Skocz do zawartości

Na bazie ekstraktu słodowego


domin-w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem po pierwszej Warce Dark Ale Coopersa. Chciałbym spróbować zrobić następna na bazie ekstraktów. Mam jednak dwa pytania: 1. Widziałem na filmie jak po schłodzeniu brzeczki chłodnicą dolewa wody aby uzyskać odpowiedni poziom Blg. Pytanie czy zagotowanej brzeczki nie można od razu schłodzić zimną wodą do odpowiedniej temperatury ?

2. Czy np. słód karmelowy można również gotować w siatce ? Uniknięcie filtrowania.

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad raz

nie wiem czy jesteś w stanie normalnie pomierzyć gęstość brzeczki mającej 90stC?

ad dwa

można warzyć w siatce.

sam próbowałem cały zasyp tak robić, są chyba nawet takie siatki w sprzedaży, ja robiłem swoją z pieluch tetrowych podwójnie zszywanych, ale po jednej warce odłożyłem na bok. nawet nie to, że się nie sprawdziła, chociaż po porterze nie pozbyłem się ciemnego zabarwienia, ale - słód wolny w garnku, ty mieszasz go łyżką, podpalasz gaz i patrzysz jak sobie pływa, to w górę to w dół - legalny balet, jak jezioro łabędzie.

Edytowane przez wik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może doprecyzuje pytanie 1.

 

Robię z przepisu na 20 L. Nie chcę chmielić 20 L tylko np. 10 L i potem uzupełnić wodą do 20 L uzyskując odpowiednią temperaturę do zadania drożdży.

 

Wiem, że kombinuję ale dopóki nie będę miał warunków do zacierania nie chcę inwestować w sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj się na to, że nawet po wlaniu tych 10-12l chłodnej wody temperatura brzeczki nadal może być zbyt wysoka do zadania drożdży.

Ja zadaje drozdze na drugi dzien - jak wszystko dobrze zdezynfekowane to nie powinno sie nic stac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.