Skocz do zawartości

zasada
Brulosophy opublikowało wyniki tegorocznego badania ankietowego piwowarów domowych wraz z możliwością porównania bieżących wyników z wynikami edycji od 2019. Podsumowanie wyników rozpoczyna się nastepująco:
 
Po dość atrakcyjnej wizualnie i dynamicznej prezentacji wyników, przeczytać możemy:
 
Całość opracowania dostępna na blogu: https://brulosophy.com/2024/05/27/2024-general-homebrewer-survey-results/

Marusia
Hej, to już DWUDZIESTE Warsztaty, czyli warzę piwo w domu od 20 lat
 
I również po raz dwudziesty - zapraszam na Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie, których program odbywa się w większości w Namiocie Piwowarów podczas Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. W tym roku, przed Spotkaniem Piwowarów, będą mini-wykłady Uniwersytetu Przyrodniczego: Biotransformacja chmielu i bioaromatyzacja piwa z użyciem niekonwencjonalnych mikroorganizmów, Innowacyjne dodatki funkcjonalne i Wykorzystanie drewna i beczek w technologii piwowarstwa - więcej szczegółów już niebawem w Programie na www.festiwaldobregopiwa.pl
 
A tymczasem zapraszam na Spotkanie Piwowarów - tradycyjne zapisy na koszulki, w tym roku festiwalowa grafika balonowa została zchmielizowana do naszych potrzeb 😉 Zapisy - najchętniej do końca maja, jeśli chcecie mieć pewność, że dostaniecie koszulkę w pożądanym rozmiarze 🙂
 
Klik: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc6KlDbKwLwVNcCw8LxKtk0QsLhgDDO4KoX1fBy_wGgiGp9FQ/viewform


Bergie
Oto najbardziej wyczekiwana, wytęskniona piwna premiera ostatnich 12 miesięcy. Grand Champion MPPD 2023 trafi do Was już w nadchodzący weekend! Mistrzowskie Micro IPA według zwycięskiej receptury Fabiana Wojciecha, Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2023, to opcja idealna na ciepłe, majowe dni. Lekka, pijalna podstawa piwa łączy się harmonijnie z delikatnymi cytrusowymi nutami pochodzącymi z polskich odmian chmieli. Na stole sędziowskim wielkiego finału MPPD 2023 to rześkie, soczyste piwo nie miało sobie równych!
 
Grand Champion przybędzie w znakomitym towarzystwie - Mistrzowskiego Gose z owocami, inspirowanego recepturą Nikodema Fajdka, który na ubiegłorocznych mistrzostwach zajął w tej kategorii I miejsce. Styl wzbogacony został o ciekawe połączenie dodatków - mango, maliny i czarne porzeczki. Jeżeli klasyka z lekkim twistem jest Ci bliska, w wiosenną pogodę nie przejdziesz wobec tej propozycji obojętnie! 🤩🎊
 
Obydwa piwa uwarzone zostały w Kultowym Browarze Staropolskim w Zduńskiej Woli, który od 2023 r. jest sponsorem głównym i partnerem Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 🤝🎁
 
Piw z podwójnej mistrzowskiej premiery napijesz się tu: https://bit.ly/premiera-gch23 
 
Dołącz też do wydarzenia na FB! https://www.facebook.com/events/718177100435070 

mundex
Z wielką przyjemnością ogłaszamy style na nadchodzący ósmy Gwiazdkowy Konkurs Piw Domowych 2024. Liczymy na to, że proponowane style przypadną Wam do gustu i chętnie uwarzycie piwa konkursowe, szczególnie że jeden z nich jest wybrany przez Was. Tradycyjnie będą to trzy style: XMas, piwo ze słodem wędzonym oraz styl wyłoniony w ankiecie.
 
Style VIII Gwiazdkowego KPD to:
1. XMas, dla którego w tym roku stylem bazowym będzie Porter Bałtycki
2. Grodziskie (opis stylu w akceptacji KS)
3. Forest IPA (opis stylu w akceptacji KS)

Konkurs zostanie rozegrany 6-7 grudnia 2024 w Browarze Widawa, a ogłoszenie wyników odbędzie się tradycyjnie podczas Piwowarskiej Gwiazdki 2024 w Browarze Widawa, lub w przypadku nieodbycia się tej imprezy w terminie i miejscu podanym wcześniej przez Organizatora. O uruchomieniu systemu konkursowego i datach recepcji piw poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.
VIII_GKPD_2024_XMas_Baltic_Porter.pdf
 
 


AnnaMaria
Browar Maryensztadt to uznana marka na rynku browarów rzemieślniczych. Tamtejsi piwowarzy warzą zarówno piwa klasyczne jak i eksperymentują z wszelakimi piwnymi stylami. Jedno pozostaje niezmienne - ekipa nastawiona jest na dbałość o środowisko, czego dowodem jest nowo powstały Eko Browar, który będzie przyjazny dla środowiska.
 
