Skocz do zawartości

Drożdże suche do piw niemieckich (Alt/Kolsh)


Rekomendowane odpowiedzi

Jakie drożdże suche polecacie do piw typu Alt i Kolsh? Chciałbym jakieś o dobrej flokulacji, bo jednak te piwa powinny być klarowne.

Zastanawiam się nad Nottingamami lub S-04, ponoć mają czysty profil przy niższych temperaturach. Nie wiem jednak jak to będzie z nagazowaniem. Aktualnie jestem świeżo, po zabutelkowaniu Stouta na Nottingamach - szybko się zbiły (praktycznie już po pierwszym dniu) i nie wiem czy piwo będzie dostatecznie nagazowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja warzyłem swojego na us05, wyszło bardzo fajne piwo,delikatne a jednocześnie wyraziste. Bardzo klarowne, najklarowniejsze ze wszystkich dotychczasowych warek. Polecam!

 

P.S.

Warzyłem już 2 kolesche na tych drożdżach, do jednego użyłem mchu irlandzkiego, w momencie zlewania do butelek był klarowny jak kryształ. Drugi koelsch bez mchu po tygodniu w butelkach sklarował na kryształ.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam problem czy lepsze będą us-05 czy s-33. Widzę, że jednak zgodnie wykluczyliście s-04 oraz nottinghamy, z którymi spotykam się najczęściej i mam z nimi dobre doświadczenia (:

 

GBLS, jak klarowne było piwo na s-33, szybko się zbijają? Widziałem w jakimś sklepie, że są polecane do zestawów. Pewnie będą pracować w przedziale 16-18C.

Edytowane przez Posulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolsch i alt to moje ulubione piwa, warzę ich sporo ostatnio i używam 2575 Wyeast, są rewelacyjne. Do tych piw nie polecam S-33, moim zdaniem się nie nadają. Warto zainwestować w płynne drożdże, zrobić na nich kilka warek.

Kolsch nie wychodzi mi idealnie klarowny (słód pszeniczny mielę na mąkę), ale nie zwracam na to szczególnej uwagi, mi to nie przeszkadza, zawsze można też użyć żelatyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-33 to badziew. US-05 pod każdym względem są lepsze, chociaż żadne z nich nie nadają się za bardzo do niemieckich ejli: US-05 są wyraźnie owocowe i amerykańskie, a S-33 za słabo odfermentowują.

Poleciłbyś jakieś inne z dobrą, lub chociaż średnią flokulacją?

 

Dedykowane Wayesty do Kolsha mają niską flokulacje, pewnie stąd problemy z klarownością. Bardzo często biorę gdzieś swoje piwa i nosze w plecaku, a po takim transporcie wyglądają jak pszeniczniaki - nie przepadam za tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedykowane Wayesty do Kolsha mają niską flokulacje, pewnie stąd problemy z klarownością. Bardzo często biorę gdzieś swoje piwa i nosze w plecaku, a po takim transporcie wyglądają jak pszeniczniaki - nie przepadam za tym.

Robiłem koelscha na tych drożdżach i nie było problemu z klarownością .... fakt faktem cicha w lodówce przy ok 7st C przez 2,5 tygodnia (sporo tego osiadło).

Po refermentacji osad na dnie jest raczej zbity więc chyba fakt noszenia w plecaku będzie miał się podobnie co do efektu zmętnienia .... bez względu na szczep drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisali poprzednicy i mogę się z nimi tylko zgodzić - do kolscha dobre drożdże to podstawa. Ostatnio Wyeasty bardzo mi podpasowały, bardzo specyficzne drożdże i myślę, że dużo piwu dają. Można na nich robić szeroką paletę piw tj. blond ale, kolsch, alt, czy wreszcie grodzisz. Może warto zainwestować? Ja piwa na tych drożdżach klarowałem żelatyną, efekt więcej niż zadowalający.

Reasumując: IMHO s-33 to najgorsze drożdże z jakimi miałem do czynienia. Odfermentowują płytko, a z drugiej strony produkują wodniste piwa.

Jeśli miałbym wybrać użyłbym US-05 w niskich temperaturach, ale tak w ogóle polecam zakup Wyeast Kolsch. Naprawdę warto.

