Skocz do zawartości

Piwowarstwo rzemieślnicze

elroy
1. Pilzner 10-13°Blg
 
I PILS 12,5 - piwowar Wojciech Piasecki-Wieliczko - Browar Piwna Gdańsk
II Widawa Premium Lager - piwowar Wojtek Frączyk - Browar Widawa
III Pils Zielonogórski - piwowar Paweł Kąkol - Browar HAUST
 
2. Pszeniczne (Hefe-Weizen) 10-13°Blg
 
I Pszeniczne - piwowar Andrzej Pustelnik - Browarnia Gdańsk
II Pszeniczne - piwowar Piotr Klimczak - Browar Kowal Koszalin
III Weizen - piwowarzy Łukasz Niewiara i Artur Pająk - Browar Dziedzice
 
3. Witbier 10-13°Blg
 
I Podróże Kormorana Witbier - piwowar Maciej Mielęcki - Browar Kormoran
II Bierhalle Witbier - piwowar Marcin Kuster - Bierhalle Arkadia Warszawa
III Bierhalle Witbier - piwowar Krzysztof Zawlik - Bierhalle Manufaktura Łódź
 
4. Stout 10-14°Blg
 
I Uśmiech Anieli - piwowar Łukasz Jajecznica - Browar Podgórz
II Stout Owsiany - piwowar Jacek Michna - Stary Browar Rzeszowski
III Podróże Kormorana Coffee Stout - piwowar Maciej Mielęcki - Browar Kormoran
 
5. IPA 13-18°Blg
 
I Dr Citra - piwowar Paweł Kąkol - Browar Haust
II Sunny Ale - piwowarzy Łukasz Lis i Maciej Olszewski - Doctor Brew
III Podróże Kormorana American IPA - piwowar Maciej Mielęcki - Browar Kormoran
 
29 browarów zgłosiło 87 piw.

malepiwko
Tym razem będzie to bardzo obficie chmielony American Amber Ale, o ekstrakcie 15 BLG, zawartości alkoholu 6% i imponującym poziomie goryczki 65 IBU. Do chmielenia użyto trzech odmian: Chinook, El Dorado i Citra.
 
Nazwa "Kejter", jak zwykle to ma miejsce w przypadku wielkopolskiego browaru, wywodzi się z gwary poznańskiej, i oznacza psa, kundla.
 
Piwa będzie można spróbować w Poznaniu (Setka, Ministerstwo Browaru), Gdańsku (Degustatornia), Łodzi (Piwoteka Narodowa), Warszawie (Kufle i Kapsle), Krakowie (Strefa Piwa, Omerta), Wrocławiu (ZUP), oraz Lublinie (U Fotografa).
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Nutcracker to piwo w stylu brown ale z mocno zaznaczoną nutą orzechową. W zasypie znalazło się kilka rodzajów słodów ciemnych, m. in. brown i pale chocolate ze znanej angielskiej słodowni Thomas Fawcett & Sons. Piwo jest chmielone niemieckim Perle i amerykańskim Cascade. Ekstrakt 12,5 %, alk. 5% obj.
 
Dystrybucja butelkowa nie jest planowana, zatem kto chce spróbować piwa, niech szuka jutro w najlepszych pubach i multitapach.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
B-Day Lądowanie w Bawarii, bo tak w pełnym brzmieniu nazywa się owoc kooperacji trzech wymienionych wyżej projektów, będzie hybrydą klasycznego bawarskiego Hefe-Weizena z najmodniejszym ostatnio stylem American India Pale Ale. Jak zdradził Bartek Napieraj w wywiadzie dla Blogu Kopyra, Weizen IPA o zawartości 13,1% ekstraktu został nachmielony 90 kilogramami amerykańskiego chmielu w trzech odmianach: Centennial, Citra oraz Cascade. Chmielono głównie na aromat, choć goryczka również ma być wyrazista. Chmielenie na zimno zastąpiono tzw. "late hoppingiem", czyli chmieleniem w whirpoolu na sam koniec warzenia.
Od klasycznej bawarskiej pszenicy B-Day będzie odróżniał się także za sprawą ciemniejszej barwy, która powinna ukształtować się w granicach pomiędzy miedzią, a brązem. Co ciekawe, piwo zostanie przefiltrowane, a więc w przeciwieństwie do tradycyjnego Hefe-Weizena, nie będzie mętne.
Dziś również ujawniono etykietę piwa, która nie jest, jak wcześniej sądzono, wzorowana ani na projektach PINTY, ani AleBrowaru.
Premiera piwa B-Day odbędzie się na IV Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu.
 
Drugą pszeniczną nowością, która pojawi się w maju będzie "Kochanica Olbrachta" - piwo uwarzone wczoraj (21.04.13r.) w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht w Toruniu, będące czwartym już dzieckiem współpracy browaru z piwowarami domowymi. Tym razem za recepturę odpowiadał Bartłomiej Łyczak - piwowar domowy z Torunia.
Kochanica Olbrachta będzie piwem w stylu Single Hop American Wheat na chmielu Citra. Co ciekawe dla tego stylu, do fermentacji nie używa się drożdży typowych dla piw pszenicznych, lecz szczepów bardziej charakterystycznych dla piw typu Pale Ale. W tym przypadku będą to drożdże US-05. Piwo będzie zawierało 5% alkoholu, przy 13% ekstraktu.
Premiera Kochanicy Olbrachta odbędzie się najpewniej w drugiej połowie maja, oczywiście w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht w Toruniu.
 
