zajmowała 3 dni i się wszystko uspokajało. To znaczy piana opadała, drożdże opadały na dno powoli i robiła się cisza. Ale tym razem jest inaczej - warka z soboty, do tej pory aktywnie pracuje - w fermentorze widać, jak drobinki dosłownie rozbijają się o ściany jakby to był początek fermentacji, a nie koniec. Czy ktoś się orientuje, czy to normalne, czy już coś niepożądanego przeżera mi cukry w piwie i robi taki chaos???
 4. A ja własnie kupiłem na allegro od Piwowarz'a i był elegancko zapakowany w twardy karton i z 1,5 m folii bąbelkowej Dwa razy większy, ale za 105 zł
 5. Yesterday
 6. Odnośnie kolendry dochodzi pytanie. Rozgniecione, czy całe ziarna. Czytałem opinie, że rozgniecione potrafią przy 10g zdominować aromat. Samemu wrzucałem 15g całych ziaren z czego rozgniotłem 6-7 sztuk. Ziarna nie były pierwszej świeżości. Aromat wyszedł delikatny.
 7. Co do suchego ekstraktu. Czy są jakieś przeciwskazania do używania starego tzn rocznego ekstraktu który jest już zgrubialy?
 8. Siemanko, proszę o opinie na temat mojej koncepcji. Po moich kilku pierwszych warkach chciałbym uwarzyć piwo zbliżone do "normalnego", które podejdzie osobom nieprzyzwyczajonym, ale jednak żeby poczuły różnicę. Wiadomo, że wszystkim się nie dogodzi, ale ogólnie zależy mi na stworzeniu pijalnego piwka "do meczu" albo do grilla. Na pilsy/lagery jeszcze nie jestem gotowy, więc chciałbym pójść w kierunku APA, ale na polskich chmielach. Moja wstępna wizja: słód pilzeński 3kg słód pale ale 2kg słód chit malt 0,2kg (resztki po innej warce) słód karmelowy [strzegom 150] 0,3kg chmiele: gotowanie 60minut marynka 20g gotowanie 30minut oktawia 20g gotowanie 10minut Iunga 20g na zimno 5 dni Iunga 30g celuję w okolice 12,5BLG nastawy Proszę o pomoc głównie odnośnie chmielenia czy nie będzie "za mocne"? Pozdrawiam
 9. Wezmę cascade chinook i centenial jeżeli jeszcze jest
 10. Zrobione. W ramach podsumowania wrzucam galerię zdjęć chronologicznie od początku ;-). Kleiłem na klej do płytek i potem przejechałem jeszcze całość lakierem w sprayu. Gdyby ktoś robił coś podobnego to polecam na jedno popołudnie (4-5h) rozrabiać max 10kg kleju. W pierwszy dzień rozrobiłem od razu 15kg i to było za dużo, musiałem się pod wieczór spieszyć. Zwłaszcza klejenie na dole jest uciążliwe. I lewy bok też ciężko szedł, bo prawą rękę musiałem tak nienaturalnie trochę wykręcać, żeby przyczepiać kapsle w tej wnęce. Klej polecam zrobić gęsty i smarować 2-3 milimetry. U mnie ściana była krzywa, ale na prostszych odcinkach robiłem tak, że nakładałem warstwę, ściągałem nadmiar pacą z ząbkami i potem to co zostało wygładzałem. Wtedy była fajna grubość warstwy. Tak z grubsza licząc jest tam ok 3600 kapsli. Poszło na to 6 pięcio- kilogramowych worków kleju i dwie puszki lakieru, czyli jakieś 90 zł. Podziękowania za kapsle dla: TonyB, Undeath i dla Właściciela sklepu Kapsel w Zielonej Górze.
 11. Co myślicie o takim weizenie? Uważacie że warto byłoby coś zmienić? Weizen2.pdf
 12. odkopię trochę temat, jakieś nowe doświadczenia z tą fasolą ktoś ma ?
