Skocz do zawartości

Lukrecja


2artur2

Rekomendowane odpowiedzi

W starych przepisach jako dodatku używano lukrecji. Niestety, nie mogę znaleźć nic konkretnego w sieci, oprócz tych właśnie starych przepisów.

Przykładowa receptura (1821r.) z książki "Nowy Piwowar" Jakuba Skoczyńskiego na piwo "Table beer" (na 4000 kwart :|):

- słodu białego - 1260 funtów

- słodu blado żółtego - 630 funtów

- słodu bursztynowego - 630 funtów

- chmielu - 80 funtów

- soku z lukrecji - 12 funtów.

 

Wg. autora sok z lukrecji czyni piwo "podobnym do porteru"

 

 

Czy ktoś z Was warzył piwo z dodatkiem lukrecji (soku z lukrecji) ?

Jakie smaki wprowadza do piwa ?

Lukrecja jest obecnie dostępna w sklepach w postaci korzenia, więc gotując go można ten sok zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu belgijskich piwach pojawia się aromat lukrecji, ale raczej produkowany przez drożdże. Powiem szczerze, że jakoś specjalnie nie potrafię sobie uświadomić jak lukrecja smakuje/pachnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadłeś czarne HARIBO? tam jest wyraźny aromat i smak lukrecji :| Ja np. naprawdę go lubię :| Wiem... w Polsce mało osób to lubi, ale np. w Finlandi jest wódka na tym - SALMIAKI. Wogóle skandynawia słynie z miłości do lukrecji i anyżu. Może dlatego tak lubię Skandynawię :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadłeś czarne HARIBO? tam jest wyraźny aromat i smak lukrecji :| Ja np. naprawdę go lubię :| Wiem... w Polsce mało osób to lubi, ale np. w Finlandi jest wódka na tym - SALMIAKI. Wogóle skandynawia słynie z miłości do lukrecji i anyżu. Może dlatego tak lubię Skandynawię :/

Kojarzą mi się z anyżem. Dalej głupi jestem. :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzą mi się z anyżem. Dalej głupi jestem. :|

Niczego nie straciłes. W NL tez się tym zajadają. Ja omało co nie hawtnąłem po takim czarnym cukierku. :| Robia jeszcze numery z Mentosami. Niby miętowy a w środku to czarne świństwo. Trza czytać etykiete, bo mozna się naciąć.

 

A do piwa to świństwo dawać? W życiu.:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część stosowana lukrecji, o korzeń, po pozbyciu się kory i wysuszeniu ma kolor żółty i nie ma zapachu. Co do smaku, to będzie on słodki :| Tak, tak słodki, dzięki glicyryzynie (inaczej kwas glicyryzynowy), która jest słodka ale nie jest cukrem (a więc też nie ulega fermentacji alkoholowej), więc może być stosowana jako słodzik. Pomija właściwości lecznice lukrecji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadłeś czarne HARIBO? tam jest wyraźny aromat i smak lukrecji :) Ja np. naprawdę go lubię :) Wiem... w Polsce mało osób to lubi, ale np. w Finlandi jest wódka na tym - SALMIAKI. Wogóle skandynawia słynie z miłości do lukrecji i anyżu. Może dlatego tak lubię Skandynawię :)

taa a w Szwecji prawie wszystkie słodycze są z lukrecją - lody Aligdy u nich Glace, niby te same lody tzn. firma ale w NOGGERze zamiast nadzienia toffi jest lukrecja, polewy lukrecjowe itp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.