Najprawdopodobniej również w maju posmakujemy American Wheat z nowego browaru rzemieślniczego Pracownia Piwa. W wywiadzie dla Blogu Kopyra Tomasz Rogaczewski, jeden z założycieli browaru, wyjawił, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to we Wrocławiu, na IV FDP, oprócz zapowiedzianego wcześniej Bittera będzie można spróbować także piwa pszenicznego w stylu amerykańskim o 11% ekstraktu. Do chmielenia użyte będą chmiele: Cascade, Citra, Centennial, oraz Chinook.
 
Bartosz Nowak

malepiwko

Szał w Pracowni!

Przez malepiwko, w Piwowarstwo rzemieślnicze,

Nowym wspólnym piwem będzie Saison, noszący nazwę "1", a to dlatego, iż współpraca będzie miała charakter ciągły, a to jest jej pierwszy owoc. Założenia projektu są takie, że browary będą wspólnie warzyły piwa, których uwarzenia nie podjęłyby się samodzielnie.
 
"1" jest już w trakcie rozlewu i niebawem trafi do sprzedaży. Dobrą informacją jest także fakt, iż piwo trafi zarówno do beczek, jak i do butelek, dzięki czemu na pewno będzie lepiej dostępne, niż standardowe piwa Pracowni Piwa oraz SzałPiw.

malepiwko
Browar Piwoteka uwarzył swoje drugie piwo. Po Miedzianej Dziewicy nadchodzi Czarny Wdowiec. Piwo już leżakuje, wczoraj zostały zaprezentowane etykieta oraz nazwa.
 
Czarny Wdowiec będzie piwem w stylu American Dry Stout, o ekstrakcie początkowym 12,5 BLG, odfermentowanym do 4,9% alkoholu. Skład zasypu jest dość bogaty, znalazły się w nim słody: pale ale, pilzneński, monachijski, Biscuit, Carared, słód palony, słód czekoladowy, pszeniczny czekoladowy oraz jęczmień palony. Do chmielenia użyto odmian: Target, Chinook i Simcoe. Fermentacja drożdżami Danstar Nottingham. Co ciekawe, twórcy, jak sami napisali, celowali w trzycyfrowe IBU, co przy tym ekstrakcie może oznaczać solidną dawkę goryczy.
 
Premiera piwa odbędzie się najprawdopodobniej 14 września.
 
Drugą, jeszcze ciekawszą informacją z browaru jest potwierdzenie współpracy z łódzkim Teatrem Nowym, o której niedawno pisały łódzkie gazety i portale.
 
Dyrekcja teatru wpadła na pomysł, aby stworzyć piwo promujące sztukę "Kokolobolo", jak i sam teatr. Z tą propozycją zgłosiła się do Browaru Piwoteka, który podjął się wyzwania i zaproponował 3 warianty "teatralnego" piwa. Ostatecznie wybór padł na koźlaka orkiszowego, z racji tego, iż źródło greckiego słowa oznaczającego tragedię, pochodzi od słowa "tragos", czyli "kozioł", ale także "orkisz". Z połączenia tych dwóch znaczeń wyszedł pomysł na ciekawe piwo, w bardzo rzadkim, nieobecnym dotąd w Polsce stylu.
 
Piwo zostanie uwarzone w Puławach, jego ilość będzie mocno limitowana. Dostępne będzie najprawdopodobniej tylko w Łodzi - w bufecie teatralnym oraz w pubach współpracujących z teatrem (m.in. w Piwotece Narodowej). Piwo będzie dystrybuowane głównie w butelkach, do których teatr zaprojektuje własne etykiety (choć oczywiście w pubach dostępne będą także wersje beczkowe). Dla piwoszy spoza Łodzi Piwoteka włączy piwo do sprzedaży internetowej.
 
Nie udało mi się ustalić, czy piwo będzie serwowane w teatrze podczas spektakli, ale jeśli pomysł się przyjmie, obie strony będą zainteresowane dłuższą współpracą i tworzeniem nowego specjalnego piwa dla każdej premierowej sztuki.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Piwo nazywać się będzie "Babie lato", w pubach pojawi się 21 sierpnia.
 
Piwo będzie miało 14,5% ekstraktu, oraz 6,2% alkoholu. W zasypie znalazły się słody: pilzneński, pszeniczny, monachijski i karmelowy, a do chmielenia użyto odmian Chinook, Citra i Amarillo. Fermentacja drożdżami Wyeast 3944.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Przedwczoraj w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie uwarzono Grand Championa Birofilia 2013 - piwo według zwycięskiej receptury Czesława Dziełaka, w stylu Imperial India Pale Ale.
 
******
 
Pierwsza partia piw z Browaru Bojanowo opuściła browar i ruszyła w Polskę. Bojan Black India Pale Ale oraz Bojan Wielkopolskie lada moment zagoszczą na sklepowych półkach.
 
