Skocz do zawartości

Wiki piwo.org


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Wiki to znane i sprawdzone rozwiązanie, łatwe w edycji i utrzymaniu. Fizyczne narzędzie którego użyjemy to mediawiki, najpopularniejszy i najbardziej zaawansowany skrypt Wiki. (używa go min. Wikipedia)

 

O dalszych szczegółach informować będę pod koniec tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli rozumiem, że wikimedia to program, który stawia się na gdzieś na serwerze i można za pomocy niego tworzyć bibliotekę wiedzy. Czy już ruszyłeś z pomysłem czy dopiero będziesz próbował w wolnym czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli rozumiem, że wikimedia to program, który stawia się na gdzieś na serwerze i można za pomocy niego tworzyć bibliotekę wiedzy. Czy już ruszyłeś z pomysłem czy dopiero będziesz próbował w wolnym czasie?

Tak, to program, który instalujemy na serwerze i działa jak np: http://brewwiki.com/index.php/Main_Page czy też http://www.wikipedia.pl

 

Najważniejsze koncepcje skryptów wiki:

- jeżeli nie ma jakiejś strony, np hasła "przełom brzeczki" to po prostu ją się dodaje, pisząc nowy tekst.

- każda strona jest w pełnie edytowalna do momentu jej zablokowania.

- każda zmiana jest logowana (co i kto zmienił) i zawsze można powrócić do wersji wcześniejszej.

- idealny sprawa do wdrożenia min słownika

 

Temat jest prosty do wdrożenia (30 minut pracy), ale zagłębiam się w administrowanie tym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też się pozagłębiam w razie czego.

Postawienie medawiki zajeło mi 1h (z czego 45min to transer plików na darmowy serwer :D )

O to fajnie, powymieniamy doświadczenia, bo z kilkoma rzeczami nie wiem jak sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z silnikiem Wikimedia może zernkąć tutaj http://piwo.000space.com. Jakby ktoś chciałby się pokręcić i dodać coś (byle co i tak wszystko pójdzie do kosza) to proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim zaczniemy działać w wikipedii chciałbym Was zapytać, jakie kategorie (chodzi o takie kamienie milowe) przygotować na start.

 

Na pewno istotne

 

Sprzęt

Surowce

Gatunki piw (wrzucę opracowanie z forum BJCP)

Receptury

Artykuły

-- oraz podkategorie

Słownik

Coś powinno się znaleźć ? Rzecz jasna, możemy dodać w każdym momencie, ale fajnie byłoby określić szkielet.

Niech każdy zrobi rachunek sumienia, co czytał ciekawego tu i na necie a powinno się znaleźć w Wiki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptury? Przecież tego można znaleźć pełno.

No chyba że mają to być super ekstra przepisy "zdobywcy wielu medali".

Pełno, ale nigdzie w jednym miejscu :D Oczywiście chodzi o sensowne, skorelowane z danym gatunkiem piwa. No i rzecz jasna w oparciu o surowce dostępne w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W surowcach widziałbym ten artykuł, o słodach, choć myślałem o wcześniejszym umieszczeniu go w dziale "Tłumaczenia i większe opracowania" , tak żeby wszyscy mogli wyrazić opinie o poszczególnych gatunkach słodu. W ten sposób można wyciągnąć dużo spostrzeżeń.

Co do receptur jestem jak najbardziej ZA. Moment w którym piwowar przestaje używać zestawów i zaczyna poszukiwać czegoś innego jest straszny. Brak receptur (teraz jest więcej) jeśli zaczyna się kupować poszczególne słody, chmiele, drożdże i nie bardzo wie czego ile dać do warki jest kłopotliwy. Dla mnie sporą kopalnią wiedzy było Dori z piwem zmagania

Dorzuciłbym dział "Oprogramowanie piwowarskie"

Na chwilę obecną więcej pomysłów nie mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trzeba by sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Wiki ma być częścią serwisu piwo.org czy jego esencją. Jeśli to pierwsze, to IMO receptury powinny być raczej w osobnej części na piwo.org, natomiast wiki to powinna być quasi encyklopedia/słownik, gdzie rzeczy, które w ramach dyskusji ustalimy będą traktowane jako pewnik. Przy recepturach takie podejście nie jest raczej typowe. Receptura to receptura, jeden ma taką, drugi inną, ciężko ustalić jedną, która będzie ideałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełno, ale nigdzie w jednym miejscu :D Oczywiście chodzi o sensowne, skorelowane z danym gatunkiem piwa. No i rzecz jasna w oparciu o surowce dostępne w Polsce.

