Skocz do zawartości

Artykuły, ciekawe linki

elroy
Czołem Piwowarzy  
Jeżeli jeszcze nie macie IPA. Nowe podejście. Scotta Janisha, to mam dobrą wiadomość. Do 31.03 czeka Was fajna promocja. -25% na tytuł i 50% rabatu na dostawę Orlen Paczka. Zapraszamy!
https://sklep.piwo.org/ipa-nowe-podejscie-naukowy-przewodnik-po-zapachu-i-smaku-chmielu-p-14.html

 
Pisząc książkę „IPA Nowe podejście”, Scott Janish przetrząsnął setki badań naukowych, by skondensować całą wiedzą dotyczącą chmielu w jednej, łatwo przyswajalnej pozycji.
Wyniki eksperymentów i testów laboratoryjnych, rozmowy z badaczami oraz wywiady ze znanymi, wielokrotnie nagradzanymi piwowarami komercyjnymi pozwolą ci podejść w odmienny sposób do procesów, dzięki którym współczesne, mocno nachmielone piwa zyskują swój charakter.
To niezbędna publikacja dla wszystkich, którzy uwielbiają warzyć chmielowe, mętne piwa, a także przewodnik naukowy dla osób, które przesuwają granice zapachu i smaku chmielu!
 



 
 

elroy
Browar Maryensztadt w latach 2020 – 2022 zrealizował szereg badań we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie. Efektem prac był szereg raportów badawczych, których treścią chcielibyśmy się podzielić z osobami i podmiotami, które mogą wykorzystać ich treść w swej codziennej pracy.
 
Zapraszamy do korzystania z załączonych materiałów poświęconych:
lambikom (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Lambiki.pdf ),
pasteryzacji piwa (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Pasteryzacja.pdf ),
drożdżom piwowarskim w formie płynnej (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Drozdze_plynne_IPA.pdf ),
piwom historycznym (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Piwa_historyczne.pdf )
oraz piwom bezalkoholowym (https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/Laboratorium_Maryensztadt_Nowe_receptury_bezalkoholowe.pdf ).
 
Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem tematyki zapraszamy do kontaktu browar@browarmaryensztadt.pl

elroy
Zapraszamy do pobrania ebooka przygotowanego przez Łukasza Wróblewskiego omawiający w pigułce piwa w stylu Saison. Poniżej kilka słów od samego autora.   "Pamiętacie jeszcze, że rok 2022 upłynął nam pod znakiem Saisona? To właśnie temu stylowi poświęcone jest opracowanie i jest to swojego rodzaju podsumowanie akcji Piwnego Stylu Roku. Znajdziecie w nim wszystko co musicie wiedzieć by świadomie pić i warzyć piwa te piwa oraz 12 receptur, na których przetestowanie czekają Wasze garnki. Całość liczy 31 stron więc w oczekiwaniu na nowego Piwowara jest co poczytać. Saisony były tradycyjnie warzone zimą więc macie jeszcze trochę czasu by zapełnić piwniczki na lato." ? Miłej lektury!  
 
Pobierz i warz wspaniałe piwa
https://bit.ly/pspd_saison
 

 

elroy
Zapraszamy serdecznie do sklepu piwo.org, gdzie rozpoczęliśmy wprowadzenie do sprzedaży branżowych reprintów wydawnictwa Volumina. Książki na podstawie oryginalnych wydań, zostały na nowo wydrukowane (zgodnie z prawami autorskimi!) z zachowaniem oryginalnych czcionek i słownictwa. 
Retro biblioteczka do doskonały sposób na  wycieczkę w czasie oraz okazja do sprawdzenia receptur czy technologii z 19 wieku.
Każda książka wydana jest w  miękkiej oprawie, okładka w formie grafiki.
Zapraszamy!
https://jakwarzyc.piwo.org/retro-biblioteczka-c-1_5.html
 



 

 

 

 
 
