Skocz do zawartości

Dezynfekcja balonu


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam balon na wino 15l, bardzo stary (może mieć z 50 lat - po dziadku :) ), solidnie wykonany z grubego szkła. Problem polega na tym że ostatni raz był używany gdzieś na początku lat 90... i od tamtego czasu leżakował sobie w piwnicy... a wczoraj został przeze mnie odkopany... Balon ogólnie nie jest jakoś bardzo "zarośnięty" ale mam problem, aby go porządnie zdezynfekować... umyłem wczoraj ile dałem rady Ludwikiem, wypłukałem i wlałem roztwór z 5g OXI (muszę dokupić - bo mi się skończyło). Troszkę "przeżarło" ale to nie jest to co powinno być...

Chce go wykorzystać do fermentacji piwa z Brewferm - Christmas (ok. 7l) - plastikowe fermentatory z BA troszkę za duże na ten proces ;) No po za tym chce z niego korzystać ze względów sentymentalnych :) no i poza tym całkiem solidnie wygląda - dużo lepiej niż, te które teraz widuje w marketach...

Ale wracając do tematu, czego użyć i w jakich proporcjach?? Pirosiarczynu potasu (disiarczyn potasu) czy pirosiarczynu sodu (disiarczyn sodu) solidnie rozrobić i zostawić na parę dni?? Czy jakiś inny produkt, których jest mnóstwo na rynku np. Iodophor, Detersol, Sanaton itp. itd.

Albo po prostu zrobić z niego "wazon" :P i kupić sobie nowy za 35zł w markecie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalej go kretem lub czystym NaOH i do pełna wody zostaw na parę dni, z zewnątrz to mleczko Cif i porządne szorowanie pomoże. Potem do odkażenia Pirosiarczyn i spokojnie możesz używać ;) Sam odgrzebuje takie balony po komisach i ludziach, jeżeli w środku będzie osad który nie będzie chciał zejść to najlepiej użyć szczotki do balonu i porządnie zszorować z ciepłą wodą, lub nasypać ryż i parę minut wstrząsnąć. Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sypię owies i owsem potrząsam. Ale najpierw saszetka kreta, żeby takie zaschnięte brązowe osady się oderwały, albo przynajmniej zmiękły. Później kilka razy płuczę i dezynfekuję piro. Po samym krecie balon jest jak nowy. Ja odradzam zalewać do pełna wodą balon, później przy wylewaniu lubi pęknąć, mi tak pękł, od tamtego czasu płuczę przez energiczne bełtanie małą ilością wody, do dzisiaj mam blizny na rękach, akurat w święta mi to się wydarzyło..

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.