******
 
Od kilku dni w zielonogórskim browarze Haust leje się piwo Kazbek, bodaj pierwsze polskie komercyjne piwo uwarzone przy użyciu nowofalowego czeskiego chmielu aromatycznego o tej samej nazwie. Dodatkowo na goryczkę wykorzystano niemiecki chmiel Magnum. Jest to piwo w stylu Pale Ale, o zawartości alkoholu 4,5%, przy 12 BLG.
 
******
 
Już jutro (11.10.) premiera kolejnego piwa z Pracowni Piwa, uwarzonego przy współpracy z Piwowarem Domowym. Będzie to piwo Sare Heid, w stylu Golden Ale, a jego twórcą jest nasz redakcyjny i forumowy kolega - Arkadiusz Makarenko (Makaron), który na warzenie przyleciał specjalnie ze Szkocji. Piwo zawiera 5% alkoholu i goryczkę na poziomie 33 IBU. Według zapowiedzi twórców, ma charakteryzować się ekstremalną pijalnością, o czym dobitnie świadczy również jego nazwa, gdyż "Sare Heid" w szkockim dialekcie oznacza "ból głowy".
 
******
 
W sobotę w Gospodzie pod Czarnym Kurem w Chrząstawie Małej odbędzie się premiera dwóch nowych piw kolaboracji Widawa & Browar Kopyra. Oba piwa charakteryzują się ekstraktem początkowym na poziomie 11,6%. Pierwsze z nich to Lemur, czyli piwo w stylu Oak Aged Pale Ale, chmielone australijskim Galaxy i amerykańskim Citra, leżakowane z dodatkiem waniliowych płatków dębowych, które mają imitować efekt leżakowania piwa w dębowych beczkach. Drugim piwem jest Armadillo, czyli American Pale Ale Single Hop Amarillo.
 
******
 
Pierwsze dwa piwa z Ursa Maior - Ursa z Połoniny i RoyZbawiony "rozlały" się już po Polsce, a tymczasem na portalu rzeszow.gazeta.pl, możemy przeczytać wypowiedź Andrzeja Czecha, współwłaściciela spółki Ursa Maior, w której uchyla on rąbka tajemnicy dotyczącej kolejnych piwnych nowości: "W tankach dojrzewają kolejne cztery rodzaje piwa - delikatne piwa pszeniczne, niezwykle aromatyczne piwa z mocną goryczką, jest piwo z dodatkiem słodu wędzonego i ciemne piwo w stylu robust porter o aromacie kawy i suszonych owoców."
 
Treść całego artykułu znajduje się poniżej:
http://rzeszow.gazet...l#ixzz2hJQGE0Qh
 
******
 
Nie próżnuje także Browar Piwoteka, który wczoraj w puławskim browarze "Trzy Korony" dokonał rozlewu koźlaka orkiszowego "Kokolobolo", uwarzonego przy współpracy z Teatrem Nowym w Łodzi. Piwo ma 16% ekstraktu i 6,7% alkoholu, w składzie, prócz wody, znalazły się: słód pilzneński, orkisz, słód orkiszowy, słód monachijski, słód Caramunich, ekstrakt słodowy pszeniczny, niemieckie chmiele: Perle i Hallertauer - Mittelfruh, nowozelandzki Nelson Sauvin, oraz drożdże Safbrew WB-06. Piwo jak zwykle jest mocno limitowane, dostępne będzie głównie w Łodzi, oraz w kilku nielicznych pubach w pozostałych częściach Polski.
 
Co ciekawe, tego samego dnia, ale w Radomiu, Marcin Chmielarz uwarzył kolejne nowe piwo, jednak póki co szczegóły pozostają owiane tajemnicą. Na razie zapowiadane jest jedynie jako spora niespodzianka.
 
******
 
20 października w restauracjach Barbados w Gdańsku i Gdyni, odbędzie się premiera nowego piwa z Browaru Lubrow. Piwo będzie nosiło nazwę Czerwony Październik i reprezentowało styl lager wiedeński.
 
******
 
Jak donosi browar.biz, w Nowym Sączu, w powstającej właśnie galerii handlowej Trzy Korony, zostanie otwarty kolejny browar restauracyjny sieci Bierhalle. Otwarcie całości planowane jest na 26 października, jednak z racji opóźnień w kwestiach formalnych, przez pierwszy okres działalności serwowane będzie piwo dostarczone z Bierhalle CH Silesia w Katowicach.
 
W piwnym menu browaru mają docelowo znaleźć się trzy stałe pozycje, czyli plis, piwo pszeniczne i piwo ciemne, od czasu do czasu urozmaicane piwami sezonowymi.
 
źródło: http://browar.biz/news.php?id=655
 
Tymczasem dziś otwiera się kolejna filia Bierhalle w Warszawie. Tym razem przy ul. Marszałkowskiej.
 
******
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Autorem receptury "Kochanicy Olbrachta" jest toruński piwowar domowy Bartłomiej Łyczak. Będzie to piwo w stylu American Wheat Single Hop Citra, o zawartości ekstraktu 13% i 5% alkoholu, chmielone także "na zimno".
 
