Jump to content

Przegląd wydarzeń z polskiej sceny piwowarskiej


Przedwczoraj w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie uwarzono Grand Championa Birofilia 2013 - piwo według zwycięskiej receptury Czesława Dziełaka, w stylu Imperial India Pale Ale.

 

******

 

Pierwsza partia piw z Browaru Bojanowo opuściła browar i ruszyła w Polskę. Bojan Black India Pale Ale oraz Bojan Wielkopolskie lada moment zagoszczą na sklepowych półkach.

 

******

 

Od kilku dni w zielonogórskim browarze Haust leje się piwo Kazbek, bodaj pierwsze polskie komercyjne piwo uwarzone przy użyciu nowofalowego czeskiego chmielu aromatycznego o tej samej nazwie. Dodatkowo na goryczkę wykorzystano niemiecki chmiel Magnum. Jest to piwo w stylu Pale Ale, o zawartości alkoholu 4,5%, przy 12 BLG.

 

******

 

Już jutro (11.10.) premiera kolejnego piwa z Pracowni Piwa, uwarzonego przy współpracy z Piwowarem Domowym. Będzie to piwo Sare Heid, w stylu Golden Ale, a jego twórcą jest nasz redakcyjny i forumowy kolega - Arkadiusz Makarenko (Makaron), który na warzenie przyleciał specjalnie ze Szkocji. Piwo zawiera 5% alkoholu i goryczkę na poziomie 33 IBU. Według zapowiedzi twórców, ma charakteryzować się ekstremalną pijalnością, o czym dobitnie świadczy również jego nazwa, gdyż "Sare Heid" w szkockim dialekcie oznacza "ból głowy".

 

******

 

W sobotę w Gospodzie pod Czarnym Kurem w Chrząstawie Małej odbędzie się premiera dwóch nowych piw kolaboracji Widawa & Browar Kopyra. Oba piwa charakteryzują się ekstraktem początkowym na poziomie 11,6%. Pierwsze z nich to Lemur, czyli piwo w stylu Oak Aged Pale Ale, chmielone australijskim Galaxy i amerykańskim Citra, leżakowane z dodatkiem waniliowych płatków dębowych, które mają imitować efekt leżakowania piwa w dębowych beczkach. Drugim piwem jest Armadillo, czyli American Pale Ale Single Hop Amarillo.

 

******

 

Pierwsze dwa piwa z Ursa Maior - Ursa z Połoniny i RoyZbawiony "rozlały" się już po Polsce, a tymczasem na portalu rzeszow.gazeta.pl, możemy przeczytać wypowiedź Andrzeja Czecha, współwłaściciela spółki Ursa Maior, w której uchyla on rąbka tajemnicy dotyczącej kolejnych piwnych nowości: "W tankach dojrzewają kolejne cztery rodzaje piwa - delikatne piwa pszeniczne, niezwykle aromatyczne piwa z mocną goryczką, jest piwo z dodatkiem słodu wędzonego i ciemne piwo w stylu robust porter o aromacie kawy i suszonych owoców."

 

Treść całego artykułu znajduje się poniżej:

http://rzeszow.gazet...l#ixzz2hJQGE0Qh

 

******

 

Nie próżnuje także Browar Piwoteka, który wczoraj w puławskim browarze "Trzy Korony" dokonał rozlewu koźlaka orkiszowego "Kokolobolo", uwarzonego przy współpracy z Teatrem Nowym w Łodzi. Piwo ma 16% ekstraktu i 6,7% alkoholu, w składzie, prócz wody, znalazły się: słód pilzneński, orkisz, słód orkiszowy, słód monachijski, słód Caramunich, ekstrakt słodowy pszeniczny, niemieckie chmiele: Perle i Hallertauer - Mittelfruh, nowozelandzki Nelson Sauvin, oraz drożdże Safbrew WB-06. Piwo jak zwykle jest mocno limitowane, dostępne będzie głównie w Łodzi, oraz w kilku nielicznych pubach w pozostałych częściach Polski.

 

Co ciekawe, tego samego dnia, ale w Radomiu, Marcin Chmielarz uwarzył kolejne nowe piwo, jednak póki co szczegóły pozostają owiane tajemnicą. Na razie zapowiadane jest jedynie jako spora niespodzianka.

 

******

 

20 października w restauracjach Barbados w Gdańsku i Gdyni, odbędzie się premiera nowego piwa z Browaru Lubrow. Piwo będzie nosiło nazwę Czerwony Październik i reprezentowało styl lager wiedeński.

 

******

 

Jak donosi browar.biz, w Nowym Sączu, w powstającej właśnie galerii handlowej Trzy Korony, zostanie otwarty kolejny browar restauracyjny sieci Bierhalle. Otwarcie całości planowane jest na 26 października, jednak z racji opóźnień w kwestiach formalnych, przez pierwszy okres działalności serwowane będzie piwo dostarczone z Bierhalle CH Silesia w Katowicach.

 

W piwnym menu browaru mają docelowo znaleźć się trzy stałe pozycje, czyli plis, piwo pszeniczne i piwo ciemne, od czasu do czasu urozmaicane piwami sezonowymi.

 

źródło: http://browar.biz/news.php?id=655

 

Tymczasem dziś otwiera się kolejna filia Bierhalle w Warszawie. Tym razem przy ul. Marszałkowskiej.

 

******

 

Bartosz Nowak


User Feedback

Recommended CommentsJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.