Skocz do zawartości

Pierwsze Pale Ale


Rekomendowane odpowiedzi

Z suchych drożdży mogę polecić US-05, dają czysty profil i szybko pracują. Co do chmielenia to wszystko zależy od tego co lubisz. Jeśli to ma być angielskie PA to polecam Challenger na goryczkę i Fuggles na smak i aromat. Co do zasypu to oprócz słodu Pale Ale dałbym jeszcze do 10% jakiegoś karmelowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dałbym jeszcze do 10% jakiegoś karmelowego.

Karmelowy ok, ale mniej, max 5%. Robiłem Pale Ale na MauriBrew Ale 514, wyszło bardzo dobre. Na goryczkę Marynka, na aromat Lubelski, dodatek Perle daje miłe aromaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmieliłem Pale Ale marynką, ciekawy aromat, taki z jednej strony cytrusowy, z drugiej strony delikatnie kwaskowy(czuć w zapachu). Mi marynka średnio odpowiada, ale mam kilogram szyszek więc wykorzystuję wszędzie gdzie się da. Jak nie straszna Ci gorycz drogi autorze, a lubisz dobry aromat, to polecam AIPĘ wg. Szisziego, przepis na wiki piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu planuje zrobić pierwsze zacierane piwko, sprzęt skompletowany czekam na paczkę z chłodnicą myślałem nad takim niby Pale Ale..

 

Zwykły Pale Ale 5kg Strzegom czy jakiś droższy kupić np Castle Malting?

Karmelowy Carahell 300g starczy?

Marynka 30g 60 min czy taka ilość wystarczy chodzi aby było lekko chmielone?

Lubelski 20g 15 min?

 

Zacieranie w lodówce 60 czy 90 min?

 

Docelowa ilość brzeczki 23l po gotowaniu i chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda w lodówce (jeszcze) nie zacierałem, ale przy dzisiejszych słodach 60 minut wystarczy. Ilość chmieli zależy jaki próg goryczki w piwie akceptujesz. Sam mam w planie uwarzyć na lubelski konkurs polskie ale. U mnie było (w poprzedniej próbie) niecałe 5 % carahella i ten poziom mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda w lodówce (jeszcze) nie zacierałem, ale przy dzisiejszych słodach 60 minut wystarczy. Ilość chmieli zależy jaki próg goryczki w piwie akceptujesz. Sam mam w planie uwarzyć na lubelski konkurs polskie ale. U mnie było (w poprzedniej próbie) niecałe 5 % carahella i ten poziom mi wystarcza.

 

Dzięki czyli karmelowego starczy a jak myślisz te 30g Marynki będzie ok nie mam doświadczenia z chmielami i właśnie staram się sprawdzić na początek nasze Polskie, ja jestem zwolennikiem bardzo chmielonych piw, ale nie ja sam w domu smakuje żonka pomaga warzyć, więc też musi jej smakować.

Edytowane przez remos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie ja sam w domu smakuje żonka pomaga ważyć, więc też musi jej smakować.

Żebyś się nie zdziwił, kobiety kojarzą nam się z piwami lekkimi, smakowymi, ogólnie rzecz biorąc pijącymi to czego my unikamy. Tymczasem z doświadczenia wiem, że to totalna bzdura. Żona nie raz zaskoczyła mnie trafną opinią o piwie jakim ją częstowałem i chętnie pije piwa, które są po prostu dobre. One (skubane) mają jakiś instynkt i całkiem trafnie potrafią ocenić i docenić, piwo, zupełnie nic o nim nie wiedząc.

Właśnie zauważyłem, że Twoja żona pomaga ważyć, może jak już zważy to i warzyć pomaga? ;)

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem, że Twoja żona pomaga ważyć, może jak już zważy to i warzyć pomaga? ;)

 

Dzięki już poprawiłem znam zasadę pisowni tego czasownika, ale jak widać wpadki się zdarzają :P

 

Może kobiety mają specjalny zmysł ukierunkowany na smak piwa by nas zadowolić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły Pale Ale 5kg Strzegom czy jakiś droższy kupić np Castle Malting?

Karmelowy Carahell 300g starczy?

 

Marynka 30g 60 min czy taka ilość wystarczy chodzi aby było lekko chmielone?

 

Lubelski 20g 15 min?

 

Jeśli masz inne karmelowe to pewnie ciekawsze piwo uzyskasz z ciemniejszymi karmelowymi, ok. 150EBC.

Nie odczujesz różnicy, stosując słody strzegomskie. Baaardzo zaawansowani piwowarzy dostrzegają różnicę ale przy zastosowaniu brytyjskich słodów pale ale np. Maris Otter.

Do obliczenia goryczki dobrze jest stosować kalkulatory do obliczania IBU. Zastosuj na początek taki poziom IBU, jaki ma być dla danego stylu (w opisach są widełki od-do). Będziesz wtedy wiedział, jaki poziom IBU jest dla Ciebie "lekko" albo "bardziej" chmielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.