Przy okazji będzie można skosztować również piwa Dunkel - nowej pozycji w "standardowym" menu browaru, która już od pewnego czasu gości na kranach lokalu.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
A wszystko za sprawą Pracowni Piwa, która przy współpracy z autorką receptury GCh 2010, popularną Dori, postanowiła po latach przywrócić to wspaniałe piwo.
 
Z informacji, które udało mi się zdobyć wynika, iż receptura została odtworzona niemal w 100%, wyjątkiem jest jedynie zastosowanie innego szczepu drożdży.
 
Piwo nazywać się będzie po prostu "Dori", trafi do zaledwie kilku najlepszych pubów w Polsce, oraz w ilości mocno limitowanej, również do butelek. Główna premiera odbędzie się 30 sierpnia w krakowskiej Strefie Piwa, przy udziale autorki receptury.
 
Wspólne warzenie z Dorotą Chrapek jest początkiem nowej serii piw, tworzonych przez Pracownię przy udziale piwowarów domowych i zaproszonych gości. Każdego miesiąca będzie powstawało jedno z nich.
W założeniu mają to być piwa w stylach kontynentalnych, bez dodatku chmieli amerykańskich lub z ich niewielką ilością.
 
Kolejnym gościem Pracowni będzie Artur Nowak, który uwarzy milk stout według swej zwycięskiej receptury z II Mikołajkowego Konkursu Piw Domowych w Krakowie, następnie piwowar ze Szkocji, który uwarzy Pale Ale 12,5 Plato, oraz piwowar z Niemiec, który stworzy piwo w stylu Alt. W planach jest także zaproszenie piwowarów ze Słowacji, Czech, Austrii, no i oczywiście z Polski.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Czerwony Kapturek został uwarzony w natolińskim browarze Artezan specjalnie na II urodziny Piwoteki. Jest to drugie, po Dziadku Mrozie piwo powstałe w wyniku współpracy browaru z lokalem, i faktycznie patrząc na nazwy piw oraz stylistykę etykiet widać w tym jakąś ciągłość.
 
Czerwony Kapturek, w odróżnieniu od Dziadka Mroza ma być piwem znacznie lżejszym, wiosennym, o słodkawo-kwaskowym profilu. Jest to piwo pszeniczne, które w zasypie ma również słód pilzneński oraz owies, a co najciekawsze, przyprawiane jest kwiatami hibiskusa, zamiast chmielu.
 
Zawartość ekstraktu wynosi 13%, alkohol 5,5% obj.
 
Piwo już jest dostępne w lokalu, oraz sklepie internetowym Piwoteki.

malepiwko
Spotkanie rozpocznie się od prezentacji browaru oraz piwowarów. Następnie goście będą mieli możliwość skosztowania czterech piw: SKM (Pils, 11,8 Plato), Zachmielacz Trójmiejski (IPA, 17,5 Plato), Karmelickie (karmelowe ciemne, 12,5 Plato) oraz Trójmiejskie Piwniczne (Kellerbier, 12,5 Plato).
 
Cztery wyżej wymienione piwa należeć będą do stałej oferty browaru, która co jakiś czas wzbogacana będzie pojedynczymi warkami piw sezonowych. Pierwszym z nich ma być piwo Dominikańskie - lekkie piwo na lato, o ekstrakcie 9 %, przygotowane specjalnie na rozpoczęcie Jarmarku Dominikańskiego. Wieść gminna niesie, że również będzie szansa spróbować go już w najbliższą sobotę.
 
Podczas sobotniego debiutu, organizatorzy szykują dla gości kilka atrakcji, między innymi quiz z wiedzy o piwie, zapewne z ciekawymi nagrodami.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Pierwsze trzy piwa uwarzone przez Wojciecha i Jana Szałów będą nawiązywały do stylów belgijskich. Póki co twórcy nie zdradzają nazw ani etykiet swoich piw, wiadomo jedynie, iż będzie to jasna 13, bursztynowa 16 i ciemna 19 chmielona amerykańskimi odmianami (Zeus i Amarillo). Nie wiemy także, w którym browarze piwa zostały uwarzone.
 
Piwa z browaru Szałpiw będą dostępne na IV Festiwalu Dobrego Piwa, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 10-12 maja. Trafią także do sprzedaży w wersji butelkowej. Co ciekawe, piwo zarówno w wersji beczkowej jak i butelkowej będzie refermentowane.
 
Bartosz Nowak
 
 
źródło: browar.biz

malepiwko
Pierwsze z nich - Ursa z Połoniny, można spotkać w sklepach i pubach już od kilku dni. Jest to piwo w stylu American Amber Ale, 12,7BLG i 5% alk, chmielone odmianami: Simcoe, Palisade, Cascade, Amarillo. W zasypie znalazły się słody: pale ale, monachijski, karmelowy, czerwony i palony.
Etykietę piwo zdobi legendarny jeleń Filip - król połoniny Wetlińskiej.
 
Drugie, to piwo, które pojawi się w sprzedaży lada dzień. Jest to piwo Ursa Royzbawiony, w stylu Hefeweizen, o ektsrakcie 11,2% i zawartości alkoholu 4,2%. Nazwa piwa wiąże się z wesołym psem o imieniu Roy, który towarzyszy pracownikom Ursa Maior przy codziennych obowiązkach. Roy widnieje także na barwnej etykiecie piwa.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Browar Sulewski, którego nazwa pochodzi od nazwiska jego założyciela, Tomasza Sulewskiego, powstał w urokliwym, odrestaurowanym budynku dawnego klubu garnizonowego wojsk carskich, w którym znajdować się będzie również hotel i restauracja.
 
