Skocz do zawartości

Biowin - drożdże piwowarskie


zasada

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Ktoś już może coś więcej powiedzieć na temat tych drożdży?

 

dwa tygodnie temu warzyłem koźlaka, ze względu na to, że moja gęstwa się nie obudziła, a nie miałem nic z dolnych pod ręką, użyłem brewgo-1, start miały przedni, ale że dość mało ich w tej saszetce, to pół dnia 20l wiadro postało w cieple, ok 18st. Po ok 12h od zadania przeniosłem do lodówki - temp otoczenia 10st. [zalecana fermentacja 11-16st]

dziś, po 14 dniach sprawdziłem co u nich. Fermentacja całkowicie stanęła. z 17.5Blg nastawnej mam mam 15.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę coś powiedzieć o tych górniakach. Piwo 12blg odfermentowało do 3blg. Fermentowały w dolnym zakresie temp (17-18), więc wyszło dość neutralne smakowo. Osad w butelkach dość zwarty. Więcej będę mógł powiedzieć za kilka tygodni.

Tak swoją drogą sprzedawca w sklepie powiedział mi, że to są drożdże z Francji. Fermentis jest chyba francuską firma, co nie? Czyżby to były S-04?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą sprzedawca w sklepie powiedział mi, że to są drożdże z Francji. Fermentis jest chyba francuską firma, co nie? Czyżby to były S-04?

Fermentis odsprzedaje swoje wyroby do przepakowana?

Nie znam się na ekonomii/ handlu międzynarodowym zupełnie ale wydaje mi się to z jednej strony możliwe, z drugiej jednak nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentis odsprzedaje swoje wyroby do przepakowana?

Nie znam się na ekonomii/ handlu międzynarodowym zupełnie ale wydaje mi się to z jednej strony możliwe, z drugiej jednak nieopłacalne.

 

Nie, Fermentis nie zezwala na takie coś. Znam przynajmniej 1 przypadek z UK, kiedy Fermentis wystąpił na drogę prawną przeciw producentowi brewkitów, który pakował ich drożdże w generyczne saszetki. Lallemand z kolei nie ma nic przeciwko takim praktykom.

 

To się opłaca. Spójrz ile kosztuje opakowanie 500g drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwodniłeś te drożdże? Ile saszetek użyłeś?

Ja nie bronie tych drożdży ale jeśli zadałeś do koźlaka jedno ich opakowanie mające kilka gram to nic dziwnego, że stanęły.

 

Użyłem jednej saszetki, na opakowaniu jest napis "Dawka na 22l piwa", fakt, gramowo mało jak na taką ilość, dlatego zadałem je na ok 300ml wystudzonej wcześniej brzeczki - temp pokojowa, mieszając czas do czasu. Po tym jak zrobiło mi się ładne mleko i zaczęła powstawać piana, przelałem je do fermentora - również temp pokojowa. I całość w tej temp postała sobie jeszcze 12h. Po 12h wariowały już porządnie, więc uznałem, że starczy im wolności, czas wziąć się do pracy.

Wczoraj, po przeniesieniu fermentora z lodówki do pokoju, 2h wystarczyły im na wznowienie działania i znów w rurce woda ożyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z was miał już okazję posmakować piwa odfermentowanego na tych drożdżach? chcę kupić parę saszetek w obi ale trochę się waham. czytałem posta z czerwca że użytkownik hexx używał tych drożdży więc powinien już być po degustacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z was miał już okazję posmakować piwa odfermentowanego na tych drożdżach?

Już posmakowałem gdy z 13 BLG, zeszło do 4,w czwartek będę butelkował po ostatecznym pomiarze, dam znać.

Jak na razie po spróbowaniu moje obawy są dużo mniejsze niż na początku i myślę, że to będzie dobre piwko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem dziś w OBI w celu nabycia drożdży i spotkała mnie pewna niemiła niespodzianka. cena dolniaków 8zł a górniaków 9, na stonie BIOWIN ceny o połowę niższe więc zamówię w internecie raz więcej w tej samej cenie. ah te super markety!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ah te super markety!

Takie super WOW markety - cytując nowego bohatera popkultury Pieseła.

Ja nadal czekam na zbiorczy raport użytkownika drożdży.

BTW Łódź obok Wrocławia wychodzi na prowadzenie w zagadnieniu sklepów dla piwowarów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samo przetrzymywanie drożdży nie jest trudne. suche i ciemne pomieszczenie z temperatura około 19 st C więc czemu to tak krytykujesz. nie mówię o markecie tylko o sklepie internetowym biowin. kiedyś używałem ich drożdży do wina i innych bym niekupił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BREWGO-02

Fermentacja przebiegała w 18oC. Z 13 BLG piwko zeszło do 4 w 10 dni, później już prawie nie drgnęło.

Chmielowy aromat nie przykryły żadne wyczuwalne nuty drożdżowe, smak czysty.

Gęstwa poszła prosto do soku z jabłek, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

otwarłem właśnie piwko fermentowane za pomocą brewgo-02 i mam drobne zastrzeżenia do tych stworków.

Piwo miało 13 BLG i odfermentowało tylko do 5 BLG mimo zacierania na wytrawnie.

Poza tym osiadanie średnie, słabo zbity osad przy wylewaniu trzeba naprawdę delikatnie zlewać żeby nie wzruszyć drożdży z dna butelki.

Co do profilu smakowego to fermentacja była przy 20st i profil jest dość czysty, niewyczuwalne estry i fuzle.

Mimo, że piwo stoi dopiero tydzień od zabutelkowania jest całkiem dobre.

Gdyby nie poziom odfermentowania to były by całkiem fajne drożdżaki za całkiem fajne pieniądze.

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie mam na cichej dolniaka brewgo 01, czyli bratnie do brewgo 02.

Do około 35 litrów użyłem 2 paczki po 7g i efektu smakowego jeszcze nie znam ,ale jak przelewałem na cichą to zwróciłem uwagę , że nie było stałego, zbitego osadu na dnie tylko drożdże upłynnione. Co prawda temperatura nie była też idealna bo około 14 stopni przy zlewaniu i fermenracji. Chociaż zwróciło też moją uwagę to, że na paczce jest napisany szeroki zakres temperaturowy bo 11 do 22 stopni (ale w te górne granice za bardzo nie wierzę).

Drożdze zlałem do słoika a w słoiku ładnie się osadziły na dnie ( około 250 mm).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zrobiłem piwko na górniakach od biowinu. Wyszła jak dla mnie dobre, opinie można poczytać tutaj : http://www.piwo.org/topic/9656-browar-u-koziolka/page__st__20#entry215789 .

Jedyne co to nisko odfermentowały - do 4 blg. Część tego piwa na gęstwie danstar nottingham zeszła do 2 blg. Choć i to mogło być spowodowane ilością drożdży - co innego gęstwa a co innego rehydratyzowana mała saszetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 miesiące temu...

Użyłem dolniaków brew-go awaryjnie. Przypadkiem ugotowałem W34/75 i cieszyłem się jak głupi, że znalazłem gdzieś w mieście drożdże piwne i to jeszcze dolniaki .

Odfermentowały bardzo słabo. Helles z 12blg dojadły do 4-4,5.

Podczas fermentacji zapach był jak przy drożdżach górnej fermentacji

Przy zlewaniu było bardzo mało w ogóle nie zbitych drożdży. Piwo wyszło klarowne i dobre bez dodatkowych posmaków i zapachów.

Według mnie to na 20l trzeba dać przynajmniej 2 paczki na start albo zrobić starter.

Podejrzewam, że w paczkach jest bardzo mało drożdży i sklepowe przechowywanie nie służy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.