 

elroy
Cześć! Jeżeli myślałeś o posiadaniu lub zbudowaniu własnego elektronicznego areometru iSpindel, to mam dobrą wiadomość  Zerknij do naszego sklepu, gdzie znajdziesz części, kity oraz gotowe złożone układy. A jeżeli jeszcze nie spotkałeś się z tymi urządzeniami w swojej piwowarskiej karierze, to zapraszam do dalszej części wpisu. 
 
https://jakwarzyc.piwo.org/elektronika-piwowarska-c-2.html
 
 
A co to?
iSpindel to projekt niemieckiego piwowara Samuela Langa który opracował układ mierzący kąt wychylenia zbalansowanego układu grawitacyjnego w  cieczy. Mówiąc prostym językiem - iSpindel pokaże Ci na wykresie, jak Twoja brzeczka odfermentowuje oraz kiedy ten proces się zakończy.  
Areometr możesz zintegrować z wieloma aplikacjami, jak np. Brewfather i przypiąć go do danej warki, co za tym idzie będąc np. w biurze widzisz jak Twój pils czy aipa pracuje w fermentorze oraz w jakiej temperaturze.
iSpidel posiada czujnik temperatury oparty o układ Dallas DS18b20 który jednocześnie wskaże Ci w jakich temperaturach przebiega Twoja fermentacja.
 
Jak to działa?
Cały układ zamknięty jest w szczelnej preformie PET z całością elektroniki, który po prostu dodajesz do swojej fermentującej warki (lub innych nastawów). Elektronika komunikuje się siecią WIFI ze światem zewnętrznym i przesyła dane w określone miejsca.
 
A co jeśli mam np. 3 warki równolegle?
Możesz korzystać z wielu areometrów, pod warunkiem, że nazwiesz je w ustawieniach inaczej.
 
Czy mogę wyrzucić już mój klasyczny areometr lub refraktometr? 
Skądże znowu, nawet będą ci niezwykle potrzebne, aby poprawnie skalibrować układ. 
 
Konstrukcja jest sprawdzona?
Zdecydowaliśmy się na użycie projektu płytki PCB skonstruowanej przez amerykańskiego bimbrownika Joe ze strony https://www.opensourcedistilling.com, aktualnie jest to The Jeffrey 2.69. Po montażu wielu układów, uznajemy ją za najlepsze rozwiązanie.
Preformy PET pasują idealnie do płytki (dostosujemy je), dodatkowo dołączamy do każdego zestawu specjalny element stabilizujący.
Ogniwa zasilające Li-ion konstrukcji Panasonic 3400mAh
 
Kalibracja jest potrzebna?
Jak każde urządzenie pomiarowe, iSpindel również jej wymaga. Od nas otrzymasz urządzenie które (co jest kluczowe) uzyskuje kąt 25 stopni w czystej wodzie, oraz uśredniony wzór kalibracyjny.  Szczegółową kalibrację musisz wykonać sam. Wystarczy cukier, woda oraz przeglądarka www (lub ms excel). No i chwilę czasu, co jakby w piwowarstwie jest kluczowe
 
Czy uzyskam pomoc w konstrukcji, użytkowaniu?
Pewnie! Zakupione u nas układu posiadają wsparcie techniczne. Pomożemy! Ale zerknij czy Twój problem nie został już opisany na forum.
 
IO-BREW - a co to za marka?
Właśnie powstała   Budujemy własny mały departament odpowiedzialny za projekty elektroniczne
 
Czy Samuel, autor oprogramowania coś z tego ma?
Myślę, że jako jedyni podjęliśmy rękawicę i procent od sprzedanych i zaprogramowanych przez nas układów, będziemy przekazywać w transzach miesięcznych poprzez PayPal autorowi, jako wynagrodzenie za pracę włożoną w rozwój oprogramowania.
 
Jaki otrzymam dokument sprzedaży?
Możesz wybrać paragon lub fakturę VAT.
 