Browar ma w planach osiągnięcie rocznej produkcji na poziomie 60 tys. litrów, przy wybiciu warzelni wynoszącym 5 hektolitrów. Browar posiada sześć unitanków oraz trzy zbiorniki wyszynkowe, każdy z nich o pojemności 5 hektolitrów. Początkowo piwa sprzedawane będą tylko na miejscu, ale w przyszłości, po powiększeniu browaru o kolejne tanki, planowana jest także sprzedaż piwa na zewnątrz.
 
W ofercie browaru znajdują się trzy gatunki niepasteryzowanego piwa: jasne, ciemne oraz pszeniczne, wszystkie o ekstrakcie początkowym 12 Plato.
 
Ciekawostką jest metoda promocji, jaką włodarze browaru zastosowali w mieście. Po Hrubieszowie i okolicach jeździ "Beer Patrol" - specjalnie sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych Ford Crown Victoria - oryginalny, słynny i charakterystyczny samochód amerykańskich stróżów prawa. Gdy natomiast patrol nie jest w akcji, stacjonuje przed głównym wejściem do budynku, będąc charakterystycznym znakiem rozpoznawczym tego miejsca.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
Piwo, jak to zwykle bywa w przypadku Pracowni, będzie nosiło angielsko-krakowską nazwę. Crack będzie zawierał ekstrakt na poziomie 12 stopni Plato oraz 45 jednostek goryczki. Piwo ma być lekkie i wytrawne. Zarówno w smaku, jak i w aromacie obecne mają być kawowo-czekoladowe akcenty słodowe, przeplatane z sosnowo-cytrusowymi - pochodnymi chmielu Simcoe.
 
Skład: woda; słody: pale ale, karmel 150, Carafa Special I, palony jęczmień; chmiel: Simcoe; drożdże: Danstar Windsor.
 
Premiera piwa jeszcze w tym tygodniu w jednym z krakowskich pubów.
 
Bartosz Nowak

malepiwko

Nowe piwa...

Przez malepiwko, w Piwowarstwo rzemieślnicze,

Browar PINTA przedstawił swoje dwa premierowe piwa, oba uwarzone z dodatkiem żyta. Pierwsze z nich, to klasyczny Roggenbier o dwuznacznej nazwie Apetyt na życie, a drugie to Żytorillo, czyli pierwsze polskie Black Rye IPA.
 
Apetyt na życie to "piwo jasne, górnej fermentacji, z ponad 30% udziałem słodów żytnich, o specyficznym - gęstym, trochę oleistym, pełnym smaku. Symbolicznie chmielone, ale aromatyczne i orzeźwiające." Piwo zawiera 13,1 BLG
 
Żytorillo to piwo o 14 stopniowym ballingu, "z pond 30-procentowym udziałem słodów żytnich - jest bardzo intensywnie chmielone jedną odmianą chmielu - Amarillo."
 
Oba piwa zadebiutują równocześnie, w pierwszej połowie listopada.
 
******
 
Również AleBrowar planuje na jesień podwójną premierę.
 
Jedną z nich będzie zapowiadany wcześniej jako dziesiąte piwo i długo wyczekiwany, kontrowersyjny Golden Monk. Piwo będzie miało 18 stopni BLG, 7,2% alkoholu i aż 100 IBU. Deklarowany styl to Abbey IPA.
 
Drugim piwem będzie Brown Foot, piwo w stylu India Brown Ale, obficie chmielone amerykańskimi odmianami: Simcoe, Cascade, Chinook i Zeus, o goryczce wynoszącej 80 IBU. Ekstrakt 16%, alkohol 6,2%.
 
Premiera obu piw w połowie listopada.
 
******
 
Wielka Niedźwiedzica rozbudziła się na dobre! Jeszcze nie wszyscy zdążyli posmakować wędzonego brown ale "Deszcz w Cisnej", a do sklepów i pubów już zostało wysłane kolejne, czwarte piwo browaru!
 
Megaloman to American India Pale Ale o ekstrakcie 15% i zawartości alkoholu 6,2%. W zasypie znalazły się słody pale ale, pilzneński, monachijski, karmelowy jasny, czerwony, odrobina pszenicznego. Użyte chmiele to: Zeus i Chinook na goryczkę, na smak i aromat: Simcoe, Amarillo, Ahtanum, Mosaic, Citra.
 
******
 
Z kolejnym piwem powraca także Szałpiw. Po piesku - Kejtrze, czas na konika, czuli Śrupa.
 
Śrup to piwo w stylu Cascadian Dark Ale, z dodatkiem płatków owsianych, chmielony trzema amerykańskimi odmianami: Chinook, Centennial oraz Citra. Ekstrakt to 15 BLG odfermentowane do poziomu 6% alkoholu.
 
