Skocz do zawartości

To samo piwo z kufla smakuje inaczej niż z butelki?


Alban

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Ostatnio spostrzegłem, że to samo piwo przelane do kufla smakuje nieco inaczej niż gdy piję je z butelki. Tłumaczę sobie to zjawisko tym, iż pijąc z butelki nie czujemy zapachu piwa tak intensywnie jak ma to miejsce w przypadku szerokiego kufla.

Myślałem, że to tylko moje odczucie, jednakże okazało się, iż nie tylko ja to zauważyłem, chociaż nie wspominałem o tym nikomu. Koleżanka pijąca Irish Stouta najpierw napiła się z butelki a potem z kufla i stwierdziła, że ten z butelki był słodszy... Myślała nawet, że to dwa różne piwa.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odnośnie szkła, znalazłem dzisiaj ciekawostkę ze strony Żubra:

Szklanka, w której najlepiej smakuje Żubr powinna być wzorowana na szklankach do angielskiego piwa typu ALE. Jego bogaty aromat nie wymaga „zwężania” przez kształt naczynia. Żubr nie musi się chwalić. Najlepiej smakuje w otwartej, prostej szklanicy z grubego szkła. Taka szklanka doskonale podkreśla jego charakter oraz naturę.

A na obrazku zwykła, lagerowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to że głównie kształt szklanki wpływa na odczuwany smak (i pomylenie weizena z pilsem) to nie uwierzę.

 

Kiedyś nalałem sobie pszenicę do szkła od trapistów. Nijak nie smakowało jak pszenica, wszelkie aromaty uciekały gdzieś bokiem. Kształt szklanki ma wpływ na smak i aromat piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pijesz ze szklanki , to pijesz piwo a jak z butelki to pijesz piwo wymieszane z drożdżami. Smaki będą inne. Oczywiście dotyczy to piw domowych.

 

Masz rację. Jednakże jeśli chwilę poczekasz i będziesz trzymał i przechylał w miarę spokojnie, to drożdże się ustoją na dnie i w butelce i w kuflu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to że głównie kształt szklanki wpływa na odczuwany smak (i pomylenie weizena z pilsem) to nie uwierzę.

 

Kiedyś nalałem sobie pszenicę do szkła od trapistów. Nijak nie smakowało jak pszenica, wszelkie aromaty uciekały gdzieś bokiem. Kształt szklanki ma wpływ na smak i aromat piwa.

 

no ok,to że pszenica nie smakowała jak pszenica to jakoś dam radę uwierzyć ale że jak pils to już nie

teraz puga sobie pils w piwnicy a w tygodniu właśnie miałem warzyć pszeniczne ,że bym wiedział to bym zrobił tylko pszenicę i szklanki zmieniał w zależności na co mam ochotę :smilies: w czym pić że by smakowała ja stout?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrok, słuch, smak, węch, to wszystko składa się na ocenę walorów piwa. Tak tak, słuch też. Już odgłos nalewanego piwa oddziałuje na naszą wyobraźnię. Co działa przy piciu z butelki? W zasadzie tylko smak. Nie ma nic dziwnego w tym, że piwo z butelki pite, traci wiele ze swoich zalet.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CZ pokazywano mi kiedyś jako ciekawostkę zachowanie się piwa w różnych szklankach - to samo piwo w jednej ładnie gazowało a w drugiej wcale.

Do dzisiaj nie wiem, na czym polega ten fenomen. W swoich zasobach też mam kufle, w których nie bardzo widać bąbelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CZ pokazywano mi kiedyś jako ciekawostkę zachowanie się piwa w różnych szklankach - to samo piwo w jednej ładnie gazowało a w drugiej wcale.

Do dzisiaj nie wiem, na czym polega ten fenomen. W swoich zasobach też mam kufle, w których nie bardzo widać bąbelki.

 

To zależy od czystości i jakości szkła. Jeśli szklanka jest idealnie czysta i gładka, to bąbelki nie mają się na czym wytrącać i mogą się nie rzucać w oczy.

Są z kolei szkła grawerowane w środku właśnie po to, by wzbudzać bąbelkowanie i przez to lepiej budować pianę. Najczęściej spotyka się to w szkle

do piw pszenicznych. Dość znana jest też literka D wygrawerowana na dnie szklanki do Duvela. W kraju takie szkło wypuściła swego czasu Pinta (nonic).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartobliwie można by rzec , że należy z butelki pić kiepskie piwo , żeby brzydki zapach nie przeszkadzał ;)

Dlaczego żartobliwie? To żaden żart, tylko w ten sposób przełknąć można większość koncerniaków.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.