Jump to content

Sign in to follow this  

Nowe piwa...


malepiwko

Browar PINTA przedstawił swoje dwa premierowe piwa, oba uwarzone z dodatkiem żyta. Pierwsze z nich, to klasyczny Roggenbier o dwuznacznej nazwie Apetyt na życie, a drugie to Żytorillo, czyli pierwsze polskie Black Rye IPA.

 

Apetyt na życie to "piwo jasne, górnej fermentacji, z ponad 30% udziałem słodów żytnich, o specyficznym - gęstym, trochę oleistym, pełnym smaku. Symbolicznie chmielone, ale aromatyczne i orzeźwiające." Piwo zawiera 13,1 BLG

 

Żytorillo to piwo o 14 stopniowym ballingu, "z pond 30-procentowym udziałem słodów żytnich - jest bardzo intensywnie chmielone jedną odmianą chmielu - Amarillo."

 

Oba piwa zadebiutują równocześnie, w pierwszej połowie listopada.

 

******

 

Również AleBrowar planuje na jesień podwójną premierę.

 

Jedną z nich będzie zapowiadany wcześniej jako dziesiąte piwo i długo wyczekiwany, kontrowersyjny Golden Monk. Piwo będzie miało 18 stopni BLG, 7,2% alkoholu i aż 100 IBU. Deklarowany styl to Abbey IPA.

 

Drugim piwem będzie Brown Foot, piwo w stylu India Brown Ale, obficie chmielone amerykańskimi odmianami: Simcoe, Cascade, Chinook i Zeus, o goryczce wynoszącej 80 IBU. Ekstrakt 16%, alkohol 6,2%.

 

Premiera obu piw w połowie listopada.

 

******

 

Wielka Niedźwiedzica rozbudziła się na dobre! Jeszcze nie wszyscy zdążyli posmakować wędzonego brown ale "Deszcz w Cisnej", a do sklepów i pubów już zostało wysłane kolejne, czwarte piwo browaru!

 

Megaloman to American India Pale Ale o ekstrakcie 15% i zawartości alkoholu 6,2%. W zasypie znalazły się słody pale ale, pilzneński, monachijski, karmelowy jasny, czerwony, odrobina pszenicznego. Użyte chmiele to: Zeus i Chinook na goryczkę, na smak i aromat: Simcoe, Amarillo, Ahtanum, Mosaic, Citra.

 

******

 

Z kolejnym piwem powraca także Szałpiw. Po piesku - Kejtrze, czas na konika, czuli Śrupa.

 

Śrup to piwo w stylu Cascadian Dark Ale, z dodatkiem płatków owsianych, chmielony trzema amerykańskimi odmianami: Chinook, Centennial oraz Citra. Ekstrakt to 15 BLG odfermentowane do poziomu 6% alkoholu.

 

******

 

Browar Olimp zaprezentował etykietę limitowanej edycji Prometeusza Wet Hop chmielonego na aromat mokrą Sybillą. Rozlew piwa planowany jest na końcówkę października, premiera przewidziana jest na 8 listopada. Tego samego dnia pojawi się również zapowiadana wcześniej Hera, czyli Coffee Milk Stout.

 

Znamy już także kolejne dwa piwa browaru Olimp. Pierwsze z nich to Afrodyta, piwo w stylu witbier, uwarzone wg receptury i przy udziale Krzysztofa Juszczaka (josefik) - znanego piwowara domowego, specjalizującego się w piwach belgijskich. Rozlew planowany jest na 19 listopada. Drugą nowością będzie Hermes - Pale Ale z dodatkiem pszenicy, chmielone nowozelandzkim Nelsonem Sauvin, z goryczką na poziomie 35 IBU. Rozlew zaplanowany na 1 grudnia.

 

******

 

Bartosz Nowak

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

Jest jeszcze (wreszcie) X z AleBrowaru. Co prawda wymiękli i przerobili etykietę, ale w zawartość chyba nie ingerowali rodzimi fundamentaliści ;)

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...