Skocz do zawartości

Mild.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Kolorystycznie bym opisał to tak Mild: Od jasno brązowy do głębokiego miedziano-brązowego koloru. Natomiast Dark Mild od ciemno-brązowy do bardzo ciemno-brązowy (prawie czarny) z czerwono-brązowymi prześwitami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu się teraz okazuje, że to 11A to jest na wyspach znane jako Dark Mild, a jest też jeszcze "zwykły" Mild?!? Czy tak?

Wg. mnie Dark Mild to właśnie ten zwykły Mild, a ten jasny to jakieś wynaturzenie; jak Bitter i Summer Ale

I tutaj zaczyna się problem. Na wyspach określenie IPA jest używane do piw bardzo jasnych. Niekoniecznie bardzo mocno chmielonych o gęstości początkowej 1.040-1.050. Takie Summer Ale jak amerykanie nazywają bardzo jasne bittery. Nie ma jednoznaczych nazw styli wszystko jest bardzo płynne. Dlatego BJCP jest często krytykowany i określany jedynie jako wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Monachijski ci czarnego piwa nie da, więc dopiero wersja ze słodem czekoladowym jest bliska stoutowi, a sam pisałeś, że czekoladowy nie jest obowiązkowy. Mnie osobiście bardziej pociąga ta wersja ciemniejsza, ale takiej to chyba na KPD nie ma co wysyłać.

Właśnie otrzymałem odpowiedź (dotyczącą sprecyzowania stylu Mild/Brown Ale na KPD Żywiec) od Pana Sadownika, przytaczam więc poniżej:

Mild Ale, które w latach 1960-tych reprezentowało 61% angielskiego rynku piwa, a dzisiaj jest tak rzadkie, daje się porównywać z południowoangielską wersją Brown Ale do tego stopnia, że w konkursach piwnych (jak np World Beer Cup) uznaje się je za jedno.

Stąd nasza konotacja Mild / Brown Ale, ale widzę że powinna

wyglądać Mild / Southern Brown Ale

A więc jak zauważył Stasiek (PW):

nie 11A. Mild, tylko 11B. Southern English Brown

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie 11A. Mild' date=' tylko 11B. Southern English Brown[/b']

Ożesz.... :o:o:o ... to w końcu co ma być, Mild czy SEBA?

Też się delikatnie mówiąc wq... :):beer:

Właściwie to wydaje mi się, że opis na BA (cytowany zresztą parę postów wyżej) bardziej pasuje do 11A czy 11B, ale cóż... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się delikatnie mówiąc wq... :):beer:

Ja to się raczej zdziwiłem. Mam spojrzenie bardziej BJCP-centryczne, więc Mild i SEBA to dla mnie 2 światy - jedno czarne, przypalone i sesyjne, drugie brązowe, słodko-orzechowe i deserowe. Ale może Anglicy na to patrzą inaczej.

 

Ale w.g. mnie to zmiana na lepsze, Brown Ale jest dużo ciekawszym piwem niż Mild. I smacznieszym. I lepiej mi wyszło :) Kurcze, miałem warkę świetnego SEBA, ale dawno wszystko wypiłem, gdybym wiedział, zostawilbym parę flaszek. Nie wiem, czy uda mi się powtórzyć...

 

Ale chłopaki - wielki plus za dociekliwość. Własnie nastawiłem drożdże na Milda, będą jak znalazł na Brown Ale. Zrobię nawet ze 2-3 warki, bo bardzo lubię ten styl. Jakby zrobił bez sensu kolejnego Milda, to bym sie wkurzył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile osób piło komercyjne wersje Milda i Brown Ale? :beer:

Tu mnie masz! Jak dotychczas wszystkie style poznaję z teorii i z własnych warek. A jak potem próbuję jakiegoś komercyjnego Paulanera czy Hoogardena to się dziwię, że takie marne :)

 

Ale mojego Milda i Browna próbował Hasintus i nie narzekał, żeby były niestylowe.

 

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=80909

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=80880

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Wydaje mi się, że różnica pomiędzy tymi stylami jest pomijalna z punktu widzenia konkursu w Żywcu.

Uwierz, różnica nie jest pomijalna. KPD Żywiec z roku na rok podnosi poprzeczkę i jest to wymagający konkurs.

 

Polecam KPD u naszych południowych sąsiadów. Tam kategorie są ogólnie zdefiniowane.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Wydaje mi się' date=' że różnica pomiędzy tymi stylami jest pomijalna z punktu widzenia konkursu w Żywcu.[/quote']

Uwierz, różnica nie jest pomijalna. KPD Żywiec z roku na rok podnosi poprzeczkę i jest to wymagający konkurs.

I pewnie tak będzie choćby ze względu na kolor. Co prawda kolor niby nie jest oceniany, ale czarny mild zostanie podświadomie oceniony niżej np. za smak czy zapach, jako niestylowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy, bo ja dalej mam mętlik. ;)

Ustaliliśmy, że nie 11A. Mild, tylko 11B. Southern English Brown.

Ok, tylko:

Mam spojrzenie bardziej BJCP-centryczne, więc Mild i SEBA to dla mnie 2 światy - jedno czarne, przypalone i sesyjne, drugie brązowe, słodko-orzechowe i deserowe.

Ja również tylko na BJCP mogę bazować i tak mamy:

1. Mild http://www.piwo.org/forum/t685-11A-Mild.html - SRM: 12 ? 25

2. SEBA: http://www.piwo.org/forum/t686-11B-S-E-B.html - SRM: 19 ? 35

Zgodzę się, że SEB jest bardziej słodowy, ale co do koloru, to z powyższego zestawienia SRM wynika że to Mild jest jaśniejszy.

Oczywiście pokrywają się w pewnym zakresie, ale pomiedzy 12 SRM a 35 jest kolosalna różnica!

 

Początkowo myślałem, że coś źle zrozumiałem, ale z kolei:

Co prawda kolor niby nie jest oceniany, ale czarny mild zostanie podświadomie oceniony niżej np. za smak czy zapach, jako niestylowy.

co by sugerowało również, że jak Mild na konkurs w Żywcu będzie za ciemny to źle, a tymczasem SEB ma zakres do 35 SRM czyli jest praktycznie porównywalny ze stoutem...

 

O co chodzi? Jakie w końcu ma być to piwo? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy, bo ja dalej mam mętlik. ;)

Ustaliliśmy, że nie 11A. Mild, tylko 11B. Southern English Brown.

Ja zrozumiałem trochę inaczej, że oba będą traktowane wspólnie, taki zlepek kategorii.

 

Znalazłem też taki opis SEBA: To piwo jest pod wieloma względami podobne do Mild, tylko jest większe i słodsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo myślałem, że coś źle zrozumiałem, ale z kolei:
Co prawda kolor niby nie jest oceniany, ale czarny mild zostanie podświadomie oceniony niżej np. za smak czy zapach, jako niestylowy.

co by sugerowało również, że jak Mild na konkurs w Żywcu będzie za ciemny to źle, a tymczasem SEB ma zakres do 35 SRM czyli jest praktycznie porównywalny ze stoutem...

 

O co chodzi? Jakie w końcu ma być to piwo? :o

A to ja nie skumałem. :rolleyes: Czyli mamy jednak tę ciemniejszą wersję. Czyli ciekawiej. Przepraszam za zamieszanie.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.