Ekologiczna produkcja uruchamiana jest w miejscowości Sycyna Kolonia na Mazowszu, zlokalizowanej kilka kilometrów od Zwolenia - obecnego miejsca Browaru Maryensztadt. Nieruchomość stanowią cztery budynki gospodarcze, które zostały poddane rewitalizacji i przystosowane do produkcji ekologicznej. 
 
- W ramach projektu EkoBrowar realizowanego przy wsparciu Funduszy Norweskich, został wdrożony szereg innowacji procesowych, które umożliwią produkcję przyjazną środowisku, minimalizując jej negatywny wpływ na klimat. A jest to: odzysk ciepłej wody z wybicia brzeczki;  odzysk energii cieplnej z filtratu;    wykorzystanie filtratu i wysuszonej gęstwy drożdżowej w przemyśle i przetwórstwie; wykorzystywanie opakowań w pełni nadających się do recyklingu; minimalizacja folii i plastiku w konfekcji; instalacja fotowoltaiki; wykorzystanie azotu w zastępstwie dwutlenku węgla - wylicza prezes i właściciel Browaru Maryensztadt Marcin Małecki.
 
Nie tylko eko piwo
 
Efektem wdrożenia tego ekologicznego projektu będą również produkty opatrzone certyfikatem “Euro - Liść” m.in. linia piw rzemieślniczych “Pure Organic” w stylach: Pils, IPA, Porter Bałtycki, Stout, Organic Kombucha oraz Organic Cold Brew Coffee.
 
W ramach nowej inwestycji browar założył również DESTYLARNIĘ - “Sycyna Distillery”. Produkty procesu destylacji będą uzupełnieniem oferty browaru Maryensztadt. A będzie to: okowita, również na lokalnych owocach od zaprzyjaźnionych rolników, gin - zarówno klasyczny jak i w różnych wariantach smakowych oraz whisky. 
 
Atrakcja Szlaku Kochanowskiego
 
Warto wspomnieć o historii tego miejsca. Eko Browar Maryenszadt powstaje w Sycynie - miejscowości, gdzie urodził się Jan Kochanowski. Tuż obok zmodernizowanego parku i Gniazda ojczystego wybitnego poety epoki Renesansu, znajdowały się niszczejące pomieszczenia gospodarcze, które Browar Maryensztadt zmienił na siedzibę Eko Browaru. 
 
- Park i rozległe stawy wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego już teraz stanowią bardzo urokliwe i atrakcyjne miejsce, a chcemy by Browar stał się dodatkową atrakcją Szlaku śladami Jana Kochanowskiego. Produkcja w Sycynie oparta została na piwach oraz napojach bezalkoholowych o charakterze lokalnym. Wytwarzane w nim wyroby, produkowane będą tylko z naturalnych surowców, tradycyjną metodą warzenia i produkcji. W ofercie browaru znajdują się również piwa i napoje bezalkoholowe z ekologicznym certyfikatem „zielonego liścia”. Jednak nie tylko na produkcji piwa opieramy naszą działalność. W planach bowiem mamy produkcję mąki, pozyskiwanej z suszonego młóta browarnianego - wylicza Kamila Asztemborska, dyrektor sprzedaży i marketingu Browaru Maryensztadt.

 
Nowoczesny i przyjazny środowisku 

Inspiracją dla stworzenia projektu logo Eko Browaru były barwy przyrody i jej bogactwo. Przejrzystość i czystość zaś jest odniesieniem do celu jaki Browar Maryesztadt chce realizować wdrażając projekt. Nowoczesny i przyjazny środowisku browar to cel na najbliższe lata. Autorem loga jest  Bartkek Łukasiewicz z agencji Thirst.pl
 
Browar niezwykle utytułowany

 
O browarze Maryensztadt : To jedna z wiodących marek browarów rzemieślniczych w Polsce. Warzyą piwa na własnej instalacji od 2015 roku. W ofercie znajduje się ponad sto gatunków piwa. Zarówno te oparte o tradycyjne receptury, jak Pils, APA czy Weizen, jak również będące wynikiem ciągłych poszukiwań nowych smaków piwowara oraz  piwa leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach, piwa dzikie, a także poddawana procesowi wymrożenia.
 
