Skocz do zawartości

nowe gniotowniki do kupienia


jaworek346

Rekomendowane odpowiedzi

Twój projekt też się sprawdzi, ale musi być precyzyjny. Ta szczelina musi być mała żeby słód nie mógł przedostać się poza wałki. Pozioma płytka przykrywająca też gdyby była niziutko nad wałkami jak u mnie też by nie przepuszczała słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że akurat mój problem spowodowany był jednak blaszkami, które podejrzewałem na samym początku.

Otóż w pierwszej wersji szczelina pomiędzy blaszkami była zbyt mała, przez co słód niechętnie spadał na wałki.

Dostałem propozycję zwrotu gniotownika, przesłanie go w celu wymiany blaszek lub przesłanie mi blaszek bym sam je wymienił.

Wczoraj wymieniłem je i mój problem ustąpił, jednak obserwując to jak zachowuje się słód na wałkach mogę mieć obawy, że gdy się one lekko stępią to będę miał problem wspominany przez innych, gdyż widać, że słód nie jest wciągany przez wałki od razu, ale część ziaren się przez chwilę "ślizga" na nich i nie jest przez nie "zasysany" ze stałą prędkością, tylko przez chwilę łapie więcej, a przez chwilę mniej - co jest też wyczuwalne po ciężarze jaki stawia korbka.

Nie jest idealnie, bo w porównaniu do zaprezentowanego przez kogoś filmiku z mieleniem za pomocy gniotownika z CP idzie to wolno, jednak w stosunku do tego co było wcześniej to niebo i ziemia.

Wczoraj zmieliłem na szczelinie ok.0,9mm niecałe 5kg słodu w 20min, wcześniej taką ilość mieliłem w czasie od 45min. do 1 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy już po próbie 100kg po radełkowaniu wałków, a dokładniej to ja zmieliłem 19,5kg a u weny ześrutowaliśmy 77kg czyli 96,5 kg. Te 77kg mieliliśmy trochę ponad 2 godziny używając do tego maszynki do mięsa Zelmera, która ma prędkość około 130obr/min. Szczelinę ustawiliśmy na 1,50mm aby dostosować śrutę do warzelni Janka. Według mnie te 1,50mm jest wystarczające, wszystkie ziarna były przełamane, łuska była ładna, a ilość mąki była do zaakceptowania. Choć jak ktoś chce to można zmniejszyć szczelinę i śrutować na mąkę. Przed radełkowaniem podobny efekt miałem przy szczelinie 1,00mm. Dwa razy robiliśmy próbę prędkości śrutowania porcji 5kg za pierwszym razem wyszło 6:14 min (gdzieś na początku zabawy) a za drugim razem (ostatnie 5kg) 6:17 min. Porównując to do czasu jaki spędzałem przy śrutowniku przed zmianą molety (około godziny i ciągłe problemy) to jest szał i uważam, że tak powinno to wyglądać.

A teraz najważniejsze:

Nie jest to jednostkowe stanowisko więc myślę, że mogę to napisać, śrutownik po około 80-90kg przestawał śrutować, słód się ślizgał zamiast być wciąganym. Teraz nie zauważyłem aby radełkowanie się stępiło (wcześniej też nacięcia były dość głębokie mimo to śrutownik nie wciągał słodu) czyli stal jest na tyle wytrzymała aby się nie tępić. Wałki po ciągłym śrutowaniu były ciepłe (nie gorące, po prostu ciepłe ale to było prawie 80kg słodu na raz!). Przez ten czas raz tylko przeczyściłem wałki ale stwierdziłem, że nie ma to sensu bo słód przelatywał cały czas w tym samym tempie. Aaa i jeszcze kwestia tulei, luz na tulejach jest minimalny a i podczas pracy nie grzały się bardzo, wałki na całej powierzchni były ciepłe więc i okolice tulei były ciepłe ale nic nadzwyczajnego. Jeśli coś przeoczyłem to myślę, że Janek dopisze swoje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich bardzo serdecznie od jakiegoś czasu przyglądam się forum oraz Państwa postom, ponieważ chciałbym rozpocząć produkcję śrutownika. Wykonałem już pierwszy prototyp takiego urządzenia.Jest jeszcze parę poprawek do wykonania ale w najbliższym czasie powinienem się z nimi uporać Zwracam się z prośbą do jakiegoś DOŚWIADCZONEGO "piwowara" najlepiej z województwa kujawsko-pomorskiego o spotkanie w celu przetestowania mojej maszynki. Parę słów na temat budowy młynka. Jest to śrutownik dwuwalcowy z regulacja szczeliny miedzy rolkami za pomocą mimośrodu. Walki osadzone są na 4 łożyskach. Wałki są wykonane z wysoko gatunkowej stali trudnościeralnej o twardości około 50 HRC czyli 480 HB. O więcej szczegółów technologicznych maszynki proszę pytać. Jeśli maszynka spełni wasze oczekiwania a głęboko w to wierze to powinienem rozpocząć produkcję pierwszych sztuk w ciągu najbliższym 2 miesięcy. Chciałbym też sprawdzić jakie byłoby zainteresowanie takim młynkiem. . Dołączam zdjęcia i chciałbym powtórzyć że jest to na razie prototyp urządzenia i jego wygląd może jeszcze ulec zmianie. Pozdrawiam serdecznie

post-11161-0-38851400-1422216593_thumb.jpg

post-11161-0-61967300-1422216606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich bardzo serdecznie od jakiegoś czasu przyglądam się forum oraz Państwa postom, ponieważ chciałbym rozpocząć produkcję śrutownika. Wykonałem już pierwszy prototyp takiego urządzenia.Jest jeszcze parę poprawek do wykonania ale w najbliższym czasie powinienem się z nimi uporać Zwracam się z prośbą do jakiegoś DOŚWIADCZONEGO "piwowara" najlepiej z województwa kujawsko-pomorskiego o spotkanie w celu przetestowania mojej maszynki. Parę słów na temat budowy młynka. Jest to śrutownik dwuwalcowy z regulacja szczeliny miedzy rolkami za pomocą mimośrodu. Walki osadzone są na 4 łożyskach. Wałki są wykonane z wysoko gatunkowej stali trudnościeralnej o twardości około 50 HRC czyli 480 HB. O więcej szczegółów technologicznych maszynki proszę pytać. Jeśli maszynka spełni wasze oczekiwania a głęboko w to wierze to powinienem rozpocząć produkcję pierwszych sztuk w ciągu najbliższym 2 miesięcy. Chciałbym też sprawdzić jakie byłoby zainteresowanie takim młynkiem. . Dołączam zdjęcia i chciałbym powtórzyć że jest to na razie prototyp urządzenia i jego wygląd może jeszcze ulec zmianie. Pozdrawiam serdecznie

Jak dla mnie wygląda solidnie.

A tak z ciekawości, to która część woj. kuj-pom? jeśli północno zachodnia to może bym się ze Szczecina wybrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.