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisali poprzednicy i mogę się z nimi tylko zgodzić - do kolscha dobre drożdże to podstawa. Ostatnio Wyeasty bardzo mi podpasowały, bardzo specyficzne drożdże i myślę, że dużo piwu dają. Można na nich robić szeroką paletę piw tj. blond ale, kolsch, alt, czy wreszcie grodzisz. Może warto zainwestować? Ja piwa na tych drożdżach klarowałem żelatyną, efekt więcej niż zadowalający.

Reasumując: IMHO s-33 to najgorsze drożdże z jakimi miałem do czynienia. Odfermentowują płytko, a z drugiej strony produkują wodniste piwa.

Jeśli miałbym wybrać użyłbym US-05 w niskich temperaturach, ale tak w ogóle polecam zakup Wyeast Kolsch. Naprawdę warto.

 

Może faktycznie się na nie szarpnę i zrobię od razu Kolsha, Alta i Grodzisza;) Wypróbuję także mech irlandzki i może żelatynę/karuk. Powiedz jeszcze czy po żelatynie osad był zbity na dnie, czy duże kawałki latały po całej butelce? Przeczytałem cały wątek o klarowaniu żelatyną i mam po nim jeszcze więcej obaw przed klarowanie niż przed mętnym piwem.

 

 

Pierwsze co robiłem to był brewkit coopersa, drożdże w ogóle się nie zbiły. Piwo jest ładnie klarowne tylko przy nalewaniu do połowy szklanki. Teraz po nottinghamach jestem wręcz zachwycony efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w weekend miałem zrobić Altbier i zakupiłem S-33.

Zasugerowałem się zestawami na Alta na CP, BA, HB i tym, że Pinta Stare ale jare zrobiło też na S-33.

Mam jeszcze US-05. Rozumiem, że do Alta lepiej zastosować jednak US-05 niż S-33. Chcę się upewnić bo w wątku przewija się głównie Kolsch.

ps. czy do Belgian Pale Ale US-05 też będą lepsze niż S-33 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie się na nie szarpnę i zrobię od razu Kolsha, Alta i Grodzisza;)

 

Moje drożdże mają za sobą 5 warek i czekają na kolejne.

Zrób też zacieranie jak na alta i dodaj trochę słodu czekoladowego, mi wyszło super piwo, ciemne z posmakiem gorzkiej czekolady na finiszu, ale bardzo delikatny ten posmak.

I kup chmiele do kolscha, najlepiej szyszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje drożdże mają za sobą 5 warek i czekają na kolejne.

Zrób też zacieranie jak na alta i dodaj trochę słodu czekoladowego, mi wyszło super piwo, ciemne z posmakiem gorzkiej czekolady na finiszu, ale bardzo delikatny ten posmak.

I kup chmiele do kolscha, najlepiej szyszki.

Nie ma problemu z dłuższym czasem przetrzymywania gęstwy? Spodziewam się, że nie robisz co tydzień kolejnego Alta. Co do wariacji, to może być ciekawe piwo, najpierw jednak z oryginałem bym się musiał zapoznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze czy po żelatynie osad był zbity na dnie, czy duże kawałki latały po całej butelce?

Ja stosuję 100 ml wody i 3 g żelatyny na 20 litrów wody, a po rozpuszczeniu żelatyny dodaję jeszcze 100 ml chłodniejszej wody i taką mieszankę aplikuję do piwa schłodzonego do ok. 15°C. Po trzech dniach można butelkować. Piwo, które robiłem na kolschach i było po cichej mętne, teraz jest krystaliczne. Osad zbity na dnie butelki. Można nalać delikatnie znad osadu i zostawić na dole sam osad z odrobiną piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w weekend miałem zrobić Altbier i zakupiłem S-33.

Zasugerowałem się zestawami na Alta na CP, BA, HB i tym, że Pinta Stare ale jare zrobiło też na S-33.

Mam jeszcze US-05. Rozumiem, że do Alta lepiej zastosować jednak US-05 niż S-33. Chcę się upewnić bo w wątku przewija się głównie Kolsch.

ps. czy do Belgian Pale Ale US-05 też będą lepsze niż S-33 ??