******
 
Browar Olimp zaprezentował etykietę limitowanej edycji Prometeusza Wet Hop chmielonego na aromat mokrą Sybillą. Rozlew piwa planowany jest na końcówkę października, premiera przewidziana jest na 8 listopada. Tego samego dnia pojawi się również zapowiadana wcześniej Hera, czyli Coffee Milk Stout.
 
Znamy już także kolejne dwa piwa browaru Olimp. Pierwsze z nich to Afrodyta, piwo w stylu witbier, uwarzone wg receptury i przy udziale Krzysztofa Juszczaka (josefik) - znanego piwowara domowego, specjalizującego się w piwach belgijskich. Rozlew planowany jest na 19 listopada. Drugą nowością będzie Hermes - Pale Ale z dodatkiem pszenicy, chmielone nowozelandzkim Nelsonem Sauvin, z goryczką na poziomie 35 IBU. Rozlew zaplanowany na 1 grudnia.
 
******
 
Bartosz Nowak

malepiwko
14 maja Browar Piwoteka uwarzył swoje pierwsze piwo. Jest nim Extra Special Bitter przygotowany specjalnie na konkurs piw rzemieślniczych Birofilia 2013. Piwo ma mieć 13% ekstraktu i 5,2% alkoholu. W zasypie znalazły się słody: Pale Ale, Biscuit, Crystal 150, Chocolate 900. Piwo było chmielone aż czterema odmianami brytyjskimi: Target, Fuggles, Challenger, East Kent Goldings, a do fermentacji użyto drożdży MauriBrew Ale. Nazwa piwa jest już ustalona, ale twórcy chcą ujawnić ją dopiero około tydzień przed premierą, która odbędzie się 14 czerwca w Piwotece Narodowej.
 
Głównym piwowarem i twórcą receptur Browaru Piwoteka będzie Marcin Chmielarz, znany w piwnym świecie również jako "Mason", autor kilku bardzo dobrze przyjętych piw Manufaktury Piwa oraz warszawskiej BrowArmii. Znawca porterów, stoutów oraz historii browarnictwa, naczelny prelegent rozmaitych piwnych spotkań i konferencji, prowadzi również blog "portery.pl".
 
Obecność przy projekcie takiej osoby jak Marcin Chmielarz automatycznie nasuwa na usta pytanie, czy wkrótce możemy spodziewać się piw w takich stylach jak Porter Bałtycki, Russian Imperial Stout, czy Barley Wine. - RIS i Porter Bałtycki to nasze marzenia piwowarskie, ale w tej chwili możemy sobie pozwolić tylko na piwa do 16 BLG. - mówi Marek Puta, jeden z twórców inicjatywy, po czym dodaje, że niezależnie od tego, przy kolejnych piwach możemy spodziewać się ciekawych eksperymentów.
 
Piwoteka jest browarem kontraktowym, a mocy produkcyjnych użycza mu radomska Pivovaria. - Planujemy szerszą dystrybucję zarówno beczek, jak i butelek, ale nie będzie to jakaś wielka ekspansja. Jeśli dobry pub lub sklep będzie chciał naszego piwa, a my będziemy chcieli, aby nasze piwo w nim się znalazło - to jak najbardziej będzie to możliwe. - stwierdza Marek Puta.
 
Czekamy zatem niecierpliwie na nowe piwa oraz na kolejne informacje z browaru. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak życzyć sukcesu tej ciekawej piwowarskiej inicjatywie.
 
Bartosz Nowak

AnnaMaria
Browar Maryensztadt to uznana marka na rynku browarów rzemieślniczych. Tamtejsi piwowarzy warzą zarówno piwa klasyczne jak i eksperymentują z wszelakimi piwnymi stylami. Jedno pozostaje niezmienne - ekipa nastawiona jest na dbałość o środowisko, czego dowodem jest nowo powstały Eko Browar, który będzie przyjazny dla środowiska.
 
Ekologiczna produkcja uruchamiana jest w miejscowości Sycyna Kolonia na Mazowszu, zlokalizowanej kilka kilometrów od Zwolenia - obecnego miejsca Browaru Maryensztadt. Nieruchomość stanowią cztery budynki gospodarcze, które zostały poddane rewitalizacji i przystosowane do produkcji ekologicznej. 
 
- W ramach projektu EkoBrowar realizowanego przy wsparciu Funduszy Norweskich, został wdrożony szereg innowacji procesowych, które umożliwią produkcję przyjazną środowisku, minimalizując jej negatywny wpływ na klimat. A jest to: odzysk ciepłej wody z wybicia brzeczki;  odzysk energii cieplnej z filtratu;    wykorzystanie filtratu i wysuszonej gęstwy drożdżowej w przemyśle i przetwórstwie; wykorzystywanie opakowań w pełni nadających się do recyklingu; minimalizacja folii i plastiku w konfekcji; instalacja fotowoltaiki; wykorzystanie azotu w zastępstwie dwutlenku węgla - wylicza prezes i właściciel Browaru Maryensztadt Marcin Małecki.
 
Nie tylko eko piwo
 
Efektem wdrożenia tego ekologicznego projektu będą również produkty opatrzone certyfikatem “Euro - Liść” m.in. linia piw rzemieślniczych “Pure Organic” w stylach: Pils, IPA, Porter Bałtycki, Stout, Organic Kombucha oraz Organic Cold Brew Coffee.
 
