Skocz do zawartości

Fermentis Saflager S-23


Rekomendowane odpowiedzi

Saflager S-23

Dry lager yeast

Ingredients: Yeast (Saccharomyces cerevisiae), rehydrating agent

Properties: This bottom fermenting yeast is originating from the VLB (Berlin) in Germany and is known

under the code RH. The strain is used by Western European commercial breweries and has

been reported to produce lagers with some fruity and estery notes. Sedimentation: high. Final

gravity: medium.

Dosage: 80 to 120 g/hl for pitching at 12C ? 15C. Increase dosage for pitching below 12C, up to 200 to

300 g/hl at 9C.

Pitching instructions: Re-hydrate the dry yeast into yeast cream in a stirred vessel prior to pitching. Sprinkle the dry

yeast in 10 times its own weight of sterile water or wort at 23C ? 3C. Once the expected

weight of dry yeast is reconstituted into cream by this method (this takes about 15 to 30

minutes), maintain a gentle stirring for another 30 minutes. Then pitch the resultant cream into

the fermentation vessel.

Alternatively, pitch dry yeast directly in the fermentation vessel providing the temperature of

the wort is above 20C. Progressively sprinkle the dry yeast into the wort ensuring the yeast

covers all the surface of wort available in order to avoid clumps. Leave for 30 minutes and

then mix the wort e.g. using aeration.

Fermentation temperature: Recommended fermentation temperature: 9C ? 15C, ideally 12C.

Packaging: 4 display units each 38 x 11.5g nitrogen-flushed sachets in cardboard box.

Store in cool (< 10C), dry conditions.

Storage: Opened sachets must be sealed and stored at 4C and used within 7 days of opening.

Do not use soft or damaged sachets.

Refer to best before end date on sachets. 24 months from production date under recommended

Shelf life: storage conditions.

 

 

Typical analysis:

% dry weight: 94.0 ? 96.5

Viable cells at packaging: > 6 x 109 / gramme

Total bacteria*: < 5 / ml

Acetic acid bacteria*: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Wild yeast non Saccharomyces*: < 1 / ml

Pathogenic micro-organisms: in accordance with regulation

*when dry yeast is pitched at 100 g/hl i.e. > 6 x 106 viable cells / ml

Important notice:

Please note that any change to a fermentation process may alter the final product quality. We

therefore advise that fermentation trials are carried out prior to using our yeast commercially.

 

 

 

Saflager S-23

Suche drożdże

 

Skład: Drożdże (Saccharomyces cerevisiae), środek uwadniający.

 

Właściwości: Te drożdże dolnej fermentacji pochodzą z VLB (Berlin) w Niemczech i są znane pod kodem RH. Szczep jest używany przez browarach przemysłowych w Europie zachodniej i produkuje piwo z owocowymi i estrowymi nutami.

 

Sedymentacja: Wysoka.

 

Końcowa gęstość: Średnia.

 

Dawkowanie: 80g/hl do 120g/hl, gdy temperatura fermentacji jest 12°C - 15°C , do 200-300g/hl w przypadku fermentacji w 9C.

 

Zadanie drożdży: Uwodnij suche drożdże do postaci kremu w mieszalniku przed zadaniem. Wysyp drożdże do 10 krotności masy sterylnej wody albo brzeczki o temperaturze 23C ? 3C. Gdy oczekiwana ilość suchych drożdży jest w postaci kremu przy użyciu tej metody (to zabiera 15 do 30 minut), mieszaj delikatnie przez kolejne 30 minut. Następnie zadaj otrzymany krem do fermentora. Alternatywnie, dodaj drożdże bezpośrednio do kadzi fermentacyjnej zapewniając temperaturę brzeczki powyżej 20C. Powoli suche drożdże posyp brzeczkę tak by pokryły całą powierzchnie tak by uniknąć grudek. Pozostaw na 30 minut następnie wymieszaj brzeczkę przy pomocy napowietrzenia brzeczki.

