Skocz do zawartości

Schemat mojego domowego browaru - Porady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem mało doświadczonym piwowarem, ale ta sztuka coraz bardziej do mnie przemawia.

Pewne doświadczenie z produkcją alkoholi już mam, wino i miody robię od około 8 lat. W moim pierwszym poście chciałbym się z Wami podzielić projektem mojego browaru, oraz uzyskać od Was garśc porad na ten temat. Kilka warek już mam za sobą, jednak są one robione sposobami typowo domowymi. Forum czytam od dośc dawna, posiłkuje się radami tu zawartymi.

 

Zaczynajmy:

Cały cykl produkcji podziedzieliłem na 4 etapy - nic odkrywczego.

 

I etap: Śrutowanie słodu - tutaj dużo nie trzeba pisać. Zamierzam kupić jakąś dobrą śrutownice, ponieważ narazie kupowałem surowce już ześrutowane.

 

II etap: Zacieranie, wysycanie, filtracja - poniżej przedstawiam rysunek schematyczny

 

browar1.jpg

i komentarz:

'keg z wodą 50l' - keg w którym bedę podgrzewać wodę, która najpierw będzie służyła do ogrzewania zacieru, a potem do wysycania - system herms.

Moja watpliwość to ogrzewania wody. Elektryczne w postaci grałki zamontowanej w zbiorniku (grzałki od pralek?), albo kuchenka elektryczna i grzanie od dołu. W oby tych przypadkach będę mógł zamontować system czujników /czerwone kropki na schemacie/ który automatycznie bedzie sterował temperaturą wody.

W przydapku trzecim, ale najtanszym czyli podgrzewania palnikiem gazowy, taka kontrola bedzie utrudniona.

'keg do zacierania 50l' - tutaj pokuszą się o zamontowanie fałszywego dna, podobno nie ma problemów z brakiem filtracji.

Deszczownica oczywiście bedzie miała regulowaną wysokośą, aby nie napowietrzać brzeczki.

Planuje dać czujniki temp na wyjściu z deszczownicy, oraz na wejściu pod fałszywym dnem. Obiegiem bedzie sterować popa (najprawdopodobniej od pralki).

Zatanawiam się nad zainstalowaniem mieszadła w tym zbiorniku, aby nie spowodować zbicie się młóta.

 

Po zacieraniu, wysycanie woda z 'kega z wodą' i filtracja przez fałszywe dno do fermentatorów. Wybrałem fermentatory, a nie gar do chmielenia, żeby móc na tym etapie podzielić warkę na mniejsze części.

 

Etap III: Chmielenie, filtracja chmielu, fermentacja

browar2.jpg

Chce użyć garnka 50l który będzie ogrzewany przez palnik gazowy do chmielenia.

Dodatkowe elementy tego etapu warzenia to chłodnica oraz filtrator z rurek miedzianych.Potem przelewanie do fermentatorów właściwych w których zachodzi fermentacja burzliwa i cicha jednocześnie.

 

Jaki garnek kupić emaliowany czy nierdzewkę? Boję się, że przy manerwowaniu w garnku emaliowanym chłodnicą i foltratorem mogę uszkodzić emalię. Na forum przewijają się głosy, żeby nie kupować nierdzewki tylko keg, obciąc górę i ma się garnek. Zobaczymy jak bedzie z finansami.

 

Etap IV: fermentacja cicha i zlewanie do kegów/butelek.

To już nie będzie takie trudne w stosunku do w/w czynności.

 

Planowany budżet to 2tyś zł. Jedyne co posiadam narazie to fermentatory, wszystko inne do wymiany.

Proszę o komentarze bardziej doświadczonych kolegów mojego browarku, abym już na etapie planowania wykluczył błędy konstrukcyjne.

 

Lista zakupów:

3 kegi 50l (opcja z kegiem zamiast garnka do chmielenia);

grzałka lub płyta grzewcza;

rurki miedziane (deszczownica, system herms, chłodnica, filtrator chmielu);

zawory;

czujniki temp plus sterownik;

pompa od pralki;

fałszywe dno;

taboret gazowy;

plus koszt robocizny, spawania, itp.

 

 

Pozdrawiam

jamwnukers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że HERMS-a zamierzasz zbudować.

Jeżeli planujesz wybicie na 2 fermentatory to do chmielenia polecam garnek min 70l a najlepiej 100l.

Przy chmieleniu i gotowaniu na moim 100l nie mam problemów z uciekającą pianą.

I whirpool przy dużym i płaskim dnie ładnie wychodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem keg o pojemności 50 litrów do ważenia, ponieważ mogę podzielić warkę i chmielić na dwa różne sposoby. Ale oczywiście jesli kupię garnek 70l też tak mogę zrobić. Akurat ten element będzie na końcu kupowany i zadecyduje kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co będziesz ważył keg :/

Jeśli ważyć w nim chmiel, słód to OK jeśli piwo to już warzyć :)

 

Widzę, że koledzy są bardzo czujni. Proponuję jednak wnieść coś merytorycznego do tematu i pomóc koledze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest woda do wysycenia? Po co Ci czujnik temperatury na deszczownicy i w garze z wodą do (chyba) wysładzania? Wg tego schematu dochodzę do wniosku, że chcesz zawracać pierwsze litry brzeczki przez deszczownice :roll:

Wybrałem fermentatory, a nie gar do chmielenia, żeby móc na tym etapie podzielić warkę na mniejsze części.
Piszesz coś takiego, a na rysunku opisujesz, jako gar do chmielenia?
dobrą śrutownice

Większość nas nazywa ten przyrząd śrutownikiem.