 
 


 
 

 
Podziękowania dla kolegi @Kaniutek za wymianę doświadczeń
 
 


elroy
Taki oto wspaniały dyplom dostarczył kurier do naszego biura.  Dziękujemy Wam - Czytelnikom, całemu zespołowi redakcyjnemu oraz Polskiemu Stowarzyszeniu Piwowarów Domowych za organizację plebiscytu.
Z tej okazji do 31 sierpnia zapraszamy do skorzystania z  rabatu 15%  i darmowej wysyłki Paczkomatem. Wystarczy na stronie https://jakwarzyc.piwo.org wpisać kod rabatowy PSPD
 


elroy
Przemek Iwanek, znana postać sceny piwowarskiej, założyciel Piwo i Cydr, przygotował dla Was profesjonalnie nagrane fragmenty "Jak warzyć piwo". Zapraszamy do odsłuchania! Niestety - mimo, że książki słuchałoby się wspaniale, to technicznie nie jest to możliwie przy tej ilości tabel, wykresów, grafik, czy nomogramów. Ale za to na otarcie łez, w dalszej części wpisu mała promocja na wydanie papierowe
 
 
 
 
KOD RABATOWY WIOSNA
Rabat 7% i wysyłka Paczkomatem za 1.77 - https://jakwarzyc.piwo.org 
 
 

elroy
Cześć! Beersmith od wersji 3 to również abonamentowa forma dystrybucji tego świetnego oprogramowania piwowarskiego. Zapraszam do zakupu najpopularniejszej wersji GOLD. To roczna subskrypcja bez zobowiązań. Program możesz zainstalować na dwóch komputerach (Windows, iOS, Linux), a receptury trzymać bezpiecznie w chmurze Beersmith. Do końca wakacji rabat 5% z kodem rabatowym GOLD5
Zapraszamy! https://www.piwo.org/store/product/20-beersmith-31-klucz-aktywacyjny-gold-1-rok/
 

elroy
Dzięki współpracy BREWNESS.COM - platformy online dla piwowarów domowych oraz piwo.org już od teraz możecie zakupić pełną gamę abonamentów w naszym serwisie. 
Dla użytkowników piwo.org, w przypadku zakupu abonamentu rocznego, cena już na starcie obniżona o 5%.
Oczywiście i jak zwykle proces zakupu jest automatyczny. Zakupiony kod aktywacyjny otrzymacie drogą mailową. Wystarczy wpisać go na brewness.com podczas składania zamówienia i gotowe. 
 
Dostępne abonamenty znajdziesz tutaj: https://www.piwo.org/store/category/11-abonamenty-brewness/
 

 
 

 
 


elroy
Jeżeli zakupiłeś (aś) oprogramowanie Beersmith2 za pośrednictwem piwo.org to mamy dobrą wiadomość. Producent przewidział darmowy upgrade do wersji 3 w wersji cloud GOLD z subskrypcją na 1 rok. 
 
Wersja cloud GOLD to min:
 
Wszystkie aktualizacje główne i pośrednie
Ilość receptur przechowywanych w chmurze Beersmith: 125 
Aktywacja na dwa komputery
Subskrypcja 1 rok
 
Jak wykonać aktualizację:
 
1. Utwórz konto na stronie Beersmith.com: https://beersmithrecipes.com/newuser
2. Skopiuj klucz ze strony zarządzania zakupami: https://www.piwo.org/clients/purchases/
3. Wklej klucz BeerSmith2 na stronie https://beersmithrecipes.com/upgrade2
4. Pobierz oprogramowanie BeerSmith3  http://beersmith.com/download-beersmith/ 
 
Aktualizacja jest możliwa tylko dla tych kont na BeerSmith.com, gdzie jeszcze nie zakupiono wersji 3 oraz kluczy elektronicznych zakupionych na piwo.org od 2017 roku.
 
Polska wersja językowa do pobrania z naszego działu Plików
 
W przypadku problemów, proszę o kontakt mailowy: elroy@piwo.org, lub na PW na forum.
 
Sprzedaż wersji BS3 na piwo.org rozpocznie się od połowy lipca 2018
 
AKTUALIZACJA. Może zdarzyć się sytuacja, że nie będziecie mogli aktywować nowej wersji podając klucz z BS2. Objawia się to komunikatem
 
This key is invalid or was purchased before the cutoff date. Check to see if you entered the key correctly and that you are eligible.
 