Piwa Browaru Maryensztadt zdobywają uznanie na całym świecie, w licznych międzynarodowych konkursach piwnych. Piwa Browaru Maryensztadt można kupić w Szwajcarii, Włoszech i Niemczech, Czechach, Estonii czy Luksemburgu, co niewątpliwie przyczynia się do promocji Polski na międzynarodowej arenie. 
 

 
Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
 
W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro.

 

panszpik
Konkurs Piw Domowych organizowany przez Browar w Grodzisku Wielkopolskim to zachęta dla piwowarów domowych do zmierzenia się z legendarnym polskim stylem oraz okazja do promowania „polskiego szampana”, jedynego polskiego stylu piwa.
 
Co roku, przy wsparciu sponsorów oraz Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych organizujemy konkurs w dwóch kategoriach: Piwo Grodziskie oraz Wariacja na temat Grodzisza. Pierwsza kategoria to zmierzenie się z trudnym do uwarzenia stylem, druga – pokazanie jak różnorodne mogą być piwa inspirowane stylem grodziskim.
 
Oprócz nagród pieniężnych i oryginalnych surowców używanych w browarze grodziskim, najlepsze piwo z kategorii inspirowanej grodziskim warzymy w browarze razem z laureatem tuż przed kolejnym konkursem.
Konkurs prowadzimy zgodnie z Dobrymi Praktykami PSPD, zdobyte punkty wchodzą do klasyfikacji Pucharu PSPD. Ponadto konkurs został zgłoszony do kalendarza BJCP.
 
Rejestracja: https://beerawardsplatform.com/grodzisk2024, l
Wszystkie informacje znajdziecie na  https://browargrodzisk.com 
Zgłoszenia oczywiście nadal bezpłatne 
 
 
 


zasada
Obchodzący dekadę na rynku, jeden z najbardziej wpływowych blogów piwowarskich świata zaprasza do udziału w ankietowym badaniu piwowarów domowych, czy lepiej powiedzieć - piwowarstwa domowego.
Wpis na blogu: https://brulosophy.com/2024/03/18/announcement-2024-general-homebrewer-survey/
Odnośnik do formularza Google: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfeIXYZXQyiHtixDeW1t_kNs6JPhxu6KkekLd40FghjQeKPrw/viewform
 
Poniżej tłumaczenie maszynowe wpisu:
 
 

Piwowary24
8 i 9 marca w EXPO Łódź odbędą się X Piwowary Pojawi się blisko 30 polskich browarów kraftowych. Tak rozśpiewanych Piwowarów jeszcze nie było. Muzyka na żywo będzie brzmieć non-stop. Gwiazdą edycji: Kuba Sienkiewicz, lider i założyciel Elektrycznych Gitar. Koncerty, konkursy, plebiscyty, wykłady, pokazy, degustacje, dobra kuchnia – przede wszystkim jednak znane i cenione polskie browary kraftowe. Tak w telegraficznym skrócie wyglądać będą dwudniowe, jubileuszowe Piwowary.
 
Organizatorzy zadbali o specjalną oprawę dziesiątej edycji. Założyli, że ze sceny Piwowarów 2024 przez cały czas ma płynąć muzyka grana na żywo. To nowość – dotychczas obywały się pojedyncze występy. Na scenie, oprócz Kuby Sienkiewicza, wystąpią Janusz Nastarowicz (znany i ceniony gitarzysta country-bluesowy, lider m.in. zespołu Colorado), grające z wigorem 2M Acoustic Trio i energetyczny kwintet Banglaband Collective Gwiazdą jest Kuba Sienkiewicz - artysta i lekarz, który z powodzeniem łączy te dwie pasje. Jest wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów, liderem zespołu Elektryczne Gitary, a na koncie ma także projekty autorskie. Jego koncert w ramach Piwowarów odbędzie się w piątek, 8 marca  o godz. 20.
 
