Skocz do zawartości

Fermentis Saflager S-23


Rekomendowane odpowiedzi

(standardowo około 1°Blg / 24h)

Nie wiemy ile trwał lag i jaka jest temperatura. W tym wypadku może i był trzydniowy i 1 blg dziennie i mamy praktycznie tydzień.

Nie twierdzę, że to bedzie dobre piwo ale również nie demonizował bym, że będzie to kaszana. Osobiście nic bym nie robił, nie grzebał i nic nie dodawał.

 

Z drugiej strony nigdy nie dotykam dolniaka przed upływem 3 tygodni, nawet dziesiątki. Z tym że ja lecę z temp. bardzo nisko.

Edytowane przez Giziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam całego Twojego procesu i warunków, ale być może za pochopne wnioski wyciągnąłeś. Drożdże podjeły pracę i dał bym im spokój. Zrobią robotę. Z efektu może nie będziesz do końca zadowolony, ale myśle,że nie będzie też do wylania. W tych warunkach trudno o infekcję z zewnątrz, chyba że coś jest nie tak z Twoim sprzętem. To też jakaś nauka dla Ciebie i doświadczenie. Następnym razem stosuj zalecania producenta i dawaj dwie saszetki, bądź nie stosuj i rób starter. Ja robię z suchych dolniaków startery i nie zauważyłem jakiś negatywnych skótków. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mnie trochę dziwi praca tych drożdży, ale może nie potrzebnie. Miałem saszetkę S-23 z datą do listopada 2014 roku.

Nastawiłem starter 1300 ml 27.12 o godz. 18:30. Drożdże zrehydratyzowane.

Drożdżaki kręciły się na mieszadle w temp. pokojowej do 29.12 06:30. Zdjąłem kolbę i zaniosłem ją do piwnicy 10 st. C aby spokojnie zmarzły do temp. pracy. Po uwarzeniu pilsa 12,5 blg i ochłodzeniu do 10 st. C odlałem 500 ml ze startera do zlewu a resztę zadałem. Było to około 14:00. Zszedłem jeszcze raz do piwnicy wieczorem, nic się nie działo.

30.12 wyjechałem na Sylwestra, wróciłem 02.01 wieczorem i lekkie bulknięcie, może raz na 30s. Dziś 18:00 bulknięcia nie zaobserwowałem przez 10 minut. Pokrywa się nie rozszczelniła bo woda w rurce porusza się przy nacisku na wydętą pokrywę. Czy możliwe, że fermentacja dobiegła końca?

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj zlałem na cichą  Bohemian Pils 13 Blg   23litry

Zacierałem na lenia 

30 minut - temperatura 64-65

30 minut - temperatura 72

drożdże s-23 jedna saszetka 

Fermentacja 

7 dni temperatura 12

14 dni temperatura 8-10

razem 21 dni , zeszło do 4 Blg , wygląda na to że jedna saszetka starczy, tylko trochę dłużej musi fermentować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że przy takim zacieraniu powinno zejść do około 2- 3 blg , co do smaku na razie  wstawiłem na lagierowanie i trudno coś powiedzieć . No nic trochę to potrwa zanim się okaże co ja tam nawarzyłem :)  . Oskaliber. Na marginesie pozdrawiam Kołobrzeg ( szczególnie ulicę Grochowską i Lubelską , za moich czasów Pstrowskiego  :)  :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...
Dnia 12.12.2014 o 14:07, jaras napisał:

Zwróćcie uwagę, że od jakiegoś czasu (ja zauważyłem niedawno) fermentis zaleca jedną saszetkę 11g dolniaków na 10-15L

 

kiedyś:

 

Y16.jpg

 

teraz:

 

fermentis-saflager-w3470.jpg

 

Dla porównania saszetka S-23, gdzie uzależniono ilość drożdży od temperatury zadawania:

 

saflager29.jpg

 

ergo: bez startera nie podchodz :P

 

edit: świadomie dałem zdjęcia w34/70, bo nie używam s23 i nie wiem jak to tam wygląda aktualnie, ale info dla użytkowników co by się upewnili przed zastosowaniem

Jako ciekawostkę załączam zdjęcie aktualnej etykiety wspomnianego szczepu tych uroczych organizmów jednokomórkowych.

Nastąpiła kolejna zmiana w sugerowanej ilości zadawania drożdży. :eusathink:

 

Co myślicie?

 

IMG_20180305_172837.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...

Panowie szybkie pytanie, mam tylko jedną paczkę tych oto drożdży, planuje zrobić na nich niedługo piwo marcowe ok 14blg, temperatura fermentacji ok 12-13'c jak myślicie ile tego zrobić żeby drożdże dały radę ? Dadzą radę przy np 18litrach czy max to te 15 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, WiHuRa napisał:

0.8-1.2g/1l na piwo do 14-15°Blg. Czyli 1 saszetka to na około 10-14l.

Hmmm to lipa, źle popatrzyłem i zamówiłem jedną paczkę ? 

A przed produkcją będę zlewał pilsa na cichą i będę miał gęstwę z Gozdawa german lager w 35. Nie mógł bym dodać tej gęstwy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.