Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Today
 3. Witam, czy ktoś z Łodzi ma na zbyciu grzyb herbaciany, ewentualnie słoiczek samej kombuchy domowej roboty?
 4. #Brut Hot IPA Wg. brewness 37 ibu Wg. brewness 70% wydajności Warzone 19.04 4h od rozpoczęcia zacierania do zadania drożdży Słód: 4kg Viking pilzneński 1kg ryż biały Chmiel: 100g Huell Melon 100g Iunga Drożdże: 50ml gęstwy Oyl 057 Zacieranie: Ok. 30 minut w 64 stopniach Podgrzane do 78 Ryż gotowany 15 minut, potem godzinę stał Filtracja i wysładzanie na szybko. Gotowanie: 50 minut razem z 35g Iungi, schłodzone do 22 stopni w 15 minut. Fermentacja: Drożdże zadane w 22 stopniach, po rozpoczęciu fermentacji podbiły temperaturę do 24 stopni, taką ustawiłem też na sterowniku z podłączonym pasem. Podsumowanie:
 5. warka #3 - American IPA (Forge of Souls) 15,5 Blg / 5,9% ABV warzenie: 25.11.2018 rozlew: 14.12.2018 Znów mały krok w przód - pierwsza warka z zacieraniem. Zestaw surowców ze sklepu Twój Browar American India Pale Ale 16° BLG. Zasyp: Strzegom Pale ale 5,8kg Crystal 150 0,4kg Aroma 0,2kg Zacieranie: 67°C - 90 min 78°C - 5 min Gotowanie: 60 min 60 min - 35g Bravo 15 min - 20g Cascade 10 min - 25g Citra 5 min - 25g Cascade 3 min - 25g Citra Fermentacja drożdże - Safale US-05 (suche, uwodnione) gęstość początkowa - 15,5 Blg gęstość końcowa - 4,0 Blg odfermentowanie - 75,2% 06.12.2018 - zlanie na cichą 09.12.2018 - dodanie chmieli: 5 dni - 15g Citra 5 dni - 15g Cascade Rozlew 17,5l z dodatkiem 80g cukru. Efekt: Klarowność słaba, barwa bursztynowa. W aromacie wyczuwalne estry, ale w granicach rozsądku. W smaku generyczna do bólu AIPA. Wnioski Mało być 20l, wyszło 17,5l - beznadziejna wydajność procesu: - słaba wydajność zacierania (prawdopodobnie wymagane dokładniejsze trzymanie temperatur i częstsze mieszanie zacieru) - duże straty z fermentacji - konieczna filtracja przez rozlewem
 6. warka #2 - Dry Stout (Shadow Lab) 12,5 Blg / 4,5% ABV warzenie: listopad 2018 rozlew: 27.11.2018 Malutki krok naprzód - warzenie z ekstraktów z zestawu surowców Dry Stout 12 Blg ze sklepu Esencja Smaku. Niepokorny duch nie pozwolił mi jednak sztywno trzymać się przepisu. Surowce: z zestawu ekstrakt słodowy jasny ekstrakt słodowy ciemny jęczmień prażony 200g pszenica prażona 200g chmiel Hallertauer 60g poza zestawem chmiel Zeus 10g drożdże Safale S-04 Zacieranie herbatka z prażonych zbóż 30 minut w 72°C Gotowanie: 60 min 60 min - 10g Zeus 15 min - 30g Hallertauer 5 min - 30g Hallertauer Efekty Zaskakująco pijalny i całkiem udany stout. Jest nadzieja, że może coś z tego warzenia jeszcze będzie.
