Skocz do zawartości

AIPA - ocena i korekta


krzysiek9999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę zrobić coś na kształt AIPA i pomysł mam taki:

 

Słody:

Pale Ale - 5kg

Monachijski - 1 kg

Karmelowy jasny - 0,5 kg

 

zacieranie 60' w 680

 

Chmielenie - i tu mam największy problem, ale chciałem tak:

Cascade (7,9%a-k) - 25g 60'

Cascade - 25g 30'

Willamette (4,1%a-k) - 25g 10'

Willamette - 25g 10'

Willamette - 50g na zimno (na cichą ok. 7 dni)

 

Liczę na ok. 22-23 l Blg18 i IBU ok. 60

 

Proszę o ocenę i ewentualną korektę, chociaż możliwości manewru mam niewielkie - jeśli chodzi o słody, to tylko zmieniać mogę ilość (ew. mam jeszcze karmelowy ciemny i kawowy :) ) , a chmiele mam jeszcze tylko polskie (za to wszystkie). Z amerykańskich mam tylko właśnie Cascade i Willamete po 100 g. Oczywiście wszelkie zmiany jeśli chodzi o zacieranie i chmielenie są akceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że 25 g na 10 min i 25 g na 1 min. Wg brewtargeta goryczka mi wyszła ok. 40, więc możesz śmiało dorzucić, np. po 10 g na każdym etapie. I tak dla jaj sypnij po 10 g jednego i drugiego do zacierania i filtrowania. Będzie fajnie!

A by the way: Jaką, Łaskawco, planujesz wydajność? Bo plan wyciśnięcia 23 litrów 18 bailinga wygląda ambitnie... Sama końcówka widełek stylu.

Edytowane przez zbynieks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na moje przy takim chmieleniu będzie to bardziej IPA niż AIPA. Jeśli masz tylko polskie chmiele to ja bym dał trochę marynki do goryczki

 

marynka - 20 g- 60min

Cascade - 15g - 60min

Cascade - 10g - 30min

Cascade - 25g - 25min

a dalej tak jak rozpisałeś

 

Co do zacierania to ja dałbym jeszcze trochę karmelowego ciemnego (300g)- powinno fajnie poprawić kolorek, a ponad to moim zdaniem takie karmelowe posmaki przy takiej goryczce bardzo fajnie pasują

 

ps.

A by the way: Jaką, Łaskawco, planujesz wydajność? Bo plan wyciśnięcia 23 litrów 18 bailinga wygląda ambitnie... Sama końcówka widełek stylu.

 

też jestem ciekaw - sam będę robił jutro AIPA i przy zasypie 7,500kg słodów łącznie, założeniu 25l gotowego piwa i wydajności 80%, Blg wychodzi mi 16,9

Edytowane przez VeryBerry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A by the way: Jaką, Łaskawco, planujesz wydajność? Bo plan wyciśnięcia 23 litrów 18 bailinga wygląda ambitnie... Sama końcówka widełek stylu.

Tak po prawdzie to tylko dlatego aż 18, bo ostatnio jak robiłem np. Milk Stouta, to przy zasypie 4,5 kg wyszło mi 28 l o Blg 12... Więc wydajność ok. 78% z tego co się orientuję. Jak mi teraz też wyjdzie taka wydajność, to przy Blg 16 znowu mi drożdże wyemigrują przez rurkę :) A może nie wiem z jak to policzyć? Uświadomcie mnie pls :)

I tak dla jaj sypnij po 10 g jednego i drugiego do zacierania i filtrowania. Będzie fajnie!

A co to da?

 

No i ponieważ Cascade, który mam ma dużą zawartość alfa-kwasów, to tak pomyślałem, że może on być na goryczkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam posiadam

 

Słody:

Pale Ale - 5kg

Monachijski - 1 kg

Karmelowy jasny - 0,3 kg

Bursztynowy - 0,4kg

Pszeniczny - 0,3kg

 

Chmiele po 100g chinook,cascade,amarillo i citra

Chciałbym zrobić piwko według tej receptury http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/page__st__200?do=findComment&comment=203198 tylko centinenial zastąpić cascade.Chyba że macie pomysł na jakieś inne chmielenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Proszę o ocenę receptury mojego pierwszego AIPA:

 

22l

strzegomskie:

5kg pale ale

0,3kg karmelowy 150

0,2kg pszeniczny jasny

zacieranie 65' 670C

 

chmielenie:

Chinook 60', 45', 30' po 10g

Amarillo 20', 15', 10' po 10g

Citra 10', 5', 1' po 10g

 

na zimno:

20g Amarillo, 20g Citra

 

fermentacja US-05, tydzień burzliwej, tydzień-dwa cicha (7dni chmielenie na zimno).

