Jump to content

Przegląd wydarzeń z polskiej sceny piwowarskiej


malepiwko
 Share

Przedwczoraj w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie uwarzono Grand Championa Birofilia 2013 - piwo według zwycięskiej receptury Czesława Dziełaka, w stylu Imperial India Pale Ale.

 

******

 

Pierwsza partia piw z Browaru Bojanowo opuściła browar i ruszyła w Polskę. Bojan Black India Pale Ale oraz Bojan Wielkopolskie lada moment zagoszczą na sklepowych półkach.

 

******

 

Od kilku dni w zielonogórskim browarze Haust leje się piwo Kazbek, bodaj pierwsze polskie komercyjne piwo uwarzone przy użyciu nowofalowego czeskiego chmielu aromatycznego o tej samej nazwie. Dodatkowo na goryczkę wykorzystano niemiecki chmiel Magnum. Jest to piwo w stylu Pale Ale, o zawartości alkoholu 4,5%, przy 12 BLG.

 

******

 

Już jutro (11.10.) premiera kolejnego piwa z Pracowni Piwa, uwarzonego przy współpracy z Piwowarem Domowym. Będzie to piwo Sare Heid, w stylu Golden Ale, a jego twórcą jest nasz redakcyjny i forumowy kolega - Arkadiusz Makarenko (Makaron), który na warzenie przyleciał specjalnie ze Szkocji. Piwo zawiera 5% alkoholu i goryczkę na poziomie 33 IBU. Według zapowiedzi twórców, ma charakteryzować się ekstremalną pijalnością, o czym dobitnie świadczy również jego nazwa, gdyż "Sare Heid" w szkockim dialekcie oznacza "ból głowy".

 

******

 

W sobotę w Gospodzie pod Czarnym Kurem w Chrząstawie Małej odbędzie się premiera dwóch nowych piw kolaboracji Widawa & Browar Kopyra. Oba piwa charakteryzują się ekstraktem początkowym na poziomie 11,6%. Pierwsze z nich to Lemur, czyli piwo w stylu Oak Aged Pale Ale, chmielone australijskim Galaxy i amerykańskim Citra, leżakowane z dodatkiem waniliowych płatków dębowych, które mają imitować efekt leżakowania piwa w dębowych beczkach. Drugim piwem jest Armadillo, czyli American Pale Ale Single Hop Amarillo.

 

******

 

Pierwsze dwa piwa z Ursa Maior - Ursa z Połoniny i RoyZbawiony "rozlały" się już po Polsce, a tymczasem na portalu rzeszow.gazeta.pl, możemy przeczytać wypowiedź Andrzeja Czecha, współwłaściciela spółki Ursa Maior, w której uchyla on rąbka tajemnicy dotyczącej kolejnych piwnych nowości: "W tankach dojrzewają kolejne cztery rodzaje piwa - delikatne piwa pszeniczne, niezwykle aromatyczne piwa z mocną goryczką, jest piwo z dodatkiem słodu wędzonego i ciemne piwo w stylu robust porter o aromacie kawy i suszonych owoców."

 

Treść całego artykułu znajduje się poniżej:

http://rzeszow.gazet...l#ixzz2hJQGE0Qh

 

******

 

Nie próżnuje także Browar Piwoteka, który wczoraj w puławskim browarze "Trzy Korony" dokonał rozlewu koźlaka orkiszowego "Kokolobolo", uwarzonego przy współpracy z Teatrem Nowym w Łodzi. Piwo ma 16% ekstraktu i 6,7% alkoholu, w składzie, prócz wody, znalazły się: słód pilzneński, orkisz, słód orkiszowy, słód monachijski, słód Caramunich, ekstrakt słodowy pszeniczny, niemieckie chmiele: Perle i Hallertauer - Mittelfruh, nowozelandzki Nelson Sauvin, oraz drożdże Safbrew WB-06. Piwo jak zwykle jest mocno limitowane, dostępne będzie głównie w Łodzi, oraz w kilku nielicznych pubach w pozostałych częściach Polski.

 

Co ciekawe, tego samego dnia, ale w Radomiu, Marcin Chmielarz uwarzył kolejne nowe piwo, jednak póki co szczegóły pozostają owiane tajemnicą. Na razie zapowiadane jest jedynie jako spora niespodzianka.

 

******

 

20 października w restauracjach Barbados w Gdańsku i Gdyni, odbędzie się premiera nowego piwa z Browaru Lubrow. Piwo będzie nosiło nazwę Czerwony Październik i reprezentowało styl lager wiedeński.

 

******

 

Jak donosi browar.biz, w Nowym Sączu, w powstającej właśnie galerii handlowej Trzy Korony, zostanie otwarty kolejny browar restauracyjny sieci Bierhalle. Otwarcie całości planowane jest na 26 października, jednak z racji opóźnień w kwestiach formalnych, przez pierwszy okres działalności serwowane będzie piwo dostarczone z Bierhalle CH Silesia w Katowicach.

 

W piwnym menu browaru mają docelowo znaleźć się trzy stałe pozycje, czyli plis, piwo pszeniczne i piwo ciemne, od czasu do czasu urozmaicane piwami sezonowymi.

 

źródło: http://browar.biz/news.php?id=655

 

Tymczasem dziś otwiera się kolejna filia Bierhalle w Warszawie. Tym razem przy ul. Marszałkowskiej.

 

******

 

Bartosz Nowak

 Share


User Feedback

Recommended CommentsJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.