 7. warka #1 - Pale Ale (Trial of Valor) warzenie: październik 2018 Surowce Brewkit UK Brew Pale Ale BA brew-kit PLUS Chinook 30g Proces Postępowanie mniej więcej zgodnie z instrukcją załączoną do brewkita. Kompletnie nijakie przy zlewaniu, więc dorzuciłem 30g Chinooka na cichą. W międzyczasie zaginęła mi przesyłka z butelkami, więc cicha się przedłużyła - chmiel się moczył łącznie 12 dni. Efekty Piwo wyszło puste, wodniste, bez ciała. W aromacie mnóstwo estrów, trochę wyższych alkoholi. Dodatek Chinooka uratował to piwo, przynajmniej przy pierwszym kontakcie był jakiś aromat, o dziwo łodyga słabo wyczuwalna. Pić się dało, ale efekt trochę ostudził mój zapał. Wnioski Mimo prostoty brewkitu przy tej "warce" popełniłem podstawowe błędy początkującego: - źle oszacowana ilość surowców - drożdże zadane do zbyt ciepłej brzeczki
 8. Browar Domowy HEX Browar powstał 9 października 2018 roku. Pomysł spróbowania swoich sił w produkcji własnego piwa chodził za mną od jakiegoś czasu, jednak do ostatecznej decyzji skłoniła mnie małżonka, która też wspiera mnie w warzeniu, rozlewie oraz degustacji gotowego produktu. Warzone piwa zdarzają się lepsze i gorsze i nie zawsze mieszczą się w ramach gatunkowych. Niniejsze zapiski niech posłużą nauce na błędach. 2018 warka #1 - Pale Ale (brewkit) warka #2 - Dry Stout warka #3 - American IPA warka #4 - Eureka IPA warka #5 - Mosaic IPA 2019 warka #6 - Black AIPA warka #7 - Azacca IPA warka #8 - New Zeland IPA warka #9 - Imperial Red AIPA warka #10 - Graff warka #11 - Brown Porter warka #12 - Oatmeal Stout
 9. Bez niego zdarzało mi się że przy większym zasypie przy filtracji i wysładzaniu dno potrafiło się przytkać i bez wzruszania młóta nie było mowy o filtrowaniu. Odkąd używam sitka - ani razu.
 10. Jak chodzi o filtrację , polecam taki patent, na mojej kobrze działa idealnie.
 11. Craft czy Kraft (choć to drugie, to bardziej siła z niemieckiego, ale się przyjęło częściej) to nic innego tylko sugestia, że produkt nie jest autorstwa wielkiego przedsiębiorstwa na wielką skalę i dużo gorszej jakości, tylko dosłownie wyprodukowany ręcznie albo przez małą kooperatywę (choć takie coś udaje się głównie wśród winiarzy i dotyczy prosecco) albo nawet jednoosobowego producenta z zachowaniem zasad odnośnie jakości, tradycji i rzemieślniczego wykonania (przykłady rzemieślników: rzeźnik, bednarz, garbarz, kowal, etc). W myśl tego prawdziwym kraftem niekoniecznie jest ktoś, kto ma takie czy śmakie wybicie, ale stosunkowo mniejsze niż grupa Żywiec, ale ktoś, kto ma ten jeden-dwa garnki, robi ileś tych tam warek, z zachowaniem trzech zasad: jakość, tradycyjna i ręczne wykonanie. Ponieważ określenie angielskie craftsmanship jest troszkę rozbudowane, na określenie takiego producenta lepiej używać francuskiego artisanale, gdzie jednak kryje się "artiste" czyli, że ktoś to wykonał naprawdę dobrze-jest tego mało, jest to droższe, nie przynosi dochodów oczekiwanych, ale sprawia radość. W takich duchu mamy producentów różnych towarów, które czasem mają jeszcze informację, że "bio", że bez czegoś tam itd, więc ta granica się zaciera. Typowym kraftem mogłyby być piwa trapistów, ale w świetle faktu, że ich dostępność i otoczka zostały przekute w marketing (casus Westvleteren), już nie będą. Trend się tak rozwinął, że mamy takie kwiatki jak kraftowe alkohole, w tym najzabawniejsza filtrowana wódka, sery zagrodowe, które przetarły szlak produktów regionalnych i tradycyjnych, ale przecież które z nich rzeczywiście powstają w zagrodach??? Mamy przyznawanie różnych AOC, IGP czy DOCG, gdzie produkt mający wyższe oznaczenie jest zawsze droższy, ale częstokroć wcale nie lepszy itd itd.