Proszę o krytykę i sugestię w stronę poprawy przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem za mało chmielu na 60'. goryczka będzie nijaka. lepiej wrzuć cały ten Chinook od razu.

zakładasz burzliwej tydzień, a co jak fermentacja się wydłuży?

i na zimno bym chmielił max 4-5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien piwowar na spotkaniu uświadomił mnie, że stosowanie innych słodów niż Pale Ale Maris Otter w piwach typu IPA AIPA itp. mija się z celem. Jako argument podał, że piwa, które wygrywają konkursy, głównie składają się ze słodu Pilzneńskiego. Pewnie coś w tym jest. Poprawcie mnie, jeśli gadam bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ave!

 

Podepnę się pod wątek.... Jako, że planuję uwarzyć moje pierwsze AIPA proszę o opinię dotycząca poniższej zestawu, który posiadam (głównie czasy chmielenia), jesli cos zmienić - rady mile widziane :)

 

Słód pale ale 4,5-5kg

Słód Caraamber 1,0 kg

Słód karmelowy ciemny Caraaroma 300 0,2kg

 

Chmiel Cascade 30g

Chmiel Centennial 60g

Chmiel Citra 30g

Chmiel Chinook 30g

 

Czy mogę do powyższego zestawy wykorzystać gęstwe po safbrew s-33?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien piwowar na spotkaniu uświadomił mnie, że stosowanie innych słodów niż Pale Ale Maris Otter w piwach typu IPA AIPA itp. mija się z celem

 

Maris Otter do AIPA? Wszelkie zalety tego słodu zostają i tak przykryte przez chmiel. Skoro nie robi różnicy, to po co przepłacać? Maris otter zostawiłbym sobie na inne piwa, jak porter angielski, gdzie użycie tego słodu robi różnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien piwowar na spotkaniu uświadomił mnie, że stosowanie innych słodów niż Pale Ale Maris Otter w piwach typu IPA AIPA itp. mija się z celem. Jako argument podał, że piwa, które wygrywają konkursy, głównie składają się ze słodu Pilzneńskiego. Pewnie coś w tym jest. Poprawcie mnie, jeśli gadam bzdury.

 

To Pale Ale Maris Otter czy Pilzneński, zdecyduj się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ave!

 

Podepnę się pod wątek.... Jako, że planuję uwarzyć moje pierwsze AIPA proszę o opinię dotycząca poniższej zestawu, który posiadam (głównie czasy chmielenia), jesli cos zmienić - rady mile widziane :)

 

Słód pale ale 4,5-5kg

Słód Caraamber 1,0 kg

Słód karmelowy ciemny Caraaroma 300 0,2kg

 

Chmiel Cascade 30g

Chmiel Centennial 60g

Chmiel Citra 30g

Chmiel Chinook 30g

 

Czy mogę do powyższego zestawy wykorzystać gęstwe po safbrew s-33?

Po pierwsze masz o wiele za duzo karamelu. Do IPA daj do 10% karamelu w stosunku do slodu podstawowego.

Zasyp:

5 kg Pale Ale / Pils

0.45 kg caraamber

Chmiele:

Chinook 30g 60'

Centennial 30g 15 min

Cascade 30g 0 min

Citra 30g na zimno

Centennial 30g na zimno

Drożdże: US-05 (nie S-33)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! o to chodziło, nie mam doświadczenia z chmielami z za oceanu więc pozostaje mi oprzeć się na w/w przykładzie.

w przypadku późniejszych AIPA będę już kombinował sam.

 

...jeszcze jedno czy jak dodam tylko 0,45 caraamber'a kolor nie będzie zbyt jasny? chciałbym uzyskać intensywnie bursztynowy kolor.

 

Ave!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...jeszcze jedno czy jak dodam tylko 0,45 caraamber'a kolor nie będzie zbyt jasny? chciałbym uzyskać intensywnie bursztynowy kolor.

 

Ave!

Będzie miał dobry kolor na IPA. Albo, zawsze możesz to zastąpić jakimś karamelowym 60-80L, (~120-160 EBC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeszcze jedno czy jak dodam tylko 0,45 caraamber'a kolor nie będzie zbyt jasny? chciałbym uzyskać intensywnie bursztynowy kolor.

samo 15-16 Blg zrobi trochę roboty, caraamber dodatkowo pokoloruje i będzie ok

 

będzie pan zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.