Należy wtedy napisać emaila na adres beersmith@beersmith.com podając swój klucz do wersji 2 oraz login i email na które mamy założone konto na Beersmith.com. Autorzy aktywują ręcznie nową licencję. 
 
 
 

elroy
Fermentum Mobile: Wojtek, Filip, Sabina


 
 
Firma powstała z połączenia piwowarskiej pasji i wiedzy naukowej w zakresie mikrobiologii. Jeden z jej założycieli jest piwowarem domowym i rzemieślniczym drugi pracownikiem naukowym Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Synteza doświadczeń ze świata piwa i mikrobiologii zaowocowała przedsięwzięciem mającym ambicję zmienić rynek drożdży piwowarskich w Polsce.
 
Fermentum Mobile posiada własny bank szczepów drożdżowych który służy jako baza do propagacji na większą skalę. Obecnie w zasobach firmy znajduje się 15 szczepów, jednak zamiarem firmy jest rozszerzać w przyszłości bazę szczepów. Oferta firmy skierowana jest w pierwszej kolejności do piwowarów domowych. Od września b.r. dostępne są w sprzedaży fiolki zawierające 25-30 mld komórek drożdżowych. W dalszej perspektywie planowane jest podjęcie współpracy z browarami rzemieślniczymi.
 
Więcej informacji znajdziecie na: http://www.fermentum-mobile.pl/

elroy
Wystarczy więc aktywne konto na piwo.org i w kilka kliknięć możesz stworzyć własny kącik do publikacji. Co ważne - ty jesteś tam szefem, więc pisać możesz o tym co Cię interesuje, porusza lub ciekawi. Nie narzucamy tematyki i jeżeli tylko wena dopisuje - to do dzieła
 
Brewblogi znajdziesz na górnym menu i pod adresem http://www.piwo.org/blogs/

elroy
bottlabel oferuje możliwość wybrania jednego z kilkudziesięciu wzorów, dopasowanie szerokiego zakresu opisów tak z przodu butelki, kontretykiety, oraz krawatki (etykiety na szyjce butelki).
Kilkoma kliknięciami możemy zatem zbudować atrakcyjny wygląd naszej butelki nie obciążając budżetu domowego atramentowymi wydrukami. (a co się z takimi dzieje, warto przekonać się osobiście wyjmując piwo z lodówki )
 
Co również ważne - sklep oferuje możliwość zakupu danej etykiety już od 10 sztuk, co pozwala na zamówienie w jednym liście/paczce wiele różnych wzorów.
 
Autorom życzymy powodzenia !
 
Linki: http://bottlabel.com/
Facebook: https://www.facebook.com/bottlabel

zgoda
Poniższy tekst jest tłumaczeniem artykułu http://www.themadfer...experiment.html, wykorzystane zdjęcie zostało użyte za zgodą autora. Treść pochodzi z wpisu użytkownika Zgoda / Forum piwo.org / Artykuły i opracowania.
 
Jest wiele składników, które wpływają na ostateczną jakość piwa. Chciałbym sprawdzić każdy po kolei, aby dowiedzieć się jaki mają wpływ. Tym razem spróbuję eksperymentalnie sprawdzić, jak na profil smakowy i kolor belgijskiego dubbla wpływają różne specjalne rodzaje cukru.
 
Proces był prosty, uwarzyłem 6 galonów jasnej, średnio nachmielonej brzeczki, schłodziłem ją i przelałem do oddzielnych fermentorów. Wybrałem 5 interesujących mnie cukrów (miękki ciemny kandyzowany, ciemny syrop kandyzowany, bursztynowy kandyzowany twardy, własnej produkcji karmel i muscovado) oraz użyłem białego cukru jako odnośnika. Każdy z cukrów został zagotowany z wodą i dodany do fermentora. Każda próbka została następnie przefermentowana, wyleżakowana i rozlana do butelek. Wynikiem było 6 zaskakująco odmiennych piw z jednej warki.
 
Problemem okazała się próbka kontrolna, ponieważ nie miałem warunków by fermentować ją w odpowiedniej temperaturze. Piwo wyszło nieprzyjemnie alkoholowe, ale generalnie dodatek do 20% białego cukru do tej pory nie dawał w moich piwach przykrych posmaków typu cydrowego.
 