- Jubileusz imprezy uczcimy w specjalny sposób – mówi Leszek Raniewicz organizator Piwowarów. – Jak zawsze podczas targów uczestnicy głosują na najlepsze ich zdaniem premierowe piwo. W tym roku, ze względu na okoliczności, chcemy przyznać nagrody wyjątkowe. Zwycięski browar za najlepsze piwo otrzyma tytuł statuetkę pozłacanego kufla. Chcemy też uhonorować miejsca drugie i trzecie srebrnymi i brązowymi kuflami. Jednak zapewniamy, że obchodzona rocznica nie oznacza, że będzie to sztywna impreza. Wręcz przeciwnie, zapewniamy mnóstwo fajnej muzyki, gry towarzyskie i zręcznościowe, doskonałe jedzenie i jak zawsze doskonałą atmosferę.
 
Piwowary to miejsce spotkań producentów i dystrybutorów z profesjonalistami i pasjonatami piwa. W tym roku stoiska w hali EXPO będzie mieć 26 rzemieślniczych browarów z całej Polski w tym m.in. doskonale znana łódzka PIWOTEKA, ubiegłoroczny laureat Piwowarów browar Moczybroda, barwna ekipa z browaru Funky Fluid, która w swoich piwach tworzy najbardziej szalone połączenia smakowe (jak np. bezalkoholowe Free Gelato Szarlotka Ice Cream Sour) czy browar z dolnośląskiej Świdnicy, który z powodzeniem kontynuuje wielowiekowe tradycje piwowarskie tego miasta – wszak piwo świdnickie było jednym z najpopularniejszych trunków średniowiecznej Europy, a każde miasto chciało mieć swoje „piwnice świdnickie”, gdzie podawano właśnie to piwo. Pełną listę wystawców znajdziecie Państwo na końcu informacji prasowej.
 
W tym roku pierwszy dzień Piwowarów wypadnie 8 marca – a więc w Święto Kobiet. Tego dnia zorganizowano więc specjalny konkurs – kobiety będą głosować w plebiscycie na najlepsze – ich zdaniem - piwo. Następnego dnia, czyli w sobotę odbędzie się zaś „męska” odsłona konkursu. Tego dnia też wyłonione zostanie najlepsze premierowe piwo tegorocznej edycji.
Stałym punktem programu Piwowarów są wykłady dotyczące browarnictwa. W tym roku mowa będzie np. o tym, jak smakują razem piwo i czekolada. Ciekawie zapowiada się wykład i prezentacja piwa Gruit – piwa innego niż wszystkie, ponieważ  składała się nań… mieszkanka ziół (dziś pewnie powiedzielibyśmy, że jest to piwo ziołowe, co jest na polskim rynku wyjątkowe). Takie piwo, na bazie średniowiecznych receptur, powstaje w Beskidach, w Limanowej i będzie można go spróbować na tegorocznych Piwowarach.
To nie wszystko. Organizatorzy zaprosili czeskich producentów kosmetyków z chmielu: do pielęgnacji włosów, mydeł, kremów czy balsamów. Ponadto wykraczają nieco poza ramy wydarzenia zapraszając producentów kraftowych miodów pitnych, którzy zapewnią darmowe degustacje tych trunków. Jednocześnie nie zapominają również o tych briofilach, którym przy okazji Piwowarów zależy przede wszystkim na kupnie, sprzedaży czy wymianie historycznych pamiątek związanych z ulubionymi browarami czy markami piw – dla nich zorganizowana zostanie specjalna giełda birofilska oraz część wykładów.
 
Oprócz tego nie zabraknie dobrego jedzenia z food trucków, konkursów, które będą trwały na okrągło (wiedzy o piwie, o browarach, rzut kapslem do kufla czy znany beer – pong), a dla najodważniejszych śmiałków organizatorzy przygotowują konkurs jedzenia najostrzejszych na świecie sosów i przypraw.
 
Bilety na  PIWOWARY – na platformie e-bilet - https://www.ebilet.pl/biznes/targi/piwowary?partner=abacorp
oraz w kasach EXPO w dniach targów
Wiecej informacji WWW Targów Piw i Browarnictwa Piwowary 2024
 



anteks
Drodzy przyjaciele i piwowarzy domowi.
 
Załoga Hop'n'Rolla Home Brew Crew przy wsparciu klubu Pokhoi organizuje, drugą edycję konkursu degustacyjnego (24 sierpnia 2024 od godz. 10:00) piwa warzonego w domu Hop'n'Rolla Home Brew 2024.
 