 

Temperatura fermentacji: Zalecana temperatura fermentacji 9C-15C, idealnie 12C

 

Opakowanie: 4 kartony po 38 x 11.5g pakowanych w atmosferze azotu saszetek w kartonowym pudełku.

 

Przechowywanie: Przechowuj w chłodnym (<10C), w suchych warunkach.

 

Otwarte saszetki muszą być zamknięte i przechowywane w temperaturze 4C i zużyte w ciągu 7 dni. Nie używaj miękkich, albo uszkodzonych saszetek.

 

Długość przechowywania: Najlepiej zużyć przed datą wydrukowaną na saszetce. 24 miesiące od daty produkcji pod warunkiem przechowywania w zalecanych warunkach.

 

?Typowa analiza:

% waga sucha: 94.0 ? 96.5

Ilość żywych komórek: > 6 x 109 / gram

Bakterie ogółem*: < 5 / ml

Bakterie kwasu octowego *: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Dzikie drożdże inne niż Saccharomyces*:< 1 / ml

Patogenne mikroorganizmy: zgodnie z regulacjami

 

*w przypadku gdy drożdże są zadane w ilości 100 g/hl

np.. > 6 x 106 żywe komórki / ml

 

Ważna informacja: Zauważ, że każda zmiana w proces fermentacji może modyfikować jakość końcowego produktu.

Dlatego zalecamy aby robić próby fermentacji przed użyciem drożdży komercyjnie.

 

Źródło: http://www.fermentis.com/FO/60-Beer/60-11_product_rangeHB.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość żywych komórek: > 6 x 109 / gram

Czyli chyba 6x10 do potęgi 9 /gram

Dlatego podane są źródła. Tak mi odczytał program z pdf`a nie to było istotne, więc nawet w ogóle się nie zagłębiałem w forme zapisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, że "owocowość" jest ewidentna, tak więc zastosowanie tych drożdży do pilsów jest niefortunne.

Bez przesady z tą owocowością. Bo z tej opinii i opisu producenta, to prawie alowe drożdże wychodzą. Mnie więcej owoców niż S-23 dały np. Budvar Lagery, co mnie niezmiernie zdziwiło. A kluczowa jak zawsze jest temp. fermentacji i leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam' date=' że "owocowość" jest ewidentna, tak więc zastosowanie tych drożdży do pilsów jest niefortunne.[/quote']

Bez przesady z tą owocowością. Bo z tej opinii i opisu producenta, to prawie alowe drożdże wychodzą. Mnie więcej owoców niż S-23 dały np. Budvar Lagery, co mnie niezmiernie zdziwiło. A kluczowa jak zawsze jest temp. fermentacji i leżakowania.

Powiem Ci tak - jak próbowałem ostatnio warzone marcowe, to strasznie waliło owocami tropikalnymi. Gdybym nie wiedział ja było warzone, to bym powiedział że to ale. Fermentacja 10 °C

W34/70 dają znacznie czystszy profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam' date=' że "owocowość" jest ewidentna' date=' tak więc zastosowanie tych drożdży do pilsów jest niefortunne.[/quote'']

Bez przesady z tą owocowością. Bo z tej opinii i opisu producenta, to prawie alowe drożdże wychodzą. Mnie więcej owoców niż S-23 dały np. Budvar Lagery, co mnie niezmiernie zdziwiło. A kluczowa jak zawsze jest temp. fermentacji i leżakowania.

Powiem Ci tak - jak próbowałem ostatnio warzone marcowe, to strasznie waliło owocami tropikalnymi. Gdybym nie wiedział ja było warzone, to bym powiedział że to ale. Fermentacja 10 °C

W34/70 dają znacznie czystszy profil.