Karmel wyprodukowałem na podstawie przepisu z książki Brew Like a Monk. Jest to dość prosete, trzeba podgrzewać butelkę syropu kukurydzianego Karo z 9g fosforanu dwuamonowego (DAP, pożywka dla drożdży) aż do osiągnięcia pożądanego koloru i smaku. Próbka z karmelem wyszła całkiem dobra, ale zdaje się że karmel nie przefermentował (0.009 gęstości pochodziło z cukru, a próbka skończyła fermentację o te 2.31*P wcześniej), co w efekcie dało nieco zbyt słodkie piwo. Jeżeli będę powtarzał ten eksperyment, to poszukam innego sposobu na zrobienie syropu karmelowego.
 
James z Basic Brewing Radio zaprosił mnie, by szczegółowo przedyskutować wyniki tego eksperymentu. Jeżeli chcesz tego posłuchać, to podcast jest do ściągnięcia z
 
[media]http://media.libsyn.com/media/basicbrewing/bbr12-28-06.mp3[/media]
 
można go znaleźć na http://www.basicbrewing.com/radio lub w iTunes.
 
Podstawowe wyniki eksperymentu (w nawiasie początkowa i końcowa gęstość):
cukier biały - posmaki cydrowe, gorący alkohol, nieprzyjemne (13.73*P, 2.31*P)
miękki ciemny cukier kandyzowany - złożony, rumowy, karmelowy (14.66*P, 2.31*P)
ciemny syrop kandyzowany - ciemny, bogaty, pełny, złożony (14.2*P, 2.31*P)
twardy bursztynowy cukier kandyzowany - czysty, owocowy, podkreśla bazę (13.73*P, 2.06*P)
karmel - słodki, pełny, ciemny, karmelowy (13.97*P, 4.58*P)
muscovado - rumowy, brązowy cukier (13.73*P, 2.06*P)
 
Sugar Experiment (Dubbel)
 
Receptura
----------------
Objętość (Gal): 6.00 (22.71L)
Zasyp (Lbs): 12.47 (5.66kg)
Przewidywane OG: 1.062 (15.12*P)
Przewidywane SRM: 11.9
Przewidywane IBU: 23.7
Wydajność: 72 %
Czas gotowania brzeczki: 90 minut
 
Ziarno/Cukier
-------------
9.00 lbs. - 4.08kg amerykański pilzneński (użyty zamiast planowanego belgijskiego)
1.22 lbs. - 0.55kg cukier (eksperymentalny)
0.75 lbs. - 0.34kg cukier trzcinowy
0.75 lbs. - 0.34kg Maris Otter
0.50 lbs. - 0.23kg słód Aromatic
0.25 lbs. - 0.11kg słód wiedeński
 
Chmiel
-----
1.50 oz. - 42.5g Hallertau Hersbrucker @ 85 min.
0.63 oz. - 17.9g Hallertau Hersbrucker @ 17 min.
 
Drożdże
-----
White Labs WLP530 Abbey Ale
 
Zacieranie
-------------
zasyp 15 min @ 135 (57.2°C)
scukrzanie 45 min @ 145 (62.8°C)
przejściowa 14 min @ 163 (72.8°C)
wygrzew 15 min @ 168 (75.6°C)
 
05.07.2006 Fermentacja w 1 galonowych słojach w temperaturze 18.9°C, za wyjątkiem próbki z cukrem, która fermentowała w temperaturze 22.2°C. Po jednym dniu fermentacji temperatura została podniesionia do 20°C i następnego dnia do 21.1°C.
 
12.07.2006 Po tygodniu fermentacji piwo zostało schłodzone do temperatury 10°C aby przyspieszyć osiadanie drożdży.
 
04.08.2006 Piwo zostało rozlane do butelek.
 
Tłumaczenie na podstawie http://www.themadfer...experiment.html, oryginalny artykuł © Michael Tonsmeire z poniższą notą licencyjną:
 
The Mad Fermentationist by Michael Tonsmeire is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 United States License.
 


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.