 12. Jeżeli sprzedajesz oddzielnie byłbym zainteresowany suszarka na butelki
 13. Jeżeli nadal aktualne to stojak, napisz ile chcesz
 14. Yesterday
 15. 7 - 6.5BLG, dałem tej gęstwy, zobaczymy pewnie jutro wieczorem czy coś rusza.
 16. Mam Tadara, bez zarzutu. Ale grzeję prądem.
 17. Warka #50 - Polish Pale Ale Single Hop Zula / Earl Grey Pale Ale Data warzenia: 19.04.2019 Na jubileuszową warkę planowałem coś specjalnego, ale jakoś tak wyszło że kończą się lekkie piwa, więc trzeba dorobić Dużo dobrego słyszałem o tym chmielu, a single hop na Zuli od Recrafta bardzo mi smakował, postanowiłem więc go użyć. Słody i surowce niesłodowane: Pale Ale - 2,5kg Owsiany - 1kg Płatki owsiane - 0,8kg Wszystkie słody zacierane od początku Zacieranie: zacieranie 60' w 65C, z wygrzewem do 78C Wysłodziłem jakieś 25L brzeczki około 9blg Gotowanie 60 minut. Ostatecznie wyszło 21L brzeczki 11blg Chmielenie: Zula - 30g - 60' Zula - 30g - 15' Zula - 30g - 5' Zula - 60g - Hopstand 30' Na cichą warka zostanie podzielona na pół. Do jednego wiadra pójdzie 150g Zuli, do drugiego 100g herbaty Earl Grey. Obydwa dodatki na 3 dni. Dodatki: brak Drożdże: Danstar Nottingham, świeże suchary Statystyki: Alkohol: pewnie wyjdzie w okolicach 4,5% Goryczka: 47 IBU Barwa: 8 EBC
 18. tak, podniosłem temperaturę do 19 stopni. Fermentowałem w 16 (oczywiście podnosiłem stopniowo) ale nic podniesienie nie dało. Jest to IPA 16BLG 20L i dałem tylko jedną saszetkę US5 więc pewnie za mało i stąd to niedofermentowanie, myślałem że zadanie rozpędzonych US5 pomoże. Druga warka to słabeusz był więc powinny być w dobrej kondycji. Gęstwę zebrałem już do słoiczka, okolo 200 ml. Dodam tak 120 ml, nie powinno zaszkodzić a może coś dojedzą? Fermentorem delikatnie zamieszać czy po prostu dodać i zostawić? Będę jeszcze na zimno chmielił pózniej.
 19. Akurat przymierzam się do zakupy garnka z nierdzewki, wybór padł na 50L, akurat zbiegiem okoliczności zastanawiam się nad garnkiem opisanym post powyżej tj. firma Revolution https://revolution.pl/revolution/garnek-wysoki-z-pokrywka-revolution-400x400mm-50l-kod-835241.html Podpytałem u źródła, waga: 6,85 kg Poniżej jeszcze schemat budowy, który od nich dostałem. Cena garnka 300 zł i tutaj pytanie czy warto? Garnek do użytku na taboret gazowy, niewykluczona w przyszłości modernizacja w postaci montażu gwintu, kranu. Garnek do użytku jako kadź zacierno-warzelna. Ktoś z forum jeszcze miał/ma i jest w stanie powiedzieć coś więcej na jego temat? W grę wchodzą jeszcze garnki od firmy Tadar i Stalgast z tym, że Stalgast finansowo wypada najdrożej, bo coś ponad 500zł, Tadar 400 zł i obecnie czekam na odpowiedź na temat parametrów garnka od producenta. Czy ktoś ma porównanie tych firm? Czy zainwestowanie w w/w garnki zamiast firmy Revolution będzie znaczące czy to będzie tylko niepotrzebne wyrzucenie pieniędzy w błoto, które mógłbym przeznaczyć na coś innego?