Ogłoszono następujące kategorie:
 
A) Piwo historyczne 27: Grodziskie (zwycięska kategoria z poprzedniego roku)
B) 21 IPA bez karmelu i przy użyciu wyłącznie słodów jasnych (IPA, american IPA, hazy IPA, white IPA, rye IPA, brut IPA, double IPA, triple IPA) (EBC maks. 13)
C) 10B Dunkelweizena
D) 20A Portier Amerykański
 
Termin rejestracji upływa 22 sierpnia 2024 r. Opłata wpisowa/darowizna na pokrycie kosztów konkursu za jedną próbkę piwa została ustalona na kwotę 5 €. Jeden zawodnik może zgłosić tylko jedno piwo w każdej kategorii, czyli maksymalnie 4 piwa na cały konkurs. Rejestrowana próbka piwa musi być dostarczona w 2 (dwóch) szklanych butelkach lub puszkach (2 x 0,5 l lub 2 x 0,33 l, 2 x 0,4 l itp.).
Niedozwolone są butelki PET lub butelki z etykietami, logo, nadrukowanymi nakrętkami lub innymi nieusuwalnymi naklejkami. W przypadku niespełnienia tych warunków organizator ma prawo wykluczyć próbki konkursowe z konkursu. Nadesłane próbki piwa w odpowiedniej kategorii zostaną ocenione zgodnie z międzynarodowymi zasadami i kryteriami systemu BJCP 2021, w którym zarejestrowany jest także cały konkurs.
 
To nie tylko dyplomy (złote, srebrne, brązowe), zwycięzcy otrzymają także literaturę i składniki do domowego warzenia piwa, a zwycięzca Best of show spędzi dzień warząc i degustując piwa w browarze Pivovar Hostinec w Koszycach, gdzie może skorzystamy z Twojego przepisu! Zeskanowane pisemne oceny (arkusze degustacyjne) zostaną przesłane każdemu zawodnikowi na jego adres e-mail. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian.
 
Vrátna 2344, 040 01 Koszyce, Słowacja
https://www.facebook.com/events/1363265191223715/?active_tab=discussion
Kontakt: hopnrollahomebrew@gmail.com 

mundex
Wracamy do Was z nową mini edycją wrocławskich bitew piwowarskich PiwoWarZone pod hasłem ★ Eurotrip 2024 ★

Ta skrócona edycja będzie trwała od kwietnia do czerwca 2024 roku i zwieńczona będzie finałem podczas Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa we Wrocławiu. Już w kwietniu rozpoczniemy piwną podróż po Europie zaczynając od Polski, przez Wyspy Brytyjskie i Belgię, a w finale wylądujemy w Centralnych Niemczech. Jak zwykle dajemy Wam sporo miejsca na interpretację i wczucie się w gusta osób, które Wasze piwa będą degustować i oceniać.

Ponieważ czasu nie zostało już wiele nabór piwowarów trwa tylko do 3 marca 2024 roku (decyduje kolejność zgłoszeń). Szczegóły oraz regulamin dostępny na stronie bitew. Zapisy przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy pod adresem: http://www.piwowarzone.pl/piwowarzone-eurotrip-2024/

Zapraszamy Was serdecznie w tą smakowitą piwną podróż!
PWZ_Eurotrip_2024_Regulamin.pdf

elroy
Czołem Piwowarzy  
Jeżeli jeszcze nie macie IPA. Nowe podejście. Scotta Janisha, to mam dobrą wiadomość. Do 31.03 czeka Was fajna promocja. -25% na tytuł i 50% rabatu na dostawę Orlen Paczka. Zapraszamy!
https://sklep.piwo.org/ipa-nowe-podejscie-naukowy-przewodnik-po-zapachu-i-smaku-chmielu-p-14.html

 
Pisząc książkę „IPA Nowe podejście”, Scott Janish przetrząsnął setki badań naukowych, by skondensować całą wiedzą dotyczącą chmielu w jednej, łatwo przyswajalnej pozycji.
Wyniki eksperymentów i testów laboratoryjnych, rozmowy z badaczami oraz wywiady ze znanymi, wielokrotnie nagradzanymi piwowarami komercyjnymi pozwolą ci podejść w odmienny sposób do procesów, dzięki którym współczesne, mocno nachmielone piwa zyskują swój charakter.
To niezbędna publikacja dla wszystkich, którzy uwielbiają warzyć chmielowe, mętne piwa, a także przewodnik naukowy dla osób, które przesuwają granice zapachu i smaku chmielu!
 



