Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Dopóki płomień nie będzie przygasał będzie ok, jeśli zacznie sie słabiej palić będzie wiadomo że sie kończy tlen - wtedy potrzebna dobra wentylacja, w przeciwnym razie wystarczy otworzyć okno, a taboret trzymać blisko okna by to co be uciekało, a to co mm wpadało. Co do kolejności zaworów - czy jest ktoś, kto robi odwrotnie?(gaz jako 2) Zawsze byłem przekonany, żeby podłączyć, odkręcić butle, sprawdzić szczelność i dopiero odkręcać i podpalać gaz - w odwrotnej kolejności odkręcenie zaworu taboretu, odkręcenie butli, zanim sie wróci odpalić do taboretu trochę naleci gazu (trochę buchnie sobie), a gdy będzie nieszczelność trochę bardziej buchnie?
 3. Nie ma reguły w jakim czasie chłodzić, ważne by jak najkrócej utrzymywać temp powyżej 80, oraz w 30-40 nie pozwolić niczemu sie dostać do brzeczki. Osobiście na początku przelewalem tylko do fermentora i nockę sobie tak stała brzeczka tzw 'no chill ' i nic mi sie nie działo (poza wiadrem które dosłownie sie wciąglo pod wpływem temperatury). Nie zamykaj pokrywy, ciepło musi gdzieś uchodzic, plastik słabo też przechwytuje temperaturę do chłodzenia. Robiąc kita, wystarczy w 5l rozpuścić ekstrakty, a potem dolać po prostu z baniek do 20l i można zadawać drożdże. Plusy kitów to natychmiastowe chłodzenie hehe. Jeśli będzie fermentowalo w 20st, można dodać w 24-6st np - zanim fermentacja ruszy to temperatura trochę spadnie.
 4. Today
 5. Oddam gęstwę po wlp007 gęstwa świeża zbierana 12.10 , mam 250 g starczy dla 2 osób. Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
 6. no cóż to dodam na cichej
 7. A nie masz warunków, żeby warzyć na balkonie?
 8. Chmielu szkoda, ale tak stary z założenia się wyrzuca. Odnośnie słodów, to samemu uwarzyłem w zeszłym roku piwo na trzyletnich, ześrutowanych słodach. Zero problemów z wydajnością. W gotowym piwie pojawił się mączny posmak. Gdzieś kolega wyczytał, że właśnie stary słód może wnieść taki posmak
 9. Prosiłem jeśli jesteś zainteresowany o telefon.
 10. Nawet przechowywanego w opakowaniu próżniowym w zamrażarce? Ciekawi mnie jak szybko utleniają się alfakwasy do kwasu izowalerianowanego
 11. Zakupiłem ostatnio taboret gazowy. Na jednym z forów na FB zadałem pytanie, ale okazało się, że poza odpowiedzią otrzymałem... wiele nowych wątpliwości [łącznie z sugestią, że warzenie w bloku na tym sprzęcie to katastrofalny pomysł], które chciałbym rozwiać. 1. Taboretu będę używał w mieszkaniu, czy solidne otwarcie okna i warzenie w jego pobliżu wystarczy, by uniknąć zagrożenia wynikającego z nadmiaru tlenku węgla? 2. Czy ktoś z Was wspomaga się czujnikiem tlenku węgla w tej sytuacji? 3. Czy faktycznie należy najpierw odkręcać zawór butli, a potem zawór palnika? [przeczytałem, że odwrotna kolejność, może spowodować tzw. cofkę] 4. Czy generalnie, poza dobra wentylacją macie jakieś rady i sugestie?