 

Drozdże S-33 przy niskich temperaturach fermentacji 17-18 st C dają w moim odczuciu piwa o dość neutralnym charakterze (w wyzszych temperaturach czuć owoce, kwiaty itp.) . W piwach typu Alt i Koelsch zaleca się przeprowadzić cichą fermentację w temp. 7-14 (jeśli mnie pamięć nie myli) lub nawet niższych. Robiłem piwa na tych drożdżach, przy takich temperaturach fermentacji jak podałem i porównując je z Koelschem na Wyeast nie czułem znacznej różnicy co najwyżej odrobinę było czuć jakieś bliżej niesprecyzowane estry. Na Us-05 nie próbowałem.

Spróbuj zadać połowę brzeczki jednymi i połowę drugimi...porównanie będzie najlepsze z możliwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam problem czy lepsze będą us-05 czy s-33. Widzę, że jednak zgodnie wykluczyliście s-04 oraz nottinghamy, z którymi spotykam się najczęściej i mam z nimi dobre doświadczenia (:

 

GBLS, jak klarowne było piwo na s-33, szybko się zbijają? Widziałem w jakimś sklepie, że są polecane do zestawów. Pewnie będą pracować w przedziale 16-18C.

Przy zlewaniu do butelek nie pamiętam jakie było. Natomiast po 1 miesiącu od zabutelkowania piwko jest super klarowne. Śmiało mogę powiedzieć że najklarowniejsze ze wszystkich jakie miałem do tej pory i bardzo jaśniutkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z dłuższym czasem przetrzymywania gęstwy? Spodziewam się, że nie robisz co tydzień kolejnego Alta. Co do wariacji, to może być ciekawe piwo, najpierw jednak z oryginałem bym się musiał zapoznać.

 

 

Gęstwę trzymam w lodówce i nie miałem problemów z ruszeniem drożdży, nie robię też startera, tylko rano przed warzeniem, do fermenatora nalewam 1-2 litry wody i do tego wlewam gęstwę (oczywiście nie może być zbytniej różnicy temperatur+sterylność). Jak już brzeczka jest gotowa i schłodzona, wlewam ją do tych drożdży. Jak do tej pory zawsze drożdże ruszały bez problemów, był tyko raz problem, ale one stały ze 6 miesięcy w lodówce i nie wlałem ich do wody a od razu do brzeczki, po 12 godzinach cisza, miałem pod ręką suche, więc je zadałem (zawsze trzeba mieć wyjście awaryjne).

Generalnie jak warzysz piwa w odstępach 1-2 miesięcznych drożdże po winnych hulać bez problemów, no i zawsze można zrobić choćby pseudo starter na rozruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w weekend miałem zrobić Altbier i zakupiłem S-33.

Zasugerowałem się zestawami na Alta na CP, BA, HB i tym, że Pinta Stare ale jare zrobiło też na S-33.

Mam jeszcze US-05. Rozumiem, że do Alta lepiej zastosować jednak US-05 niż S-33. Chcę się upewnić bo w wątku przewija się głównie Kolsch.

Ja zrobiłem Alta na S-33. Mętne było bardzo, ale długa cicha w niskich temperaturach (tak koło 60) pomogła i w butelce prezentuje się ładnie, aczkolwiek krystalicznym bym go nie nazwał. Niestety, za słabo też odfermentowały - zostało ok. 4 Blg i piwo jest takie bardziej treściwe i słodkawe. Mi to akurat nie przeszkadza, a tym bardziej mojej LP, ale stylu chyba nie trzyma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie drożdże suche polecacie do piw typu Alt i Kolsh? Chciałbym jakieś o dobrej flokulacji, bo jednak te piwa powinny być klarowne.

Zastanawiam się nad Nottingamami lub S-04, ponoć mają czysty profil przy niższych temperaturach. Nie wiem jednak jak to będzie z nagazowaniem. Aktualnie jestem świeżo, po zabutelkowaniu Stouta na Nottingamach - szybko się zbiły (praktycznie już po pierwszym dniu) i nie wiem czy piwo będzie dostatecznie nagazowane.

 

Polecam Nottinghamy, bardzo fajne drożdże. Pracuja bez problemu w 12 st. Dają rzeczywiście czysty profil.

Natomiast S-04 nie daja czystego profilu. Najniższa temp. na jakiej mi te drożdże szły to 15st. A mimo wszystko dawały charakterystyczny posmak.

Stouta chyba lepiej było zrobić na S-04. Nottinghamy tak szybko sie "zbiły"? To zbicie jest raczej cecha charakterystyczna S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.