Skocz do zawartości

Niemiła niespodzianka z OXI


dabeer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Do dezynfekcji butelek używam OXI i trafiła mi się niemiła przygoda. Kupiłem pojemnik 400g i przerobiłem na nim kilkanaście warek. Niestety 4 ostatnie okazały się kwasami.

 

Przeprowadziłem więc małe dochodzenie i wyszło, że piwo kwaśniało w trzech różnych fermentorach, więc zakładam że to nie wina pojemników. Przy kolejnej warce użyłem nowego opakowania OXI i tu nastąpiło olśnienie - przypomniałem sobie że przy pierwszych warkach, czyli tych dobrych, roztwór OXI był "śliski", potem ta śliskość zanikła i zaczęły się pojawiać kwasy. Roztwory robione z nowego opakowania OXI znów były śliskie a piwo na powrót dobre.

 

Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi do głowy to fakt, że opakowanie OXI po otwarciu w miarę szybko traci swoje właściwości dezynfekujące. Termin przydatności opiewał na czerwiec 2014, ale już parę miesięcy od pierwszego otwarcia zanikła mi rzeczona "śliskość", która jak czytam jest dobrym wyznacznikiem właściwości dezynfekujących.

 

Czy ktoś ma podobne doświadczenia? Przez jaki czas po pierwszym otwarciu stosujecie skutecznie OXI?

 

Żeby uprzedzić pytania - po pierwszym otwarciu, proszek przechowywany był w oryginalnym, zamkniętym pojemiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda "OXI" nie używałem ale nadwęglanu sodu owszem, a to jest to samo. Mój specyfik zamknięty jest w butelce plastikowej z grubego PE z konkretną zakrętką. Termin przydatności minął już dawno a chemia działa :) Może trefną partie trafiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam czysty nadwęglan z HB i po roku nadal roztwór jest śliski w palcach i czuć że reaguje ze skórą rąk - odczuwam dyskomfort który znika po opłukaniu rąk pod bierzącą wodą. Infekcji też nie miałem ostatnio. Na pewno warto kupować mniejsze ilości chemii i zużywać na bierząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwietrzało pod wpływem reakcji z parą wodną zawartą w powietrzu. Jak pisał przedmówca lepiej stosować mniejsze ilości, ja ze swojej strony polecam przejście na clo2, skuteczniejszy, nie śmierdzi tak jak inne (ale słabą woń ma, nieprzeszkadzającą w czynnościach), i mega wydajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój oryginalny pojemnik otwarty jest ponad rok i roztwór jest ciągle śliski. A nie warzyłeś czasem przy otwartym opakowaniu? Wtedy rzeczywiście para mogła spowodować zwietrzenie. Mam tak z piro, nieraz jak jest wilgotniej w mieszkaniu, a otworzę pojemnik to jedzie siarą jak nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam mam pytanko odnośnie sanityzacji/ dezynfekcji układu do rozlewu z kega pepsi. Jakiego środka użyć by nie reagowało z uszczelkami gumowymi, rurkami w chłodziarce i by kran nie śniedział bo były głosy że kolor złoty lubi zejść. Czego używać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.