 
 

Mateusz Puślecki
Zachęcamy do zapisów na XXIII Kurs Sędziowski PSPD, który odbędzie się w Łodzi w dniach 6-7 kwietnia, a egzamin dwa tygodnie później, również w Łodzi - w sobotę 20 kwietnia. 📅   Po zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat sędziowski PSPD uprawniający do sędziowania w konkursach piw domowych PSPD oraz innych profesjonalnych konkursach piwa.   Warunki przystąpienia do Kursu: 🍻 Członkostwo w PSPD najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem kursu (30.03.2024). 🍻 Rejestracja i uiszczenie opłaty za test on-line do 22 lutego 2024 – rejestracja online 🍻 Samodzielne rozwiązanie testu on-line 🍻 Uzyskanie liczby punktów gwarantującej zakwalifikowanie się na kurs sędziowski (maksymalnie najlepszych 15 kandydatów)   Szczegółowe informacje, link do formularza rejestracyjnego oraz link do opłaty za test online: https://pspd.org.pl/sedziowie/kurs-sedziowski-pspd/

Bergie
Piwnym Stylem Roku 2024 w plebiscycie Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych został porter bałtycki. Styl Roku to projekt, w ramach którego PSPD promuje przez cały rok styl piwa wybrany wcześniej w dwutapowym głosowaniu przez członków stowarzyszenia. Po saisonie w 2022 r. i zeszłorocznym bitterze to właśnie porter bałtycki będzie przez najbliższe 12 miesięcy stylem, na którym skupiać się będą działania publikacyjne, edukacyjne i promocyjne PSPD, a także który będzie częściej gościł na konkursach piw domowych.
 
Ogłoszenie tegorocznego PSR jest jednocześnie początkiem mini-kampanii "10 dni do Baltic Porter Day", która wystartowała w mediach społecznościowych PSPD dnia 10 stycznia br. W ramach odliczania czasu do Święta Porteru Bałtyckiego, które w tym roku przypada 20 stycznia, na Facebooku i Instagramie stowarzyszenia codziennie będą pojawiać się ciekawostki i pigułki wiedzy związane ze stylem.  


elroy
Browar Maryensztadt w latach 2020 – 2022 zrealizował szereg badań we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie. Efektem prac był szereg raportów badawczych, których treścią chcielibyśmy się podzielić z osobami i podmiotami, które mogą wykorzystać ich treść w swej codziennej pracy.
 
Zapraszamy do korzystania z załączonych materiałów poświęconych:
lambikom (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Lambiki.pdf ),
pasteryzacji piwa (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Pasteryzacja.pdf ),
drożdżom piwowarskim w formie płynnej (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Drozdze_plynne_IPA.pdf ),
piwom historycznym (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Piwa_historyczne.pdf )
oraz piwom bezalkoholowym (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Nowe_receptury_bezalkoholowe.pdf ).
 
Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem tematyki zapraszamy do kontaktu browar@browarmaryensztadt.pl

AnnaMaria
Podczas odbywających się w ten weekend Poznańskich Targów Piwnych ogłoszono wyniki konkursu „Greater Poland”. Łącznie w jego ramach odbywa się aż 7 konkursów w dziedzinie warzenia piwa oraz produkcji cydrów i miodów, a także pasjonatów designu związanego z branżą alkoholową. Tegorocznym zwycięzcą konkursu z tytułem THE GREATEST BEER został Browar Wyszak. Pierwsze miejsce w kategorii cydrów i tytuł THE GREATEST CIDER otrzymał Cydr Chyliczki, a w kategorii THE GREATEST MEAD - Quantum Satis Mead. Najlepszy w konkursie THE GREATEST DESIGN okazał się Miedźwiedź autorstwa Patryka Hardzieja. W konkursach domowych trunków królowali: Kacper Myśliński - Klejnot Niklu (THE GREATEST HOME BEER), Jakub Ejsmont - Cydr północy (THE GREATEST HOME CIDER) oraz Mariusz Szymański - Strong BEe (THE GREATEST HOME MEAD)
 
Greater Poland to popularny konkurs, w którym mogą wziąć udział profesjonaliści oraz amatorzy. W jego ramach odbywa 7 konkursów w dziedzinie warzenia piwa oraz produkcji cydrów i miodów, a także pasjonatów designu związanego z branżą alkoholową – polskich grafików i zagranicznych agencji kreatywnych. Profesjonalni sędziowie, zarówno z Polski jak i zagranicy, wyłonili najlepsze produkty branży alkoholowej – od zawartości po opakowanie.
 