Może był jakiś inny problem. Nie chce mi się w to wierzyć, bo piłem trochę piw na S-23 i nic takiego nigdy nie wyczułem. Mój kumpel, uwarzył pilsa na S-23, który właściwie ex equo wygrał konkurs na Wrocławskich Warsztatach, przegrał z jacerem, bo miał gorszą pianę. Mój pils na S-23 był 4. W tyle zostało wiele piw na płynnych drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak coś w tym jest z tą owocowością. Mój pils na S-23 we Wrocławiu w tamtym był roku 3-ci, miał ładnie wyeksponowany smak i aromat chmielowy. To samo piwo trafilo do degustacji Mapajakowi i określił jako owocowe, Marusia chyba zresztą też. Ja tego specjalnie nie czułem.

Marcowe na tych drożdżach w Żywcu uplasowało się na 5-tym miejscu, w opisie który dostałem też wspomniane było o nutce owocowej.

Bardzo lubię te drożdże bo są niekłopotliwe, dobrze pracują w ekstremalnych warunkach (4-5 st), nie produkują siarkowodoru, diacetylu ale rzeczywiście rasowego pilsa jednak bym na nich nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię te drożdże bo są niekłopotliwe, dobrze pracują w ekstremalnych warunkach (4-5 st), nie produkują siarkowodoru, diacetylu ale rzeczywiście rasowego pilsa jednak bym na nich nie robił.

Nie? A u mnie waliło jak z bagien Mordoru. :D Oczywiście z czasem wszystko znika, ale pierwsza burzliwa była dla mnie wstrząsem, już myślałem, że będzie kanał. Możliwe, że to też zależy od składu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcowe na tych drożdżach [s-23] w Żywcu uplasowało się na 5-tym miejscu

Piąte piątemu nierówne. Akurat w tym przypadku była to mocna pierwsza piątka (w sensie wyrównana), tuż za Czesem. Tak więc przeproszę się chyba z nieco niedocenianym dotychczas przeze mnie szczepem (aczkolwiek Budvarom w tej kategorii nie dorównają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

W jakiej najniższej temperaturze udało Wam się skutecznie fermentować na tych drożdżach? Owinąłem fermentor kocem i temperatura wynosi 6 stopni..Blg nie będę jeszcze mierzył bo drożdże zadałem 2 dni temu ale "na oko" ciężko dostrzec oznaki fermentacji, a nie bardzo mam jak jeszcze podnieść temperaturę pomieszczenia..jakieś dobre rady? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zwróćcie uwagę, że od jakiegoś czasu (ja zauważyłem niedawno) fermentis zaleca jedną saszetkę 11g dolniaków na 10-15L

 

kiedyś:

 

Y16.jpg

 

teraz:

 

fermentis-saflager-w3470.jpg

 

Dla porównania saszetka S-23, gdzie uzależniono ilość drożdży od temperatury zadawania:

 

saflager29.jpg

 

ergo: bez startera nie podchodz :P

 

edit: świadomie dałem zdjęcia w34/70, bo nie używam s23 i nie wiem jak to tam wygląda aktualnie, ale info dla użytkowników co by się upewnili przed zastosowaniem

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś rację, jedna saszetka to zdecydowanie za mało, po tygodniu piwo zeszło tylko o 3blg, dziwnie pachnie. Będę ratował nowymi drożdżami i lekkim podniesieniem temp. Pilsa już z tego nie będzie ale może da się wypić. Chyba, że już bakterie się rozszalały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Ja robiłem wiele razy dolniaki na suchych - najczęsciej 34/70. Zawsze startuję z jednej saszetki (ze starterem). Nigdy nie było problemów. Gęstwę po suchych używam dwa, trzy razy.

Z drugiej strony zejście przez tydzień o 3 blg, biorąc pod uwagę dwudniowy lag i zapewne dolny zakres temp. to chyba nie jakaś wielka tragedia. W tym tempie w trzy tygodnie zejdzie do 3 i wtedy próbować co z tego wyszło. Zapachem w dolniaku na tym etapie nie przejmował bym się wcale, bo często są niemiłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.