 12. coś dokładniej jakieś fotki jak działają, wymiary, kto je stosuje? Pisałem do ciebie na olx-ie. Sprawa otwarta
 13. #76 BRETT RUSSIAN IMPERIAL STOUT (OG: 22.8, EBC: 118, IBU: 70) Zasyp: Słód Pale Ale – 6.8kg (68%) [5.7kg Viking + 1.1kg Bestmalz] Słód monachijski – 1.0kg (10%) Płatki jęczmienne – 0.6kg (6%) Słód żytni palony Fawcett – 0.35kg (3%) Słód Biscuit – 0.3kg (3%) Palony jęczmień – 0.3kg (3%) Słód Special B – 0.25kg (2%) Słód Carafa II Special – 0.25kg (2%) Słód Special X – 0.2kg (2%) Zacieranie: 66-62°C – 90' bez mash outu Gotowanie/Chmielenie (100min): 60' – 50g Columbus (12,4% ak) + 25g Iunga (11,0% ak) + 5g Marynka (7,8% ak) 15' – 4g Mech irlandzki 10' – 2g pożywka drożdżowa Chmiele 2018, choć co do Marynki nie jestem pewien. Schłodzone do 15°C. Wyszło 20 litrów. Napowietrzanie mikserem 2,5 minuty. Drożdże: Safale US-05 + Wyeast 1335 British Ale II (ok. 220ml gęstej gęstwy po warce #75, 1 dniowa, żywe w tej mieszance są raczej tylko US-05) Fermentacja: (do uzupełnienia) Rozlew: (do uzupełnienia) Komentarz: Celowane było w 24-25Blg, ale wydajność bardzo mizerna. Zapewne przez zbyt gęsty zacier. Na przyszłość nie ma co wrzucać powyżej 9kg~ słodów, bo wydajność spada i wychodzi na to samo.
 14. Hej Czy w np. markecie budowalnym dostanę na szybko oring, który będzie pasował do pokrywy kega pepsi ? Jeśli tak, to wiektoś może jaki rozmiar?
 15. Jako, że równiez za moją namową poświęciłeś te kilka godzin swojego życia, żeby tak szczegółowo podzielić się swoją wiedzą, z tego miejsca składam ogromne podziękowania. Sam bym nie napisał lepiej takiego poradnika. Brawo!!!
 16. Ja wiem, że każdy zachwala swoje ale sądzę, że jest naprawdę udane mimo że takie kombinowane 🍻
 17. Jest to jakieś wyjście ale lepiej nie ryzykować bo żona. Ale mogę robić raz style a raz jakieś kombinacje.
 18. Kwas izowalerianiowy ma temperaturę wrzenia 176C. Nie odparujesz go bez względu na to czy chmiel pójdzie na goryczkę czy na aromat. Także używanie tak starego chmielu to tylko jeśli ktoś lubi jak mu piwo śmierdzi skarpetami.
 19. Cześć. Będzie to moje drugie piwo, dlatego zwracam się z pomocą o zatwierdzenie receptury Zakładane: 20l, 13Plato, 40IBU 4.9kg pale ale viking malt zacieranie w 66 stopni Chmielenie tylko Citra: 60'-20g 15' 20g 0'-30g na zimno - 30g Drożdże US-05 Co o tym sądzicie?
 20. Tak, mieszałem łychą. Wszystko było odkażone, w przerwach mieszania zamykałem fermentor, a łycha szła do odkażone miski. Starałem się robić tak żeby było jak najczyściej, ale czy się udało nie wiem. Woda była z marketu, ale w temp pokojowej. Nie schłodziłem jej bo nie spodziewałem się, że temp będzie taka wysoka i ze będzie tak ciężko schłodzić. W jakim czasie powinno się schłodzić brzeczke do zadania drożdży? Czyli jeśli całość będzie stała w 20 st to taka też temp powinna być przy zadawaniu drożdży? Nie spodziewam się szału, mam nadzieje ze przynajmniej da się to jakoś wypić Do kolejnego już się lepiej przygotuje, trzeba się uczyć na błędach
 21. Fakt długo go nie piłem jakieś 4 lata temu pilem. Pamietam ze to było pierwsze droższe piwko po skończeniu 18 lat
 22. Aż bym spróbował tego piwa.... ☺️
 23. Mieszałeś łychą? Jeśli tak to trochę ryzykownie, można złapać infekcję. W jakiej ilości wody gotowałeś? Nie uzupełniałeś później marketową zimną wodą źródlaną? Długie chłodzenie brewkita po gotowaniu konwertuje aromaty chmielowe na goryczkę. Sam sobie odpowiedziałeś. Zasada jest taka, że schładzasz brzeczkę do początkowej temperatury fermentacji i wtedy zadajesz drożdże. Podczas fermentacji nie obniżamy temperatury. Na koniec, jeśli to Twoje pierwsze piwo to i tak wypijesz ze smakiem. ☺️
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...