Skocz do zawartości

Mild.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem dlaczego ten styl w Polsce nie cieszy się prawie żadnym zainteresowaniem. Czy ktoś próbował warzyć jakiegoś mild`a? Piwo można zaadaptować do polskich warunków, gdyż nie wymaga dużych ilości różnorakiego chmielu.

Podstawową cechą ego piwa jest mała gęstość początkowa i delikatne nachmielenie.

Co byście powiedzieli o takiej spolszczonej recepurze?

 

2,5kg słodu pilzeńskiego

0,5kg słodu monachijskiego

0,2kg słodu karmelowego jasnego

0,15kg cukru

ewentualnie 0,04 słodu czekoladowego

 

Zacieranie 60minut 68`C

 

50g Lubelski albo 20g marynki na 60-90 minut gotowania.

 

Gęstość początkowa od 8 do 10,5°Blg.

Drożdże Safale S-04, albo inne ale`owe niezbyt mocno odfermentowujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ten styl w Polsce nie cieszy się prawie żadnym zainteresowaniem. Czy ktoś próbował warzyć jakiegoś mild`a?

Żeby go rozpropagować wybrano go do KPD w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście powiedzieli o takiej spolszczonej recepurze?

 

2,5kg słodu pilzeńskiego

0,5kg słodu monachijskiego

0,2kg słodu karmelowego jasnego

0,15kg cukru

ewentualnie 0,04 słodu czekoladowego

Nigdy nie piłem oryginalnego milda, więc nie wiem jak powinien smakować i wyglądać, ale kilka tygodni temu przeanalizowałem przepisy na beertools i mam kilka uwag do powyższego przepisu:

1. Bez czekoladowego będzie zdecydowanie za jasne. Nawet z 40g czekoladowego kolor będzie chyba nie wystarczający żeby "wejść" 12SRM (przy założeniu 9°Blg i 23l). Ja bym dał przynajmniej 80-100g.

2. Jeśli to ma być spolszczenie przepisu, to zamiast czekoladowego niech będzie barwiący. ;)

3. Ew. zamiast 0,2 karmelowego jasnego, można dać 0,2 karmelowego ciemnego. Wtedy dla koloru wystarczy te 40g barwiącego.

4. w większości przepisów które przejrzałem jest większy udział słodów karmelowych (8-15%) oraz większy udział barwiących/czekoladowych/palonych (4-6%). Proponuję więc karmel jasny zwiększyć do 0,4kg a barwiący do 0,1kg.

5. Nie za bardzo rozumiem po co dodawać tu cukru? Spowoduje to tylko większą wytrawność a przy 9°Blg to piwo i tak będzie mocno odfermentowane.

50g Lubelski albo 20g marynki na 60-90 minut gotowania.

Dałbym lepiej 40g lubelskiego. Albo nawet mniej. Jak sam piszesz nachmielenie ma być delikatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory spotkałem się z dwoma typami mild`a. Mild i Dark mild. Piwa rzadko spotykane niestety, najczęściej na festiwalach. Co doreceptury Dark Mild to przetestowałem ją http://www.piwo.org/forum/t422-Receptury-Dark-Mild-.html i piwo było naprawdę warte uwarzenia. Tylko jak to bywa z piwami brytyjskimi granice styli zacierają się i jak rozróżnić Dark Mild od lekkiego Stouta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron, ja mam tu przepis z BYO na Banks's Mild (Wolverhampton & Dudley Breweries, England), moze ci to cos pomoze:

 

OG = 1.035

FG = 1.008

IBU = 23

SRM = 10

ABV = 3.5%

6.0 lbs. (2.7 kg) mild ale malt (subsitutre a 50/50 mix of pale ale malt and Vienna malt or pale ale malt and light Munich malt, if mild ale malt is unavailable)

0.5 lb. (0.23 kg) flaked barley

0.5 lb. (0.23 kg) Crystal malt (40*L)

0.5 lb. (0.23 kg) light brown sugar

0.7 oz/20g Fuggle 90 min

0.45 oz/13g Kent Goldings 90 min

Wyeast 1318 London III

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron, zrob najpierw tak jak kolesie z BYO radza (50/50 pale/vienna albo pale/jasny munich mix)

6.0 lbs. (2.7 kg) mild ale malt (subsitutre a 50/50 mix of pale ale malt and Vienna malt or pale ale malt and light Munich malt, if mild ale malt is unavailable)
Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BJCP w komercyjnych przykładach mamy

Moorhouse Black Cat, Gale?s Festival Mild, Theakston Traditional Mild, Highgate Mild, Sainsbury Mild, Brain?s Dark, Banks's Mild, Coach House Gunpowder Strong Mild, Woodforde?s Mardler?s Mild, Greene King XX Mild, Motor City Brewing Ghettoblaster

A znacie coś, co jest dostępne w Polsce ? Nie znam tego stylu zupełnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedia i na wyspach. Styl jest raczej rzadki, spotykany najczęściej od czasu do czasu w piwiarniach z pompy, albo na festiwalach. Nie spotkałem się z mildem w sklepie, póki co. Będę musiał się wybrać do sklepu specjalistycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z mildem w sklepie' date=' póki co. Będę musiał się wybrać do sklepu specjalistycznego.[/quote']

Ciekawe w jakim sklepie specjalistycznym w Polsce jest Mild. Ktoś wie?

