Skocz do zawartości

Cukier kandyzowany ? domowa produkcja


darko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Cukier z pożywką winiarską proponuję robić na 15min. przed przyjściem gości, lub, jeszcze lepiej pierwszą wizytą dziewczyny w domu :lol: Dlaczego jeszcze nikt nie wspomniał że okrutnie wali amoniakiem bądź jak kto woli gotowanym moczem? :ble: Moja połowica znosi mnie z piwem, ale to był o krok za daleko. Następny raz będzie na taborecie we warzelni z odciągiem i przerobionym deklem od kega pod mniejszy garnek. co do samego efektu jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem 7 gram pożywki wyprodukowanej w Żorach i kupionej w miejscowym sklepie. Na opakowaniu napisane "fosforan amonu" romanoff miał ten sam problem, a kupował gdzie indziej.

 

jeszcze napisz na ile cukru. Ogólnie jon amonowy powinien być pochłaniany w tej reakcji więc smród może wynikać z tego że daliście za dużo panowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jak napisał Jejski...u mnie waliło nieziemsko - całe szczęście, że mam wydajny okap, więc zapach do żony nie dotarł ;). Użyłem fosforanu dwuamonowego. Robiłem dwa syropy jeden do 132 stopni - 350g cukru, 240 ml wody i 4g DAP, a drugi 143 stopnie, 340g cukru, 80ml wody i 5g DAP - mniej więcej proporcje jak w przepisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YT jest sporo filmików nt produkcji candi cukru i syropu, wszystkie oczywiście w wykonaniu obywateli kraju na trzy litery :) Z tego co widziałem oni nie używają DAP a kwasku cytrynowego lub wręcz soku z cytryny. Jak to się ma do przepisów z pliku w plikowni? Ktoś próbował w ten sposób ?

Edytowane przez emcede
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RPA? ;) Oj uzywaja, uzywaja. W plikowni jest przepis, bazujacy na eksperymencie z BasicBrewing.

Kiedys probowalem z kwaskiem w formie plynnej (proporcja do DAP chyba 1:1) i chyba dalem za malo. Efekt (syrop) byl niezly, ale nie powalajacy.

Nast. razem dam jakies 1/3 wiecej.

I aby nie byc goloslownym:

tadupe9u.jpg

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze - jaki efekt!?

 

Dopóki syrop był gorący to śmierdział amoniakiem, ale po wystudzeniu amoniak zniknął i zostały inne zapachy/aromaty. Nie potrafię określić co to było, bo mam słabo wyrobiony smak i węch, ale było to przyjemne i zdecydowanie inne niż cukier rozpuszczony w wodzie :) Była zauważalna różnica między syropami w wersji 132 i 143 stopnie C. Ogólnie z efektów byłem zadowolony, ale zastanawiam się czy nie zrobiłem czegoś źle - np. jak napisał Wiktor może było za dużo DAP.

 

Zastanawiam się też czy czas trwania procesu ma znaczenie, bo podkręcając kuchenkę można szybciej dotrzeć do wymaganej temperatury. Czy lepsze jest dłuższe podgrzewanie, krótsze, czy może nie ma to znaczenia?

 

I również, żeby nie być gołosłownym - wyszło coś takiego:

 

imag0021p.jpg

Edytowane przez romanoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumialem wszystkie dostepne przepisy oraz porady z forow kulinarno cukierniczych :), najwazniejsze jest to, ze nie mozna doprowadzic do sytuacji gwaltownego wrzenia i pryskania drobinek cukru. Czyli wszystko to, co jest 'poza tym' jest dozwolone :)

PS Ten ciemny syrop wyglada niesamowicie. Gratulacje :)

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.