Jump to content
HBS
 
© LukasB.

HBS


LukasB
 Share


Programik mojego autorstwa. Na nim realizuję pomiar temperatur (DS18B20) oraz sterowanie mieszadłem (PWM). Cały przebieg warki zapisywany jest do bazy danych, zapisywane są w niej również informacje o warce, tj. skład, data warzenia itd.

Programik komunikuje się ze sterownikiem zbudowanym na AVR - który może w przyszłości będzie sterownikiem samodzielnym - tak na wypadek jakby lapka nie było.

 

Proces zacierania można zrealizować na dwa sposoby: tryb manualny lub automatyczny.

- Manualny: sami włączamy/wyłączamy mieszadło, sami włączamy timery przerw.

- Automatyczny: Program sam wyłącza mieszadło podczas przerw, a podczas zwiększania temperatury do osiągnięcia zadanej włącza.

 

Na samym początku robimy nastawy procesu zacierania: ilość przerw, czasy przerw, temp. przerw. Na wykresie kreśli się przebieg temp. zadanej.

Ustawiamy histerezę pomiaru, który termometr mam być termometrem głównym, jest również możliwość uśrednienia wyniku. Generalnie warzę 20 litrowe warki, więc korzystam z termometru dolnego. Termometr umieszczony wyżej użyję na większe. Podczas warzenia co 1 min włącza się głos (Iwonki) żeby zwiększyć lub zmniejszyć temp. Poza podstawowymi funkcjami sterowania, programik posiada bazę danych, do której można wprowadzać dane o warce.

 

Program komunikuje się z termometrami i tranzystorem kluczującym silnik mieszadła (silnik od wycieraczek) poprzez mikrokontroler AVR ATMega32. Na płytce mam układ FTDI, dzięki któremu realizuję komunikację poprzez USB. Całość zaszyta jest w zmodyfikowanej obudowie zasilacza ATX, którym zasilam silnik mieszadła. Dodatkowo umieściłem wyświetlacz LCD 2x16 (z początku chciałem budować sterownik samodzielny tzn. bez komputera, ale postanowiłem sobie poćwiczyć programowanie na PC-ta, więc zrobiłem właśnie takie coś).

Copyright

© LukasB.

From the album:

Mikrobrowar Pradziad

  • 34 images
  • 0 comments
  • 22 image comments

Photo Information for HBS

 Share


Recommended Comments

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.