Jump to content

Szykuje nam się maj pod znakiem amerykańskiej pszenicy!


malepiwko
 Share

B-Day Lądowanie w Bawarii, bo tak w pełnym brzmieniu nazywa się owoc kooperacji trzech wymienionych wyżej projektów, będzie hybrydą klasycznego bawarskiego Hefe-Weizena z najmodniejszym ostatnio stylem American India Pale Ale. Jak zdradził Bartek Napieraj w wywiadzie dla Blogu Kopyra, Weizen IPA o zawartości 13,1% ekstraktu został nachmielony 90 kilogramami amerykańskiego chmielu w trzech odmianach: Centennial, Citra oraz Cascade. Chmielono głównie na aromat, choć goryczka również ma być wyrazista. Chmielenie na zimno zastąpiono tzw. "late hoppingiem", czyli chmieleniem w whirpoolu na sam koniec warzenia.

Od klasycznej bawarskiej pszenicy B-Day będzie odróżniał się także za sprawą ciemniejszej barwy, która powinna ukształtować się w granicach pomiędzy miedzią, a brązem. Co ciekawe, piwo zostanie przefiltrowane, a więc w przeciwieństwie do tradycyjnego Hefe-Weizena, nie będzie mętne.

Dziś również ujawniono etykietę piwa, która nie jest, jak wcześniej sądzono, wzorowana ani na projektach PINTY, ani AleBrowaru.

Premiera piwa B-Day odbędzie się na IV Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu.

 

Drugą pszeniczną nowością, która pojawi się w maju będzie "Kochanica Olbrachta" - piwo uwarzone wczoraj (21.04.13r.) w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht w Toruniu, będące czwartym już dzieckiem współpracy browaru z piwowarami domowymi. Tym razem za recepturę odpowiadał Bartłomiej Łyczak - piwowar domowy z Torunia.

Kochanica Olbrachta będzie piwem w stylu Single Hop American Wheat na chmielu Citra. Co ciekawe dla tego stylu, do fermentacji nie używa się drożdży typowych dla piw pszenicznych, lecz szczepów bardziej charakterystycznych dla piw typu Pale Ale. W tym przypadku będą to drożdże US-05. Piwo będzie zawierało 5% alkoholu, przy 13% ekstraktu.

Premiera Kochanicy Olbrachta odbędzie się najpewniej w drugiej połowie maja, oczywiście w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht w Toruniu.

 

Najprawdopodobniej również w maju posmakujemy American Wheat z nowego browaru rzemieślniczego Pracownia Piwa. W wywiadzie dla Blogu Kopyra Tomasz Rogaczewski, jeden z założycieli browaru, wyjawił, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to we Wrocławiu, na IV FDP, oprócz zapowiedzianego wcześniej Bittera będzie można spróbować także piwa pszenicznego w stylu amerykańskim o 11% ekstraktu. Do chmielenia użyte będą chmiele: Cascade, Citra, Centennial, oraz Chinook.

 

Bartosz Nowak

 Share


User Feedback

Recommended CommentsJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.