Jump to content

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa 1-3 maja 2015


elroy
 Share

Różnorodność i bogactwo świata piwnego

 

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa to wydarzenie pod wieloma względami wyjątkowe. Przede wszystkim, oferuje możliwość degustacji olbrzymiej liczby różnorodnych piw reprezentujących pełna gamę smaków.

Uczestnicy mogą wybierać spośród kilkuset piw przygotowanych przez browary m.in. z Polski, Czech, Niemiec , Belgii, Wielkiej Brytanii i USA.

 

Oprócz trunków dostępnych w standardowej ofercie wystawców podczas imprezy będą miały miejsce premiery piw, specjalnie uwarzonych na Festiwal. W tym roku browarnicy przygotowali kilkanaście nowych smaków, wśród nich pojawi się piwo, którego skład, w drodze głosowania nad doborem najważniejszych składników, wybrali Fani Festiwalu, czyli oficjalne Piwo Festiwalowe. Będzie to napój górnej fermentacji, ciemny, uwarzony z użyciem chmieli polskich. Jego produkcją zajął się wrocławski Browar Stu Mostów. Tradycyjnie organizatorzy przygotowali specjalne szkło festiwalowe, możliwe do nabycia na wszystkich stoiskach piwnych, w tym roku będą to eleganckie pokale o pojemności 0,3l, modele: lekki z wąską stopką, kolejny ze specjalnym zagłębieniem ułatwiającym ocenę barwy piwa oraz klasyczny kufel o pojemności 0,5l. Każdy z rodzajów festiwalowego szkła jest ozdobiony logotypem Festiwalu oraz posiada dodatkową miarkę 0,2l, umożliwiającą zamawianie degustacyjnych porcji piwa.

 

Na stoiskach będzie można nabyć również piwa bezalkoholowe, które z roku na rok zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników ceniących sobie oryginalne smaki chmielowego trunku bez zawartości alkoholu.

 

Blogerzy, warsztaty, pokazy, wykłady, konkursy

 

Nowością tegorocznej edycji i jednocześnie jedną z największych atrakcji Festiwalu będzie blogowanie na żywo, czyli live beer blogging. W specjalnie wydzielonej strefie wokół stadionowej murawy zostaną ustawione stanowiska, przy których ponad dwudziestu zaproszonych blogerów piwnych z Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii i Polski będzie degustować premierowe piwa oraz na żywo dzielić się wrażeniami z internautami. Uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić live beer blogging na stadionowych telebimach, ponieważ wydarzenie będzie dodatkowo filmowane i transmitowane na stadionowe ekrany.

 

Niezmiernie ważnym aspektem festiwalu jest jego wymiar edukacyjny, jak mówią sami organizatorzy: " Zależy nam nie tylko na promocji wyrobów małych i średnich browarów, chcemy również przygotowywać uczestników do świadomej konsumpcji piwa, w pewien sposób nauczyć ich poruszania się po niezwykle zróżnicowanym świecie smaków piwnych, stąd w programie poszerzana z roku na rok oferta warsztatów, prelekcji i pokazów". Na specjalnie przygotowanych stoiskach eksperci z Wrocławskiej Inicjatywy Piwowarskiej (WIP) oraz Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych (PSPD) zaprezentują podstawowe metody warzenia piwa: warzenie z brewkitów, warzenie z zacieraniem oraz warzenie z ekstraktów słodowych z chmieleniem. Ponadto uczestnicy Festiwalu będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje degustatorskie podczas testów na daltonizm smakowy, czyli wrażliwość na podstawowe smaki konieczne przy ocenianiu piwa: słodki, słony, gorzki i kwaśny. O tym jak właściwie oceniać poszczególne style piw oraz w jaki sposób przeprowadzać degustację, dowiemy się podczas szkoleń sensorycznych, odbędą się ich dwa rodzaje: dla zaawansowanych piwowarów oraz otwarte dla szerokiej publiczności. W programie znalazły się również wykłady, m.in. najbardziej znanego polskiego blogera piwnego Tomasza Kopyry pt. "Wszystko co musisz wiedzieć o piwie" oraz panele tematyczne z udziałem blogerów, dotyczące fenomenu konsumpcji unikatowych piw oraz roli festiwali piwnych na świecie. Swego rodzaju przewodnikiem po świecie piwnych smaków będzie informator, dodawany do festiwalowego szkła, w którym uczestnicy znajdą m.in. podstawowe informacje o stylach piwa, gatunkach, oraz zasadach łączenia poszczególnych piw z potrawami.