W ramach nowej inwestycji browar założył również DESTYLARNIĘ - “Sycyna Distillery”. Produkty procesu destylacji będą uzupełnieniem oferty browaru Maryensztadt. A będzie to: okowita, również na lokalnych owocach od zaprzyjaźnionych rolników, gin - zarówno klasyczny jak i w różnych wariantach smakowych oraz whisky. 
 
Atrakcja Szlaku Kochanowskiego
 
Warto wspomnieć o historii tego miejsca. Eko Browar Maryenszadt powstaje w Sycynie - miejscowości, gdzie urodził się Jan Kochanowski. Tuż obok zmodernizowanego parku i Gniazda ojczystego wybitnego poety epoki Renesansu, znajdowały się niszczejące pomieszczenia gospodarcze, które Browar Maryensztadt zmienił na siedzibę Eko Browaru. 
 
- Park i rozległe stawy wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego już teraz stanowią bardzo urokliwe i atrakcyjne miejsce, a chcemy by Browar stał się dodatkową atrakcją Szlaku śladami Jana Kochanowskiego. Produkcja w Sycynie oparta została na piwach oraz napojach bezalkoholowych o charakterze lokalnym. Wytwarzane w nim wyroby, produkowane będą tylko z naturalnych surowców, tradycyjną metodą warzenia i produkcji. W ofercie browaru znajdują się również piwa i napoje bezalkoholowe z ekologicznym certyfikatem „zielonego liścia”. Jednak nie tylko na produkcji piwa opieramy naszą działalność. W planach bowiem mamy produkcję mąki, pozyskiwanej z suszonego młóta browarnianego - wylicza Kamila Asztemborska, dyrektor sprzedaży i marketingu Browaru Maryensztadt.

 
Nowoczesny i przyjazny środowisku 

Inspiracją dla stworzenia projektu logo Eko Browaru były barwy przyrody i jej bogactwo. Przejrzystość i czystość zaś jest odniesieniem do celu jaki Browar Maryesztadt chce realizować wdrażając projekt. Nowoczesny i przyjazny środowisku browar to cel na najbliższe lata. Autorem loga jest  Bartkek Łukasiewicz z agencji Thirst.pl
 
Browar niezwykle utytułowany

 
O browarze Maryensztadt : To jedna z wiodących marek browarów rzemieślniczych w Polsce. Warzyą piwa na własnej instalacji od 2015 roku. W ofercie znajduje się ponad sto gatunków piwa. Zarówno te oparte o tradycyjne receptury, jak Pils, APA czy Weizen, jak również będące wynikiem ciągłych poszukiwań nowych smaków piwowara oraz  piwa leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach, piwa dzikie, a także poddawana procesowi wymrożenia.
 
Piwa Browaru Maryensztadt zdobywają uznanie na całym świecie, w licznych międzynarodowych konkursach piwnych. Piwa Browaru Maryensztadt można kupić w Szwajcarii, Włoszech i Niemczech, Czechach, Estonii czy Luksemburgu, co niewątpliwie przyczynia się do promocji Polski na międzynarodowej arenie. 
 

 
Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
 
W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro.

 

malepiwko
Warto odnotować również fakt, że tylko jedno z tych trzech piw - Apetyt na Życie - będzie klasycznym "Roggenbier".
 
Drugim premierowym piwem również będzie dzieło browaru PINTA, o nazwie Żytorillo, będące żytnią wariacją na temat Black India Pale Ale, chmieloną wyłącznie jedną odmianą amerykańskiego chmielu Amarillo.
 
O ile o nowych piwach PINTY wiedzieliśmy i pisaliśmy już wcześniej, o tyle w międzyczasie do stawki włączyła się Pracownia Piwa, która z okazji drugich urodzin krakowskiej Strefa Piwa Pub uwarzyła piwo o nazwie 6 Joseph's Street, będące reprezentantem niezwykle rzadkiego podstylu, jakim jest niewątpliwie Stout Żytni. Nazwa piwa nawiązuje oczywiście do adresu, pod którym znajduje się świętujący pub. Piwo będzie miało 15 sopni Plato, 6% alkoholu i goryczkę na poziomie 38 IBU. Udział słodu żytniego w zasypie przekracza 30%.
 
Na tym jednak nie koniec. Chwilę odpoczynku od żyta postanowił dać nam AleBrowar, prezentując pierwszą z dwóch zapowiedzianych jesiennych nowości - Brown Foot, czyli połączenie India Pale Ale z Brown Ale. Twórcy zapowiadają typową dla brown ale karmelowość i paloność, przełamaną mocnym uderzeniem amerykańskiego chmielu na poziomie 80 IBU. Premiera piwa z udziałem twórców AleBrowaru odbędzie się w sobotę w Gdańsku, w pubie Cafe Lamus, przy ul. Lawendowej 8.
 
Jak widać weekend zapowiada się dość pracowicie, bo z pewnością wszystkie cztery nowości są warte spróbowania. Tym bardziej, że 3/4 z nich reprezentują gatunki nigdy dotąd w Polsce nie warzone komercyjnie.
 