Może Kopyr wie ? Człowiek z branży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ma innej opcji jak uwarzyć własne. Zalecane drożdże to z suchych S-04, z mokrych to według Wyeast 1028 - London Ale;1187 - Ringwood;1968 - London ESB Ale;1318 - London Ale III. Według mni 1028 nie bardzo pasuje za mocno odfermentowuje. Ale 1318 (póki co nie testowane, będzie w tym sezonie) wydają się całkiem niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu, przed warzeniem tego piwka też szukałem - chciałem wiedzieć, co mam uwarzyć. Pozostawały jedynie w zasięgu receptury, z których nie lubię korzystać i opisy (np. BJCP). Ciekawe, czy przy tak unikatowym stylu KPD w Żywcu będzie miał piwo kalibracyjne. Tak nawiasem mówiąc, chyba KPD przyczynił się do tak szerokiego zainteresowania tym stylem. To się chwali.

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj pojawia się pytanie czy KPD ma na myśli Mild z BJCP, czy mild jako taki w rozumieniu brytyjskim?

Jeśli możesz to opisz różnice.

Co do KPD to nie zdradza, pod jakim względem będzie oceniać piwo (z resztą, w przeszłości różnie to bywało). Inna kwestia to kalibracja. Dlaczego nie podają, które style będą miały piwo kalibracyjne i co nim będzie??? Nie czepiam się konkretnie Milda, bo tu może być akurat problem...

Pisałem o powyższym do Organizatorów ale nie otrzymałem odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mild jako taki jaśniejsza wersja może się wydawać lekko wodnista. A dark mild jest bardzo bogaty w smaki karmelowo-słodowe (włącznie z dużą ilością smaków ciemnych słodów karmelowych), bardzo łatwe do pomylenia z lekkim stoutem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mild jako taki jaśniejsza wersja może się wydawać lekko wodnista. A dark mild jest bardzo bogaty w smaki karmelowo-słodowe (włącznie z dużą ilością smaków ciemnych słodów karmelowych), bardzo łatwe do pomylenia z lekkim stoutem.

Z opisu wynika, że to pierwsze

Brown Ale / Mild 8-10°Blg

Angielskie lekkie piwo sesyjne, w odróżnieniu od Bittera słabiej chmielone i niezbyt gorzkie, więc uznawane za łagodne (mild).

Piwa w tym stylu cechuje:

barwa od miedzi do mahoniowej i brązowej, słaba pienistość, bo też piwo jest słabo nagazowane, zapach słodowy raczej nikły (także słodów specjalnych), nieco owocowy ale nie chmielowy, smak ogólnie słodowy, ale z liczącym się udziałem produktów fermentacji, jego końcówka może być zarówno słodka jak i wytrawna.

Warzone ze słodu pale ale z dodatkiem karmelowych i ciemniejszych słodów. Możliwy dodatek cukrów do kotła. Chmielone umiarkowanie angielskimi odmianami chmielu, tak by goryczka była na poziomie 15 - 20 IBU.

Fermentacja górna z użyciem angielskich szczepów drożdży.

Także jako piwa kalibracyjnego obawiałbym się Newcastle Brown Ale.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwa różne style piwa. Nawet Brown Ale jest troszeczkę bardziej goryczkowy i co najważniejsze mocniejszy. Druga bardzo istotna sprwawa to odfermentowanie. Do Brown Ale szuka się jak najbardziej odfermentowujących szczepów brytyjskich(Notingham). Do Mild`ów odwrotnie (Safale S-04), by było na czym zbudować przecież tak lekkie piwo. Po trzecie w Brown Ale używa się słodów pale ale, karmelowych i czekoladowych w dużo mniejszej ilości w porównaniu z Mild`em i nawet dodaje się syropy cukrowe, by jeszcze bardziej zwiększyć odfermentowanie. A do mild`a jest nawet specjalna wersja słodu, która nadaje ciemniejszą i bardziej treściwą brzeczke (co można zastąpić dodatkiem słodu monachijskiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwa różne style piwa. Nawet Brown Ale jest troszeczkę bardziej goryczkowy i co najważniejsze mocniejszy. Druga bardzo istotna sprwawa to odfermentowanie. Do Brown Ale szuka się jak najbardziej odfermentowujących szczepów brytyjskich(Notingham). Do Mild`ów odwrotnie (Safale S-04), by było na czym zbudować przecież tak lekkie piwo. Po trzecie w Brown Ale używa się słodów pale ale, karmelowych i czekoladowych w dużo mniejszej ilości w porównaniu z Mild`em i nawet dodaje się syropy cukrowe, by jeszcze bardziej zwiększyć odfermentowanie. A do mild`a jest nawet specjalna wersja słodu, która nadaje ciemniejszą i bardziej treściwą brzeczke (co można zastąpić dodatkiem słodu monachijskiego).

Gdzieś się spotkałem z takim twierdzeniem, że z Brown Ale i Mildem jest tak, jak z Pale Ale i Bitterem, czyli to pierwsze jest z butelki, a to drugie z pompy.

Monachijski ci czarnego piwa nie da, więc dopiero wersja ze słodem czekoladowym jest bliska stoutowi, a sam pisałeś, że czekoladowy nie jest obowiązkowy. Mnie osobiście bardziej pociąga ta wersja ciemniejsza, ale takiej to chyba na KPD nie ma co wysyłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj pojawia się pytanie czy KPD ma na myśli Mild z BJCP, czy mild jako taki w rozumieniu brytyjskim?

O... masz Ci los, to już się namieszało totalnie. :)

Założyłem że istotne jest BJCP stąd też wyżej podałem link do przepisów na 11A Mild na beertools.

A tu się teraz okazuje, że to 11A to jest na wyspach znane jako Dark Mild, a jest też jeszcze "zwykły" Mild?!? Czy tak?

 

Także jako piwa kalibracyjnego obawiałbym się Newcastle Brown Ale.

Jak już jesteśmy przy BJCP, to Newcastle Brown Ale pojawia się jako przykład w 11C. Northern English Brown a nie w 11A. Mild.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.