Jump to content
Z pianką na dwa
 
© pavulonek

pavulonek
 Share


Na dole West Yorkshire, u góry BrewLab Devon, z tej samej warki 40l :o

Copyright

© pavulonek

 Share


Recommended Comments

Piękna to była, teraz już prawie pod dekiel sięga. Nie wiem jak ją opanować :o W górnym wiadrze kolor już się zbliża do tego dolnego, tzn. do koloru gęstwy. No i te przezroczyste fermentory są zajebiste!!! Normalnie widać jak wszystko żyje, taka burza w wiadrze piwa, jakby się wrzuciło do wody alka-prim albo jakąś tabletkę musującą z magnezem :)

Link to comment

Mam trzy przeźroczyste fermentory i jak tylko mogę to fermentuje w nich. Burzliwa to już obowiązkowo. To co mam się przygotować, że u mnie Yorkshire też będą tak szaleć? :)

Link to comment

Przy Bitterku 8,5°Blg były wyjątkowo spokojne, przy Old Ale 15°Blg już trzeba było blow-off tube zakładać - w 3 dniu fermentacji postanowiły pozwiedzać okolice.

Link to comment

Teraz już dotykają dekla, Bitter ma11,5°Blg. Temperatura otoczenia ok.18°C. W środku pewnie z 22. Nie wiem jak poskromić tą pianę :/

@PawelH - u Ciebie może nie będą tak szaleć, bo co innego wlać brzeczkę na gęstwę, a co innego zebrać gęstwę i zadać. Jeszcze zależy, jak długo gęstwa będzie czekać. Ale jakby co - bądź gotów ;)

Link to comment

Butelczynę bittera na drożdżach, z którymi pracowałeś? Żartujesz? Spoko, będzie ok. 80+80 butelek, na pewno dostaniesz :) We wtorek 11.11 przelewam na cichą, a na gęstwę zaraz wlewam kolejnego bittera :) Trochę gęstwy tylko zabiorę, żeby namnożyć.

Link to comment

A czemu by nie? Zawsze to inny zasyp, woda, zacieranie, schemat fermentacji, w zasadzie tylko drożdżaki te same. To fajny sposób by poznać charakter drożdży. A do tego Bitterki lubię coraz bardziej :)

Link to comment

Uwielbiam bitterki :) Mocno goryczkowe piwo sesyjne to jest to! :) Woda do piwa to w ogóle jakieś fantazje... Ostatnio dodaję gipsu do zacierania i kwasu mlekowego do wysładzania, w planach jeszcze sól z Epsom czy tam jeszcze jakieś inne magnezy... U mnie woda ogólnie twarda (15-20* niemieckich), pH ok. 7.4 czy jakoś tak. Na zakwaszonej wodzie do wysładzania wychodzi dużo lepsza wydajność i chyba trochę lepsze w smaku. Jak mi się skończy kwas mlekowy, to planuję zakup fosforowego.

Ja u Ciebie Kościak rezerwuję butelkę tego "piwa pieprzowego" ;)

Link to comment

Na razie w modyfikacje wody się nie bawię. Nie wydaje mi się by woda była jakimś problemem, a najpierw i tak musiałbym zrobić dokładne badania i pomiary by to w ogóle miało sens.

 

"Piwo pieprzowe"?

Link to comment

U mnie po 20 godzinach od zadania drożdży piana jak w górnym fermentorze, ale struktura taka jak na dolnym :) Tak jak Pavulonek doradził zrobiłem blow-off tube. Jak dla mnie tak ta fermentacja może przebiegać. W obu wiadrach po 26-27 litrów tak więc na sporą pianę nie ma miejsca. I oby piwo zrobiły te drożdże dobre ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.