Pisałem już w jakimś innym wątku, ale napisze i tutaj: może warto pomyśleć o możliwości skalowania przepisów? Bardzo mi się podoba taka opcja na beertools. Tylko, że oznacza to już bazę receptur, a nie tylko wrzucane tekstowo przepisy, a to już większa sprawa. No ale zaletą była by możliwość np automatycznego wyliczania IBU czy też SRM...

 

Ale to chyba nie w Wiki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takiego kalkulatora raczej tworzyć nie będziemy. Wiki będzie encyklopedyczną wiedzą.

Tak więc jak Jejski słusznie wspomniał - dodamy soft, a co do receptur to się jeszcze zastanowimy.

 

Nie śmiejcie się teraz :D Adres

 

http://wiki.piwo.org 
czy
http://piwo.org/wiki

Ja się skłaniam za pierwszym, ale chce poznać Wasze zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za pierwszym, bo na końcówki adresów się nie patrzy i zwłaszcza nie pamięta, a jednak nazwa WIKI to jakaś jednak poważna marka.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trzeba by sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Wiki ma być częścią serwisu piwo.org czy jego esencją. Jeśli to pierwsze, to IMO receptury powinny być raczej w osobnej części na piwo.org, natomiast wiki to powinna być quasi encyklopedia/słownik, gdzie rzeczy, które w ramach dyskusji ustalimy będą traktowane jako pewnik. Przy recepturach takie podejście nie jest raczej typowe. Receptura to receptura, jeden ma taką, drugi inną, ciężko ustalić jedną, która będzie ideałem.

Może jakimś pomysłem byłoby podawanie receptur piw komercyjnych będących wyznacznikami stylu, do tego szczep drożdży i warunki fermentacji, historia piwa itd. No ale skąd takowe wziąć, bo raczej nie mam na myśli receptur na klony? Te każdy robi jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakimś pomysłem byłoby podawanie receptur piw komercyjnych będących wyznacznikami stylu, do tego szczep drożdży i warunki fermentacji, historia piwa itd. No ale skąd takowe wziąć, bo raczej nie mam na myśli receptur na klony? Te każdy robi jak chce.

Niestety, tak się nie da. Nawet jak masz pełną instrukcję technologiczną, to nie uda Ci się zrobić w.g. niej identycznego piwa jak browar komercyjny, ze względu na inne wyposażenie, skalę, reżymy technologiczne, składniki. Piwa kalibracyjne trzeba niestety kupować w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz rade zmodyfikować wikimedia by pasowała graficznie? Znasz PHP? Czy będzie to po prostu tak jak widać? Masz jakiś tutorial (może być po angielsku) albo troszkę więcej informacji do poczytania (ciężko mi idzie z ruszeniem tematu :) )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poprawnie zakończyłem proces integracji użytkowników forum->wiki

Poradnik pewnie jutro, bo dziś już nie zdążę.

 

Tak, dopasuje się lekko do wyglądu witryny.

 

Tutorial do czego konkretnie? Poruszania się po wiki, czy zmian w szablonach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszania się po. W sumie wszystko wygląda banalnie proste... i jakoś nie mogę uwierzyć, że to jest proste :lol:

Poruszanie się jest rzeczywiście b. proste. Natomiast dobre wprowadzanie danych, już wymaga chwili zastanowienia

 

Dwa ważne według mnie informacje są tutaj

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kategoryzacja

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Przestrze%C5%84_nazw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.