Tegorocznym zwycięzcą konkursu z tytułem THE GREATEST BEER został Browar Wyszak. Pierwsze miejsce w kategorii cydrów i tytuł THE GREATEST CIDER otrzymał Cydr Chyliczki, a w kategorii THE GREATEST MEAD - Quantum Satis Mead. Najlepszy w konkursie THE GREATEST DESIGN okazał się Miedźwiedź autorstwa Patryka Hardzieja. W konkursach domowych trunków królowali: Kacper Myśliński - Klejnot Niklu (THE GREATEST HOME BEER), Jakub Ejsmont - Cydr północy (THE GREATEST HOME CIDER) oraz Mariusz Szymański - Strong BEe (THE GREATEST HOME MEAD)
 
- Jesteśmy już po ogłoszeniu wyników czwartej edycji konkursu Greater Poland. Wyników ciekawych, intrygujących oraz momentami zaskakujących. Wielkie gratulacje dla wszystkich piwowarów, cydrowników i miodosytników. Gratulacje dla zwycięzców, szczególnie dla miodosytni Quantum Satis Mead, za świetny miód pitny z dodatkiem kawy oraz cydrowni Chyliczki za stale utrzymującą się wysoką jakość cydrów. Wciąż widzimy powrót do klasyki stylów piwnych co przekłada się na zdobycie przez browar Lubrow III miejsca The Greatest Beer, przyznanego za świetnego Stratella Pilsa. Bardzo mnie cieszy, że browary podnoszą z roku na rok jakość oraz potrafią uzyskać wysoką powtarzalność swoich piw. Świadczy o tym to, że browar Brofaktura drugi rok z rzędu utrzymuje się ze swoim Foreign Extra Stoutem na podium The Greatest Beer! Najlepszym piwem całego konkursu piw rzemieślniczych został Porter Bałtycki leżakowany w dębowej beczce po bourbonie z browaru Wyszak. Piwa warzone o takim poziomie jakości, świetnym smaku oraz balansie nie są dziełem przypadku, lecz wymagają lat doświadczeń, szerokiej wiedzy i otwartości na eksperymenty - wylicza Maciej Wentowski, szef jury konkursu Greater Poland.
 
- Konkurs Greater Poland od 2019 roku przyciąga uwagę producentów i konsumentów. To wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko cieszy podniebienia, ale także promuje kreatywność i innowacyjność w branży piwowarskiej, cydrowniczej, a od tego roku również miodosytniczej. Każda edycja to dziesiątki nagrodzonych kategorii i setki produktów, które rywalizują o tytuł “The Greatest”! Jest różnorodnie, kolorowo i zaskakująco!  - dodaje organizatorka Poznańskich Targów Piwnych w ramach których odbywa się konkurs Greater Poland Maria Pawlik.
 
Wyjątkowe jury, składające się z uznanych sędziów, każdorazowo ma trudne zadanie wyłonienia medalistów spośród wielu wybitnych produktów, ale ich wiedza, doświadczenie i niezwykłe podniebienia pozwalają im wnikliwie ocenić każdą próbkę. Laureaci niewątpliwie mają powody do dumy, a organizatorzy GP wszystkie medalowe produkty gorąco polecają – wypatrujcie ich na sklepowych półkach!
 
- Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zdobywcom medali składamy serdeczne gratulacje – w Waszych produktach czuć pasję i zaangażowanie! Wasze piwa są fenomenalne! Mamy nadzieję, że kolejna edycja konkursu Greater Poland przyniesie ze sobą równie ciekawe smaki i nieprzeciętne doznania – już nie możemy się doczekać! - podkreśla organizator Poznańskich Targów Piwnych, w ramach których odbywa się konkurs Greater Poland - Grzegorz Stachurski.
 
Zwycięzcy otrzymali złote, srebrne i brązowe odznaczenia oraz nagrody o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych w tym m.in. możliwość nieodpłatnego wystawienia stoiska na Poznańskich Targach Piwnych 2024.
 
 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.