Skocz do zawartości

Świeże wieści z Browaru Piwoteka


malepiwko

Browar Piwoteka uwarzył swoje drugie piwo. Po Miedzianej Dziewicy nadchodzi Czarny Wdowiec. Piwo już leżakuje, wczoraj zostały zaprezentowane etykieta oraz nazwa.

 

Czarny Wdowiec będzie piwem w stylu American Dry Stout, o ekstrakcie początkowym 12,5 BLG, odfermentowanym do 4,9% alkoholu. Skład zasypu jest dość bogaty, znalazły się w nim słody: pale ale, pilzneński, monachijski, Biscuit, Carared, słód palony, słód czekoladowy, pszeniczny czekoladowy oraz jęczmień palony. Do chmielenia użyto odmian: Target, Chinook i Simcoe. Fermentacja drożdżami Danstar Nottingham. Co ciekawe, twórcy, jak sami napisali, celowali w trzycyfrowe IBU, co przy tym ekstrakcie może oznaczać solidną dawkę goryczy.

 

Premiera piwa odbędzie się najprawdopodobniej 14 września.

 

Drugą, jeszcze ciekawszą informacją z browaru jest potwierdzenie współpracy z łódzkim Teatrem Nowym, o której niedawno pisały łódzkie gazety i portale.

 

Dyrekcja teatru wpadła na pomysł, aby stworzyć piwo promujące sztukę "Kokolobolo", jak i sam teatr. Z tą propozycją zgłosiła się do Browaru Piwoteka, który podjął się wyzwania i zaproponował 3 warianty "teatralnego" piwa. Ostatecznie wybór padł na koźlaka orkiszowego, z racji tego, iż źródło greckiego słowa oznaczającego tragedię, pochodzi od słowa "tragos", czyli "kozioł", ale także "orkisz". Z połączenia tych dwóch znaczeń wyszedł pomysł na ciekawe piwo, w bardzo rzadkim, nieobecnym dotąd w Polsce stylu.

 

Piwo zostanie uwarzone w Puławach, jego ilość będzie mocno limitowana. Dostępne będzie najprawdopodobniej tylko w Łodzi - w bufecie teatralnym oraz w pubach współpracujących z teatrem (m.in. w Piwotece Narodowej). Piwo będzie dystrybuowane głównie w butelkach, do których teatr zaprojektuje własne etykiety (choć oczywiście w pubach dostępne będą także wersje beczkowe). Dla piwoszy spoza Łodzi Piwoteka włączy piwo do sprzedaży internetowej.

 

Nie udało mi się ustalić, czy piwo będzie serwowane w teatrze podczas spektakli, ale jeśli pomysł się przyjmie, obie strony będą zainteresowane dłuższą współpracą i tworzeniem nowego specjalnego piwa dla każdej premierowej sztuki.

 

Bartosz NowakOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetleniaJeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×