 

Moim zdaniem zbyt wziąłeś do serca sobie techniczne aspekty piwowarstwa, które oczywiście są ważne, ale dużo mniej od choćby kontrolowania przebiegu fermentacji, doboru drożdży, zasypu itd. Kwestia wykonania całej instalacji, to jedna sprawa, a druga, to poznanie jej specyfiki, które musi być poparte jakimś pojęciem odnośnie tego hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze spraw formalnych: słownictwo piwowarskie trochę leży, nie wysycanie a wysładzanie, no i fermentor.

 

Technicznie:

- z KEGa 50L wybicie to ok 38,5 L, czyli akurat na 2 kegi Pepsi

- zbiornik HLT czyli wymiennik ciepła nie musi być kegiem, ze względów oszczędnościowych może to być beczką z HDPE, oczywiścia kwestia bezpiecznej instalacji grzałki podobnie ze kadzią zacierną.

- nie musi występować deszczownika, wystarczy podać wodę do wysładzania lekko poniżej poziomu płynnej części zacieru

- najważniejsza w tym systemie będzie pompa, są różne szkoły.

- zamiast miedzi można zastosować węże silikonowe.

 

Piszę o tańszych zamiennikach dlatego, że taki system zrobisz w wersji pierwszej, a zadowolony będzie może w wersji czwartej - czyli czeka cię dużo przeróbek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest woda do wysycenia? Po co Ci czujnik temperatury na deszczownicy i w garze z wodą do (chyba) wysładzania? Wg tego schematu dochodzę do wniosku, że chcesz zawracać pierwsze litry brzeczki przez deszczownice :roll:

Woda oczywiście do wysładzania. Czujniki na deszczownicy, żeby mierzyć temperaturę po wymianie ciepła, w garze z wodą do kontorlowania temperatury i automatycznego kontorlowania grzałki. Nie będzie zawracania pierszych litrów brzeczki przez deszczownice. O tym nie pomyślałem. Można to dodać jeśli jest sens.

 

Wybrałem fermentatory, a nie gar do chmielenia, żeby móc na tym etapie podzielić warkę na mniejsze części.
Piszesz coś takiego, a na rysunku opisujesz, jako gar do chmielenia?

Na pierwszym rysunku na końcu schematu jest fermentator, na drugim na początku gar do chmielenia. Oczywiście w zamyśle jest przelanie warki z fermentatora do gara w ilościach odpowiednich do chmielenia.

 

dobrą śrutownice

Większość nas nazywa ten przyrząd śrutownikiem.

Oczywiście pomyliłem się, jak już pisałem czasami mylą mi się pojęcia.

 

Moim zdaniem zbyt wziąłeś do serca sobie techniczne aspekty piwowarstwa, które oczywiście są ważne, ale dużo mniej od choćby kontrolowania przebiegu fermentacji, doboru drożdży, zasypu itd. Kwestia wykonania całej instalacji, to jedna sprawa, a druga, to poznanie jej specyfiki, które musi być poparte jakimś pojęciem odnośnie tego hobby.

Moim zdaniem w tym dziale poruszamy wątki sprzętu. Nierozumiem też jak z mojego pierwszego postu na forum i to dotyczącego instalacji, w którym faktycznie popełniłem trochę błędów w nazwach możesz ocenić moją wiedze dotyczącą sztuki warzenia piwa.

Nigdzie nie napisałem, że nie wiem jak wygląda fermentacja, zacieranie i inne aspekty piwowarstwa. Jak już mówiłem wiem jak się robi piwo i je robiłem. Napewno nie mam takiej wiedzy jak niektórzy tutaj na forum i jeszcze wiele razy będę o coś pytal, co niektórym może wydawać się oczywiste, ale sądzę, że właśnie na tym polega forum. Uczę się, staram. A gdzie przy okazji można się nauczyć dobrze warzyć piwo jak nie na lepszej technologicznie instalacji niż garnek i dwa fermentatory?

 

 

Ze spraw formalnych: słownictwo piwowarskie trochę leży, nie wysycanie a wysładzanie, no i fermentor.

Wiem, wiem wysładzanie, naleciałości z innej branży :-) A jeśli chdzi o słowo fermentor, to całe winiarskie życie używałem fermentatorów i nie moge się przestawić.

 

Technicznie:

- z KEGa 50L wybicie to ok 38,5 L, czyli akurat na 2 kegi Pepsi

- zbiornik HLT czyli wymiennik ciepła nie musi być kegiem, ze względów oszczędnościowych może to być beczką z HDPE, oczywiścia kwestia bezpiecznej instalacji grzałki podobnie ze kadzią zacierną.

