Skocz do zawartości

Najnowsze wieści z Browaru Piwoteka


malepiwko

14 maja Browar Piwoteka uwarzył swoje pierwsze piwo. Jest nim Extra Special Bitter przygotowany specjalnie na konkurs piw rzemieślniczych Birofilia 2013. Piwo ma mieć 13% ekstraktu i 5,2% alkoholu. W zasypie znalazły się słody: Pale Ale, Biscuit, Crystal 150, Chocolate 900. Piwo było chmielone aż czterema odmianami brytyjskimi: Target, Fuggles, Challenger, East Kent Goldings, a do fermentacji użyto drożdży MauriBrew Ale. Nazwa piwa jest już ustalona, ale twórcy chcą ujawnić ją dopiero około tydzień przed premierą, która odbędzie się 14 czerwca w Piwotece Narodowej.

 

Głównym piwowarem i twórcą receptur Browaru Piwoteka będzie Marcin Chmielarz, znany w piwnym świecie również jako "Mason", autor kilku bardzo dobrze przyjętych piw Manufaktury Piwa oraz warszawskiej BrowArmii. Znawca porterów, stoutów oraz historii browarnictwa, naczelny prelegent rozmaitych piwnych spotkań i konferencji, prowadzi również blog "portery.pl".

 

Obecność przy projekcie takiej osoby jak Marcin Chmielarz automatycznie nasuwa na usta pytanie, czy wkrótce możemy spodziewać się piw w takich stylach jak Porter Bałtycki, Russian Imperial Stout, czy Barley Wine. - RIS i Porter Bałtycki to nasze marzenia piwowarskie, ale w tej chwili możemy sobie pozwolić tylko na piwa do 16 BLG. - mówi Marek Puta, jeden z twórców inicjatywy, po czym dodaje, że niezależnie od tego, przy kolejnych piwach możemy spodziewać się ciekawych eksperymentów.

 

Piwoteka jest browarem kontraktowym, a mocy produkcyjnych użycza mu radomska Pivovaria. - Planujemy szerszą dystrybucję zarówno beczek, jak i butelek, ale nie będzie to jakaś wielka ekspansja. Jeśli dobry pub lub sklep będzie chciał naszego piwa, a my będziemy chcieli, aby nasze piwo w nim się znalazło - to jak najbardziej będzie to możliwe. - stwierdza Marek Puta.

 

Czekamy zatem niecierpliwie na nowe piwa oraz na kolejne informacje z browaru. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak życzyć sukcesu tej ciekawej piwowarskiej inicjatywie.

 

Bartosz NowakOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetleniaJeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×