Jump to content

Gdzie warto świętować Stout Day 2014?


malepiwko
 Share

Wydarzenia podzieliliśmy na miasta, oraz puby, w których będą się odbywały. Kolejność alfabetyczna.

 

CZĘSTOCHOWA

 

Piwiarnia Częstochowa

 

Wśród piw beczowych będą: Nyks z Browaru Olimp, Stout czekoladowy z Browaru na Jurze, Stout owsiany z Browaru Wrężel i "Milkołak" Milk Stout z Browaru Reden. Dodatkowo w butelkach: Dobry Wieczór z Browaru Pinta, Hera z Browaru Olimp, Coffee Stout z Browaru Kormoran, Noc Kupały z Browaru Perun, Ortodox z AleBrowaru.

Jak co roku Bractwo Piwne przeprowadzi również wykład na temat gatunku, dotyczący między innymi łączenia różnych odmian stoutu z potrawami.

 

GDAŃSK

 

Cafe Lamus/Lawendwa 8

 

Specjalnie na tę okazję zostanie podpięta beczka To Øl Goliat Imperial Coffee Stout. Oprócz tego dostępny będzie też beczkowy Smoky Joe z AleBrowaru.

 

Pułapka

 

Na Stout Day zostaną przeznaczone dwa lub trzy krany, z których poleje się Czarna Wołga z Artezana, 6 Joseph's Street i Crack z Pracowni Piwa.

 

KATOWICE

 

Browariat

 

Z racji tego, że Stout Day zbiega się z urodzinami lokalu, są aż dwa powody, aby przygotować na ten czas ofertę specjalną. Z tej okazji, po raz pierwszy w Polsce podpięty zostanie beczkowy The Kernel - Export Stout wg oryginalnej londyńskiej receptury z 1890 roku. Poza tym rarytasem, na kranie będzie Camba Dry Stout, a w butelkach: Camba Milk Stout, Camba Dry Stout, Camba Imperial Stout, Meantime London Stout, Schönramer Imperial Stout, Partizan Foreign Extra Stout, Partizan Stout Porter, The Kernel - Export Stout 6,7% 0,33l, The Kernel - Imperial Brown Stout 10,2%... i dodatkowo, leżakowany w dębowej beczce Camba Bavaria Oak Age 0,75l Imperial Stout Cognac Grand Marnier.

 

KIELCE

 

Craft Beer Pub

 

Z beczki poleje się Primator stout i Uśmiech Anieli z Browaru Podgórz. Oprócz tego będzie szeroki wybór stoutów z butelek, m.in.: Pinta - Dobry Wieczór, Olimp - Nyks, Olimp - Hera, Alebrowar - Smoky Joe, Wąsosz - Steve, Wrężel - Stout Owsiany, Pinta - Lublin to Dublin, Jan Olbracht - Tajemnice Krola, Solipiwko - Sweet Nygus, Perun - Noc Kupały, Mason - McStout, Mikkeler - Black, Nogne - Harvestout, BrewDog - Old World RIS, Tokyo, Coco Psycho, Revelation Cat - Little Lover.

 

KRAKÓW

 

Strefa Piwa

 

Z beczki poleje się: Smoky Joe, Crack i Bevog Baja. Niewykluczona jest także niespodzianka w postaci jakiegoś Russian Imperial Stoutu.

 

Tap House

 

Tradycyjnie, stouty z Pracowni Piwa: Mr Hard's Rocks, Cent us, Crack i 6 Joseph's Street (w wersji zwykłej i Coffee), oprócz tego również: Polish Stout (Bednary), Osteroida (Bednary), Royal Dark (Loncium), Black Magic Woman (Hornbeer).

 

LUBLIN

 

U Fotografa

 

Z beczki poleją się: Smoky Joe (AleBrowar), Liberty Stout (Widawa), Czarna Wołga (Artezan), Sean (Wąsosz), Barney Flats Oatmeal Stout (Anderson Valley), Mikkeller Black.

Oprócz tego zostanie przeprowadzona degustacja stoutów piwowarów domowych Michała Patera oraz Jarka Ośki, uwarzonych specjalnie na tą okazję. Są to dwa stouty owsiane 15 BLG, różniące się wyłącznie chmieleniem. Jarek użył chmieli Admiral i Lubelski, a Michał amerykańskich: Simcoe, Mosaic, Citra, Chinook i Ahtanum.