- nie musi występować deszczownika, wystarczy podać wodę do wysładzania lekko poniżej poziomu płynnej części zacieru

- najważniejsza w tym systemie będzie pompa, są różne szkoły.

- zamiast miedzi można zastosować węże silikonowe.

 

Piszę o tańszych zamiennikach dlatego, że taki system zrobisz w wersji pierwszej, a zadowolony będzie może w wersji czwartej - czyli czeka cię dużo przeróbek :)

Chcę użyć kegów, mam dostęp do prądu 3-fazowego więc pewnie zainstaluje grzałkę. W kegu wydaje mi się to bezpieczniejsze. Po rozmowach z francem doszedłem do wniosku, że warto zaintalować mieszadło w zbiorniku zaciernym. Co do pompy to czytałem już trochę o tym na forum. Podobno najlepsze te od starszych modeli pralek, oczywiście nowe/nieużywane.

Co do silikonowych wężyków to używam takich w instalacji do wina, wiem z doświadczeni, że w wyższych temperaturach łatwo się odkształcają. Chyba, że są jakies specjalne.

 

Pozdrawiam i dziękuję za sugestie.

MW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać, czy taki http://allegro.pl/keg-kegi-beczki-po-piwie-50l-destylator-keg-i3268243049.html keg nadaje się na do przerobienia go na zbiorniki do instalacji herms?

Jeśli grzanie wody będzie się odbywać poprzez grzałki zamontowane w środku kega to nie będzie problemu z tą gumową otuliną?

 

Pozdrawiam

MW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samego grzania elektrycznego te kegi raczej się nadają, ale: po pierwsze uważaj na tego kolesia bo kręci! po drugie blacha jest cienka jak żyletka - jak to napisał mi @Maryush, po trzecie uchwyty tych kegów są gumowe, a nie z blachy! Też już chciałem kupić od niego kegi ale @Maryush mnie ostrzegł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samego grzania elektrycznego te kegi raczej się nadają, ale: po pierwsze uważaj na tego kolesia bo kręci! po drugie blacha jest cienka jak żyletka - jak to napisał mi @Maryush, po trzecie uchwyty tych kegów są gumowe, a nie z blachy! Też już chciałem kupić od niego kegi ale @Maryush mnie ostrzegł!

Dzięki za przestrogę, chyba wybiorę jednak tradycyjne kegi.

 

A ja mam pytanie jak widzisz filtrator do chmielu? Z mojego baaaardzo skromnego doświadczenia wiem, że odfiltrować szyszki nie jest łatwo.... A granulatu się nie da :)

Myślałem dokładnie na takim systemem o jakim napisał Atego.

 

Mam pytanie jak najszybciej 'zdjąć' górną pokrywę z kega? Palnikiem acetylenowo-tlenowym? Czy są jakieś metody dla osób które nie posiadają owego przyrządu?

I jeszcze jedno pytanie - fałszywe dno - lepiej dziurki, czy jak znalazłem w jednym wątki nacięcia (jak diaksem)? Jak dziurki to średnica 1; 1,5 czy 2 mm?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie jak widzisz filtrator do chmielu? Z mojego baaaardzo skromnego doświadczenia wiem, że odfiltrować szyszki nie jest łatwo.... A granulatu się nie da :)

Da się. Po wielu próbach do tego doszedłem i teraz brzeczka z wymiennika leci całkiem klarowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zakupiłem dziś pierwszego kega 50l. Ale mam zagwostkę. Były kegi 50 litrowe wysokie, ale wyższe i węższe (1) oraz niższe i szersze (2). Najlepiej pokaze to (dość niewyrażne zdjęcie).

kegi2.jpg

 

Na MLT kupiłem ten niższe, ponieważ będę mógł zamontowac tak fałszywe dno o większej średnicy, co spowoduje większą powierzchnię kontaktu z fałszywym dnem. Lecz z drugiej stony przy małym zasypie miaższość warstwy filtracyjnej będzie mniejsza.

 

Na potrzeby HLT i kega do chmielenia która wersję polecacie? Przypominam, że HLT będzie grzany grzałkami, więc tutaj widzę ten wyższy keg i zamontowanie grzałek pionowo. Keg do chmielenia będzie grzany gazem.

 

Jeśli ktoś byłby zainteresowany to kegi są do kupienia na skupie złomu http://www.desch.pl/ w Legionowie, ul. Zegrzyńska 44. 50l za 170 zł, 30l za 150 zł.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

nie chcę tworzyć nowego watku, a że pytanie dotyczy mojej instalacji to zapytam tu.

 

Czy ktokolwiek próbował robić fałszywe dno z siatek ze stali nierdzewnej? Na przykład takich dostępnych tutaj: http://www.tkanmet.pl/4.html, czy tu: http://www.rozamet.pl/siatka-tkana.

Można wybrać sobie pasującą średnice oczka (kwadratowego) oraz grugość drutu.

Myślałem zrobić to tego porządny stelaż z prętów nierdzenych, wszystko ładnie zespawać i mieć mocne, wytrzymałe fałszywe dno z dobrym prześwitem.

 

Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez jamwnukers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.