 20. Biały Wilku, napisz coś więcej o fermentacji tego niedofermentowanego piwa i o samym piwie. Wg mnie nie jestem pewien czy pomoże dodanie tego samego szczepu. Poradził bym podnieść temperaturę ale zapewne już to zrobiłeś.
 21. Ok. niech będzie. na święta za 80 zł 🤑
 22. No to moje doświadczenia są zupełnie odwrotne i z tego co rozmawiałem z innymi piwowarami to nie tylko moje. Kolendra zdecydowanie intensywniejsza jest po zmieleniu, chociaż trzeba wziąć pod uwagę, że mielę zaraz przed użyciem. Podobnie z suszeniem ziół. Wagowo ta sama ilość wielu ziół (np. tymianku czy mięty) daje dużo wyraźniejszy aromat w formie suszonej.
 23. Nie da się rozpoznać mikroba infekującego piwo po wyglądzie biofilmu. Mieszankę aldehydu i acetonu też może zrobić całkiem sporo organizmów. Zdjęcie też swoją drogą dosyć niejednoznaczne, bo na zoomie wszystko rozmazane, a z daleka to wygląda trochę jak piana. Jedyne co sugeruje infekcję to to pęknięcie po prawej, przez to wydaje się, żę dookoła jest jakaś błonka. No ale jeśli wali aldehydem i acetonem a nie zepsułeś mocno fermentacji, to pewnie infekcja.
 24. #71 AMERICAN WILD SAISON (OG: 14.2, EBC: 9, IBU: 20) Zasyp: Słód pilzneński – 3.0kg (62%) Słód wiedeński – 1.3kg (27%) Torrified Wheat – 0.3kg (6%) Płatki owsiane błyskawiczne – 0.2kg (4%) Zacieranie: 65-67°C – 60' 72°C – 10' mash out 77°C Gotowanie/Chmielenie (70min): 60' – 7g Mosaic (10,4% ak) + 7g Citra (10,4% ak) 15' – 4g Mech irlandzki 10' – 2g pożywka drożdzowa 01' – 25g Mosaic (10,4% ak) + 25g Citra (10,4% ak) Hop Stand 78-68°C (27min) – 25g Mosaic (10,4% ak) + 25g Citra (10,4% ak) Citra 2018, Mosaic 2017. Miały być oba 2018, ale sklep się pomylił o czym dowiedziałem się po fakcie. Na cichą pójdzie już Mosaic 2018. Schłodzone do 16°C. Do fermentora włącznie z całym starterem trafiło około 20 litrów. Ciężko dokładnie oszacować, bo fermentacja w szklanym słoju bez podziałki. Dobre 3-4 litry wylałem, bo wyszła bardzo dobra wydajność i nie zmieściłbym całości. Napowietrzanie mikserem 30 sekund – dłużej się nie dało bo piana wychodziła ze słoja. Drożdże: The Yeast Bay Saison Brettanomyces Blend II (data ważności 16.05.2019) (starter 2.0l, 22h; ruszył już po 5-6h) Fermentacja: Start <18h (do uzupełnienia) Rozlew: (do uzupełnienia)
 25. Dla mnie kraft to coś jak craftsmanship w branży IT, czyli przestrzeganie dobrych praktyk w celu zapewnienia wysokiej jakości i dążenie do mistrzostwa w swoim rzemiośle.
 26. Hej, potrzebuję szybkiej porady co do gęstwy, nigdy jej nie zbierałem bo zawsze używam sucharów nowych a teraz jedno piwo na US5 mi nie dofermentowało a drugie ładnie zeszło do 2.5BLG więc chciałem dodać trochę gestwy z tego dofermentowanego do tego co nie dofermentowało może coś ruszy trochę jeszcze. Czy mam po prostu przenieść te 100-150ml bezpośrednio z jednego do drugiego fermentora? Czy jakoś próbować oczyszczać? Będzie przenoszone ze zwykłego angielskiego Ale do IPA więc nie powinno żadnych smaków ani zapachów przenieść. Jakieś porady?
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...