 

Tradycyjnie już w trakcie Festiwalu odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu piw domowych, w którym rywalizują piwowarzy - amatorzy, przyrządzający piwo metodami domowymi. Dodatkową atrakcją związaną z konkursem będzie oficjalna premiera piwa, które wygrało rywalizację w roku ubiegłym – uwarzono je w Browarze Widawa.

 

Piwna turystyka, kulinaria i dużo muzyki

 

Na osoby lubiące podróżowanie szlakiem wydarzeń oraz miejsc związanych z browarnictwem czekać będzie strefa turystyki piwnej, kolejna nowość Festiwalu. Piwne spa, najciekawsze muzea piwowarskie, wyjątkowe puby, a może inne wydarzenia piwne w Polsce lub zagranicą, to tylko niektóre z informacji jakie będzie można uzyskać w turystycznej strefie.

 

Poza promocją oryginalnych i niepowtarzalnych smaków piwa bardzo ważną częścią Festiwalu jest strefa kulinarno-eventowa, na której odbywają się pokazy gotowania potraw dedykowanych piwu, panele dyskusyjne oraz konkursy propagujące stylowe potrawy wykraczających poza stereotyp piwnej oferty kulinarnej. Podczas trzech dni Festiwalu zaprezentujemy różne oblicza dolnośląskiej kuchni. Działania na scenie kulinarnej pierwszego dnia imprezy otworzy ekipa "O Kuchni z Ludźmi dla Ludzi", wystąpią młodzi szefowie kuchni, którzy nie boją się eksperymentów w kuchni, ale też z ogromnym szacunkiem podchodzą do tradycji i dawnych receptur.

Program sceny współtworzyć będą: Mlekiem i Miodem - Grill House z Kiełczowa, SlowFood Dolny Śląsk oraz Magazyn Kocioł.

 

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa to również miejsce gdzie można się w pełni zrelaksować , aby w piknikowej atmosferze chłonąć majowy weekend. Na terenie imprezy działają dwie sceny, na muzycznej przez 3 dni wystąpi 15 zespołów, wśród nich m.in. nowofalowy The Shipyard z trójmiasta, rockowo-progresywny OCN czy legenda wrocławskiej sceny reggae - Bethel. "Plaża słodowa" - pod taki szyldem będzie działać scena chilloutowa, na której w plażowo zaaranżowanej przestrzeni czas umilać będą didżeje serwujący brzmienia bardziej klubowe i elektroniczne.

 

 

Wrocławskie browary, wrocławskie piwa, wrocławskie puby

 

Pomimo tego, że Festiwal jest wydarzeniem o ogólnopolskiej skali oddziaływania, to w tym roku silnie zostanie zaakcentowany wrocławski oraz dolnośląski wymiar browarnictwa. Powstanie strefa browarów Wrocławia i okolic, gdzie obok siebie uczestnicy Festiwalu znajdą stoiska takich browarów jak: Stu Mostów, Widawa. Profesja, Probus, Spiż, Nepomucen.

Dzięki prezentacji multimedialnej w sali wystawowej pt. "Browary dolnośląskie" dowiemy się przede wszystkim jak wyglądała produkcja piwa we Wrocławskich Zakładach Piwowarskich później przekształconych w Browary Dolnośląskie Piast SA. Specjalnie na Festiwal z Norymbergi przyjedzie Andrzej Urbanek z wykładem pt. "Wrocławskie piwowarstwo ery przełomu XIX i XX wieku" oraz promocją książki pt. "Browary akcyjne Wrocławia", która swoją premierę będzie miała właśnie podczas Festiwalu.

Impreza trwa codziennie od godz. 10:00 do godz. 23:00, co wcale nie oznacza końca podróży po świecie piwnych smaków, ponieważ po tej godzinie do swoich lokali zapraszają puby zrzeszone we Wrocławskim Szlaku Piwnym, które dla festiwalowiczów szykują specjalne atrakcje.

 

6 Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa

Termin: 1-3 maja, wstęp wolny

Miejsce: Stadion Wrocław

Organizator - Centrum Kultury "Zamek" we Wrocławiu

www.festiwaldobregopiwa.pl

www.facebook.com/festiwaldobregopiwa

 Share


User Feedback

Recommended CommentsJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.