Skocz do zawartości

Browar Cieszkowski


m44

Rekomendowane odpowiedzi

Co do filtratora z BA słyszałem, że ma bardzo mało dziurek i koledzy dodatkowe wiercili. Ja zrobiłem sobie sam i wywierciłem średnicy 2 mm ok 1200 otworów. m44 piszesz, żę 15 minut i nic. Po pierwsze musi być podbicie, a następnie musisz odczekać 30-40 min na ulożenie się łusek. Tworzy się warstwa filtracyjna. Póżniej część odfiltrowanej brzeczki wlewasz do ponownego filtrowania. Czasami i 3 razy po kilka litrów. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wczoraj w nocy przelałem piwo na cichą. Odfermentowowało do 3blg. Ma przyjemny, delikatny smak połączony jednocześnie z średnią goryczką (dla mnie idealna). Piwo po przelaniu do fermentora mocno sie pieniło. Obecnie jest jeszcze mało klarowne, ale mam nadzieję że za tydzień/dwa się wyklaruje i nic złego sie z nim nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m 44 piwko na pewno będzie super. Pisałeś o filtratorze z BA. Dowierć z 1000 otworków średnicy 1,5 mm - 2 mm. Ja wlewam podbicie ok 2 litrów wody. Zostawiam to na 30-45 min i potem odkręcam zawork. I leci, leci i znowu leci. Pierwsze litry wlewam ponownie do filtracji i jest prawie klarowna brzeczka. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentatorów nigdy za wiele. Już się przekonałem jak musiałem używać do cichej fermentatora z kranikiem, którego używam tylko do rozlewania piwa do butelek. Ja w tych fermentatorach robię również wino, a to trwa trochę dłużej. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kadż warzelną zobioną z KEGa 50l z zaworem spustowym i pokrywą.Przymierzam się do zrobienia fermentorów również z KEGa i to 4 szt.i warzyć po 40l.KEGa kupiłem za 100 zł w hurtowni piwa.:)

na allegro są tańsze a od pepsi 19l można kupić już za 35 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentatorów nigdy za wiele. Już się przekonałem jak musiałem używać do cichej fermentatora z kranikiem, którego używam tylko do rozlewania piwa do butelek. Ja w tych fermentatorach robię również wino, a to trwa trochę dłużej. JK

Wino też robię, ale w balonach. Teraz mam nastawione dwa 15 litrowe. Co ciekawe, drożdże płynne w jednym z gąsiorów szybciej opadły na dno, a w drugim używałem suchych (wyglądem przypominały mi fragmenty kory drzewnej) i w tym fermentujące wino jest bardzo nieklarowne. Czy wy też macie taki doświadczenia z drożdżami winnymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do produkcji wina używam płynnych drożdży/Malaga,Tokaj,Madera/i przez kilkanaście dni jest bardzo burzliwa fermentacja.Fermentacja zależy jakie wino robię.Czym więcej cukru tym dłuższa fermentacja a wino mocniejsze.:)

Tak,chcę robić więcej piwa w tym samym czasie i wykorzystując tą samą energię/może trochę więcej/.Nabieram wprawy w warzeniu i moge powiększać sprzęt i unowocześniać.Doszedłem do wniosku że 50l KEG jest idealny na domową produkcję piwa.Można samemu podnieść,przestawić itd,większe wymagałyby budowania konstrukcji i większej powierzchni której nie posiadam.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Browar Cieszkowski powędrował na sam dół listy w zapiskach piwowarów. Bardzo mnie to zmartwiło, więc z samego rana, jak tylko to zauważyłem, powiedziałem do siebie: m44, nie może tak być, musisz natychmiast warzyć. :ble: Tak też zrobiłem.

 

#6 Stout 12°Blg (zestaw z homebrewing.pl)

 

Słody:

Słód pale ale Weyermann 4kg

Słód karmelowy ciemny Strzegom 0.1kg

Słód palony Strzegom 0.3kg

Płatki jęczmienne 0.4kg

 

Chmielenie

Lubelski 30g

 

Drożdże Safale US-05 już wsypałem.

Edytowane przez m44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internetowe przebudzenie, bo w czasie kiedy nie robiłem zapisków uwarzyłem kilka Pale Ale :) Teraz będą pisał regularnie, bo wtedy przynajmniej wiadomo, ile warek ma się na koncie, kiedy uwarzona i zabutelkowana.

 

Wczoraj fermentacja ustała więc przelałem Stouta na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

#7 Pils bohemski 13°Blg (zestaw z homebrewing.pl)

 

Dzisiaj pracowicie przy garach od samego rana. To chyba ostatnia szansa na uwarzenie pilsa w tym roku. Wyszło 21 litrów brzeczki 12blg, która teraz w piwniczce stygnie i czeka na drożdże.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zabutelkowałem 40 butelek 0,5l #8 Full Aroma Hops.

 

Wyszło mętne, więc pewnie wyszedłem z wprawy albo zapomniałem jak wygląda piwo po cichej. Może jeszcze się wyklaruje w butelkach.

 

Dzisiaj przyszła pora na Stouta Owsianego z Browamatora:

 

#9 Stout Owsiany

 

- słód Pale Ale Weyermann 3,2 kg,

- słód karmelowy ciemny 0,3 kg,

- słód Carafa Typ I 0,2 kg,

- jęczmień palony (roasted barley) Weyermann 0,3 kg,

- płatki owsiane błyskawiczne 0,5 kg,

- chmiel goryczkowy Marynka 25 g (granulat),

- drożdże Safale S-04 11,5 g,

 

Zacieranie:

ok. 67* 45 minut

podgrzanie do 72* i 10 minut w tej temperaturze

 

Teraz jeszcze się filtruje.

 

Edycja 22:40

Długo się filtrowało, dlatego dopiero teraz skończyłem chmielić (chmielenie wg. przepisu 60 minut):

15g na wstępie po zagotowaniu

10g na 20 minut przed końcem

Edytowane przez m44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas filtracji wysładzałem do około 30 litrów (ok. 28-30).

 

Wydaje mi się, że w przypadku tego piwa to trochę za dużo, bo chmielenie trwało tylko 60 minut, dlatego fermentorze jest teraz około 25 litrów piwa. Niestety cukromierz wskazuje tylko 10 Blg, a miało być 13.

 

Może dodać trochę cukru, tak żeby doszło chociaż do 12 Blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#10 Belgian Pale Ale

 

- pilzneński 4,5kg (dodałem 0.5kg świeżego słodu z racji kilkumiesięcznego leżakowania zestawu z homebrewing.pl)

- biscuit Abbey Wayermann 0.3kg

- karmelowy Carabelge Wayermann 0.3kg

- melanoidowy 0.1kg

 

Zacieranie:

65* 30'

70-72* 30'

podgrzanie do 75'

 

Gotowanie:

50' 30g aromatycznego Saaz 30g

10' 20g aromatycznego Saaz 20g

 

Fermentacja:

Safbrew T-58

 

Wyszło 22 litry 11.5Blg.

Edytowane przez m44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.