 

ŁÓDŹ

 

Zdecydowanie najciekawsza destynacja dla świętujących tegoroczny Stout Day, gdyż zbiega się on z OFF Beer Festiwalem, który z tej okazji uznał stout za motyw przewodni.

 

10696195_1565811480307242_6580025397934387446_n.jpg?oh=d3893d9167a57ac394b03c1450d0013f&oe=54DEE9EE&__gda__=1423668177_ccac704dd7e88906e6f24b2d57693a4f

 

Poza atrakcjami festiwalu, każdy z zaangażowanych lokali przygotował specjalną ofertę.

 

Chmielowa dolina

 

Poza degustacją różnych stoutów uwarzonych przez piwowarów domowych, będą także podawane piwa w tym stylu z browarów komercyjnych. Na pewno z beczki poleje się Hera - Coffee Milk Stout z Olimpu, a w planach jest jeszcze piwo-niespodzianka. Oprócz kranów, będzie też szeroka stoutowa oferta piw w butelkach.

 

Eclipse Inn

 

Zaserwowana zostanie klasyka gatunku w postaci piw Guinness i Murphy's, a także Polish Stout z browaru Bednary.

 

Piwoteka

 

Z beczki: Nyks, Hera, Pyskaty Troll, Smoky Joe, Sweet Nygus, Liberty Stout, oraz premierowa Kawka Milk Stout z Widawy, o ile zdąży dojechać, i premierowe piwo Gacie po tacie, stout wędzony z browaru Podgórz.

 

Z innej beczki

 

W piątek odbędzie się degustacja Milk Stouta uwarzonego przez Łódzki Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Oprócz tego do wyboru będzie kilka stoutów z browarów komercyjnych.

 

MIKOŁÓW

 

Kino Caffe

 

Na kranie będzie Crack z Pracowni Piwa, oprócz tego Nyks (American Stout) z Olimpu, Kormoran Coffee Stout i Dobry Wieczór z Pinty.

 

POZNAŃ

 

Setka Pub

 

Lany będzie odleżakowany Lublin to Dublin, oraz Belhaven Stout. Poza tym piwowarzy domowi z Setkowego Warzenia będą robić degustacje Dry Stoutu, warzonego ostatnio podczas warsztatów piwowarskich. Ponadto będzie także duży wybór stoutów w butelce.

 

SZCZECIN

 

Czesky Film

 

Degustacja stoutów, oraz promocja na stouty. Z beczki będzie Crack z Pracowni oraz Coffee Stout z Kormorana. W butelkach Sweet Nygus, Sean i Dobry Wieczór.

 

TORUŃ

 

Krajina Piva

 

Beczkowy Guinness, Sean z Wąsosza, Nyks, oraz wyleżakowany Hades z Olimpu. Jedną z atrakcji będzie także możliwość degustacji Hadesa Gone Wild.

 

WARSZAWA

 

Chmielarnia

 

Lista beczkowych stoutów jest bardzo długa, więc zapewne nie każdy zdąży wskoczyć tego dnia na krany, ale można się spodziewać: To Ol Amass Oatmeal Stout "Black is beautiful", Anderson Valley Bourbon Barrel Aged Stout, Nogne O Imperial Stout, Mikkeller Black, De Struise Black Berry Albert, Perun Noc Kupały, 6 Joseph's Street, Widawa Liberty Stout. Ponadto, w planach jest degustacja dopasowanej do ciemnych piw czekolady, oraz galaretki z imperialnego stoutu.

 

Czeska Baszta

 

W gościnnym nalewaku, prosto z jednej z ojczyzn tego stylu piwa - Anglii, pojawi się Siren Craft Brew - Broken Dream, aksamitny śniadaniowy stout, wypełniony aromatami dymu, kawy, czekolady, mleka i owsa.

 

Hopsters Multitap

 

Cztery stouty z beczki: Dark Horse Fore Smoked Stout, Smoky Joe (Whisky Extra Stout), Sweet Nygus (Milk Stout), Nyks (Amerian Stout).