Bartosz Nowak

malepiwko
ZWYCIĘZCY:
 
Kategoria I - Piwo jasne pełne o zawartości ekstraktu w brzeczce 10,1–11,0 ºBlg
1. Dożynkowe – Carlsberg Polska
2. Jagiełło Lager – Browar Jagiełło
3. Książęce Jasne Ryżowe - Kompania Piwowarska
 
Kategoria II - Piwo jasne pełne o zawartości ekstraktu w brzeczce 11,1–12,0 ºBlg
1. Namysłów Pils – Browar Namysłów
2. Zamojskie Jasne – Browar Zamość
3. Skalak Lezak Premium – Pivovar Rohozec
 
Kategoria III - Piwo jasne pełne o zawartości ekstraktu w brzeczce 12,1–13,0 ºBlg
1. Olsztyńskie – Browar Kormoran
2. Perła Chmielowa - Perła Browary Lubelskie
3. Primator Polotmavy – Pivovar Nachod
 
Kategoria IV - Piwo jasne pełne mocne o zawartości ekstraktu w brzeczce 13,1–14,0 ºBlg
1. Pietra – Brasserie Pietra
2. Bursztynowe – Browar Na Jurze
3. Mocne Jurajskie – Browar Na Jurze
 
Kategoria V - Piwo jasne pełne mocne o zawartości ekstraktu w brzeczce pow. 14,1 ºBlg
1. Primator Exlusiv – Pivovar Nachod
2. Primator Knights – Pivovar Nachod
3. Lubelskie Mocne - Perła Browary Lubelskie
 
Kategoria VI - Piwo ciemne o zawartości ekstraktu w brzeczce 11,1–12,0 ºBlg
1. Książęce Ciemne Łagodne - Kompania Piwowarska
2. Landskron Pupen-Schultzez Schwarzes - Landskron Brauerei
3. Primator Dark – Pivovar Nachod
 
Kategoria VII - Piwo ciemne o zawartości ekstraktu w brzeczce 12,1–13,0 ºBlg
1. Bierhalle Altbier – Bierhalle Manufaktura
2. Bierhalle Altbier I – Bierhalle Arkadia
3. Skalak Tmavy Special – Pivovar Rohoze
 
Kategoria VIII - Piwo ciemne mocne o zawartości ekstraktu w brzeczce 13,1–18,0 ºBlg
1. Grodzki ESB – Browar Grodzka 15
2. Red AIPA – Minibrowar Haust
3. Bierhalle Koźlak – Bierhalle Arkadia
 
Kategoria IX - Piwo ciemne mocne o zawartości ekstraktu w brzeczce pow. 18,1ºBlg
1. Grand Imperial Porter – Browar Amber
2. Bierhalle Podwójny Koźlak – Bierhalle Arkadia
3. Primator Double – Pivovar Nachod
 
Kategoria X - Piwo pszeniczne
1. Pszeniczniak – Browar Amber
2. Pszeniczne – Browar Piwna Gdańsk
3. Podróże Kormorana Weizenbock – Browar Kormoran
 
Kategoria XI – Piwo miodowe
1. Fortuna Miodowe – Browar Fortuna
2. Jagiełło Miodowe – Browar Jagiełło
3. Trybunalskie Miodowe - Perła Browary Lubelskie
 
Kategoria XII - Piwo smakowe
1. Summer - Perła Browary Lubelskie
2. Redd’s Apple - Kompania Piwowarska
3. Okocim Radler – Carlsberg Polska
 

GRAND PRIX CHMIELAKÓW 2013



GRODZKI ESB – BROWAR GRODZKA 15


 
 

NAJLEPSZE PIWO Z BROWARU REGIONALNEGO



FORTUNA MIODOWE – BROWAR FORTUNA


 
 

NAJLEPSZE PIWO Z BROWARU RESTAURACYJNEGO



GRODZKI ESB – BROWAR GRODZKA 15


 
 

NAJLEPSZE PIWO NIEPASTERYZOWANE



BIERHALLE ALTBIER – BIERHALLE MANUFAKTURA


 
 

NAJLEPSZE PIWO Z POLSKIEGO CHMIELU



BURSZTYNOWE – BROWAR NA JURZE


 
źródło: chmielaki.pl

malepiwko
W nagłówku napisałem słówko "rewolucyjny" bynajmniej nie dla podbicia ilości odsłon tego newsa, a dlatego, iż według zapowiedzi twórców ma to być bezkompromisowy, mocno nachmielony, najlepszy pils w Polsce, co przy obecnym zapotrzebowaniu na takie piwo jest informacją niebagatelną.
 
Piwo będzie single hopem na niemieckim chmielu Hallertauer-Mittelfruh, o ekstrkcie 11,6% oraz zawartości alkoholu 4,5%. Co ciekawe, na etykiecie piwa pojawiła się także informacja o zawartości IBU, która wyniosła 37 jednostek, co przy tym stylu i tym ekstrakcie zapowiada faktycznie porządne nachmielenie i lekkie, orzeźwiające piwo.
 
Zapowiada się bardzo ciekawa premiera i tylko szkoda, że dopiero na koniec lata.
 
Więcej o Pilsie z Gościszewa na stronach Browarnik Tomek i Małe Piwko Blog.
Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony browarnik.blogspot.com
 
Bartosz Nowak

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.