Skocz do zawartości

Czeska trzynastka


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem to piwo dwa razy i dwa razy wyszło to co oczekiwałem. Jedno z moich ulubionych piw, pełne, z lekką goryczką i przyjemnym aromatem. Na pewno będę co roku je powtarzał.

 

Czeska Trzynastka

 

OG 13°Blg

FG ~3°Blg

Alkohol 5-5,5%

 

Skład:

Słód pilzneński - 84% zasypu

Słód Carapils - 10% zasypu

Słód wiedeński lub monachijski - 6% zasypu

 

Zacieranie:

20 min w 65°C

40 min w 72°C

wygrzew 78°C

 

Chmielenie:

Docelowa goryczka w okolice 30-35 IBU

Na goryczkę każdy szlachetny chmiel goryczkowy - używałem Tradition, Perle, Magnum, pewnie będzie i Marynka.

Na aromat najlepiej Saaz, pod sam koniec gotowania, cześć można wrzucić do chłodzenia.

 

Drożdże:

Z suchych W34/70, z płynnych raczej typowe drożdże do pilznerów - np.: Urquell Lager, Czech Pils, Bohemian Lager

 

Fermentacja:

Około 3 tygodnie fermentacji burzliwej w 8-10°C

Około 2 tygodnie lagerowania (lub fermentacji cichej w możliwej najniższej temperaturze)

 

Receptura bardzo prosta i w bardziej lub mniej zbliżony sposób stosowana przez wielu piwowarów.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnikowa bo robiłem warkę 20l i 40l więc musiałby podać dwie ;)

 

To może tak (linki do zapisków):

warka 20l, na aromat 20g Saaz

http://www.piwo.org/..._60#entry135709

warka 40l, na aromat 70g - dałem więcej aczkolwiek w poprzedniej warce aromat było ok, teraz jest poprostu wyraźniejszy.

http://www.piwo.org/...200#entry191187

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Trzy dni temu zrobiłem czeskiego Pilznera, użyłem drożdży W34/70 w proszku które wcześniej zrehydratyzowałem. Trochę zmartwił mnie fakt, że przy piwach górnej fermentacji po dobie w rurce fermentacyjnej rozgrywa się istne apogeum, a tutaj tak spokojnie i delikatnie "bąbluje". Pomimo że CO2 nie uchodzi dynamicznie to jednak ciągle i systematycznie. Czy to normalne że fermentacja dolna przebiega spokojniej niż górna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile drożdży dałeś i w jakich temperaturach fermentujesz ale skoro fermentuje to zakładam, że jest ok. Tak fermentacja dolniaków jest spokojniejsza jeżeli utrzymujesz temperaturę w granicach 8-12 oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże suszone Saflager W 34/70 11,5g, temperatura 8-9oC.

Optimum dla drożdży to 10-12oC, czy to duży problem jeżeli fermetują w niższej tj. 8-9oC?

Moja lodówka niestety nie pozwala mi osiągnąć minimum chłodzenia wyższego niż te 9oC, mogę natomiast zainstalować wyłącznik czasowy, czy to stosowne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

moja warka ma już 3 tygodnie na burzliwej. zadałem trochę mało drożdży bo jedną paczkę w34/70 na 25l. wczoraj zrobiłem pomiar - z 13Brix zjechało do 7,8 czyli wg kalkulatora do 4,1 BLG. w tej chwili już nie pracuje, temperaturę fermentacji zacząłem od 8st do 12 obecnie. zastanawiam się czy podbić jeszcze do przerwy diacetylowej czy nie. jutro chce zrobić kolejną warkę na dolniakach i planowałem wykorzystać gęstwę z obecnej. podbijać temp do 17st do jutra czy od razu przelać w drugie wiadro i na balkon? przy tej temp za oknem powinno się ładnie wyklarować a planowałem butelkować po świętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.