 

Jedna Trzecia

 

Poleją się: De Struise Black Albert, AleBrowar Smoky Joe i Mason McStout. Być może pojawi się coś jeszcze. prócz tego oczywiście szeroka oferta piw butelkowych.

 

Kufle i Kapsle

 

W KiK przy Nowogrodzkiej i na Żoliborzu do stoutów będzie podawana gratis czekolada z rzemieślniczej, francuskiej czekoladziarni Morin. Na kranach pojawią się następujące Stouty: Mikkeller Black Barrel Aged Sauternes - Russian Imperial Stout, leżakowany w beczkach po winie Sauternes; Siren - Broken Dream - Stout, głęboki i skomplikowany, delikatne akcenty dymu, kawy i czekolady; Perun Noc Kupały - Foreign Extra Stout, polskie chmiele, mocno palony i delikatnie czekoladowy stout; Pracownia Piwa - Crack - American Stout, stout chmielony amerykańską odmianą chmielu Simcoe; Dark Horse - Plead the 5th - Russian Imperial Stout, pełne palonego słodu i ciężkie od chmielu. Do stoutów oprócz czekolady serwowane będą znakomicie komponujące się ciastka owsiane.

 

Spiskowcy Rozkoszy

 

W planach do podłączenia są: Plead the 5th (Dark Horse), Smoky Joe (AleBrowar), Monk Stout (Dupont) a do tego Wwa (Bazyliszek). Jeden ze stoutów będzie lany z pompy, która uruchomiona zostanie właśnie tego dnia.

 

WROCŁAW

 

Kontynuacja

 

Do podpięcia są: De Molen Moord & Brand leżakowany w beczce po bourbonie, Anderson Valley Oatmeal Stout, Black Ink and Blood z Mikkelera, i Rooie Dop Double Oatmeal Stout. Oprócz tego premierowa Kawka Milk Stout z Widawy. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie piwa będą podłączone w tym samym czasie.

 

Szynkarnia

 

Liberty Stout z Widawy, Ciechan Porter 22, Ola Dubh 18. Być może specjalnie na tę okazję uda się uruchomić 2 pompy.

 

Zakład Usług Piwnych

 

Premiera Kawki Milk Stout z browaru Widawa, przy udziale twórców piwa Tomasza Kopyry i Wojciecha Frączyka.

 

To na razie wszystkie najciekawsze miejsca, w których będzie się działo coś ciekawego, związanego z obchodami Dnia Stoutu. Jeśli ktoś z Was zna jakieś miejsce warte odnotowania, a które w tekście się nie pojawiło, to prosimy o dodanie go w komentarzu pod spodem.

 

A tymczasem, życzymy Wam wszystkim smacznych stoutów i łagodnego poranka w piątek! ;)

 

Opracował Bartosz Nowak

 Share


User Feedback

Recommended Comments

Panie MałePiwko, niechże mi Pan wyjaśni, skąd te zmiany dat, raz 8, raz 6, oraz kto w ogóle tym dowodzi. Kto naciska guzik odpalający Międzynarodowy Dzień Stoutu. I skąd wiadomo że nie Stouta. I w ogóle, czy nie wiąże to się z promocją Rosyjskiego Imperializmu (czyli w skrócie RIS) przez wiadomo kogo

Link to comment
Share on other sites

Panie MałePiwko, niechże mi Pan wyjaśni, skąd te zmiany dat, raz 8, raz 6, oraz kto w ogóle tym dowodzi. Kto naciska guzik odpalający Międzynarodowy Dzień Stoutu. I skąd wiadomo że nie Stouta. I w ogóle, czy nie wiąże to się z promocją Rosyjskiego Imperializmu (czyli w skrócie RIS) przez wiadomo kogo

 

MałePiwko, ewentualnie Bartek. Żaden ze mnie Pan. ;)

Oficjalna strona wydarzenia: http://www.stoutday.com/ - tam należy szukać odpowiedzi na pytanie o datę.

Dlaczego Stoutu, a nie Stouta? Bo to poprawna forma.

Święto ma rodowód amerykański i dotyczy wszystkich stoutów, a nie tylko RISów, więc nie może tu być mowy o promocji tylko rosyjskiego imperializmu. ;)

Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.