 13. Spróbowałbym zrobić z tego lekki starter. Najlepiej zagotuj razem z pewną ilością drożdży piekarskich. Jeżeli będą drożdże miały mało pożywki z polepszacza, to zjedzą martwe piekarskie. Najlepiej byłoby zatrzeć trochę słodu. Nie musisz bardzo wysładzać, tylko przelać przez sitko
 14. Wczoraj zaizolowałem:
 15. Witam, drożdże płynne Fermentum Mobile 25, chciałem zrobić starter, ale zapomniałem zamówić suchego ekstraktu 🙄 podjechałem więc do sklepu, ale mieli tylko „Polepszacz do piwa” z Gozdawy, w skład którego wchodzi 50% glukozy krystalicznej i 50% suchego ekstraktu słodowego. Próbować z tego robić? Czy dać sobie spokój i lać bezpośrednio do brzeczki. Dodam jedynie że drożdże były ważne do końca lutego. pozdro
 16. Men3l, jesli chcialbys dlugi filtrator z oplotu to zostal mi jeszzcze jeden zestaw do konwersji lodowki. Ogarnia scianki do 36mm, na zewnatrz gwint 3/8 cala. Tylko wiercisz otwor i montujesz tak samo jak kran w fermentorze. Jesli bedziesz robil rurkowy, to koniecznie rozbieralny. Byl gdzies duzy temat o filtratorze rurkowym i tam szczegolnie zwracano uwage zeby sobir nowi nie strzelili w stope robiac lutowany/zgrzewany.
 17. Wg tej książki: https://books.google.pl/books?id=2CwqAgAAQBAJ&pg=PA57&dq=la+chouffe+blonde&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwiK5f-829nhAhXR26QKHT-3A_YQ6AEIPDAD#v=onepage&q=la chouffe blonde&f=false ten kminek i kmin mogą tam być. Początkowo dawałem 8g, potem w tych piwach, gdzie kolendra była wskazana, szedłem zawsze w 10g, obawiałbym się dawać więcej, żeby nie stracić rześkości albo wprowadzić niepożądanych nut mydlanych, więc 7,5g powinno być ok. Niemniej jednak w małej ilości dodanie kminku czy kminu nie powinno zaszkodzić.
 18. Oszukańce, ja przestałem słuchać!
 19. W Sobotę tj. 20.04.2019 będę jechał ze śląska w okolice Złotego Stoku. Mogę wziąć warnik ze sobą aby po drodze zainteresowany mógł odebrać
 20. Nie, szukałem tylko na stroach PL i ENG, włoskiego nie znam ale w tym przepisie widzę że jest też - Kumin i Kminek! Tak szeroko bym chyba nie poszedł. Kolendry jest 6g na 20L. Czyli obecnie @Oskaliber i Ty sugerujecie przedział 5-10g... :). nadal jest to jakaś rozpietość i sensownym byłoby przyjąć średnią - 7,5g.
 21. A widziałeś może to: https://labirradimenny.blogspot.com/2013/11/la-chouffe-clone.html Nie miel, daj całą, 8-10g wystarczy, 10-15 minut i gra muzyka.
 22. Żadnych drożdży nie można dodawać bez startera jeśli chce się robić dobre piwa. No, może niektóre kveiki byłyby tutaj wyjątkiem. A jeśli chodzi o same drożdże to moim zdaniem FM21 Odkrycie sezonu to jedne z najlepszych drożdży w ofercie FM, warto zdecydowanie więć dopłacić te kilka złotych do płynnych.
 23. 5g powinno styknąć, w porywach do 7-8g jak chcesz trochę mocniej.
 24. Nie odważyłbym się:) Ale miło słyszeć że to tak zaprawione w boju drożdżaki. Będę spokojniejszy.
 25. Lubię La Chouffe i postanowiłem sobie je uwarzyć. Celuje w ok 17P, IBU 25 WYEAST Belgian Ardennes Zasyp: 85% Pilzneński 15% Kandyzowany Biały Cukier Chmielenie: Styrian Goldings/Saaz - 25 do 30 IBU, sypane na 60' i 15'. Zastanawia mnie ilość kolendry. W tym piwie (La Chouffe) jest jej domieszka i chciałbym ją dodać. Planuję wsypać ją na ostatnie 10min gotowania, będzie świeżo zmielona przed dodaniem. Zastanawia mnie ile? Poproszę o podanie sensownej ilość na 20L, to nie ma być pierwszy plan jak w WitBier, tylko delikatna przyprawa w tle. W przepisach klonów tego piwa które przeglądałem jej wartość waha się od 5 do 20g zatem nie robi mi to roboty bo nadal nie wiem ile. Z góry dziękuje.
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...